Fotbalová národní liga - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Jihlava : Opava - 21. července 2023   18:00

Jihlava
Jihlava
82' Selnar  • 90+5' T. Franěk
2:1
(0:0)
Opava
Opava
68' Blecha
Jihlava
Soukup – T. Svoboda, Tombul, Vedral (C), Farka (77. Tall) – Lacko, Pešek – Fila (68. Ogiomade), Tureček (68. T. Franěk), Selnar – Araujo-Wilson (89. Chytrý).
Jágrik – Sládek, Miška.
Trska – Šimáček, Černoevič
Stadion v Jiráskově ulici, Jihlava
568 diváků
Opava
A. Richter – Kopečný, Janoščín (C), Helebrand, Kadlec – Omale, Blecha (81. Gorčica) – Haitl, Ondráček, Hýbl (90+3. Vincour) – Velička (59. Šigut).
Číž – Rychlý, Whiffen, Višňa.

Jihlava dokázala v prvním kole druhé nejvyšší soutěže otočit utkání s Opavou a na úvod bere tři body. Po nezáživném prvním poločase bylo druhé dějství podstatně zajímavější. Do vedení šli Slezané, za které v 68. minutě skóroval Filip Blecha. V 82. minutě ale domácí kopali penaltu, kterou bezpečně proměnil Jakub Selnar. V nastaveném čase pak rozhodl střídající Tomáš Franěk. Sluší se doplnit, že ještě před rozdílovým gólem přečkala Jihlava penaltu soupeře, tudíž nechybělo mnoho a tři body mohli brát hosté.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou!
90+8'
90+7'
Zřejmě poslední akci utkání měl na svědomí Adam Ondráček, jehož přímý kop ale přeletěl horní tyč o poměrně hodně centimetrů.
90+5'
Jihlava právě vstřelila branku!
Domácí pravděpodobně definitivně rozhodují o tom, že budou brát tři body! Na malém vápně přistál centr z levé strany, který Opavští neodvrátili a k zakončení se tedy dostal TOMÁŠ FRANĚK, jenž s přehledem poslal balón pod břevno. 2:1.
90+5'
Sluší se doplnit, že dohromady se nastavuje šest minut, tudíž ještě pár vteřin se hrát bude. Vpřed míří Jihlavští.
90+4'
V úplném závěru je Opava lehce aktivnější. Znovu se dostávala dopředu, ale pískán i máván byl ofsajd.
90+3'
Střídání v týmu SFC Opava:
ze hřiště odchází Matěj Hýbl, přichází Tomáš Vincour.
90+3'
Solomon Omale se dostal k ráně z druhé vlny. Tento pokus ale vůbec nebyl přesný.
90+2'
Adam Ondráček rozehrál velice zajímavý rohový kop, který se točil přímo do branky. Brankář Pavel Soukup byl ale jistý.
90'
Tomáš Franěk vybídl Jakuba Selnara, který celkem rychle vypálil. Ačkoliv byl míč zjevně tečován, kopat se bude od branky. Sluší se doplnit, že rána minula branku o pár desítek centimetrů.
89'
Střídání v týmu FC Vysočina Jihlava:
ze hřiště odchází Justin Araujo-Wilson, přichází Jan Chytrý.
89'
Opět byl Samuel Šigut aktivní, když posílal míč proti noze Omaleho, ten se ale k zakončení nedostal.
87'
Žlutá karta pro tým FC Vysočina Jihlava (Tomáš Franěk).
86'
Matěj Hýbl si postavil míč a také on jej poslal po zemi. Pravděpodobně ale orazítkoval tyč jihlavské branky, takže změna skóre na řadu nepřišla. Opava prováhala obrovskou možnost na rozhodnutí.
85'
Pronikající Samuel Šigut byl na hranici pokutového území faulován, a tak si penaltu kopne také Opava! Hosté budou moct rozhodnout o výhře těsně před koncem.
85'
Domácím byl tentokráte odpískán nedovolený zákrok na útočné polovině. Po delší době se tedy míče zmocní Opava.
84'
Jan Kadlec si pohlídal nákop, který mířil na pravou stranu jihlavské ofenzívy. Krajní zadák Opavy odhlavičkoval hrací předmět do zámezí.
83'
Justin Araujo-Wilson dokázal vybojovat míč a posléze přihrál spoluhráči. Jihlava má další ofenzivní choutky.
82'
Domácí celek se nakonec dočkal vyrovnání! K puntíku si míč postavil s desítkou hrající JAKUB SELNAR, který jej poslal po zemi po své pravé ruce. Gólman Adam Richter sice vystihl směr, na přesně umístěný pokus byl ale krátký. 1:1.
81'
ze hřiště odchází Filip Blecha, přichází Adam Gorčica.
81'
Žlutá karta pro tým SFC Opava (Patrik Haitl).
78'
Bude se kopat penalta! Po rohovém kopu hned několik hráčů bojovalo o balón a jeden z Jihlavských byl zezadu přistrčen k zemi. Opavané sice protestují, ale verdikt hlavního sudího je jasný.
77'
ze hřiště odchází Dominik Farka, přichází Mame Tall.
77'
Amadin Marvis Ogiomade si hledal centrovaný míč z pravé strany, hlavičkový souboj ale ovládl opavský fotbalista.
76'
Samuel Šigut znovu velice vysoko napadal rozehrávku Jihlavy, ale stoperská dvojice to nakonec zvládla s přehledem.
75'
Žlutá karta pro tým FC Vysočina Jihlava (Jakub Selnar).
75'
Žlutá karta pro tým SFC Opava (Jan Kadlec).
74'
Další obrovský závar. Přibližně na penaltovém puntíku se naskládalo několik hráčů z obou mužstev, ale Opava se k dalšímu zakončení nepropracovala.
72'
Po inkasování Jihlava podstatně zatlačila a probudili se také domácí příznivci.
72'
Jakub Selnar vyslal centr, na který si jeden z jeho spoluhráčů naskočil, avšak zakončení nebylo tolik přesné.
68'
Opava právě vstřelila branku!
V 68. minutě jdou hosté do vedení! Samuel Šigut znovu předvedl velice šikovné manévry a poté vybídl na šestnáctce stojícího FILIPA BLECHU, který poslal hrací předmět nechytatelně k zadní tyči. 0:1.
68'
Při přímém kopu velice nepříjemně střílel Filip Blecha, jenž o pár metrů minul branku.
68'
ze hřiště odchází Miroslav Tureček, přichází Tomáš Franěk,
ze hřiště odchází Lukáš Fila, přichází Amadin Marvis Ogiomade.
67'
Samuel Šigut si seběhl k zadní tyči, avšak na poměrně vysoký centr nedosáhl. Čerstvý hráč bude muset založit další akci.
66'
Standardní situace ale ze strany Jihlavy nebyla rozehrána úplně nejlépe.
65'
Žlutá karta pro tým SFC Opava (Matěj Helebrand).
65'
Těžiště hry se znovu přesunulo před opavskou svatyni, kde za pár desítek sekund přistane centr.
63'
Samuel Šigut byl ve sprintu za defenzívou, ale Pavel Soukup vyběhl a stačil balón odkopnout co nejdále.
61'
Adam Ondráček vyslal centr, který byl ale jihlavskou defenzívou odvrácen.
61'
Filip Vedral si na pravé straně defenzívy pomohl nedovoleným zákrokem. Opava rozehraje standardní situaci.
60'
Také Opava ale po následném rohovém kopu pořádně zahrozila. V hlavní roli byl středopolař Solomon Omale.
59'
ze hřiště odchází Bohdan Velička, přichází Samuel Šigut.
58'
Obrovská šance domácích! Lukáš Fila se na chvíli objevil úplně volný na pravém křídle, ale Adam Richter vytáhl vynikající zákrok. Následný projektil zazvonil o břevno.
57'
Slezský FC by nutně potřeboval vyšší aktivitu na míči, protože v uplynulých pěti minutách se nechal zatlačit.
56'
Nyní je celek ve žlutých dresech jednoznačně aktivnější. Lukáš Fila zřejmě do vápna Opavy pošle dlouhý aut.
55'
Vypadalo to, že by se jihlavský hráč mohl dostat do samostatného úniku, ale Adam Richter vystartoval z brány a dokázal být u míče jako první.
53'
Jakub Selnar dvakrát po sobě vracel balón do opavského území, v obou případech ale hosté zareagovali.
52'
Žlutá karta pro tým FC Vysočina Jihlava (Adam Pešek).
52'
Fila posunul na Svobodu, jehož centr byl sražen do zámezí. Jihlava bude mít k dispozici další rohový kop.
51'
Adam Ondráček se už už dostával do pokutového území Jihlavy. Zhruba z dvaceti metrů se rozhodl pálit, avšak vůbec mu nevyšel krok.
50'
Z druhé vlny se Vysočina dostala k velmi zajímavé střele, která byla zablokovaná. Následně z otočky pálil zhruba dva metry vedle zadní tyče Justin Araujo-Wilson.
49'
Miroslav Tureček oslovil nabíhajícího Lukáše Filu, jenž se okolo důrazného opavského beka nedostal.
49'
Justin Araujo-Wilson nedokázal přesně posunout balón na levou stranu. Už to vypadalo, že by se domácí celek mohl dostat do přečíslení.
48'
Teď se naopak na útočné polovině usadili Slezané, kteří se chystají na rozehrání autu.
46'
V úvodu druhé půle zatím kombinuje Jihlava, která si přihrává poblíž vlastní branky.
46'
Je za námi první poločas nové sezony, který mnoho fotbalové krásy nenabídl. Pořádnou gólovou šanci jsme ani neviděli, takže průběžný stav 0:0 zcela odpovídá. Možná lehce aktivnější byl v úvodních pětačtyřiceti minutách hostující celek. Druhé dějství začne přibližně v 19:04.
45+1'
45+1'
Nad rámec řádné hrací doby první půle se bude nastavovat 1 minuta. Opava roh už rozehrála, ale nic velkého z toho nebylo.
45'
Patrik Haitl vypálil z velké dálky. Jeho ránu z dálky lehce tečoval obránce, tudíž na Opavu čeká další roh.
44'
Závěr první půle příliš vysoké tempo nemá. Domácí rozehrají další autové vhazování, tentokráte téměř u svého praporku.
42'
Matěj Helebrand se zapojil do útočení tak, že na dlouhý aut si naběhl do vápna. Dostal se ke střele z otočky z velkého úhlu, ale zhruba o dva metry branku minul.
41'
Justin Araujo-Wilson čistě vypíchl míč na obranné polovině svému soupeři, vhazovat ale opět bude Opava.
40'
Emir Tombul úplně nezvládl přihrávku na levou stranu, míč tedy posunul do autu. Všichni hráči ve žlutých dresech se tedy rychle musí vracet.
39'
O rozehrání další standardní situace se postaral Filip Blecha, který hledal kolegu u zadní tyče. Ten sice balón vrátil, ale pouze do prostoru, kde stáli domácí.
38'
K rohu se dostal také celek z Vysočiny. Na malém vápně vznikl obrovský závar, který ale brankou neskončil.
36'
Miloš Kopečný velice šikovně našel naběhnutého Bohdana Veličku, který se ale dle pomezního rozhodčího objevil v těsném ofsajdu.
36'
Po rohu sice hosté zakončili hlavou, ale přímo do připravených rukavic gólmana Soukupa.
35'
Filip Blecha přihrál Matěji Hýblovi, který ještě posunul na střílejícího Jana Kadlece. Ten ale trefil obránce, od kterého se míč odrazil do zámezí, takže Opava rozehraje rohový kop.
33'
Pomalu ale jistě směřujeme do konce prvního poločasu. Sledujeme zatím vyrovnaný zápas, který nám ale moc gólových šancí nenabízí.
32'
Adam Ondráček posunul míč na Patrika Haitla, jenž ve vápně upadl. Penalta se ale nepískala, tudíž se bude odkopávat od jihlavské brány.
31'
Patrik Haitl si poradil s bekem a zprava nacentroval do vápna. Následnou akci ale rozjeli domácí a zhruba z pětadvaceti metrů nepřesně zakončil Jakub Selnar.
30'
Miloš Kopečný poslal míč z pravé strany do pokutového území. Centr ale nebyl příliš dlouhý, a proto byl snadnou kořistí pro jihlavské fotbalisty.
29'
Poblíž rohového praporku rozehráli domácí aut. Přišla zpětná přihrávka na rozehrávajícího hráče, ale ta mířila do ofsajdu, tudíž vykopávat bude opavský gólman Adam Richter.
28'
Jakub Selnar posunul míč na střed a poté byl seslán k zemi. Jihlava okamžitě standardní situaci rozehrála.
27'
Dominik Farka na levém kraji dobře zapracoval a zvládl souboj s ofenzivním Patrikem Haitlem.
26'
Jakub Selnar se pokusil o rychlé vysunutí Justina Araujo-Wilsona, který byl ale u balónu až jako druhý. O pár sekund později se ale Vysočina znovu dostala k míči, poslala centr do vápna i následnou střelu, jež minula o pár čísel bližší tyč.
25'
Emir Tombul si musel dávat velký pozor, aby opavského útočníka nepustil před sebe. Rychlostní souboj nakonec zvládl na jedničku, pak přihrál brankáři.
23'
Roh na krátko se celku ve žlutých dresech vůbec nepodařil. Jihlava ale zůstává před Richterovou brankou.
22'
Na útočné polovině se v posledních dvou minutách usadila Vysočina. Zatím se ale do střeleckých pozic příliš nedostává.
21'
Dlouhý jihlavský aut ve vápně prodloužili hned dva hráči. Ten třetí byl ale opavský fotbalista, který hrací předmět odkopl co nejdále.
20'
Slezané ale stále stupňují svůj nápor, nyní se znovu dostávali do zajímavé pozice.
19'
Jiří Janoščín velice dobře pozičně zapracoval a pokus o dlouhou přihrávku domácích přečetl.
18'
Adam Ondráček dostal do běhu přihrávku, se kterou si ale neporadil. Obránci Jihlavy zatím dobře soupeře dostupují.
17'
Filip Blecha se ujal rozehrání standardní situace, pro míč si ale bez problémů došel Pavel Soukup, který je zatím v daleko větší permanenci.
16'
Domácí si dlouho přihrávali poblíž vápna. Nakonec na řadu přišla rána z otočky, kterou ale Adam Richter zlikvidoval bez větších potíží.
15'
Velká šance Opavy první brankou neskončila! Solomon Omale u zadní tyče hlavou posunul míč pod sebe, kde se k zakončení dostávalo několik hráčů v červených dresech. Pálil pravděpodobně Miloš Kopečný, ale trefil před sebou stojícího beka.
14'
Miloš Kopečný velice dlouho čekal na rozehrání autu. Pak se okolo beka šikovně dostal Adam Ondráček, jenž pro své barvy vybojoval kop od rohového praporku.
12'
Ofenzivní choutky má nyní Jihlava, která si dlouho přihrávala na útočné polovině. Nakonec z toho byla rána z velké dálky, ale Adam Richter vůbec nemusel zasahovat.
11'
Matúš Lacko šel do skluzu. Sice trefil míč, ale zároveň i nohy soupeře, tudíž se pískal další nedovolený zákrok.
10'
Opava byla velice nebezpečná v domácím pokutovém území, přízemní centr dokázal odvrátit Filip Vedral.
9'
Bohdan Velička postupoval na útočnou polovinu, ale v té chvíli zároveň podržel za dres obránce Emira Tombula. Rozhodčí si toho samozřejmě všiml, pískal se útočný faul.
8'
K vidění byl další velký boj ve středu pole, Matěj Hýbl zvolil nákop dopředu.
7'
Justin Araujo-Wilson sklepával balón do strany na svého kolegu, jenže Solomon Omale se stačil vrátit a pomohl si zpětnou přihrávkou na brankáře Adama Richtera.
6'
Zatím sledujeme docela nervózní začátek tohoto utkání. Oba celky se snaží něco vymyslet, ale dosud jsme neviděli tři po sobě jdoucí přihrávky.
5'
Miroslav Tureček se snažil dostat míč na útočnou polovinu, avšak nabídku před sebou neměl, tak zvolil nahrávku mezi stopery.
4'
Roh ale úvodní zakončení nepřinesl. Posléze rozehrál domácí brankář, avšak Solomon Omale zvládl nejlépe hlavičkový souboj.
3'
Opava se prokombinovala na útočnou polovinu. Dočká se prvního rohového kopu v utkání.
2'
Jihlava se dostala na soupeřovu polovinu, nicméně odpískán jí byl útočný faul.
2'
Vysočina za okamžik uvede míč do hry autovým vhazováním. Tomáš Svoboda čeká na nabídku spoluhráčů.
1'
Patrik Haitl hned po prvním nákopu absolvoval hlavičkový souboj, který ale lépe zvládli domácí fotbalisté.
1'
Oba celky už přichází na hrací plochu. Jihlava bude hrát ve žlutých dresech, Opava v dresech červených.

FC Vysočina Jihlava: Soukup – T. Svoboda, Tombul, Vedral (C), Farka – Lacko, Pešek – Fila, Tureček, Selnar – Araujo-Wilson.
Náhradníci: Jágrik – Chytrý, Sládek, Ogiomade, T. Franěk, Tall, Miška.
Trenér: David Oulehla

SFC Opava: A. Richter – Hýbl, Janoščín (C), Helebrand, Kadlec – Omale, Blecha – Haitl, Ondráček, Kopečný – Velička.
Náhradníci: Číž – Rychlý, Gorčica, Whiffen, Šigut, Vincour, Višňa.
Trenér: Miloslav Brožek

Rozhodčí: Trska – Šimáček, Černoevič.
SFC OPAVA

Také Opava měla v uplynulé sezoně velké starosti se záchranou a nakonec získala stejný bodový zisk jako Jihlava (34 bodů), jen jí patřilo o příčku lepší umístění (13. místo). Do Opavy přišlo o maličko více hráčů než do Jihlavy, asi zásadní je příchod útočníka Davida Vaněčka z Olomouce a brankáře Adama Richtera z Jablonce. Fanoušci budou jistě zvědaví, co předvede dvaadvacetiletý Nigerijec Solomon Omale, jenž dorazil z Prostějova. Poslední akvizicí je další útočník Bohdan Velička.

Po nevydařené sezoně se kádr Opavy z hlediska odchodů tolik nezměnil, z kádru je pryč jen pět hráčů. Útočník Vojtěch Hranoš je v konkurenční Spartě B, do nejvyšší soutěže odešel Michal Bílek a do Prostějova zamířil David Macháček. Dvěma hráčům pak skončila smlouva a klub opustili.

A opustit dolní pozice bude chtít i Opava, vždyť slezskému týmu by nejvyšší soutěž zcela jistě slušela.
FC VYSOČINA JIHLAVA

Soupiska Vysočiny se přes letní období příliš nezměnila. Do týmu přišlo šest hráčů, přičemž hned tři byli "povýšeni" z mládeže. Další tři hráče získala Jihlava na přestup. Z Plzně přišel Adam Pešek, z Mladé Boleslavi se směr jih vydal Martin Sládek a do týmu přibyla i zahraniční akvizice v podobě Emira Tombula (SC YF Juventus Zürich).

Hostování naopak skončilo dvěma hráčům, Irodotos Christodoulou nedostal novou smlouvu a do nejvyšší české soutěže si polepšil Vojtěch Křišťál (Olomouc). Odešel také Lukáš Zoubele, jenž bude nově hrát v Ústí nad Labem.

Vysočina se v minulém ročníku zachránila až v posledním kole a dá se čekat, že letošní cíle budou zcela jistě vyšší než umístění, na kterém se nejlepší fotbalový celek z kraje Vysočina pohyboval loni.
Dobrý den, ještě jednou vítejte u startu druhé nejvyšší české fotbalové soutěže – FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Necelé dva měsíce po konci minulého ročníku se proti sobě v prvním kole postaví dva celky, které v minulosti hrály nejvyšší soutěž. Diváci na stadionu v Jiráskově ulici totiž uvidí souboj týmu FC Vysočina Jihlava a SFC Opava, který začne od 18 hodin.