Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Makedonie : Itálie - 9. září 2023   20:45

1:1
(0:0)
Itálie
Itálie
47' Immobile  (Barella)
Makedonie
Dimitrievski – Manev, Musliu (78. Serafimov), Zajkov, Alioski – Aškovski (74. Dimoski), Bardhi /C/ – Elezi (74. Alimi), Atanasov (90+1. Iljazovski), Elmas – Miovski.
Aleksovski, Šiškovski – Ademi, Trajkovski, Doriev, Babunski, Ristovski, Nestorovski.
Letexier – Zakrani, Rahmouni (FRA)
Nacionalna Arena Toše Proeski, Skopje
Itálie
Donnarumma – Di Lorenzo, Mancini (60. Scalvini), Bastoni, Dimarco (82. Biraghi) – Barella, Cristante, Tonali (89. Raspadori) – Politano (46. Zaniolo), Immobile /C/, Zaccagni (82. Gnonto).
Vicario, Meret – Locatelli, Romagnoli, Retegui, Darmian, Frattesi.

Držení míče: 27 % : 73 %.
Střely na branku: 3:3. Střely mimo: 3:3. Rohy: 5:3. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 14:15.
Mistři Evropy v kvalifikaci ztratili body s neoblíbeným soupeřem, který je již připravil o účast na světovém šampionátu v Kataru. Krátce po bezbrankové první půli sice otevřel skóre italský kapitán Immobile hlavičkovou dorážkou střely, odražené od tyče, zdálo se, že favorit utkání kontroluje, ale v 81. minutě se trefil i jeho protějšek s kapitánskou páskou Bardhi z trestného kopu a Italové se již k vážnější šanci nedostali.
90+8'
90+7'
Hraje se již minutu přes čas, Italové obléhají domácí šestnáctku, jenže faul si na Biraghim šikovně vynutil Miovski a Makedonci si mohou oddechnout.
90+6'
Odražený míč nakopával na bránu podrážkou Scalvini, nikdo ze spoluhráčů se k němu nedostal a tak končí v Dimitrievského náruči.
90+5'
Gnonto hledal uličkou Biraghiho, který výrazně obtěžoval Iljazovského, jenž tak musel míč místo pouštění za čáru pod tlakem zakopnout za postranní čáru.
90+4'
Zaniolo si naložil přílišné sousto špaget na vidličku, tři Makedonce postupně oklamal, novici Iljazovskému dokonce nasadil jesličky, ale pak již domácí obrana jeho výpad rázným odkopem zneškodnila.
90+3'
Squadra azzura vhazuje, zatímco domácí jsou v deseti bez Maneva, který se přemístil za postranní čáru.
90+2'
Delší dobu sedí na trávníku Jovan Manev, rozhodčí nechal Italy rozehrát, ale poté, co byl míč znovu v zámezí, povolává z lavičky zdravotníky.
90+1'
Po střídání došlo na rozehrávku rohu, který však Alioski zakroutil do zámezí.
90+1'
Dostřídáno má i Severní Makedonie:
ze hřiště odchází Jani Atanasov, debut v národním mužstvu si odbyde Ahmed Iljazovski z dánského Hvidovre.
90+1'
Průnikovou přihrávku vystihl Cristante a odvrací míč za bouřlivého potlesku diváků na roh.
89'
Poslední střídání provádí italský trenér Spalletti:
ze hřiště odchází Sandro Tonali, přichází Giacomo Raspadori.
89'
Nakopávaný míč z opačné strany letí až za domácí bránu.
88'
Druhou žlutou kartu mužstva Severní Makedonie obdržel za faul ve výskoku do hlavičkového souboje Bojan Dimoski.
87'
Hra pokračuje, Di Lorenzo odvrací hlavou padesátimetrový pas za italskou obranu.
85'
Gnonto spěchá za bránu pro míč, aby ho položil Dimitrievskému co nejrychleji na malé vápno. Hrát se však zatím nebude, na hřišti sedí Atanasov. Rozhodčí jasným poklepáním na hodinky ukazuje, že s touto prodlevou bude počítat při určování délky nastaveného času.
84'
Barellův nadýchaný zpětný centr odhlavičkoval před Tonalim domácí Zajkov.
82'
Střídání v týmu Itálie:
ze hřiště odchází Mattia Zaccagni, přichází Wilfried Gnonto,
ze hřiště odchází Federico Dimarco, přichází Cristiano Biraghi.
81'
Makedonie právě vstřelila branku!
Druhý trestný kop nedaleko velkého vápna během chvilky již domácí využili, ENIS BARDHI zakroutil míč přes zeď krásně do sítě.
79'
Další faul těsně před šestnáctkou zavinil Nicolò Zaniolo, který podrazil rozběhnutého Elmase a také vidí žlutou kartu.
78'
Střídání v týmu Severní Makedonie:
ze hřiště odchází Visar Musliu, přichází Nikola Serafimov.
76'
Alioski však nasměroval trestný kop z 20 metrů jen do zdi. Odražený míč ještě zachytil Atanasov a vystřelil skrz houštinu těl k tyči, jenže Donnarumma s nepříliš prudkým pokusem neměl potíže.
75'
Sandro Tonali srazil pár kroků před velkým vápnem právě příchozího Dimoského, který hraje mimochodem druhou ruskou ligu za Akron Togliatti. Ital dostává žlutou kartu a Makedonci mají příležitost srovnat z přímého kopu.
74'
ze hřiště odchází Agon Elezi, přichází Isnik Alimi,
ze hřiště odchází Stefan Aškovski, přichází Bojan Dimoski.
72'
Bardhi hledal křížným nákopem Alioského, nachází jen Donnarummovy rukavice.
70'
Žlutou kartu viděl také hostující Federico Dimarco, který zezadu podrazil Eleziho.
68'
První žlutou kartu zápasu dostává domácí Jovan Manev za útočný faul na Zaccagniho.
67'
Alioski nachází mizerně provedeným centrem od rohového praporku jen Cristanteho na přední tyči. Jenže ten odkopem namazal Elmasovi, který se opřel do darovaného míče a pálí těsně vedle.
67'
Neapolský Eljif Elmas se krásně protáhl mezi dvěma hráči, v poslední chvíli mu míč vypíchl na roh střídající Scalvini.
65'
Dimitrievski rozehrával pod tlakem na kopačky soupeře, protiakci vedl Immobile a po jeho patičce padl Zaniolovi do střely z velkého vápna obětavě Jovan Manev.
62'
Zaccagni se vysmýkl Aškovskému, domácí sice odvracejí míč do autu, ale na nějakou protiofenzívu zatím po obdržené brance pomýšlet nemohou.
60'
ze hřiště odchází zraněný Gianluca Mancini, nahradil ho Giorgio Scalvini.
59'
Po krátkém ošetření se staví na nohy Gianluca Mancini, ale dává najevo, že nebude moci pokračovat zřejmě pro špatné došlápnutí v zápase.
58'
Zaccagni nabil Immobilemu, který kolmicí spíše hledal Tonaleho než střílel. Bylo to něco mezi, spoluhráč každopádně kvůli ofsajdu nemohl reagovat a tak míč sbírá z trávníku Dimitrievski.
57'
Elmas prostrkával Bardhiho křížný pas z první Alioskému do uličky, dříve však byl u míče Mancini a nechal ho doskákat za čáru.
55'
Elmas běžel roh i rozehrát na pravé křídlo, nachází však jen Immobileho, který byl platný i při bránění a míč doskákal až na domácí polovinu hřiště.
54'
Elmas měl proti sobě celou smečku modrých dresů a z levé strany šestnáctky zařídil tečovaným centrem Makedonii roh.
52'
Barella vysunul na křídlo Zaniola, kterému tentokrát centr nevyšel a pomalý míč sbírá ze země Dimitrievski.
49'
Elmas z plného běhu nastřelil jen Manciniho, odražený míč mu vracel zpět Elezi, jenže už do ofsajdu.
49'
Před italským gólem spadl Atanasov, VAR prověřoval případný útočný faul, ale nakonec zůstává v platnosti rozhodnutí ze hřiště. Itálie vede a domácí rozehrávají ze středového kruhu!
47'
Itálie právě vstřelila branku!
Hosté zůstali i po předchozí odvrácené akci nastěhováni kolem šestnáctky, Nicoló Barella trefil křížnou střelou břevno a trestuhodně nepokrytý CIRO IMMOBILE umístil pohotovou hlavičku z malého vápna do sítě.
46'
Čerstvý Zaniolo se prosadil na křídle přes dva hráče a placírkou nabil Zaccagnimu, který mu ale jen míč vrátil zpět a následný centr nachází jen Manevovu hlavu.
46'
ze hřiště odchází Matteo Politano, přichází Nicolò Zaniolo.
46'
Ve Skopje se zatím hraje bez branek, úřadující mistři Evropy mají obrovskou územní převahu a největší šanci si vytvořili ve 21. minutě, kdy střílel z rychlého kontru Tonali do tyče. O moc víc jim pozorná makedonská obrana nedovolila, jen na ni se ovšem domácí nespoléhají a také vyrážejí do rychlých kontrů.

Statistiky první půle:
Držení míče 20% – 80%, střely na bránu 1:1, střely mimo 1:2, rohy 1:3, fauly 7:4, ofsajdy 0:2.
45+3'
45+3'
Z rychlého brejku střílel Miovski placírkou jen do svého strážce Bastoniho.
45'
Bardhi rozjel akci přihrávkou na pravé křídlo, kam si seběhl Atanasov, ale centroval nepřesně.
44'
Po čtyřech minutách je brankář madridského Raya Vallecana připraven k zahájení hry. Případné střídání proběhne o přestávce, intenzivně se rozcvičuje náhradní gólman Aleksovski.
41'
Stále se nehraje, makedonský brankář je ošetřován poté, co si bez cizího zavinění při předchozím zákroku pochroumal záda.
40'
Immobile nachází zpětnou přihrávkou Politana, jehož střela byla tečí Alioského paty silně ztlumena a Dimitrievski stačil míč zalehnout na čáře, takže se hosté nedočkají ani rohu.
38'
Elmas napřáhl ze střední vzdálenosti a nepříjemnou skákavou střelou prověřil Donnarummu na čáře.
36'
Barella fauloval Muslia, ale domácí dlouho míč nepodrželi a opět se stahují do obranného bloku.
33'
Zajkov hlavičkoval po rohu jen před sebe, odkopnutý míč také domácí v tísni vracejí až ke svému brankáři.
32'
Nebezpečný brejk balkánského celku! Elmas na sebe natáhl pozornost obrany a chytře si počkal na náběh Alioského, kterému ťukl míč na křídlo. Střelu krajního obránce al-Ahlí srazil Mancini na roh.
31'
Rohový kop se Tonalemu nepovedl, hosté postupně pod tlakem vracejí míč až k Donnarummovi.
30'
Před nabíhajícím Immobilem odvrací domácí obrana dlouhý míč na roh.
28'
Po útočném faulu Zaccagniho zezadu na Alioského, jenž si kryl míč, se Italové stahují na vlastní půlku.
27'
Několik posledních minut ubíhá hra uprostřed hřiště.
24'
Squadra azzura rozehrávala přímý kop po faulu Aškovského na Zaccagniho, domácí odolali.
22'
Po rohovém kopu vyrážel Stole Dimitrievski pohotovým zákrokem na čáře Cristanteho střelu.
21'
Sandro Tonali utekl domácí obraně a nájezd zakončil prudkou ranou do tyče! Odražený míč poté uklízí Musliu na roh.
20'
Immobile ve výskoku nedosáhl na Dimarcův prudký centr. Kope se od makedonské brány.
19'
Ezgjan Alioski obral o míč u půlící čáry Politana a sprint po levé postranní čáře vyšperkoval skvělým centrem na Bojana Miovského, který hlavičkou těsně minul italskou bránu.
17'
Miovského loket v obličeji Bastoniho nepřiměl rozhodčího tasit první žlutou kartu, útočníkovi Aberdeenu jen domlouvá.
15'
Znovu centroval Dimarco, nejdříve ze hry, poté z takto získaného rohu. Na druhý míč si naběhl na malé vápno Cristante a hlavičkuje „koníčkem“ vedle vzdálenější tyče.
14'
Barella krásně přiklepl míč obloučkem na levé křídlo Dimarcovi, jehož střílený centr za překonaným brankářem odklízí Musliu.
12'
Domácí jen nakopávají míč bezmyšlenkovitě k brankáři Donnarummovi, který si ho tak mohl osahat.
10'
Italští fotbalisté kombinují dlouho na útočné polovině a hledají si zatím marně skulinku v neprodyšném domácím bloku. Dimarcův centr směřuje do Dimitrievského náruče.
7'
Di Lorenzo s Bastonim si vzali v šestnáctce do parády Bardhiho a zákrok rukama trochu zaváněl penaltou, rozhodčí ji ale nepíská k nelibosti o to hlasitěji pískajících diváků.
6'
Další ofsajd Italů byl odmáván Immobilemu.
5'
V souboji sedmnáctek nakopl Immobile Eleziho a domácí hráč ukazuje rozhodčímu šrám na stehně, nicméně François Letexier řeší přestupek italského kapitána jen domluvou.
3'
Barella sice rozvlnil makedonskou síť, jenže stalo se z asi dvoumetrového ofsajdu.
1'
Hned po výkopu, ještě než míč opustil středový kruh, fauloval ve 4. vteřině zápasu Miovski Cristanteho.
1'
Domácí fotbalisté nastupují v červených dresech, hosté v modrých.

Severní Makedonie: Dimitrievski – Manev, Musliu, Zajkov, Alioski – Aškovski, Bardhi (C) – Elezi, Atanasov, Elmas – Miovski.
Náhradníci: Aleksovski, Šiškovski – Iljazovski, Ademi, Trajkovski, Doriev, Serafimov, Babunski, Ristovski, Dimoski, Nestorovski, Alimi.
Trenér: Milevski

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Dimarco – Barella, Cristante, Tonali – Politano, Immobile (C), Zaccagni.
Náhradníci: Vicario, Meret – Locatelli, Romagnoli, Retegui, Raspadori, Gnonto, Darmian, Scalvini, Biraghi, Zaniolo, Frattesi.
Trenér: Spalletti

Rozhodčí: Letexier – Zakrani, Rahmouni (FRA).
Balkánské družině se na slavnějšího soka vcelku daří, ostudu neudělala v kvalifikaci na MS 2018, kdy Itálii obrala o bod na její půdě (1:1) a doma podlehla jen těsně 2:3. O senzačním vítězství 1:0 v loňské baráži již byla řeč. Autor vítězné branky z nastaveného času Aleksandar Trajkovski je sice od léta po konci v Saúdské Arábii bez angažmá, ale v nominaci ho trenér Milevski nevynechal.
Itálie
Squadra azzura touží po odplatě za šokující vyřazení z baráže o MS, ale především potřebuje nasbírat body. Zatím odehrála jen dvě utkání, ve šlágru podlehla v Neapoli Anglii 1:2 a poté horko těžko zvítězila na nedaleké Maltě 2:0. Poslední reprezentační cyklus vyplnili Italové finálovým turnajem Ligy národů, v němž obsadili po porážce se Španělskem a vítězství nad domácím Nizozemskem bronzovou příčku.
Ve Skopje povede úřadující mistry Evropy premiérově nový trenér Luciano Spalletti, který slavil v minulém ročníku titul s Neapolí. Kapitánem jeho výběru je Ciro Immobile z Lazia, kromě tří krajánků z Anglie působí mimo Itálii už jen brankář Gianluigi Donnarumma z Paříže St.Germain. Naopak v nominaci se nedostalo třeba na Palmieriho, Verrattiho či Jorginha.
Severní Makedonie
Díky vítězství v nejnižší Lize národů D se Makedonci zúčastnili minulého mistrovství Evropy, kde nezískali ani bod. V následující kvalifikaci o MS 2022 obsadili druhé místo ve skupině před Rumunskem a v semifinále baráže dokonce seznačně vyřadili Itálii. Nestačili až ve finálovém utkání o postup na Portugalsko.
Letošní kvalifikaci rozehrála nejjižnější z bývalých jugoslávských republik těsnou výhrou 2:1 nad Maltou, následoval kolaps proti Ukrajině po hodině hry a ztráta vedení 2:0 na konečnou porážku 2:3 a poté těžký debakl 0:7 v Anglii.
Největšími oporami současného kádru trenéra Blagoji Milevského jsou Stole Dimitrievski, který chytá La Ligu za Rayo Vallecano, záložníci Enis Bardhi z Trabzonsporu a Elif Elmas z Neapole. V nominaci nechybí ani trnavský útočník Milan Ristovski.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.