Pavel Novotný
19. dubna 2018 • 14:10

Beton vs. antuka. Drtivá změna a jasná nadvláda. Čím Nadal ničí soupeře?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Neskutečná atmosféra, ale česká reprezentace bez medaile. Co přineslo biatlonové MS?
Travelling Jagrs před halou Pittsburghu Penguins
VŠECHNA VIDEA ZDE

Že je Nadal podstatně více nebezpečný na antuce než na tvrdém povrchu? To není u desetinásobného vítěze French Open žádným překvapením. Ze svých 75 titulů vyhrál 53 na pomalém povrchu a právem mu patří neoficiální titul nejlepšího antukového hráče všech dob. A právě nedávno započatá část sezony na oranžové drti je tím ideálním obdobím pro jeho návrat. Na vlastní kůži už to poznali v rámci Davisova poháru Phillip Kohlschreiber, Alexander Zverev či na probíhajícím turnaji v Monte Carlu Slovinec Bedene. V jakých klíčových parametrech se hra rodáka z Mallorky na antuce mění?Philipp Kohlschreiber uhrál na Nadala ve třísetovém zápase sedm her. Světová čtyřka Alexander Zverev o dvě víc. Bedene vzal v Monte Carlu Nadalovi čtyři gamy. To vše po dvouměsíční Španělově absenci. Proměna šestnáctinásobného grandslamového šampiona při přechodu na "jeho" povrch je opravdu fenomenální.

Server atpworldtour.com se na Nadalovy statistiky podíval zblízka a porovnal jeho čísla z tvrdých povrchů a antuky. Výsledek? Zatímco při servisu či brejkbolech se údaje příliš neliší, dramatický rozdíl je na returnu.

Rafael Nadal má na antuce fantastickou bilanciFoto Reuters

 U většiny tenistů je největší rozdíl při přechodu z rychlého na pomalý povrch v úspěšnosti servisu. Jak ukazuje následující tabulka, u Nadala však ani podání na antuce na intenzitě nijak neztrácí.

Fantastickými údaji se španělská legenda pyšní především na druhém servisu, kde je nejlepší na světě pokud jde o vyhrané body jak na antuce, tak na rychlém povrchu. 

SERVIS NA TVRDÉM POVRCHU A ANTUCE
  tvrdý povrch (% úspěšnost & na žebříčku) antuka (% úspěšnost & na žebříčku)
gamy vyhrané na servisu  85,48% (18. místo) 84,53% (6. místo)
 úspěšnost prvního podání 67,30% (11. místo) 70,75% (9. místo)
 vyhrané body po prvním podání 72,11% (167. místo) 70,33% (81. místo)
 vyhrané body po druhém podání 57,44% (1. místo) 56,46% (1. místo)
 odvrácené brejboly 66,38% (16. místo) 66,52% (6. místo)

 Pozn.: Za procentuální úspěšností je uvedeno i postavení na žebříčku v tomto ohledu. (v pořadí jsou zahrnuty i hráči, kteří už ukončili aktivní kariéru)

Zcela zásadní proměnou však prochází při přechodu z rychlého na pomalý povrch především Nadalův return. Zde se Španělova úspěšnost zvyšuje o třináct procent a return se tak stává jednoznačně jeho největší zbraní.

Jednatřicetiletý tenista je nejlepším hráčem planety na antuce hned ve třech parametrech. A zde se také skrývá důvod Nadalovy dominance na antuce.

S téměř 43% jistotou vyhrává gamy při soupeřově podání, konkurenci nemá ani pokud jde o vyhrané míče po prvním i druhém servisu soupeře. Navíc jeho rivalové mohou počítat s tím, že Nadal promění téměř každý druhý nabídnutý brejbol.

RETURN NA TVRDÉM POVRCHU A ANTUCE
  tvrdý povrch (% úspěšnost & na žebříčku) antuka (% úspěšnost & na žebříčku)
vyhrané gamy na returnu 29,26% (12. místo) 42,74 % (1. místo)
vyhrané body na returnu po 1. podání 31,62% (23. místo) 39,71% (1. místo)
vyhrané body na returnu po 2. podání 53,99% (12. místo) 57,90% (1. místo)
proměněné brejboly 42,39% (51. místo) 48,60% (2. místo)

Nadal do této doby vyhrál na antuce téměř 92% svých zápasů, jeho bilance působí až neuvěřitelným dojmem 394 výher oproti pouhým 35 porážkám.

Vstoupit do diskuse
0

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud