
Příliš dobré, nehratelné. Takovému tenisu se nedá konkurovat. Iga Šwiateková, jednadvacetiletá rodačka z Varšavy, si hraje vlastní ligu. Světová jednička zvítězila v pětatřicátém zápase za sebou a slaví druhý grandslamový titul. Opět na Roland Garros, kde ve finále smetla Američanku Coco Gauffovou 6:1, 6:3 za pouhých 68 minut.
Až do finále neztratila osmnáctiletá Američanka Coco Gauffová v Paříži ani set. Pak se však na Chatrierově stadionu ocitla v oku bouře. A za trochu víc než hodinu si utírala slzy, jež se jí na židli draly do očí, zatímco šampionka Iga Šwiateková objímala své nejbližší v hráčské lóži. Psycholožku Dariu Abramovicovou, svého strážného anděla. Tátu Tomasze, jenž vesloval na Olympiádě 1988 v Soulu. Či kouče Tomasze Wiktorovského, který stál u kariéry někdejší polské hvězdy Agnieszky Radwaňské.
Šwiateková ji v pouhých jednadvaceti letech již daleko překonala. Když v roce 2020 ovládla v nezvyklém podzimním termínu Roland Garros, patřilo jí až 54. místo v pořadí WTA, nevlastnila jediný titul a šokovala svět. Letos? Bylo by šokem, kdyby titul nezískala. Tak dominantně si v posledních měsících si velká obdivovatelka Rafaela Nadala počíná.
Naposledy prohrála 16. února v Dubaji, příštích 108 dnů a 35 zápasů jen vítězila. Vyrovnala tak nejdelší šňůru tenistky ve třetím tisíciletí, kterou vytvořila v roce 2000 Venus Williamsová. Kam přijde, tam vítězí. Dauhá, Indian Wells, Miami, Stuttgart, Řím, Roland Garros – to je seznam jejích letošních vítězných bojišť. Za pět měsíců sezony vydělala už 6,4 milionu dolarů, víc než jakýkoliv jiný muž. A v žebříčku bude mít v pondělí 8631 bodů, dvakrát tolik než nová dvojka z Estonska Anett Kontaveitová (4325). Loňská šampionka Barbora Krejčíková klesne po porážce v prvním pařížském kole na patnáctou příčku.
SuperIga je momentálně jinde než všechny ostatní, k čemuž jí po zápase gratuloval plácnutím dlaní i její krajan a slavný fotbalista Robert Lewandowski. „První zdejší titul byl něco tak neskutečného, v co jsem nikdy ani nedoufala. Tentokrát jsem tvrdě makala, abych se sem mohla vrátit. Díky moc všem,“ zamávala patnácti tisícům diváků na stadionu a nezapomenula ani na válkou zmítanou Ukrajinu, jejíž vlaječku má připíchnutou na kšiltovce. „Zůstaňte silní, svět je stále s vámi,“ vzkazovala do země napadené Ruskem a stadion reagoval dlouhým potleskem.
Šwiateková je nebývalým úkazem v ženském tenise. Až někteří vtipkují, že Australanka Ashleigh Bartyová dobře věděla, co dělá, když na jaře překvapivě ukončila kariéru z prvního místa žebříčku a v pouhých 25 letech.
Polka má neskutečné skóre ve finálových zápasech. Coby profesionálka jich sehrála sedmnáct, ze šestnácti odcházela jako vítězka. Poslední demolice Gauffové nebyla ničím novým. V posledních osmi finále neztratila víc jak 5 gamů a český fanoušek si ještě dobře vzpomene na loňský titulový boj z Říma, kde uštědřila Karolína Plíškové dva kanáry.
Mezi touhle polskou hvězdou a zbytkem světa není momentálně mezera ale rovnou Mariánský příkop. Jediné, co ji v Paříži přemohlo, byly vlastní slzy, když stála na pódiu a poslouchala polskou hymnu.
Nejdelší vítězné šňůry od roku 1990
37 Martina Hingisová (Švýc), 1997
36 Monica Selešová (USA), 1990
35 Iga Šwiateková (Pol.), 2021
35 Venus Williamsová (USA), 2000
34 Serena Williamsová (USA), 2013