Mladičká Češka (12) ve Wimbledonu: má skvělou paměť, táta byl fotbalista

PŘÍMO Z LONDÝNA | Mladší Češka ve Wimbledonu zřejmě nikdy nehrála. Premiéry turnaje čtrnáctiletých v All England Clubu se účastní i coby nejmladší ze všech Veronika Sekerková, dvanáctiletá Pražačka s fotografickou pamětí. Může být pokračovatelkou linie báječných českých žen s raketou?
Co se týče focení, je Veronika Sekerková stejná jako její vrstevnice. Když má zapózovat na novinářské terase, aby byly dobře vidět travnaté kurty v pozadí, ošívá se. Pak zkontroluje výsledek. „V obličeji mám stín, tak ještě jednou,“ zavelí rázně dvanáctileté dítě.
Dost možná je nejmladší Češkou, která kdy nastoupila k zápasu v All England Clubu. Wimbledon letos pořádá první ročník turnaje pro mládežníky do čtrnácti let, kteří se museli kvalifikovat. Sekerková to zvládla na červnovém turnaji v Roehamtponu, nedalekém dějišti wimbledonské kvalifikace. A to hrála na trávě vůbec poprvé. Coby nejmladší ze všech se ocitla v šestnáctihlavé konkurenci nejtalentovanějších dívek ze všech koutů světa - Austrálie, Mexika, Japonska, Británie, Francie, USA či Argentiny. „Všichni, co jsou tady, jsou ročníky 2008. Verče bude teprve v září třináct, takže rozdíl je skoro rok a tři čtvrtě. Ale ona je na to zvyklá,“ vypráví její táta Ivo, někdejší fotbalista, který patřil i do kádru exligových Blšan.
Dcera má našlápnuto, aby tátovy sportovní výsledky překonala. V evropském žebříčku do čtrnácti let je sedmá, ve své kategorii první. Loni na podzim vyhrála na Mallorce neoficiální mistrovství Evropy dvanáctiletých v akademii Rafaela Nadala. „Tohle a Wimbledon jsou zatím moje největší úspěchy,“ představuje se Veronika.
Je v tréninku, aby z ní vyrostla další česká profesionálka. Už od deseti má svého kondičního kouče, zastupuje ji agentura Sport Invest, denně sportuje dvě až tři hodiny. Hodinu před školou a další fáze po ní. Na Štvanici, kde se o ni střídají trenéři Petr Vaníček, Pavel Zádrapa či Jaroslav Jandus, potkává Markétu Vondroušovou či Karolínu Muchovou. Ráda by se jim v budoucnu vyrovnala. „Bavilo by mě hrát do pětadvaceti. Potom už ne. Pak bych chtěla dělat něco normálního,“ rýsuje si plány. „Když Ashleigh Bartyová letos ohlásila konec, říká Verča: Ta mi čte myšlenky,“ dává k dobru historku táta Ivo. Nad poznámkou, že stačí vyhrát pár grandslamů a stát se světovou jedničkou jako Australanka, se oba zástupci rodiny Sekerkových usmějí. Proč ne?
Trenéři její tenis přirovnávají ke stylu Martiny Hingisové či Barbory Strýcové. „Hraje atypicky, ne jen forhend a bekhend. Má hodně variability, změn rytmu, což ve velkém tenise není moc vidět,“ popisuje táta. Veronika chodí na bilingvní školu v Lysolajích, hovoří výborně anglicky a francouzsky. A učí se skvěle. „Nejsem šprtka,“ brání se rýpnutí. „Verča má ještě ke sportovnímu talentu i fotografickou paměť, všechno si hned zapamatuje. Myslím, že jí to pomáhá i v tenise. Soupeřku si vždy už v rozehrávce okoukne a ne nadarmo se o ní říká, že hraje hodně to, co druhé vadí. To je její doména,“ líčí Ivo Sekerka s tím, že má mít dosud velmi útlá Veronika jednou 172 až 176 centimetrů. „Ideální postava na tenis,“ soudí muž, jenž pracoval pro FAČR a dnes dováží vína z Francie.
Jeho dcera zatím chodí do školy na běžnou prezenční docházku, vše však směřuje k dálkovému studiu. Od třinácti bude moci objíždět akce ITF, už letošní prázdniny má našlapané. Z Wimbledonu vyrazí na turnaj do Francie, pak na mistrovství Evropy v Mostě, následují podniky v Německu a Belgii.
Ve Wimbledonu včera Sekerková odehrála první zápas proti čtrnáctileté Britce Isabelle Brittonové. Vyšší a urostlejší soupeřka na hezky zaplněném kurtu číslo 4 nakonec slavila díky vítěznému supertiebreaku 6:2, 6:7 (5), 10:5. Dvanáctiletou Češku ještě čekají dva zápasy ve čtyřčlenné skupině, z níž jen vítězka postoupí do semifinále.
Zprávy ze dne 27. června 2022
Tohle je zajímavé místo. Golfové hřiště přes ulici, které All England Club koupil a hodlá se tam rozšířit. Během turnaje už roky slouží jako parkoviště a taky jako zkratka na metro, když se nechcete táhnout s davem na Southfields, ale střihnete to přes trávník na mnohem klidnější Wimbledon Park. Říká se, že aby bylo město ke stavebnímu projektu vstřícné, vyšel All England Club politické poptávce vstříc a pro letošek vyřadil Rusy a Bělorusy z turnaje.
Areál. Kdo na fotce najde významného (hehe) českého novináře, se kterým jsme ráno odklusali 5 km v Hyde Parku, má plus.
Dobrý den/ahoj z Wimbledonu, za necelou hodinku se rozehraje 135. ročník nejlepšího turnaje na světě. Sport je na místě. Pro začátek pár momentek z ikonického areálu.
O největší český úspěch vloni se postarala Karolína Plíšková účastí ve finále, letos má skvělou formu i místní dvojnásobná šampionka Petra Kvitová, která ovládla přípravný turnaj v Eastbourne. Triumf jí zvedl náladu a také katapultoval mezi jména, se kterými se ve Wimbledonu, jenž startuje v pondělí, musí počítat. Kvitová bude chtít v příštích dvou týdnech dokázat, že nešlo o výkřik do tmy pomalu se loučící šampionky. Rozhovor s českou tenisovou osobností čtěte ZDE.
Ročník číslo 135 ve wimbledonské historii bude výjimečný. Chtěně i nechtěně. Na nejstarším ze všech grandslamů se poprvé nebude hrát o body do žebříčku, tenisové organizace tak potrestaly All England Club za distanc pro Rusy a Bělorusy. Hvězdná síla startovního pole ale moc netrpí. A Wimbledon oslaví sté výročí centrkurtu ještě větším turnajem (poprvé 14 hracích dnů) i rekordním bankem 40,35 milionu liber. Jaké jsou další příběhy, které nabídne? Čtete ZDE.

Tráva na dvorcích pečlivě sestřižená na 8 milimetrů, ani o kousek víc, ani o kousek míň. A absolutní tenisová špička, která si může na zápasy obléknout jakoukoli barvu, pokud to bude bílá. All England Club znovu žije tenisem, začíná 135. ročník legendárního Wimbledonu. Kromě všech zápasů českých tenistů sledujte také postřehy přímo z místa. Deník Sport zastupuje v Londýně tenisový expert Jan Jaroch.