Premier League - 19. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Everton : Brighton - 3. ledna 2023   20:45

Everton
90+2' D. Gray
1:4
(0:1)
Brighton
14' Mitoma  (Caicedo) • 51' E. Ferguson   • 54' March  (E. Ferguson) • 57' Groß
Everton
Pickford – Patterson (63. Coleman), Coady, Tarkowski, Mykolenko – Iwobi, Gueye (64. Maupay), T. Davies (58. Price) – McNeil (59. A. Doucouré), Calvert-Lewin (83. Simms), D. Gray.
Begović – Godfrey, Mina, Vinagre.
Marriner – Long, Aspinallová
Goodison Park, Liverpool
Brighton
R. Sánchez – Veltman (71. Lamptey), Dunk, Colwill, Estupiñán – Caicedo, Groß – March (79. Moran), Sarmiento (62. Mac Allister), Mitoma (78. Lallana) – E. Ferguson (71. Enciso).
Steele – Gilmour, Trossard, van Hecke.

Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 4:8. Střely mimo: 5:6. Rohy: 5:2. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 8:10.
Krize Evertonu pokračuje. Brighton potvrdil daleko lepší výkonnost a soupeře na jeho vlastním stadión přejel výsledkem 4:1.

Důležitý první gól vstřelili hosté ve 14. minutě, kdy se po pěkné individuální akci trefil Kaoru Mitoma. Racci definitivně rozhodli o svém vítězství během úvodní čtvrthodinovky druhé půle, kdy přidali zbývající tři trefy, postupně se prosadili Evan Ferguson, Solly March a Pascal Groß. Nespokojením vířící domácí stadión se alespoň lehce mohl zaradovat v nastaveném čase utkání, kdy ze značky pokutového kopu skóroval Demarai Gray.

Svěřenci kouče De Zerbiho díky vítězství poskočili na osmé místo. Everton zůstává šestnáctý o jediný bod před sestupem ohroženým Nottinghamem.
90+4'
90+2'
Everton právě vstřelil branku!
Lampardova družina ze zápasu s nulou v kolonce vstřelených gólů neodejde. Penaltu zahrával DEMARAI GRAY a volil tvrdou střelu po své levé ruce. Balón neumístil ideálně, avšak Sánchez nedokázal včas zareagovat a míč mu proletěl nad levou nohou.
90+1'
Některý z domácích hráčů bude mít možnost zmírnit domácí debakl ze značky pokutového kopu. Robert Sánchez vyběhl proti Alexi Iwobimu, jenže místo odehrání míče zcela viditelně podrazil soka.
90'
Žlutému trestu neunikl Abdoulaye Doucouré. Z frustrace okopával Alexise Mac Allistera, až nakonec čerstvého mistra světa odhodil k zemi. Nebylo co řešit.
89'
Dlouho avizovanou přihrávku Isaaca Price na Neala Maupaye vystihl Moisés Caicedo. V plném sprintu si věřil i na Vitalije Mykolenka, Ukrajinec ve skluzu odehrál míč do autu.
88'
Nikým neatakovaný střílel z dvaceti metrů Julio Enciso. Jednalo se o slabé zakončení po zemi do středu brány, Jordan Pickford měl se zákrokem snadnou práci.
87'
S přehledem si Alex Iwobi poradil s těžkým nákopem k pravé lajně. Zalepil si balón u nohou, jenže následně neměl kudy postupovat dopředu, proto zapojil Tarkowskiho.
86'
Hodně suverénním způsobem si počínal Pervis Estupiñán. Sice při souboji s Demaraiem Grayem ztratil stabilitu, avšak i na zemi protihráče dokázal nastřelit a získat aut.
85'
Zápas už se dohrává spíše z povinnosti. Hosté kombinují kolem poloviny hřiště. Jediným aktivně presujícím hráčem je Ellis Simms, který chce ukázat, že si zaslouží pravidelné šance v prvním týmu.
84'
Pravou stranou nabral rychlost Tariq Lamptey. S míčem se prokousal až do pokutového území, pod tlakem dotírajícího konkurenta ovšem střílel nepřesně.
83'
Střídání v týmu Everton FC:
ze hřiště odchází Dominic Calvert-Lewin, přichází Ellis Simms.
82'
Racci si dovolili odvážnou kombinaci kolem vlastního vápna, do níž se zapojil i Robert Sánchez, právě on nakonec sáhl k dlouhému odkopu na útočnou polovinu.
81'
Opět byl hlavním středem pozornosti Dominic Calvert-Lewin, když na něj centr mířil Abdoulaye Doucouré, dvojice stoperů anglického stopera postrážila.
80'
Zpoza velkého pokutového území vypálil levačkou Dominic Calvert-Lewin. Robert Sánchez situaci jistil, míč směřoval poměrně výrazně vedle pravé tyče.
79'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion:
ze hřiště odchází Solly March, přichází Andrew Moran.
78'
ze hřiště odchází Kaoru Mitoma, přichází Adam Lallana.
77'
Hodně složitou přihrávku obdržel od Tarkowskiho brankář Jordan Pickford, brankář z první odkopl kulatý nesmysl za postranní čáru.
76'
Pascal Groß vymýšlel průnikovou přihrávku středem hřiště. Hledal nejspíše Kaoru Mitomu, který však zastavil a sprint neobnovil.
75'
Druhá žlutá karta pro domácí v krátkém časovém sledu. Na listinu hříšníků se k Veltmanovi a Priceovi přidal Alex Iwobi, když fauloval pár metrů za vlastním vápnem.
74'
Na žluté karty máme vyrovnáno. Arbitr Marriner se po přerušení hry vrátil ke střetu Isaace Price s Moisésem Caicedem, kdy domácí mladík kolumbijského protihráče dohrál hodně tvrdě na kotníky.
74'
Brighton má utkání pod kontrolou. Navýšit již tak výrazné vedení chtěl Alexis Mac Allister, rána zpoza vápna skončila úspěšným blokem protihráče.
73'
Na druhé straně si o slovo řekl Seamus Coleman. Centrem do pokutového území oslovil Dominica Calverta-Lewina, ten se přes stoperskou dvojici neprosadil.
72'
Moisés Caicedo vymýšlel oblouček za obranu na čerstvého Julia Encisa. Před nově příchozího hráče ale výborně natlačil tělo James Tarkowski.
71'
ze hřiště odchází Evan Ferguson, přichází Julio Enciso.
71'
ze hřiště odchází Jöel Veltman, přichází Tariq Lamptey.
70'
Nákop Seamuse Colemana zprava přenechali dva spoluhráči Demaraiovi Grayovi, jenž měl ideální palebnou pozici uvnitř vápna, avšak trestuhodně přestřelil.
69'
Dlouho otálel na středu Moisés Caicedo. Před sebou měl jenom trojici protihráčů, proto hrál naslepo za sebe a našel Pervise Estupiñána.
68'
Fotbalisté v modrých dresech se snaží alespoň o čestný úspěch. Ale soupeřova defenziva pracuje skvěle, centr Graye pokryl Lewis Dunk.
67'
Riskantní rozehrávka debutantovi Isaacu Priceovi nevyšla. Přečetl ji Levi Colwill, jenž hru zklidnil nahrávkou k lajně na Veltmana.
66'
Byl to právě Solly March, kdo byl na konci akce svého týmu. Střílel z pravé strany šestnáctky na bližší tyč, Pickford předvedl jistý zákrok rukama.
65'
S malou domů si Jordan Pickford poradil. Pro balón si dokonce vyběhl mimo pokutové území, dlouhý nákop nasměroval k nohám protihráče Marche.
64'
ze hřiště odchází Idrissa Gueye, přichází Neal Maupay.
63'
ze hřiště odchází Nathan Patterson, přichází Séamus Coleman.
62'
ze hřiště odchází Jeremy Sarmiento, přichází Alexis Mac Allister.
61'
Centr mířil na hranici malého vápna, kde nejvýše vyskočil James Tarkowski, kulatý nesmysl nasměroval mimo šestnáctku.
60'
Standardku v podobě rohového kopu vybojoval Solly March. Věděl, že sám moc šancí nemá, proto šikovně nastřelil Nathana Pattersona.
59'
ze hřiště odchází Dwight McNeil, přichází Abdoulaye Doucouré.
58'
ze hřiště odchází Tom Davies, přichází Isaac Price.
57'
Brighton právě vstřelil branku!
Domácí kopali rohový kop, ten soupeř odvrátil. Gueye posléze vyrobil nepochopitelnou hrubku, když naslepo volil zpětnou nahrávku a vyslal do úniku PASCALA GROßE, německý fotbalista vyběhnuvšího gólmana zkušeně přeloboval.
56'
Domácí fotbalisté jsou na dně. Alespoň snížit se pokusil Demarai Gray, ale proti třem protihráčům byl bez šance.
54'
Mizerný výkon pokračuje, výsledkem je třetí inkasovaný gól. Až neuvěřitelné, kolik dostal SOLLY MARCH místa ve vápně. Míč si ještě posunul do lepší palebné pozici a pokusem k pravé tyči proměnil Pickforda v diváka.
51'
De Zerbiho družina odskakuje do dvoubrankového vedení! Sarmiento obdržel přihrávku na hranici velkého vápna. Naběhl do něj, pohrál si s protihráčem a na nahrávkou pod sebe oslovil na malém vápně připraveného EVANA FERGUSONA, který s velkým klidem nasměroval kulatý nesmysl do sítě.
51'
Z pravé strany centroval Solly March. Adresátem byl Kaoru Mitoma, Japonce bez větších problémů přeskočil James Tarkowski.
50'
Demarai Gray nastartoval po levé lajně. Výborně se proti němu postavil Jöel Veltman, hostující zadák vyhnal soka mimo hrací plochu.
49'
Středem pokusil štěstí Solly March. Proběhl mezi dvojicí protihráčů, ale pak mu zakřižoval cestu Nathan Patterson a ten už soka odzbrojil.
48'
Zhruba z osmnácti metrů vypálil Evan Ferguson. Sebevědomí irskému forvardovi nechybí, v tomto případě střílel těsně nad horní tyč.
47'
Ani jeden z trenérů neudělal o poločasové přestávce žádnou změnu v sestavě. Oba celky tak pokračují v původním rozestavení.
46'
Druhý poločas začne přibližně ve 21:48.
První poločas zápasu mezi Evertonem a Brightonem přinesl jediný gól, o nějž se postaralo hostující mužstvo. Stalo se tak v 15. minutě, kdy zaváhání Pattersona využil Kaoru Mitoma k naběhnutí do vápna, odkud vyprodukoval gólovou střelu k levé tyči. Racci byli i nadále nebezpečnější a navýšení náskoku měl na kopačce Evan Ferguson, ale orazítkoval pouze pravou tyč. Domácí mají nad čím přemýšlet, pokud chtějí pomýšlet na bodový zisk.
45+3'
45+2'
Demarai Gray v závěru úvodního dějství ještě zaměstnal Roberta Sáncheze, když vypálil přízemní ránu k bližší tyči. Brankář pouze vyrážel k Iwobimu, Nigérijec vyprodukoval mizerný zpětný pas.
45+1'
Dlouhý nákop vyslal téměř do pokutového území Vitalij Mykolenko. Byl to Lewis Dunk, kdo dominoval ve vzdušném prostoru těsně za půlkruhem šestnáctky.
45'
První žlutou kartu střetnutí vyfasoval Evan Ferguson. Osmnáctiletý irský útočník zbytečně dohrál Idrissu Gueyeho po odehrání míče.
44'
Kaoru Mitoma absolvoval bolestivý vzdušný střet s Nathanem Pattersonem. Japonský reprezentant zůstává ležet na trávníku, domácí hrají dál.
43'
Do hry nohama se zapojil Robert Sánchez, jemuž adresoval malou domů Levi Colwill. Gólman nezazmatkoval a přihrál k levé lajně osamocenému Estupiñánovi.
42'
Výborně zapracoval směrem dozadu Solly March. Správně očekával pokus o přenesení v podání Pattersona, levým ramenem posléze hrací předmět sklepl pro Dunka.
41'
Robert Sánchez zaváhání okamžitě napravil. S dlouho letícím centrem od praporku neměl vážnější starosti, kulatý nesmysl v tomto případě udržel v rukavicích.
40'
S ohněm si pořádně zahrával Robert Sánchez. Míč neudržel v rukavicích a málem hrál rukou mimo velké vápno, nakonec jej nechal doputovat mimo hrací plochu za cenu rohu.
39'
Slibně vypadající akci Evertonu zhatil Nathan Patterson. Překvapivě volil centr z první, míč nasměroval výrazně za brankovou čáru.
38'
Moisés Caicedo si při nedovoleném zákroku vůči Calvertovi-Lewinovi ublížil, drží se za pravé stehno. Nejspíše se ovšem nebude jednat o zranění vážnějšího rázu.
37'
Hodně dlouho si s míčem pohrával Dominic Calvert-Lewin. Nakonec přihrával směrem dozadu na Dwighta McNeila, který nepropasíroval míč mezi nohama Colwilla zpět k hrotovému útočníkovi.
36'
Tentokráte Nathan Patterson nevolil nikoho na nahrávku po zemi a rovnou centroval do pokutového území, Dominic Calvert-Lewin se zavěsil do vzduchu a střílel nepřesně.
35'
Výměna balónu mezi Nathanem Pattersonem a Alexem Iwobim nevyšla. Zpětný pas zamířil za paty prvního jmenovaného, z čehož těžil Pascal Groß.
34'
Po zisku míče Moisés Caicedo zazmatkoval, přestože měl kolem sebe dost prostoru. Volil dlouhý nákop až k Jordanu Pickfordovi.
33'
O žlutou kartu si poměrně hlasitě řekl Joël Veltman, který v dalším skluzu trefil levou nohu Graye, ještě vyvázl s ústním varováním.
32'
Právě Demarai Gray rozehrával roh. Našel prostor, kam naběhl James Tarkowski, v dobré pozici ale hlavičkoval jenom vedle levé části brankové konstrukce.
31'
Demarai Gray doběhl s míčem až na levou stranu pokutového území, odkud volil střílený centr pod sebe, skluzující Jöel Veltman zblokoval míč mimo hrací plochu.
30'
Zkušeně si pod tlakem počínal Pervis Estupiñán. Proti přesile šikovně nastřelil stojnou pravou nohu Pattersona a získal pro svůj tým autové vhazování.
29'
Pokus o nečekanou střelu Moisés Caicedo. Tříčlenná zeď nicméně byla postavená velmi dobře a míč k Pickfordovi nepustila.
28'
Standardka pro Brighton. Jeremy Sarmiento nechal míč za sebou, avšak v poslední chvíli před něj ještě vložil pravou nohu, právě tu navrátivší se Dwight McNeil napálil jako první.
27'
Rohový kop obstaral Solly March. Na zadní tyči hledal Evana Fergusona, jenže útočník vyskočil příliš brzy a míč proto jen lehce posunul za sebe.
26'
Kličky v podání Kaoru Mitomy vypadají neuvěřitelně jednoduše. Japonec si pohrál už uvnitř vápna s Pattersonem, leč z úhlu nevyzrál na Pickforda.
25'
Druhou šanci v utkání měl Evan Ferguson. Tvrdý projektil vypálený pravým nártem nebyl provedený vůbec špatně, míč prosvištěl těsně nad břevnem.
24'
Pravý bek Nathan Patterson si s přečíslením poradil, na střed sklepával míč k Idrissovi Gueyemu. Tomu ale nikdo nezařval „záda“, takže ho zpacifikoval Solly March.
23'
Při presinku Evan Ferguson ostrým způsobem dohrál Jamese Tarkowskiho. Andrew Marriner překvapivě nechal zápas pokračovat, měřítko faulů nastavil evidentně poměrně vysoko.
22'
Kaoru Mitoma je při chuti. Bojovně přetlačil Alexe Iwobiho, načež měl zálusk i na Nathana Pattersona, který očekával kličku po pravé lajně a soka odzbrojil.
21'
Přenesení k pravé lajně na Nathana Pattersona vyšlo na jedničku. Z první kulatý nesmysl putoval k Dominicu Calvertu-Lewinovi, ten zaváhal kličkou na Dunka.
20'
Ke vstřelenému gólu chtěl Kaouru Mitoma přidat i asistenci! Parádním centrem šajtlí našel na středu vápna osamoceného Evana Fergusona, Jordana Pickforda zachránila pravá tyč.
19'
Proti centru od praporku vystartoval proti míči Robert Sánchez. Španělský gólman nezaváhal a ve výskoku lapil hrací předmět do rukavic.
18'
Ostrý přízemní pas vyslal do vnitra pokutového území Demarai Gray. Levi Colwill odvrátil nebezpečí pouze za cenu rohového kopu.
17'
S rychlou odpovědí chtěl přispěchat Demarai Gray. Věřil si individuálně na Lewise Dunka, jenž skvěle zapracoval tělem a míč získal pro sebe.
14'
Racci jsou za svou ofenzivní aktivitu odměněni vedoucím gólem! Pattersson mizerně načasoval vyběhnutí proti Caicedově přihrávce a umožnil postupovat z levé strany do vápna KAORU MITOMOVI. Japonský reprezentant nechal proběhnout i stopera, aby ve finále skóroval střelou k levé tyčce.
14'
Na hraně velkého pokutového území srdnatě bojoval o balón Kaoru Mitoma. Postupně ale došlo až k jeho ztrojení, proti němuž byl bez šance.
13'
S velkou elegancí se Pervis Estupiñán zbavil svého osobního strážce. Následně se chystal k další kličce, když jej Dwight McNeil zezadu fauloval.
12'
Pohybem si o přihrávku za obranu řekl Evan Ferguson. Talentovaný osmnáctiletý irský útočník však na nahrávku Große těsně nedosáhl.
11'
Tutovku spálil i Brighton. Solly March si vpravo pohrál s Mykolenkem a nadýchaným centrem oslovil osamoceného Mitomu, ten hlavou místo trefení odkryté pravé části brány přestřelil.
10'
Na levé straně si kousek za vápnem připravil míč na centr Kaoru Mitoma. Dal mu ovšem příliš velkou výšku, adresát Solly March na něj nedoskočil.
9'
Hodně vysoko vystoupil James Tarkowski a výborným obranným zákrokem posunul míč k Daviesovi. Balón posléze putoval ke Calvertu-Lewinovi, jeho pokus byl zblokován.
8'
Stříleným centrem zleva se prezentoval Demarai Gray. Dobrou práci odvedl ve vlastním vápně Levi Colwill, míč z první odpálil mimo vápno.
7'
Hodně aktivní je v dosavadním průběhu Tom Davies. Rána pravačkou z dvaceti metrů byla hodně slabá, Robert Sánchez ji snadno chytil do rukavic.
6'
Hráči Evertonu se po přerušení hry ještě hlasitě dožadovali penalty poté, co Tom Davies trefil loket Lewise Dunka, arbitr Marriner ovšem veškeré spekulace rezolutně odmítl.
5'
První velká příležitost gólem nekončí! Standardce se Brighton ubránil. V pokračující akci se uvnitř vápna dostal k zakončení Alex Iwobi, střelu k levé tyčce Robert Sánchez výborně vyrazil rukou.
4'
Poměrně dlouho váhal na středu hřiště s rozehrávkou Tom Davies. Dohrál ho Solly March, leč nedovoleným způsobem.
3'
Svěřenci kouče Lamparda se rozhodli zahájit klání kombinací kolem poloviny hřiště. Soupeř v poklidu brání, své řady má rozestavené velmi dobře.
2'
Domácí vstoupili do utkání v tradičních modrých dresech. Fotbalisté Brightonu pro dnešní střetnutí oblékli dresy barvy červené.
1'

Everton FC: Pickford – Patterson, Coady, Tarkowski, Mykolenko – Iwobi, Gueye, T. Davies – McNeil, Calvert-Lewin, D. Gray.
Náhradníci: Begović – Coleman, A. Doucouré, Godfrey, Maupay, Mina, Vinagre, Price, Simms.
Trenér: Frank Lampard

Brighton & Hove Albion: R. Sánchez – Veltman, Dunk, Colwill, Estupiñán – Caicedo, Groß – March, Sarmiento, Mitoma – E. Ferguson.
Náhradníci: Steele – Enciso, Gilmour, Lallana, Lamptey, Mac Allister, Moran, Trossard, van Hecke.
Trenér: Roberto De Zerbi

Rozhodčí: Marriner – Long, Aspinallová.
Brighton & Hove Albion

Brighton řeší úplně jiné starosti. Aktuálně uzavírá elitní desítku nejlepší anglické fotbalové soutěže, přičemž manko na pohárové pozice je šestibodové. Racci svedli o víkendu parádní přestřelku s vedoucím Arsenalem, rozjetému anglickému mužstvu nakonec na domácím stadiónu podlehli 2:4. Střelecké produktivitě celku vévodí Leandro Trossard se sedmi trefami.
Everton FC

Fotbalisté Evertonu jsou namočeni do záchranářských soubojů. Z důvodu neuspokojivých výsledků se klepe trenérská židle pod Frankem Lampardem, který ještě po cenné remíze na půdě Manchesteru City žije, ale na solidní výkon je třeba navázat i dnes. Karamelky se nachází na šestnáctém místě tabulky, přičemž náskok na osmnáctý Nottingham čítá jediný bod. Nejlepším střelcem týmu je třígólový Anthony Gordon.
Všem fanynkám a fanouškům fotbalu přeju krásný úterní večer. Vítám vás při sledování 19. kola anglické Premier League, u zápasu mezi Evertonem a Brtightonem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.