Zklamaný Štěpánek: Takovou impotenci jsem dlouho nezažil

PŘÍMO Z PAŘÍŽE | Setboly 0:9, brejkboly 1:6. Víc není třeba k porážce Radka Štěpánka v 1. kole French Open dodávat. „Tolik nevyužitých šancí by mělo být trestných,“ hořce povytáhl koutky úst český tenista, na němž si udělal jméno teprve osmnáctiletý Australan Nick Kyrgios.
Nejlepší junior světa, letošní nejmladší člen hlavní pařížské soutěže, odehrál na okruhu ATP první zápas. A Štěpánek mu ho po třech nezvládnutých tiebreacích (6:7 (4), 6:7 (8), 6:7 (11)) doslova odevzdal. V souboji generací se radoval o šestnáct let mladší borec.
Asi není nutné bádat, co vás stálo zápas. Neproměnit takovou kupu šancí se muselo vymstít.
„Jo, ve všech třech setech jsem měl šance, ale ani jednu jsem neproměnil. Nečekal jsem tady od sebe zázraky, ale tohle teda taky ne. Mít 6:1 v tiebreaku (druhý set) a pak další setboly, to je do nebe volající. To už by možná mělo být i trestné. Takovouhle tiebreakovou impotenci jsem dlouho nezažil.“
Čemu ji přisuzujete?
„Tenis je o sebevědomí, o vyhranosti. A to mi momentálně chybí. Pak ty důležité chvíle takhle vypadají. To už je v poslední době takový třetí zápas. Se Staracem jsem v Římě nedal 14 brejkbolů, s Troickým v Mnichově jsem měl 4:1. Nedokážu zápasy dohrávat. Člověk pak přemýšlí víc než by měl a udělá chybu. To je teď můj největší problém.“
Prohrát tiebreak ze stavu 6:1, to už spíš zavání ztrátou koncentrace.
„Dostal jsem dva první servisy, které jsem nezreturnoval. Pak jsem špatně vyřešil situaci a chtěl zahrát rychlý winner z bekhendu. Nedostal jsem míč do hry, proto se tiebreak zkomplikoval. Na další setbol jsem zkazil nahraný volej. Ale to je jen důsledek nevyužitých šancí před tím.“
Kyrgiosovi je 18 let, hrál svůj první zápas na okruhu ATP. Zdálo se, že hraje s čistou hlavou, což je jeho výhoda.
„Jasně, to se pak nastupuje daleko líp. Může hrát uvolněně, což si normálně nedovolí. Taková situace dává hráči křídla, znám ten pocit velice dobře.“
Pro vás naopak mohl být věk handicapem. Přeci jen si dobře uvědomujete, co grandslamové vystoupení znamená a že už se vám jejich počet krátí.
„Nemyslím si, že by to bylo věkem. Dneska to bylo o proměňování šancí. A tam to mám dneska za 5.“
Bylo zvláštní hrát proti osmnáctiletému klukovi?
„Je to další grandslamový vítěz juniorky, co bojuje o svou šanci prosadit se v mužským tenise. Nehrál jsem dlouho proti tak mladýmu, ale člověk nevnímá, jestli je soupeři 18 nebo 35. To je jedno.“
Pařížská porážka je další ponávratová facka. Jak složité bude získat zpět sebevědomí?
„Říká se, že nahoru to jde strašně těžko a dolů strašně rychle. Zásah do těla byl při operaci obrovský. Nebaví mě se na to vymlouvat, podstoupil jsem ji, vrátil se a hraju. Po operaci je spousta lidí na světě, tenistů a sportovců. Nemá cenu dělat si tím alibi. Na kurtu jsem proto, abych vyhrál. Soupeře nezajímá, v jakém jsem stavu. Mě taky nezajímá, v jakém on je stavu. Jde o to, kdo ten zápas vyhraje. A to se mi nepovedlo.“