US Open 2020 | Sudí na US Open hecoval Kyrgiose, ten otočil zápas. Protestuje i Federer | iSport.cz
31. srpna 2018 • 09:39

Sudí na US Open hecoval Kyrgiose, ten otočil zápas. Protestuje i Federer

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Páník: Za stavu 1:0 jsme je měli uzemnit. Možná by byly dvě tři penalty...
Sparta - Zlín: Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tenista Nick Kyrgios se na US Open opět dostal do řečí. Zápas s Pierrem-Hughesem Herbertem ve 2. kole totiž otočil až poté, co mu na kurtu domluvil hlavní rozhodčí. Australan zvítězil 4:6, 7:6, 6:3 a 6:0.  Celá scéna vyvolala bouřlivé reakce a nezvyklou situací se zabývala i americká tenisová asociace (USTA). Ta sice uvedla, že Mohamed Lahyani překročil své pravomoci, ale vzhledem k jeho bezúhonné pověsti ho trestat nebude. Po trestu volal třeba právě Herbert, jenž inkriminovaný zápas s Kyrgiosem prohrál.Tohle se nevidí! Kyrgios prohrával ve druhém setu už 0:3, když švédský rozhodčí Mohamed Lahyani nečekaně slezl z umpiru a začal na tenistu mluvit. Promluva trvala zhruba minutu a část zachytily ruchové mikrofony. "Chci vám pomoct, tohle nejste vy, vím to," řekl sudí.

Kyrgios po této domluvě výrazně zvýšil nasazení, druhou sadu získal v tie-breaku a další sety vyhrál 6:3 a 6:0. Nezvyklé chování rozhodčího nevnímal jako problém. Něco podobného se mu prý stalo třeba v Šanghaji. "Všichni víme, že jsem tam měl moment, kdy mi rozhodčí říkal to samé - 'Není to dobré pro pověst tohoto sportu, nevypadá to dobře.' A taky se to stalo před dvěma týdny v Cincinnati proti Del Potrovi," vykládal Kyrgios.

Podle Herberta si rozhodčí za své chování zaslouží trest. "Myslím, že tohle není jeho práce. Není to trenér, je rozhodčí a měl by zůstat na umpiru," řekl Francouz. "Pokud udělá chybu, měl by být potrestán. Zase tolik jich nedělá, je to opravdu dobrý rozhodčí," dodal.

Americká tenisová asociace, která se kontroverzní situací zabývala, švédského arbitra nepotrestá. Sudí podle USTA zjišťoval, zda Kyrgios nepotřebuje lékařskou pomoc. Přímo k tenistovi prý Lahyani sešel kvůli velkému hluku na kurtu. Také Kyrgiose informoval, že pokud bude jeho evidentní nezájem v zápase pokračovat, bude muset zakročit. Kyrgios si nakonec při další pauze mezi gamy za stavu 1:4 vyžádal ošetření.

Mluvčí USTA Chris Widmaier dnes potvrdil, že pořádající organizace případ důkladně prověřovala a usoudila, že Lahyani překročil své pravomoci. Trest však vzhledem ke svým "mimořádným výkonům v roli turnajového rozhodčího" nedostane. "Nyní už také lépe chápe, jaká jsou naše pravidla, a byl informován o tom, že těchto pravidel se musí do konce turnaje držet. Každý jeho zápas bude monitorován," uvedl Widmaier na adresu Lahyaniho, jenž byl dnes nasazen na zápas mužské čtyřhry.

V dalším kole Kyrgios narazí na pětinásobného šampiona US Open Rogera Federera . Ani švýcarskému favoritovi se výstup rozhodčího nelíbil a považuje ho za jasné překročení hranice. 

"Nemyslím si, že je jeho úkolem chodit z umpiru. On (Kyrgios) se chová tak, jak se chová. Jako umpirový rozhodčí rozhodujete nahoře, ať se vám to líbí, nebo ne. Ale podle mě byste neměli chodit dolů a takhle mluvit," řekl. "Je to konverzace. A rozhovor může změnit vaše psychické nastavení. Může to být fyzioterapeut, doktor, nebo rozhodčí, když na to přijde. Proto by se to už nemělo opakovat," dodal.

Na začátku utkání s Herbertem byl Kyrgios na odpis
Na začátku utkání s Herbertem byl Kyrgios na odpis

Vstoupit do diskuse
0

Tenis 2020

US Open (31. 8. - 13. 9. 2020, Flushing Meadows, New York)
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

French Open (27. 9. - 11. 10. 2020, Paříž)

Fed Cup (13. - 18. 4. 2021, Budapešť)
Program finále

Davis Cup (22. - 28. 11. 2021, Madrid)
Los finálového turnaje Postup do finále! Češi porazili Slovensko 3:2

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud