FORTUNA:LIGA - Základní část - 34. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Opava : Plzeň - 29. května 2021   17:00

Opava
39' Nešický (Helešic)
1:3
(1:3)
Plzeň
13' Al. Čermák  (Kayamba) • 34' Bucha  (Beauguel) • 43' M. Havel  (Beauguel)

Digaňa – Didiba, Hnaníček, Kulhánek, Hrabina (45+3. Mondek, 72. Kramář) – Tiéhi – Darmovzal, Večerka (C) (62. Juřena), Nešický, Helešic – Lukáš Holík (62. Hellebrand).
Lasák – Hellebrand, Rychlý, Kramář, Mondek, Juřena, Březina.
Lerch – Dobrovolný, Flimmel
Stadion v Městských sadech, Opava
622 diváků
Staněk – M. Havel, Hejda, Brabec (C), Hybš – Bucha, Kalvach, Al. Čermák (77. Mihálik) – Kayamba (63. Ba Loua), Beauguel (84. Ondrášek), P. Šulc (63. Falta).
A. Hruška – Ondrášek, Mihálik, J. Kovařík, Falta, Ba Loua, Káčer.

SESTŘIH: Opava - Plzeň 1:3. Viktoria si pojistila Evropu, zářil Čermák

Z Opavy je to vše. Děkujeme za pozornost a v příští sezóně u přenosů, snad z FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, zase na viděnou.
Držení míče: 53 % : 47 %.
Střely na branku: 3:9. Střely mimo: 3:4. Rohy: 3:7. Ofsajdy: 3:2. Fauly: 10:21.
Soutěžní ročník 2020/2021 je minulostí. Zatímco poslední Opava padá o patro níže, Plzeň splnila ve slezské metropoli roli favorita a zajistila si díky konečnému pátému místu pojedenácté v řadě účast v evropských pohárech. O výhře rozhodla Viktoria už v první půli, kdy ji poslali do vedení Aleš Čermák s Pavlem Buchou. Za Opavu posléze snížil Aleš Nešický, Plzni ale stačil do konce poločasu vrátit dvoubrankový náskok Milan Havel. Šance byly k vidění i po změně stran. Slezané hráli sympaticky a snažili se držet krok, což se jim i díky tomu, že Plzeň herně ubrala, dařilo. Stav už se ale nezměnil, a tak zvítězila Plzeň v Opavě 3:1 a zajistila si účast ve druhém předkole nově vzniklé Evropské konferenční ligy.
90+3'
90+3'
V závěru ještě fauoval Adriel D´Avila Ba Loua Christa Tiéhiho. Vše končí sportovním podáním rukou a žlutou kartou z kapsičky rozhodčího.
90+3'
Stále stejný obrázek. Zadáci Plzni sbírají přihrávky před vlastní šestnáctkou. Opavští už nemají síly napadat.
90+2'
Duel už se jen dohrává. Západočeši si hýčkají míč na vlastní polovině. Svůj úkol dnes favorit splnil na výbornou.
90+1'
Utkání bude nastaveno o tři minuty.
90'
Denis Darmovzal si rovnal kličkami balon na střelu, na okraji šestnáctky ale vhodný moment k zakončení propásl.
89'
Slezané rohový kop přečkali, stále ale musí bránit. Šimon Falta rozehraje plzeňskou standardku.
88'
Po Ba Louově centru z levé strany odklízel míč hodně krkolomně na roh Matěj Helešic. Nutno říci, že balon je hodně mokrý, stále vydatně prší.
87'
Ofsajd i na druhé straně. V postavení mimo hru se octl po nákopu z poloviny hřiště Aleš Nešický.
86'
Rozběhnutý Adriel D´Avila Ba Loua posílal z levé strany před malé vápno přízemní balon, proti Faltovi ale dobře zasáhl Matěj Helešic. Navíc byl pískán i ofsajd.
85'
Dnešní utkání sleduje 622 diváků.
84'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Jean-David Beauguel, přichází Zdeněk Ondrášek.
84'
Matěj Hybš zastavil rozjíždějící se opavský protiútok žlutým faulem na Denise Kramáře.
83'
Čermák nádherně nachystal tutovku Mihálikovi, ale ten se netrefil do sítě!
83'
Lukáš Kalvach přihrával z pravé strany šestnáctky na střed Ondřeji Mihálikovi. Jeho nebezpečná střela byla tečována vedle levé tyče.
82'
Slezané vybojovali aktivním napadáním balon zpět do své moci. Na kluzkém terénu si domácí počínají o něco lépe než soupeř.
81'
Patrik Hellebrand přenesl balon na levé křídlo, kde jej potáhl Denis Darmovzal. Následovala ale nepřesná přihrávka před hranici šestnáctky.
80'
Hra je teď hodně rozkouskovaná. Po střetu s Ba Louou se za lýtko drží Joss Didiba.
78'
V Opavě se spustil pořádný liják. Hráčům v těchto chvílích rozhodně není co závidět.
77'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Aleš Čermák, přichází Ondřej Mihálik.
76'
Další práce pro Tomáše Digaňu. Teď krotil pod břevnem prudký centr z pravé strany.
74'
Čermákova rána ze střední vzdálenosti Digaňu nepřekvapila
74'
Snadný zákrok pro Tomáše Digaňu, který po změně stran nemá tolik práce jako v první půli. Nyní kryl přízemní ránu Aleše Čermáka, jenž střílel z hranice šestnáctky zhruba doprostřed branky.
73'
Denis Kramář mohl jen po pár vteřinách slavit premiérovou trefu v nejvyšší soutěži. Před zakončením sedmnáctiletého záložníka byl ale pískán ofsajd, a tak jeho zásah nemohl platit.
72'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Karol Mondek, přichází Denis Kramář.
71'
Hybš našel nabíhajícího Beauguela, který pálil těsně vedle!
71'
Viktoria byla blízko čtvrté brance. Z levé strany přihrával na střed vápna Matěj Hybš a do balonu se bez přípravy opřel Jean-David Beauguel. Meruna proskotačila těsně vedle levé tyče.
71'
Do konce utkání schází posledních dvacet minut plus nějaké to nastavení. Plzeň drží pohodlné dvoubrankové vedení a směřuje do předkola Evropské konferenční ligy. Opavští si naopak "užívají" na dlouhou dobu poslední minuty v nejvyšší soutěži.
70'
Ba Loua na levé straně obešel několik protihráčů, jeho přihrávka před branku ale adresáta nenašla.
69'
Adriel D´Avila Ba Loua se zamotal do vlastních kliček a skončil na trávníku. Komický moment, při kterém hostující záložník přišel i o čelenku.
68'
Joss Didiba uhájil balon u postranní čáry tělem před Alešem Čermákem. Byl u toho nakonec faulován.
67'
Patrik Hellebrand přidržel za dres Šimona Faltu, který skončil na trávníku. Je z toho poněkud přísná žlutá karta.
66'
Po odraženém centru zkoušel Christ Joel Tiéhi v pokutovém území pohotovou střelu přes hlavu, efektivní nůžky ale letěly vysoko nad břevno.
65'
Adriel D´Avila Ba Loua se na hřišti uvedl faulem na Aleše Nešického. Opava bude kopat standardku. Rozehraje ji sám faulovaný hráč.
64'
Karol Mondek se pokoušel odcentrovat z pravé strany. Po Faltově bloku přijde na řadu roh.
63'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Joel Ngandu Kayamba, přichází Adriel D´Avila Ba Loua.
63'
Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň: ze hřiště odchází Pavel Šulc, přichází Šimon Falta.
62'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Dalibor Večerka, přichází Václav Juřena.
62'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Lukáš Holík, přichází Patrik Hellebrand.
61'
Slezané roh ubránili, po chvíli ale zůstal na pravé straně úplně volný Milan Havel. Jeho pokus byl zblokován, poté přišel Čermákův faul na Karola Mondeka.
60'
Po centru zkoušel Matěj Hybš vracet míč zleva před branku, balon se odrazil od Didiby za brankovou čáru. Plzeň bude kopat roh.
59'
Balon se teď přesouvá ze strany na stranu, pouze však v prostorách mezi šestnáctkami.
57'
Lukáš Holík naháněl vepředu Jakuba Brabce a vypomohl si útočným faulem. Plzni byla ponechána výhoda, míč skončil až u Jindřicha Staňka.
56'
Na dlouhý Darmovzalův centr z levé strany si na zadní tyči nabíhal Lukáš Holík, který se pokoušel z první vracet míč před branku. Netrefil ho ale dobře, rozehrávat bude zase Staněk.
55'
Joel Ngandu Kayamba skončil po střetech s Darmovzalem a Helešicem v krátkém sledu hned dvakrát na zemi. Konžského záložníka je dnes opravdu plné hřiště.
54'
Opava s ní naložila mizerně. Rozehrávky po zemi se bleskurychle zmocnil Joel Ngandu Kayamba. Ten byl následně faulován, a tak si jde pro balon Jindřich Staněk.
53'
Aleš Čermák poslal k zemi rozběhnutého Denise Darmovzala, který nasadil k dravému průniku. Standardka pro domácí.
52'
Slezané opět drží balon, směrem dopředu se ale Opavští dostávají těžko. Obrana Plzně je dobře zkonsolidovaná.
51'
Oblouček na Matěje Hybše zneškodnil Karol Mondek. Pouze však za cenu rohového kopu.
49'
Kayamba využil skvělého přenesení a pálil jedovatě do boční sítě!
49'
Na protějším konci hrací plochy pálil po centru zleva z voleje Joel Ngandu Kayamba. Jeho dělovka škrtla o boční síť.
48'
Holík se hezky otočil, ranou k levé tyči prověřil Staňka
48'
Znovu Lukáš Holík. Zpracoval si padající míč, zbavil se Hejdy a zkusil střelu ze střední vzdálenosti. Odvážný pokus lapil u levé tyče Jindřich Staněk.
48'
Po centru zprava se natahoval Lukáš Holík. K zakončení mu příliš nescházelo, na míč ale nedosáhl.
47'
Úvod poločasu je opatrný. Slezané drží míč, pouze však na své půlce. Plzeň už se nikam hnát nemusí.
46'
Oba týmy nastoupily do druhé půle beze změn v sestavách.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 18:03.
Ofenzivně laděný první poločas nabídl čtyři branky, z toho tři do opavské sítě. Plzeň se dostala po gólech Aleše Čermáka a Pavla Buchy do dvoubrankového vedení, z něhož zakrátko ukrojil Aleš Nešický. V závěru se ale ještě po tvrdém hlavičkovém souboji prosadil Milan Havel, a tak je Viktoria velmi blízko důležitému bodovému zisku a účasti v předkole Evropské konferenční ligy.
45+3'
45+3'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Matěj Hrabina, přichází Karol Mondek.
45+2'
V závěru poločasu první žlutá karta zápasu. V přerušené hře ji dodatečně vyfasoval za faul na Beauguela Josef Hnaníček.
45+1'
Úvodní dějství bude nastaveno o dvě minuty.
45'
Hrabina již odkulhal za postranní čáru. Slezané budou dohrávat první poločas v deseti.
44'
Zatímco Milan Havel je již na nohou, Matěj Hrabina je na tom o něco hůře. Kolem opavského zadáka se v pokutovém území utvořil hlouček spoluhráčů a lékařů.
43'
Havel v tvrdém duelu s Hrabinou uspěl a zvýšil na 3:1!
43'
Plzeň právě vstřelila branku!
Západočeši vedou znovu o dva góly. Z levé strany odcentroval Jean-David Beauguel a MILAN HAVEL vlétl do vzdušného souboje s Matějem Hrabinou, který vyhrál. Oba aktéři se ale srazili hlavami a leží s bolestmi na trávníku.
43'
Joel Ngandu Kayamba se šikovně uvolnil na pravé straně a odcentrovat na zadní tyč. Tam nikdo ze spoluhráčů nefiguroval.
42'
Zadáci Viktorie kombinují s míčem na vlastní polovině a snaží se trochu uklidnit hru.
40'
Do konce prvního poločasu schází posledních pět minut. Opava hraje při své prvoligové derniéře s velkým favoritem sympatickou partii.
39'
Velké zaváhání Brabce! Helešic vysunul Nešického, ten snížil na 1:2
39'
Opava právě vstřelila branku!
Slezané se dostali do akce dva na dva a je z toho branka! Jakub Brabec nezastavil skluzem ALEŠE NEŠICKÉHO, který si vyměnil balon s Matějem Helešicem a rázem byl sám před Staňkem. Ten si na jeho střelu sáhl, míč se ale od tyče odrazil do sítě.
38'
Opavští druhý roh v krátkém sledu ubránili a dostali balon do středu hrací plochy.
37'
Čermákův centr na bližší tyč opavská obrana odvrátila. Posléze si Aleš Nešický šlápl na balon a Josef Hnaníček musel před dotírajícím Čermákem odvracet na další roh.
36'
Krátce po Hrabinově exekuci vhazování ukořistil Joel Ngandu Kayamba míč Helešicovi a pelášil s ním dopředu. Plzeň bude kopat roh.
35'
Lukáš Kalvach zajel skluzem do Christa Tiéhiho. Rozehrávat budou žlutomodří.
34'
Bucha krásně placírkou umístil střelu do sítě, 0:2!
34'
Hosté navyšují vedení. Pavel Šulc posunul míč zleva na bližší okraj malého vápna, kde stál hlídaný Jean-David Beauguel. Dokázal ale přihrát míč proti noze PAVLA BUCHY, který střílel po zemi přesně ke vzdálenější pravé tyči. Digaňa se natahoval marně.
32'
Kayamba přenechal míč Buchovi, ten pálil vysoko nad bránu
32'
Pavel Bucha si posunul míč před hranici šestnáctky na ránu levačkou, branku ale o několik metrů přestřelil.
31'
Jean-David Beauguel už si zpracovával ve vápně balon na střelu. Na poslední chvíli mu jej odkopnul do autu Joss Didiba.
30'
Holíkovo přiťuknutí míče na Matěje Helešice skončilo odpískáním těsného ofsajdu.
29'
Slezanům se rýsovala akce tři na tři, zbrzdil ji ale Joss Didiba, který byl posléze faulován Alešem Čermákem. Následně rozehráli domácí směrem dozadu.
28'
Joel Ngandu Kayamba neúmyslně fauloval Matěje Hrabinu. Balon pro Opavu.
26'
Aleš Nešický rozehrál nakrátko. Balon se postupně dostal z pravé strany na levou. Čechraný centr z kopačky Denise Darmovzala hostující obrana zachytila. Rychlý protiútok vedený Joelem Kayambou byl zastaven.
25'
Centr Aleše Nešického posunul Matěj Hybš na rohový kop. Plzeň se musí nadále bránit.
24'
Lukáš Hejda se u levé postranní čáry prezentoval skluzem na Lukáše Holíka. Standardní situace pro domácí mužstvo.
23'
Po Didibově centru hlavičkoval Nešický těsně vedle brány!
23'
Krátce po autovém vhazování odcentroval z pravé strany Joss Didiba na hlavu Aleše Nešického, jehož zakončení jen těsně minulo vzdálenější levou tyčku.
22'
Po souboji s Jakubem Brabcem padl k zemi Lukáš Holík. K nevoli domácích příznivců se faul nepískal.
21'
Dlouhý opavský nákop směrem vpřed, Matěj Hrabina se ale přes dobře bránícího Joela Kayambu k míči nedostal. Ten se dokutálel až do zámezí.
19'
Obří závar před domácí bránou! Beauguel ani Čermák ale nedorazili do sítě
19'
Velký závar před opavskou brankou! Šulcovu ránu z voleje vyrazil Digaňa na tyčku. Následně se ke zblokovaným dorážkám dostali Jean-David Beauguel a Aleš Čermák. Gól visel ve vzduchu, nakonec se ale stav nezměnil.
17'
Helešic si našel prostor pro střelu, ale Staněk si ránu pohlídal
17'
Lukáš Holík našel přihrávkou zprava ve vápně Matěje Helešice. Ten si míč zpracoval a poté z otočky vystřelil. Naštěstí pro Plzeň jen na střed branky, kde číhal připravený Jindřich Staněk.
16'
Didibova trestuhodná malá domů, Šulc málem překonal Digaňu
16'
Joss Didiba poslal až příliš krátkou malou domů, a tak se u míče zjevil nikým neatakovaný Pavel Šulc. Ten se ale situace zalekl a svou slabou střelu hodně uspěchal. Snadný zákrok pro Digaňu.
14'
Čermák si seběhl ke střele a pálil k levé tyči
14'
Matěj Hybš se snažil přejít z levé strany do šestnáctky přes Denise Darmovzala. Ten balon zachytil a odehrál do bezpečí.
13'
Teď už ale loví slovenský brankář míč ze své sítě. Joel Ngandu Kayamba se na pravé straně kličkami snadno zbavil Hrabiny a poslal centr před malé vápno, kde se do balonu opřel hlavou nikým nehlídaný ALEŠ ČERMÁK. Plzeň jde ve slezské metropoli velmi rychle do vedení.
12'
Kayamba se skvěle uvolnil a našel Čermáka, 1:0 pro Viktorii!
12'
Pavel Šulc udělal před hranicí šestnáctky prostor Aleši Čermákovi, jenž vystřelil levačkou po zemi k levé tyči. Tomáš Digaňa si připsal první úspěšný zákrok.
11'
Lukáš Kalvach hledal prudkým nákopem na pravé křídlo Milana Havla, míč ale skončil až v zámezí. Vhazování pro Opavu.
11'
Také Opava rozehrála roh nakrátko. Postupně se z pravé strany dostal doleva. Následně centroval před malé vápno Matěj Helešic. Znovu odvracel velice aktivní Joel Ngandu Kayamba.
10'
Po úvodním tlaku Plzně se zápas hodně vyrovnal. Slezané po Nešického přenesení míče na pravé křídlo vybojovali rohový kop.
9'
Matěj Helešic nabíjel zpětnou přihrávkou před šestnáctku ze druhé vlny nabíhajícímu Matěji Hrabinovi, tomu ale na poslední chvíli ukopl balon Joel Ngandu Kayamba.
8'
Opava standardku ubránila a vydala se dopředu. Matěj Hrabina přenesl hru na pravou stranu, odkud odcentroval do vápna Lukáš Holík. Nízký balon zachytil Matěj Hybš.
7'
Joss Didiba se zezadu obmotal okolo Pavla Šulce, jenž v minulosti rovněž v Opavě formou hostování působil. Nyní skončil plzeňský klenot na zemi. Standardní situace.
6'
Kayamba posouval z pravé strany míč na bližší tyč, kam si nabíhal Jean-David Beauguel. Do zakončení se ale francouzský kanonýr nedostal.
5'
Joel Ngandu Kayamba je schopen v utkání pokračovat. Pro plzeňského trenéra Bílka jistě pozitivní zpráva. Zatím je exopavský štírek hodně vidět.
4'
Matěj Hrabina obehrál na levé straně Kayambu, jeho přízemní přihrávka do vápna byla ale nepřesná. Konžský záložník utržil v souboji nějaký šrám a zůstává ležet na zemi.
3'
Joel Ngandu Kayamba si zasekl míč na levé straně a poslal centr na střed, odkud hlavičkoval nepřesně Lukáš Hejda.
2'
Jiří Kulhánek vyhlavičkoval balon na první rohový kop. Ten rozehráli hosté nakrátko po zemi. O chvíli později fauloval Joss Didiba Čermáka. Viktoria zůstává natlačena na útočné polovině.
1'
Nedohody Kulhánka s Hrabinou chtěl využít náběhem za obranu Joel Ngandu Kayamba. Domácí si nakonec na situací poradili.
1'
Oba týmy nastoupily ve svých tradičních pruhovaných dresech – Opava ve žlutomodrých, hosté v červenomodrých.
1'

SFC Opava: Digaňa – Didiba, Hnaníček, Kulhánek, Hrabina – Tiéhi – Darmovzal, Večerka (C), Nešický, Helešic – Lukáš Holík.
Náhradníci: Lasák – Hellebrand, Rychlý, Kramář, Mondek, Juřena, Březina.

FC Viktoria Plzeň: Staněk – M. Havel, Hejda, Brabec (C), Hybš – Bucha, Kalvach, Al. Čermák – Kayamba, Beauguel, P. Šulc.
Náhradníci: A. Hruška – Ondrášek, Mihálik, J. Kovařík, Falta, Ba Loua, Káčer.

Rozhodčí: Lerch – Dobrovolný, Flimmel.
Opava prohrála s Plzní v posledních šesti vzájemných duelech – naposledy v úvodním kole tohoto ročníku 1:3. Naposledy Slezané na soupeře vyzráli v roce 2016, kdy ho přehráli poměrem 4:2 v osmifinále domácího poháru. Následně došli Opavští z pozice druholigového týmu senzačně až do finále, aby poté oslavili i postup do nejvyšší soutěže. Nyní se s ní, vzhledem k dění okolo klubu, zřejmě na delší dobu rozloučí.
Plzeň bude v Opavě hájit konečnou pátou pozici, která zaručuje účast v Evropské konferenční lize. Ani Viktoria se v závěru soutěže nepotýká se zrovna oslnivou formou. V součtu s pohárem táhli Západočeši do neděle šňůru pěti zápasů bez vítězství. Tu ukončili až v minulém kole, kdy si spravili chuť jednoznačným triumfem 4:0 nad Baníkem Ostrava a zaznamenali premiérovou výhru pod vedením nového trenéra Bílka. V Opavě je úkol jasný – uhrát minimálně bod a nepustit tak před sebe v tabulce Liberec, jenž má o tři body méně, avšak lepší vzájemné zápasy. Nejlepším střelcem Plzně je s dvanácti letošními góly francouzský útočník Jean-David Beauguel.
Opava se stala před třemi týdny prvním sestupujícím týmem do FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Slezané nasbírali za 33 kol pouhých 17 bodů a disponují nelichotivou vizitkou nejhoršího útoku i obrany. Svěřenci trenéra Kováče vyhráli v tomto ročníku pouhá tři utkání – naposledy se ze tří bodů radovali 13. března po výhře 1:0 nad Pardubicemi. Od té doby uhrála Opava v deseti zápasech pouhé dva body. Naposledy prohrála v souboji sestupujících mužstev vysoko 1:4 v Brně. Nejlepšími střelci Opavy jsou se čtyřmi góly Aleš Nešický a Matěj Helešic.
Příjemné sobotní odpoledne. FORTUNA:LIGA má na programu závěrečné kolo letošního ročníku. Všechny zápasy začnou s úderem sobotní sedmnácté hodiny. Jedním z nich bude střetnutí mezi fotbalisty SFC Opava a FC Viktoria Plzeň. Velkými papírovými favority budou hosté, kteří usilují o pohárovou Evropu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.