Bojkotu nevěřím. Bariéry je třeba bořit, říká za gaye tenisová legenda

Kritice, která se na Rusko sype kvůli diskriminačnímu zákonu, znevýhodňujícímu homosexuály, jede přímo do epicentra neslušnosti čelit jedna z velkých osobností své komunity.
Tenisová legenda Billie Jean Kingová, hlásící se k lesbické orientaci, bude reprezentovat Spojené státy při zahajovacím ceremoniálu olympiády v Soči. Bere to jako čest a poslání.
Někteří jsou z ruských zákonů, umožňujících trestat projevy homosexuality nebo jejich podporu, znechuceni. „Absolutní hanba,“ odplivl si lyžař Bode Miller. To Billie Jean Kingová stav věci bere jako výzvu.
„Nevěřím v bojkotování,“ tvrdí Kingová, 39násobná vítězka grandslamů. „Jediný způsob, jak prolomit bariéry, je zúčastnit se, potkávat lidi a vytáhnout dané téma na stůl. Dělat to odpovídající diplomatickou cestou,“ tvrdí před cestou do Ruska.
V americké delegaci pro zahajovací ceremoniál je tenisová legenda nejznámější osobností. Zatímco v roce 2010 ve Vancouveru vedl skupinu viceprezident Joe Biden a předloni v Londýně první dáma Michelle Obamová, pro letošek považovali Američané za vhodné instalovat do čela delegace ženu, známou také pro svůj boj za rovná práva pro všechny. Lze to pokládat za jasný protest proti ruským zákonům.
„Je důležité být vidět, ukázat, že tady jsme a že jsme svobodní. Není nic tak užitečného jako osobní diskuse, setkávání a naslouchání,“ představuje si Kingová, co se během její mise v Soči odehraje.
Bývalá vynikající tenistka nebude ve výpravě USA jedinou osobností, hlásící se k homosexualitě. Zúčastní se také hokejistka Caitlin Cahowová a krasobruslař Brian Boitano.
Američané dopředu zdůraznili, že prezident Barack Obama nebude mít čas se zahajovacího ani závěrečného ceremoniálu zúčastnit.
„Rozhodovala jsem se zhruba deset vteřin,“ vysvětlila Kingová, jak rychle přijala nabídku vést v Soči delegaci své země. „Vysíláme tím silný signál, že Amerika je rozmanitá. Možná budeme i hlasem pro všechny, kteří dosud nedoufali, že jejich hlas bude slyšen.“
Kingová zároveň zdůraznila, že není v jejím zájmu vést otevřený konflikt nebo demonstraci. Přestože si myslí, že každý sportovec by měl mít právo vyjadřovat se veřejně tak, jak chce, respektuje olympijská pravidla. A ta politické, náboženské a jiné projevy zapovídají.
„Bylo by sladké mávat nějakými vlajkami nebo něčím jiným. Ale nechci, aby se kdokoliv ze sportovců dostal do potíží nebo mu byla odebrána medaile,“ uznává Kingová.