FORTUNA:LIGA - Základní část - 30. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Olomouc : Sparta - 20. dubna 2022   18:00

Olomouc
7' Breite  • 11' Beneš (Breite)
2:0
(2:0)

Macík – R. Hubník (C), Beneš, Jemelka, Chvátal – Greššák (53. J. Sedlák), Breite (83. Vepřek) – Zmrzlý, Navrátil (69. Zifčák), Chytil (83. Šíp) – Růsek.
Trefil – Šíp, Uriča, Zifčák, J. Sedlák, Vepřek, Slavíček.
Klíma – Kříž, Vlček
Andrův stadion, Olomouc
9157 diváků
Heča – Wiesner, Vitík, Ladislav Krejčí ml., Ladislav Krejčí st. (65. Pešek) – Haraslín (79. Minčev), Sáček, F. Souček (46. Vydra), Dočkal (C) (65. Karabec), Hložek – Čvančara (46. Pulkrab).
Holec – Suchomel, Karabec, Pulkrab, Pešek, Minčev, Vydra.
Heča

SESTŘIH: Olomouc - Sparta 2:0. Jílkova odplata. Dva góly v úvodu vzdálily hosty od titulu

Duel třicátého kola je u konce a dost možná rozhoduje o tom, že si Sparta letos už o titul nezabojuje. Domácí předvedli pravděpodobně nejlepší výkon v sezóně a Spartu porazili 2:0. O branky se postarali hned v úvodu Breite s Benešem.

Zatímco pro domácí výsledek příliš neznamená, hosté nyní ztrácí na první Slavii už sedm bodů. Pět nadstavbových kol před koncem tak ztrácí na svého rivala už sedm bodů.
90'
Karabec nadvakrát nepřekonal domácí obranu!
90+4'
90+4'
Nejlepší výkon Hanáků v sezóně, domácí poráží Spartu 2:0.
90+4'
Pulkrab se dostal do vápna, ovšem opět blok ze strany Beneše.
90+3'
Sparťané se dostali až k Macíkovi, ten ale chytá míč do rukavic a s rozehrou nikam nespěchá.
90+3'
Hosté už nemají čas, kombinují na polovině hřiště.
90+2'
Olomoučtí sice neudrželi míč u praporku, ovšem vzápětí Sedlák vybojoval pro Sigmu zpět.
90+1'
V době, kdy sudí nastavil čtyři minuty, se do akce dva na jednoho vrhli Šíp se Žifčákem. První jmenovaný se nakonec dostal ke střele, ovšem to už byli obránci zpět a zblokovali ránu na roh.
90'
Karabec dostal míč do ideální pozice. Jeho první ránu zblokovala obrana, následný pokus pak Macík zastavil perfektním zákrokem nohou.
89'
Pešek nedokázal zastihnout na hrací ploše přihrávku do strany, a tak budou s míčem pokračovat domácí.
88'
Hanáci chtěli natáhnout čas u praporku, ovšem dlouho jim to nevycházelo. Heča už rozehrál od své branky.
87'
Růsek přenesl na Vepřka, jeho ránu srazil Pešek těsně mimo
87'
Na druhé straně vypálil Vepřek, jehož tečovaná rána skončila na rohu. Olomoučtí nikam nespěchají, roh navíc rozehrávají s pěti hráči na polovině hřiště.
86'
Pešek skvěle nachystal hlavičku pro Wiensera, Macík se skvěle vymrštil
86'
Centr z pravé strany uklízel hlavou Wiesner, ovšem nepříliš prudké zakončení Macík bezpečně zlikvidoval.
85'
Vepřek se dostal celkem třikrát k centru, ovšem ani jeden nenašel správný cíl. Hosté tuhle situaci přečkali.
84'
Olomoučtí hrají na polovině soupeře, kde vybojovali rohový kop.
83'
Střídání v týmu SK Sigma Olomouc: ze hřiště odchází Mojmír Chytil, přichází Jáchym Šíp.
83'
Střídání v týmu SK Sigma Olomouc: ze hřiště odchází Radim Breite, přichází Michal Vepřek.
83'
Hosté se dostal k zakončení, hlavička jednoho z hostů ale skončila na hlavě Hubníka, který odvrátil. Z dvaceti metrů pak vystřelil Karabec, ovšem opět minul.
82'
V souboji poblíž rohového praporku si pomohl faulem domácí Hubník, který tak poslal k zemi Hložka. Hosté budou mít standardku.
81'
Karabcova dělovka z pravé strany prosvištěla kolem Macíka
81'
Hosté se pomalu přibližovali k domácí šestnáctce, až přišla rychlá přihrávka na Karabce, který z těžké pozice minul.
80'
Olomoučtí měli míč, ovšem Beneš nepřesně nahrával spoluhráči a poslal jej do autu. Hosté tak mohou něco vymyslet.
79'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Martin Minčev.
78'
Wiesner sklepl Hložkovi, který pálil z otočky
78'
Wiesner sklepl dlouhý centr na Hložka, který z otočky přestřelil domácí branku.
78'
Z těžkého úhlu zkusil překvapit Heču Chytil, ovšem gólman Sparty situaci pohlídal.
77'
Na přední tyči vládli hosté, kteří centr od praporku poslali do autu. Sigma bude pokračovat s míčem.
76'
Zifčák dostal míč do šestnáctky a už mohl pálit, ovšem to se mu nepodařilo, míč si zřejmě sám ukopl. Následně získal pro modré barvy alespoň rohový kop.
75'
Chytil si narazil se spoluhráčem a zkusil vystřelit. Gólové parametry ale tento pokus neměl, střela po zemi skončila vedle.
75'
Hanáci znovu praktikují napadání soupeře na jeho polovině a přináší to výsledky. Na polovině Sparty vybojovali aut.
74'
Hosté zahrávali standardku, kterou rozehrál Karabec. Míč do malého vápna sebral ze vzduchu Macík.
73'
Hložek v šestnáctce posunul na Pulkraba, který se otočil a vypálil. Míč trefil domácí obránce.
71'
Beneš hodil dlouhý aut na Zifčáka, který nestihl zpracovat před autovou čárou. Od své branky rozehraje Heča.
71'
Pulkrab si nabíhal za přihrávku ze strany, tělem jej ale odstavil Hubník.
70'
Chvátalův střílený centr Heča dobře vystihl a vyrazil
70'
Heča musel na zem poté, co do malého vápna ze strany poslal prudký přízemní centr Chvátal. Domácí byli blízko, ale hosté dokázali následně zakopnout.
69'
Střídání v týmu SK Sigma Olomouc: ze hřiště odchází Jan Navrátil, přichází Pavel Zifčák.
69'
Chytil se pustil sám proti přesile a přešel přes polovinu. Za ní jej ale zastavil Pešek, který za tento zákrok vidí žlutou kartu.
68'
Wiesner zamíchal s míčem v domácí šestnáctce, a dokonce vystřelil. Olomoucká defenziva opět blokuje.
67'
Dva Sparťané se snažili projít přes Zmrzlého, který byl ale nad jejich síly. Domácího hráč navíc faulovali.
66'
Hosté přebírají aktivitu a domácí se uchylují k dalekým odkopům a případným protiútokům. Tato taktika domácí často stála body.
65'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Ladislav Krejčí st., přichází Jakub Pešek.
65'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Bořek Dočkal, přichází Adam Karabec.
64'
Olomoučtí se ubránili a naopak vyrazil do rychlého kontru Navrátil. Kdyby byl domácí záložník podobně založený jako slávistický Sor, jistě by bránícím hráčům pláchl. Takto alespoň vyvezl míč za polovinu.
63'
Haraslín opět v akci. Tentokrát zkoušel ze strany ještě posunout na spoluhráče, míč skončil v autu. Roh pro hosty.
62'
Haraslín se dostal s míčem až do šestnáctky, kde také ze strany vypálil. Hubník podobně jako v hokeji do jeho rány zalehl a nepustil míč na Macíka.
61'
Hubník odehrál hlavou míč a až poté do něj vlétl Wiesner. Sudí hru přerušil a hostujícímu hráči domlouvá.
60'
Haraslín se už chystal odcentrovat, zastavil jej ale zdvižený praporek sudího.
58'
Do střelecké pozice se dostal Vydra, ovšem jeho pokus Hubník srazil do zámezí. Následně se domácí osvobodili a poslali míč až k Hečovi.
58'
Běží sice teprve 58. minuta, ovšem hosté již nyní na nic nečekají a veškeré akce rychle rozehrávají. Olomoučtí se brání jako v hokeji při oslabení.
57'
Navrátil skolil u poloviny hřiště Dočkala, sudí píská faul a míč pro hosty.
56'
Centr na rozběhnutého Navrátila skončil v zámezí, neboť domácího záložníka odstavil Krejčí ml.
56'
Krejčí st. trefil nohy Chvátala, a tak z poloviny hřiště rozehraje Hubník.
55'
Na druhé straně se do šance řítil Chytil, ovšem k zakončení jej nepustil sudí, který kvůli faulu Zmrzlého hru přerušil.
54'
Hosté se dostali do šestnáctky Sigmy, kde se k hlavičce dostal Hubník, který posunul do rukavic Macíka.
53'
Střídání v týmu SK Sigma Olomouc: ze hřiště odchází Lukáš Greššák, přichází Jan Sedlák.
53'
Na trávníku opět leží Greššák, kterého brzy nahradí Sedlák.
52'
Hosté kombinují a domácí je opět napadají na jejich polovině. Sigmě se daří rušit soupeřovu rozehru.
50'
Macíkův výkop propadl až ke Chvátalovi, který neprostřelil Heču
50'
Macíkův odkop dolétl až do vápna soupeře, kde se z ničeho nic vynořil Chvátal, jehož rána skončila mimo tyče.
50'
Sparťané vrací míč Sigmě, který před tím zakopla skrz přerušení hry. Greššák mezitím na lajně nabral síly a vrací se zpět.
49'
Na polovině hřiště zůstal ležet Greššák, který má problém s ramenem. Sudí hru přerušil a posílá na hřiště klubové lékaře.
48'
Navrátil si v souboji s Krejčím ml. pomohl rukama a poslal protihráče na zem. Asistent sudího měl celou situaci před sebou, takže upozornil svého kolegu na nedovolený zákrok.
46'
Hložek se dral na domácí polovinu, přičemž Breite jej čistým způsobem obral o míč.
46'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Filip Souček, přichází Patrik Vydra.
46'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Tomáš Čvančara, přichází Matěj Pulkrab.
46'
Olomoučtí nechali výkon z posledního duelu daleko za sebou a proti Spartě předvádí pohledný fotbal. Díky brankám Breiteho a Beneše z úvodu duelu navíc vedou po první půli 2:0.
45+1'
45+1'
Olomoučtí vlastní chybou umožnili Spartě jít do šance. Hložek se otočil s míčem ve vápně, ovšem jeho následná rána skončila na bloku Beneše.
45+1'
V první půli se nastavuje jedna minuta. Olomoučtí mají míč na své polovině.
45'
Na začátku poslední minuty první půle domácí odvrací míč na polovinu soupeře a formují se vzadu.
43'
Olomoučtí vykombinovali soupeře na levé straně. Na konci celé akce byl Breite, který poslal přízemní prudký centr před branku, kde ovšem nikoho v modrém nenašel.
42'
Na polovině hřiště skončil na zemi jeden z domácích, sudí píská pro Sigmu.
41'
Sparťané kombinují na vlastní polovině.
40'
Sáček se dostával s míčem do šestnáctky Sigmy, ovšem proti trojici obránců neměl šanci. Navíc si míč možná i sám ukopl od kopačky.
39'
Růsek je zpět ve hře a ihned se zapojil do bránění. Soupeře na polovině hřiště nepustil dál, dopustil se ale nedovoleného zákroku.
38'
Krejčí ml. bez možnosti hrát míč zezadu kopl do kotníků Růska. Sudí píská faul a důrazně domlouvá hostujícímu hráči. Na hrací plochu mezitím míří lékař.
37'
Aktivní Hanáci zlobí pražskou obranu. Na pravé straně unikal s míčem Chvátal, kterého jeden ze soupeřů držel. Sudí ponechal výhodu, která moc výhodou nebyla. Nicméně hra pokračuje.
36'
Odražený míč dolétl ke Chvátalovi, který zkusil z první vystřelit, ovšem míč netrefil. Vzápětí ještě zkusila Sigma něco vymyslet, ale hosté se ubránili.
35'
Chytil si povodil Vitíka a pálil nad bránu
35'
Hosté hrají s otevřenou obranou a Olomoučtí opět hrozí. Chytil měl míč na levé straně vápna, kde zkusil kličku a vystřelit. Tečována rána končí na rohu.
33'
Hložek vysunul Haraslína, který neprostřelil Macíka!
33'
Velké momenty na obou stranách. Nejprve musel Macík rychle z branky proti Haraslínovi, kterého poslal na trávník. Vzápětí v protiútoku mohla skórovat Sigma, ovšem Růsek se ukopl a místo branky trefil Chytila. Ten sice dostal míč do sítě, ovšem stál v ofsajdu.
32'
V šestnáctce Sparty skončil na trávníku domácí Navrátil, který chtěl penaltu, ovšem místo toho si spíše zasloužil žlutou kartu.
31'
Hložek chtěl poslat míč na Wiesnera, který by měl otevřený prostor, ovšem Hubník ve skluzu dokázal změnit směr letu míče.
30'
Breite nedokázal zpracovat míč, který skončil v zámezí. Heča bude rozehrávat od své branky.
28'
Růsek rozběhlo rychlou akci Sigmy, když posunul na Chvátala. Ten v šestnáctce zasekl a poslal k zemi jednoho z obránců. Následně přízemním centrem zkusil štěstí, Heča byl připraven.
27'
Nejprve centroval Haraslín, jehož nákop Macík vyboxoval. Následně se míče ujal Dočkal, který po chvíli poslal lehký centr na Čvančaru. Jeho hlavička skončila mimo.
26'
Jemelkův centr nenápadně hlavičkoval Chytil mimo tři tyče
26'
Prudký centr Jemelky trefil hlavou z nepříliš nebezpečné pozice Chytil. Míč skončil mimo.
25'
Růsek přenechal míč v šestnáctce Navrátilovi, který zkusil vypálit. Obrana hostů ránu zblokovala.
24'
Vitík v souboji naskočil na Růska, který skončil na trávníku. Olomoučtí se posouvají za půlící čáru.
22'
Sáček měl sice míč, ovšem Greššák jej dokázal čistě obrat. Následně navíc hostující hráč toho domácího fauloval, takže rozehrávat bude Sigma.
21'
Hanáci nadále napadají rozehrávku soupeře od sparťanské šestnáctky. Pražané s tím mají problém.
20'
Dočkal při odkopu trefil Greššáka, který se chytil za tvář
20'
Hraje se ve středu pole, kde mají míč domácí. Hosté jim ho darovali po faulu Dočkala.
19'
Pražané se ubránili, nicméně Hanáci zůstávají na míči poblíž hostujícího vápna.
18'
Růsek se dostal s míčem až do šestnáctky, kde zadovkou předložil Zmrzlému. Sparťané se ubránili, Sigma má rok.
17'
Hosté se hnali po pravé straně, po zákroku Hubníka ale o míč přišli. Domácí kapitán navíc odehrál míč tak šikovně, že od branky bude rozehrávat Macík.
16'
Haraslín poslal dlouhý centr z pravé strany, jeho spoluhráči na míč dosáhnout nemohli. Olomoučtí budou rozehrávat od své branky.
15'
Olomoučtí jsou aktivní a svému soupeři ztěžují rozehrávku. Stopeři Sparty tak často musí hrát až na Heču.
14'
Macík rychle vyběhl proti probíjejícímu se Čvančarovi
14'
Čvančara se dostal za obranu Sigmy, ovšem jako první byl u míče Macík, který ve skluzu vzal míč i soupeře. Hostující hráč se nezvedá, a tak se přerušuje.
13'
Hanáci drží svého soupeře na jeho polovině. Sparťané jsou viditelně otřesení, tento start zápasu zřejmě nečekali.
11'
Beneš si vyskočil na Breiteho centr a zvýšil na 2:0!
11'
Skvělý reflexivní Hečův zákrok proti Hubníkově hlavičce z bezprostřední vzdálenosti
11'
Olomouc právě vstřelila branku!
Druhý roh už domácímu týmu vyšel a je to o dvě branky. Na malém vápně se hlavou dokázal prosadit VÍT BENEŠ, který z bezprostřední blízkosti poslal míč za záda Heči.
11'
Zmrzlého centr trkl hlavou na první tyči Hubník a Heča si připisuje první zákrok! Olomoučtí mají další roh.
10'
A Olomoučtí vybojovali další rohový kop.
10'
Chvátalův centr na první tyč hostující obrana dokázala odvrátit do bezpečí. U míče je ale stále Sigma.
9'
Olomoučtí napadali rozehrávku soupeře, který zaváhal a nabídl Sigmě roh.
8'
Po nedovoleném zákroku rozehrával Macík z vlastní poloviny dlouhý míč, který se pokoušel zpracovat Navrátil. Bohužel pro něj ale na míč nedosáhl.
7'
Breiteho krásná rána zapadla za Heču, 1:0!
7'
Chvátalův centr hosté odvrátili jen na hranici vápna k RADIMU BREITEMU, který si míč zpracoval a ránou k pravé tyči hostující branky nedal Hečovi šanci.
7'
Dočkal z pravé strany hledal Čvančaru, který ale měl k míči daleko. Macík akci Sparty přerušil.
6'
Rohový kop na přední tyč domácí ubránili. Poté se navíc hosté dopustili útočného faulu, rozehrávat tak bude Macík.
5'
Hložkovu nepříjemnou ránu Macík s problémy vyrazil mimo tři tyče
5'
Hložek si navedl míč na ránu a vypálil. Macík s problémy vyráží na rohový kop.
4'
Centr do šestnáctky Sparty mohl uklidit Růsek, ovšem před odkrytou brankou nedokázal přesně zamířit. Následně ještě pálil odražený míč Breite, který ale vůbec netrefil prostor hostující branky.
2'
Navrátil ve vzdušném souboj porazil Krejčího ml., sudí píská nedovolený zákrok.
1'
Chvátal si seběhl z pravé strany a jedovkou pálil nad bránu
1'
Chytil se protáhl středem pole a posunul doprava na Chvátala, který se s míčem dostal až na dostřel hostující branky. Jeho následná rána skončila nad.
1'
Oba týmy jsou na hrací ploše. Olomoučtí budou hrát ve svých tradičních modrých dresech, hosté z Prahy oblékli bílou sadu.

SK Sigma Olomouc: Macík – R. Hubník (C), Beneš, Jemelka, Chvátal – Greššák, Breite – Zmrzlý, Navrátil, Chytil – Růsek.
Náhradníci: Trefil – Šíp, Uriča, Zifčák, J. Sedlák, Vepřek, Slavíček.
Trenér: Jílek

AC Sparta Praha: Heča – Wiesner, Vitík, Ladislav Krejčí ml., Ladislav Krejčí st. – Haraslín, Sáček, F. Souček, Dočkal (C), Hložek – Čvančara.
Náhradníci: Holec – Suchomel, Karabec, Pulkrab, Pešek, Minčev, Vydra.
Trenér: Vrba

Rozhodčí: Klíma – Kříž, Vlček.
Poslední střetnutí na Andrově stadionu v Olomouci se uskutečnilo loni v únoru. Hanáci v něm vedli už 2:0, nicméně trenér Vrba ve své premiéře dokázal svůj tým vyburcovat k obratu 3:2.
První vzájemné střetnutí letošní sezóny skončilo výhrou Pražanů 3:2. O branky se za domácí postaral Karlsson s Krejčím II, třetí gól byl vlastní. Za Sigmu skórovali Daněk a González.
SK Sigma Olomouc

Hanáci sice ještě nemají jistotu konečného umístění po třiceti kolech, nicméně již nyní ví, že pro ně bude sezóna pokračovat závěrečným "miniturnajem" týmů na 7. – 10. místě. A Olomoučtí v nich začnou doma již tuto neděli. Soupeře však dosud neznají, bude jím jeden ze čtveřice Hradec Králové, Mladá Boleslav, Liberec, České Budějovice.

Právě s jedním ze svých možných soupeřů hrála Olomouc o víkendu, na hřišti v Mladé Boleslavi odehráli duel s Hradcem, kterému podlehli celkem jednoznačně 0:3. V tabulce tak padl tým trenéra Jílka, který si v minulosti zkusil i pozici hlavního kouče Sparty, na desáté místo.

Nejlepšími střelci Sigmy jsou šestigóloví Chytil s Růskem. Stejný počet branek vsítil i Hála, který ale již od listopadu marodí.
AC Sparta Praha

V posledním kole základní části Fortuna ligy zavítají fotbalisté Sparty do Olomouce. Pražané již nyní ví, že po třiceti kolech skončí na třetím místě, nicméně i tak pro ně bude duel na Hané nesmírně důležitý, neboť ovlivní výchozí pozici pro nadstavbu.

Sparta prožívá momentálně celkem povedené období, v posledních pěti zápasech nasbírala plný počet bodů. Poslední porážku zaznamenal tým trenéra Vrby na začátku března, kdy padl v derby na Slavii.

Ve zmíněných pěti zápasech nastříleli Pražané čtrnáct gólů, takže obrana Sigmy se má jistě na co těšit. Nejproduktivnějšími Sparťani jsou s deseti brankami Čvančara, osmkrát se trefil Hložek a o jednu branku méně mají Pešek s Pulkrabem.