Kukal o Navrátilové i české nadvládě: Sestup v Davis Cupu a nebylo by nic

Video placeholder
Které Češky dokázaly získat tenisový grandslam? Čtyřikrát triumfovala Mandlíková, ale…
Jan Kukal (archiv)
Markéta Vondroušová se vrátila do Česka s trofejí pro vítězku Wimbledonu
Tenisová legenda Jan Kukal
Tenisová legenda Jan Kukal
Petra Kvitová postoupila ve Wimbledonu do 3. kola
Petra Kvitová postoupila do osmifinále Wimbledonu
Tenisová legenda Jan Kukal
14
Fotogalerie
Tenis
Začít diskusi (0)

Možná tomu nebudete věřit, ale za světovou expanzí českých tenistek stojí i nezapomenutelný král komiků Vlasta Burian. Víc prozradí pohotový glosátor Jan Kukal, bývalý vynikající tenista, trenér a nehrající kapitán vítězek Poháru federace z roku 1983.

Žije u Bratislavy, kde pečuje o vlastní tenisový klub. Ale nevídanou žeň úspěchů českých hráček pozorně monitoruje a analyzuje. „Vítězství Markéty Vondroušové ve Wimbledonu a výborné výsledky dalších českých holek vydají za práci mnoha diplomatů, pro republiku je to úžasná propagace,“ zdůrazňuje Jan Kukal.

Proč je český ženský tenis dlouhé roky světový?
„Klíčem je, že u nás lidi tenis dlouho sledují a rozumí mu jako Rakušani lyžování. Jen si vezměte mapu. Najdete na ní Fulnek, kde tenis nastudoval otec Kvitové a postaral se o to, že Petra má nádherně technicky založené údery. Přejedete prstem do Loun, kde vyrostly sestry Plíškovy. Díky Vondroušové přibyl Sokolov. Kdybychom se podívali na počátky nadějných juniorek, dojdeme ke spoustě dalších míst, i těch nejmenších. Vrcholem bude, až do špičky prorazí Sára Bejlek, protože ta se učila tenis v Hrušovanech nad Jeviškou.“

Jde o celosvětovou raritu?
„Nikde jinde na světě není, že by tenisu lidi takhle rozuměli i v těch nejmenších vesnicích a měli ho tak rádi. Pro děti je to fantastické. Odmalička dostávají do sebe potřebné správné návyky. Už šestileté holčičky jsou na tom technicky skvěle. A později mají kam jít, do tréninkových středisek mládeže a Národních center. Od roku 2000 máme tři Národní tenisová centra – I.ČLTK Praha, Sparta Praha a Prostějov.“

Markéta Vondroušová přešla jako juniorka ze Sokolova právě do I.ČLTK.
„Nedávno mi volal Pavel Huťka ze Štvanice a říkal mi, že Markéta Vondroušová měla dobrého trenéra už doma. Pak dojížděla k nim do ČLTK, kde se o ni výborně starali v čele s Jirkou Hřebcem, jedním z našich nejšikovnějších a nejtalentovanějších hráčů. Je to tedy i zásluha dobře organizovaných klubů. Patří k nim i Přerov, který vládnul tenisu počátkem osmdesátých let, nebo Ostrava. Ta také kdysi vládla. Výchova má systém a organizaci. Výsledkem je, že české hráčky jsou na tom opravdu lépe technicky než všechny ostatní. V Paříži to ukázala Karolína Muchová, technicky naprosto perfektní hráčka, ve Wimbledonu zase Markéta Vondroušová.“

Jak se tenisoví trenérští nadšenci v malých městech naučili zakládat tak dobře techniku?
„Odkoukali to a naučili se to díky obrovské tradici. Už

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů