FORTUNA:LIGA - Základní část - 16. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Jablonec - 25. listopadu 2018   17:00

0:0
(0:0)

Nita – Wiesner (78. V. Vukadinović), Radaković, Costa, Civić – Chipciu, Stanciu (C), M. Frýdek, Plavšić (62. Vatajelu) – Tetteh, Pulkrab (76. Josef Šural).
Heča – Vácha, Vatajelu, V. Vukadinović, Josef Šural, Mebrahtu, Hložek.
Královec – Nádvorník, Hájek
Generali Arena, Praha-Bubeneč
11 614 diváků
V. Hrubý – Holeš, Břečka, Lischka, Matěj Hanousek – Hübschman (C) – Jovović (46. Kratochvíl, 63. V. Kubista), Trávník, Považanec, Sobol (83. Chramosta) – Doležal.
Hanuš – Hovorka, Kratochvíl, Chramosta, Janković, V. Kubista, Čvančara.
Hrubý

SESTŘIH: Sparta - Jablonec 0:0. Letenské oslavy zhořkly, Stanciu neproměnil penaltu

Vyjma Pulkrabovy hlavičky do tyče, po níž při pokusu o dorážku následovalo sražení sparťanského útočníka a zmiňovaný neproměněný pokutový kop, nepřinesl druhý poločas takřka žádnou fotbalovou zábavu a utkání tak dospělo do bezbrankového konce.

Sparta tím udržela třetí místo, na vedoucí Slavii už ale ztrácí devět bodů, Jablonec se vrátil před Zlín na čtvrtou pozici o jeden bod za svého dnešního soupeře.
Závěrečný hvizd rozhodčího Královce doprovodil drobný pískot obecenstva. Sparta v domácím utkání věnovaném oslavám 125 let od založení klubu remizovala s Jabloncem 0:0, když ji nepomohl ani pokutový kop, jenž neproměnil Nicolae Stanciu.
90+4'
90+4'
Tettehovi je pískán útočný faul v pokutovm území Jablonce a to je zřejmě razítko na bezbrankovou remízu.
90+4'
V úvodu závěrečné minuty nastavení měl příležitost k rozhodnutí Chramosta, v tísni ale jen prodloužil míč k brankáři Nitovi.
90+3'
Na Vatajelův kvalitní centr jen těsně nedoskočil Tetteh! To byla možná nejnebezpečnější situace před jabloneckou brankou od sparťanské penalty.
90+2'
Po Hanouskově přistrčení střílel právě Trávník, trefil ale jen sparťanskou zeď.
90+1'
Rozhodčí Královec oddaluje závěrečný hvizd o čtyři nastavené minuty a hned v úvodu nastavení byl Trávník faulován v nebezpečné blízkosti domácího pokutového území, což dává Jablonci možnost zajímavé standardní situace.
90'
Stanciu se na pravém křídle neprosadil v souboji s Kubistou, míč se za brankovou čáru navíc odrazil od rumunského kapitána Sparty a kope se tak od hostující branky.
88'
Michal Trávník už je zpět na pažitu a zkouší rozběhat své zranění.
88'
Ve hře už se může pokračovat, po dlouhém nákopu k jabloneckému pokutovému území je Šuralovi pískán útočný faul na Lischku.
87'
Michal Trávník sotva kulhá ze hřiště a to by byla velká komplikace pro Jablonec, neboť Trávník je klíčovým hráčem Radova týmu a ten už má navíc dostřídáno.
86'
Florin Nita odkopem do zámezí přerušuje hru, neboť zdravotní potíže tentokrát trápí Trávníka.
86'
Centru Stanciua od rohového praporku se Severočeši ubránili, míč ale zůstává pod kontrolou Sparty.
85'
Vukadinovićův centr Matěj Hanousek srazil za brankovou čáru, Sparta bude zahrávat rohový kop.
84'
Tomáš Hübschman při odkopu trefil svoji nohou Vatajelua a prohlíží si žlutou kartu.
83'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Eduard Sobol, přichází Jan Chramosta.
82'
Hra už se vrátila k jablonecké brance, po Vukadinovićově přetaženém centru se do odraženého míče opřel Čivić, ten ale z hranice pokutového území branku výrazně minul.
81'
Lischka hlavičkou o Costu málem zaskočil Nitu
81'
Po jabloneckém rohu se do vzduchu zavěsil David Lischka a jeho hlavičku zblízka kryje brankář Nita! Po souboji s Lischkou a Hübschmanem se drobně poranil Costa, jenž potřeboval rychlé ošetření, bude ale v pořádku.
81'
Po dlouhé době se pokusili zahrozit také hosté, přízemní centr Považance z pravé strany Frýdek odvrací za vlastní branku.
80'
Sparťanské územní převaze v posledních minutách chybí nějaký nápad, domácí sice často kombinují na útočné polovině, nedaří se jim ale probojovat se až k pokutovému území.
78'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Tomáš Wiesner, přichází Vukadin Vukadinović.
78'
Eldar Čivić u postranní čáry dojel Trávníka po odehrání míče a bosenský reprezentant si prohlíží žlutou kartu.
77'
Do hry se pokusil zapojit i Petr Rada, ačkoliv míč byl u postranní čáry stále ve hře a jablonecký trenér je napomínán čtvrtým rozhodčím Rejžkem.
76'
Chipciu hledal u bližší tyče nabíhajícího Tetteha, ten se nedokázal protlačit k zakončení.
76'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Matěj Pulkrab, přichází Josef Šural.
75'
Po Sobolově nepřesné přihrávce do pokutového území si Trávník pomohl nedovoleným zákrokem, rozhodčí Královec ponechává domácím výhodu.
73'
Dnešní utkání na Letné sleduje 11 614 fotbalových příznivců.
72'
Severočeši jsou v těchto momentech ve většině soubojů pozdě, Doležal nedovoleně srazil Frýdka a Sparta bude rozehrávat volný kop na útočné polovině.
71'
Sparťané jsou usazeni na útočné polovině a znovu dobývají jabloneckou defenzivu.
69'
Stanciu pokutový kop neproměnil! Skvěle ho vychytal Hrubý
69'
Přízemní střelu Nicolae Stanciua brankář Hrubý vyráží! Radaković poté dorážku z těžké pozice nedokázal nasměrovat na branku.
68'
Penalta pro Spartu! Rozhodčí Královec po zhlédnutí opakovaného záznamu ukazuje na penaltový bod.
67'
Rozhodčí Královec přerušil hru a zkoumá situaci před brankou Hrubého krátce poté, co Pulkrab hlavičkoval do tyče a byl poté sražen k zemi.
67'
Jablonecký pokus o rychlý protiútok zastavil brankář Florin Nita, jenž vyběhl dobrých třicet metrů ze své branky a dokázal míč zpracovat na svoji kopačku, poté také přesně rozehrál.
66'
Pulkrab hlavičkou trefil tyč! A pak ho na penaltu sestřelil Trávník
66'
Obrovská šance pro Spartu! Po Wiesnerově centru Matěj Pulkrab zblízka hlavičkoval jen do tyče a míč se poté od jabloneckého brankáře odrazil mimo branku!
66'
Sparta sehrála pohlednou kombinaci na útočné polovině, jednu z mála ve druhém poločase, Wiesnerova přihrávka do pokutového území se ale neujala.
65'
Doležal u postranní čáry sice odebral míč Costovi, pomohl si ale nedovoleným způsobem a píská se proti hostům.
63'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Miloš Kratochvíl, přichází Vojtěch Kubista.
62'
Stanciuova krkolomná střela málem zapadla do sítě
62'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Srdjan Plavšić, přichází Bogdan Vatajelu.
62'
Stanciův nepovedený pokus málem nadělal starosti brankáři Hrubému, jelikož se snášel z velké výšky na jeho branku, nakonec ale dopadl na horní síť.
60'
Miloš Kratochvíl se po individuálním průniku odhodlal k dalekonosnému pokusu, jenž z podobných od hostujících hráčů byl zatím nejpovedenější, přesto brankář Nita míč kryje.

Kratochvíl následně sedl k zemi a zřejmě nebude schopen pokračovat ve hře, kde se objevil jej na čtvrt hodiny.
58'
Plavšićův centr ze vzduchu zachytil Hrubý a jablonecký brankář okamžitě dlouhým výhozem hledal rozběhnutého Sobola, k míči ale měl po vysokém odskoku blíže Radaković a o poznání nižšího soka snadno přehlavičkoval.
57'
Na Tettehovu přihrávku před jabloneckou branku jen těsně nedosáhl Stanciu, sparťané následně málem propadli v obraně, obrovský prostor se otevřel před Sobolem, toho ale stačil pokrýt Chipciu.
56'
Holeš podrazil Plavšiće, sparťané rozehrávají ve středu hřiště.
55'
Po pravé straně teď zaútočili také sparťané, ovšem s obdobným výsledkem, neboť Chipciu se nedokázal protáhnout kolem pozorně bránícího Považance.
54'
Kratochvíl se na pravém křídle nedokázal prosadit v souboji s Costou, toho posléze při odkopu fauloval a sparťané mohou rozehrávat míč z klidu.
53'
Stanciu vyslal solidní pokus, ale Hrubého nepřekvapil
53'
O pár chvil později se Stanciu opřel do balónu z hranice pokutového území a povedenou přízemní střelu k bližší tyči kryje brankář Hrubý!
52'
Po autovém vhazování domácích až do pokutového území se míče zmocnil Tetteh, ani ve spolupráci se Stanciuem se ale nedokázali probít do střeleckého zakončení.
51'
Nepřesnost v hostující kombinaci, vzdušná přihrávka Holeše podél postranní čáry doletěla až do zámezí.
49'
Sobol po výpadu na levé straně našel před branku Doležala, ten ale zády k brance nedokázal přihrát některému ze svých spoluhráčů.
48'
Po Trávníkově centru od rohového praporku hosté nedokázali nijak atakovat sparťanskou branku a po odrazu míče do zámezí už může vhazovat Eldar Čivić.
48'
Hosté získali trochu zadarmo rohový kop, dlouhý nákop do pokutového území osamocený Plavšić srazil za branku.
46'
Střídání v týmu FK Jablonec: ze hřiště odchází Vladimir Jovović, přichází Miloš Kratochvíl.
46'
Jablonec do druhého poločasu změní sestavu, Vladimir Jovović má zřejmě nějaké zdravotní potíže, neboť po změně stran místo něj vyběhne do hry Miloš Kratochvíl.
Po prvním poločase svátečního utkání Sparta hraje s Jabloncem bez branek, když jsme sice viděli svižný fotbal ve velkém tempu, stoprocentní příležitosti v něm ale zatím chybí.
45+2'
45+2'
Stanciuově centru z pravé strany se Jablonec ubránil a rozhodčí Královec posléze ukončil první poločas.
45+1'
Kuriózní situace, brankář Hrubý vyběhl daleko z branky, snažil se zabránit rohovému kopu, ovšem s míčem doběhl až za pokutové území a je pískáno proti jablonecké brance .
45+1'
Rozhodčí Královec k úvodním pětačtyřiceti přidává jednu nastavenou minutu.
45'
Eduard Sobol je žlutě napomenut za atak na Tomáše Wiesnera u postranní čáry.
44'
Chipciu prováhal ideální chvíli pro střelu zpoza šestnáctky
44'
Další sparťanská akce po levé straně, tentokrát centroval Plavšić, před brankou se srazili Hanousek s Lischkou, čehož mohl po Pulkrabově přiklepnutí využít ke střeleckému pokusu Chipciu, jeho střela je ale spoluhráčem Wiesnerem sražena mimo jabloneckou branku.
43'
Sparťané daleko častěji útočí po po levé straně, další Čivićův centr našel v pokutovém území Tetteha, ten ale v komplikované pozici zády k brance jen prodloužil míč za jabloneckou branku.
42'
Costa ve vápně hrábl Doležalovi do tváře
42'
Martin Frýdek ve středu hřiště smetl Sobola a stává se prvním žlutě napomenutým hráčem tohoto střetnutí.
40'
Frýdek výbornou přihrávkou našel na levé straně Plavšiće, Srbův centr ale před brankou nenašel žádného sparťana. O pár momentů později se Plavšić dostal k dalšímu centru, ten ale adresoval jen k Vlastimilu Hrubému.
40'
Považancovu střelu z velké dálky brankář Nita s jistotou kryje do své náruče a hned rozehrává na své spoluhráče.
38'
Pulkrab hlavičkoval na malém vápně
38'
Na Čivićův centr si v brankovišti naskočil Matěj Pulkrab, jenž vyskočil výrazně výše než bránící protihráči, v tísni ale jen posunul míč k brankáři Hrubému.
37'
Costa nadělal Nitovi velké problémy tečí po Trávníkově střele
37'
Trávníkova střela z dálky zprvu nevypadala nebezpečně, před Nitou však byla tečována a rumunský brankář musel rychle skočit do protipohybu, míč se mu ale podařilo zkrotit do svých rukavic.
36'
Po Tettehově sklepnutí se do balónu z dvaceti metrů opřel Stanciu, jeho prudkou ránu levačkou hosté odrážejí do pole.
35'
Standardní situace pro Spartu, před branku nasměroval míč Frýdek, brankář Hrubý si ale ve skrumáži vedl velmi dobře a podařilo se mu míč vyrazit do bezpečí.
34'
Doležal se pokusil trochu divoce zpracovat míč uvnitř pokutového území Sparty, proti početní převaze ale neměl šanci se prosadit.
32'
Pulkrab se provinil nedovoleným zákrokem ve středu pole proti Trávníkovi a dostává se mu domluvy z úst sudího Královce.
30'
Na Stanciův centr od rohového praporku si naskočil naprosto osamocený Čivić, ten v záklonu hlavičkuje jen do brankáře Hrubého.
30'
Plavšić parádní patičkou posunul míč do střelecké pozice Čivićovi, jehož ránu stačil Holeš srazit do boční sítě.
29'
Plavšič předvedl vtipnou patičku, Čivičova sražená rána skončila vedle
29'
Doležal s Jovovićem se ve dvou pokusili zakombinovat mezi sparťanskou obranou a dlouho si vedli velmi dobře, finální přihrávka Černohorce ale neprošla do volného prostoru, kde by Doležal mohl zakončovat.
27'
Plavšićova přihrávka zleva našla před brankou Pulkraba, ten ale nedůrazně zakončoval výrazně vedle jablonecké branky.
26'
Považanec se příliš unáhlil střeleckým pokusem z třiceti metrů, nasměroval jej přímo do hrudi brankáře Nity.
25'
Dobrý Čivićův centr našel před brankou Tetteha, ten ale zády k brance přes bránícího Břečku nemohl zakončit.
24'
Sparťané se rozběhli do nevídaného přečíslení v šesti proti třem zadákům, akci ale brzy ukončil Tettehův ofsajd.
23'
Následný roh sparťané rozehráli po zemi a nebylo to ideální řešení, neboť Čivićova střílená přihrávka před branku se přes bránící soupeře neujala.
22'
Plavšič hledal Tetteha, Holeš si málem srazil míč do vlastní brány
22'
Plavšićův tečovaný centr doletěl přímo k Tettehovi, jehož hlavičku mířící pod břevno reflexivním zákrokem vyráží brankář Hrubý!
20'
Domácím příznivcům se nelíbí prodleva před rozehrávkou brankáře Hrubého, jenž si ještě zavazoval tkaničky u kopaček.
20'
Stanciu i z ostrého úhlu volil přímou střelu na branku, tu jen těsně přestřelil! Právě z volného kopu na levém straně hřiště skóroval před týdnem za rumunský národní tým.
19'
Stanciu z přímého kopu těsně přestřelil bránu hostů
19'
Břečka šel příliš neobratně do souboje s Plavšićem, kterého nedovoleně atakoval a Sparta bude zahrávat standardní situaci z levé strany.
18'
Na dobrý centr Tetteha zleva si před brankou naskakoval Chipciu, ten byl ale důsledně pokryt bránícím Břečkou.
17'
Útočnou akci hostů vedenou Martinem Doležalem zastavil zdvižený praporek pomezního rozhodčího Hájka, jenž přistihl čerstvého reprezentanta v ofsajdu.
15'
Costa s Radakovićem si přihrávkami napříč vlastním pokutovým územím zadělali na obrovský problém, srbský obránce ale dokázal udržet míč před dotírajícím Sobolem.
14'
Následnému rohovému kopu se Severočeši ubránili a byť Sparta se poté ještě snažila atakovat pokutové území soupeře, tak ke střeleckému zakončení už tato snaha nevedla.
13'
Tettehovu střelu napodruhé uhasil Hrubý
13'
Plavšićova střela se šťastně odrazila k Tettehovi, jenž poté zakončoval z otočky a hostům se podařilo míč srazit do boční sítě.
11'
Tetteh u postranní čáry elegantně posunul míč do běhu Plavšićovi, tomu zprvu nevyšla kombinace se Stanciuem, Rumunovi se nakonec přeci jen podařilo přihrát před branku, kde Hanousek nedůrazně odkopl míč jen k Čivićovi, jenž poté přestřeluje jabloneckou branku.
9'
Eduard Sobol se na hranici pokutového území pokusil o střelu z kroku, tu však nasměroval vysoko nad sparťanskou branku.
8'
Stanciuovu střela ze střední vzdálenosti kryl Hrubý
8'
Nicolae Stanciu potáhl míč po útočné polovině a z dobrých pětadvaceti metrů od branky se nadechl k přízemní střele, která sice mířila k tyči, brankář Hrubý ale neměl se svým zákrokem výraznější potíže.
6'
Trávník byl faulován Radakovićem ve středu hřiště, hosté rozehrávají z místa přestupku.
5'
Považancovi se nepovedl střelecký pokus zpoza pokutového území, jímž jen trefil v ofsajdu stojícího Doležala.
4'
Lischka zaváhal v rozehrávce, hosté uhasili šanci na poslední chvíli
4'
První nebezpečná situace před jabloneckou brankou! Na pravé straně pokutového území dostal velký prostor Benjamin Tetteh, jeho přihrávku před branku ale stačil zablokovat Lischka.
2'
Další útočná snaha Severočechů, Eduard Sobol se prosmýkl po levém křídle, následný přízemní centr nasměroval jen za brankovou čáru.
1'
Úvodního výkopu se ujali hosté a hned vyrazili dopředu, Považancovu přihrávku z levého křídla zakončoval Vladimir Jovović, jenž po dvaceti sekundách hry svoji levačkou netrefil sparťanskou branku.
1'
Rozehráno! Jak už bylo všude prezentováno, Sparta dnes hraje speciálně v černých dresech, hosté oblékli své tradiční zelené.
1'
Před slavnostním utkáním zní ve výjimečné podobě také sparťanská hymna "Zpívej, kdo jsi sparťanem!", kterou zpívá třicetičlenný sbor za doprovodu obecenstva.
V domácím dresu si premiéru v základní sestavě Sparty odbyde Tomáš Wiesner.

Mladý pravý obránce tak umožní, že Alexandru Chipciu se bude moci posunout na kraj zálohy, kde nastupoval v dresu Anderlechtu a nadále působí také v rumunském národním týmu.

AC Sparta Praha: Nita – Wiesner, Radaković, Costa, Civić – Chipciu, Stanciu (C), M. Frýdek, Plavšić – Tetteh, Pulkrab.
Náhradníci: Heča – Vácha, Vatajelu, V. Vukadinović, Josef Šural, Mebrahtu, Hložek.

FK Jablonec: V. Hrubý – Holeš, Břečka, Lischka, Matěj Hanousek – Hübschman (C) – Jovović, Trávník, Považanec, Sobol – Doležal.
Náhradníci: Hanuš – Hovorka, Kratochvíl, Chramosta, Janković, V. Kubista, Čvančara.

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek.
FK Jablonec

Jablonec přijíždí do Prahy velmi dobře naladěn, neboť při posledních dvou cestách na hřiště soupeřů nastřílel naprosto neuvěřitelných dvanáct branek, když šestkrát skóroval v Příbrami (6:0) i na Dukle (6:2). Když se k tomu přidají i povedené domácí zápasy, tak od záříjové prohry 0:3 s Mladou Boleslaví ještě v lize Severočeši neprohráli a v sedmi zápasech uhráli výbornou bilanci 6-1-0.

Úspěšné období Jablonec vyšvihlo už na čtvrté místo ligové tabulky a to v úvodu sezóny patřil až do spodní části ligového pole, neboť sezónu odstartoval jediným bodem z úvodních tří zápasů.

Do nich spadal i první letošní vzájemný zápas, který Sparta na severu Čech vyhrála 2:1 díky úspěšným zásahům Kangy a Vukadinoviće. Jablonci se obecně proti Spartě moc nedaří a na Letné už vůbec. Od slavné výhry 3:0 v březnu 2007 (shodou okolností tehdejším trenérem Jablonce byl současný kouč Petr Rada) během dalších jedenácti zápasů uhrál jediný bod a to v březnu 2013 při remíze 2:2.

Jablonec bojuje také v Evropské lize, kde ale smolně ztratil důležitý bod v Rennes i v Astaně během závěrečných minut a dvě domácí remízy situaci před závěrečnými dvěma koly moc nevylepšily. Jablonci už k postupu zbývá jen velmi teoretická naděje, první možnost jak ji oživit, má Jablonec ve čtvrtek v domácím prostředí proti Rennes.

Trenér Petr Rada, jenž na jaře 2017 Spartu trénoval, se musí obejít bez zraněné opory Lukáše Masopusta. Záložníka, který již nakoukl do národního týmu, do konce podzimní části vyřadil ostrým zákrokem slovenský obránce Dukly Ján Ďurica. Do boje nemůže zasáhnout ani stoper Hovorka, jenž na severu Čech hostuje právě ze Sparty.
AC Sparta Praha

Sparťané se stejně jako loni rozloučili s pohárovou Evropou už v první srpnový čtvrtek a oproti svému dnešnímu soupeři mohou věnovat všechny síly domácím soutěžím.

V té ligové je Sparta po patnácti kolech na třetím místě s šestibodovou ztrátou na druhou Plzeň a další čtyři body ztrácí na vedoucí Slavii. Oba týmy ale už mají svůj zápas šestnáctého kola za sebou. Spartě naopak velmi těsně dýchají na záda Zlín s Jabloncem.

Rudým se velmi dobře daří v domácí Generali Areně, kde neprohráli už od loňského října a letos tu mají bilanci 5-2-0, přičemž porazit nedokázali jen Příbram a Slavii (oba zápasy 2:2). Výrazně více Spartu trápí zápasy na hřištích soupeřů, kde je aktuálně až pátá v lize s bilancí 4-1-3 a tři venkovní prohry 0:1 v řadě pořádně zkomplikovaly situaci týmu trenéra Zdeňka Ščasného.

Zmíněnou sérii neúspěchů na hřištích soupeřů Sparta prolomila v dosud posledním odehraném kole, když před reprezentační přestávkou otočila utkání v Karviné z poločasových 0:1 na 3:1 ve svůj prospěch. Branky vstřelili Uroš Radaković, Nicolae Stanciu a z pokutového kopu Srdjan Plavšić.

Spartě dlouhodobě scházejí zranění Ben Chaim, Kadlec, Drchal a Zahustel, ligové zápasy momentálně kvůli karetnímu trestu vynechává i Guélor Kanga, ten už stačil nasbírat osm žlutých karet a dnes si odpyká druhý ze dvouzápasového trestu.
Hezké nedělní odpoledne z pražské Letné, kde šestnácté kolo Fortuna ligy dohraje domácí Sparta s Jabloncem a můžeme se těšit na přímý souboj o třetí místo ligové tabulky.

Zároveň se bude v Generali Areně konat velká sláva, neboť Sparta před týdnem oslavila výročí 125 let od založení a s tím je spojen doprovodný program dnešního zápasu a také dresy Sparty, která vyběhne k zápasu v černých dresech s velkým S, jaké používala na přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.