Házená - Extraliga muži -  ONLINE PŘENOS -  Karviná : Plzeň - 12. května 2018   18:00

Karviná
Karviná
1' S. Mlotek  • 4' Brůna  • 8' Brůna  • 9' Zbránek  • 10' Monczka  • 14' Jan Užek  • 15' Drzyzga  • 18' Nedoma  • 19' Monczka  • 21' Nedoma  • 23' Piątek  • 24' Brůna  • 24' Drzyzga  • 28' Nedoma  • 30' Drzyzga  • 32' Nedoma  • 36' Zbránek  • 44' S. Mlotek  • 45' Monczka  • 47' Zbránek  • 51' Brůna  • 52' Piątek  • 55' Nedoma  • 56' Nedoma  • 59' Drzyzga  • 60' Brůna
30:24
(18:11)
Stav série: (1:0)
Plzeň
Plzeň
2' M. Tonar   • 6' M. Ivancev   • 8' M. Ivancev   • 10' Šíra   • 12' Šíra   • 13' M. Ivancev   • 22' Šafránek   • 23' Šíra   • 25' Šíra   • 28' Šafář   • 30' M. Tonar   • 32' Stehlík   • 33' Chmelík   • 37' Stehlík   • 39' Stehlík   • 39' Chmelík   • 41' M. Tonar   • 42' Chmelík   • 46' M. Tonar   • 51' Stehlík   • 52' Šafránek   • 56' M. Tonar   • 57' Šíra   • 58' Šafránek
Karviná
Pavlát, Točík
hala STaRS, Karviná
1 213 diváků
Plzeň

O druhý finálový bod se bude bojovat již za 15 hodin, opět na stadionu v Karviné. Do té doby děkuji za pozornost.
HCB Karviná – SSK Talent Robstav-M.A.T. Plzeň 30:24 (18:11)
Nejvíce branek: Monczka 7/4, Nedoma 6, Brůna 5 – Šíra 5, Tonar 5, Stehlík 4. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Sedmimetrové hody: 4/4 – 2/0. Vyloučení: 5:6. Diváci: 1 213.
To vše sledovalo 1 213 velmi hlučných diváků.
Karviná neměla ideální vstup do druhého poločasu a sedmibrankový náskok začala postupně ztrácet. Mezi 36. a 44. minutou nedokázala dostat míč do sítě, Plzeň se chytila stébla naděje a snížila na rozdíl pouhých tří gólů. Poté se ale znovu chytil Marjanović, který dnes mj. chytil obě sedmičky, kterým čelil, dodal týmu ztracenou sebedůvěru a Baník opět začal náskok navyšovat. 4 minuty před koncem opět vedl o sedm branek a bylo rozhodnuto o tom, že první finálový bod si připíše Karviná.
60'
Baník se nakonec třicítky dočkal, těsně před sirénou ji zařídil Brůna.
60'
Standing ovation v posledních sekundách.
60'
Podstřel Tonara chytá padající Marjanović, Plzeň zůstala u míče a Tonar v další střele pálí nad!
59'
Nantl se dostal v závěru na hřiště a je vyloučen za úder přes ruce.
59'
Drzyzga je dnes na levém křídle mnohem úspěšnější než Zbránek a potvrzuje to i nyní.
59'
Šindelář stráví zbytek zápasu nedobrovolně na lavičce.
58'
Karviné opět nevyšel útok v šesti s prázdnou brankou a těsně po návratu vyloučeného hráče uspěl v brejku Šafránek.
57'
Po nádherné zadovce o zem na Šíru neměl tento hráč problém dát gól. Byl na brankovišti úplně sám.
57'
Slavomír Mlotek z osmi metrů o zem míjí branku.
57'
Baník v šesti bez brankáře.
56'
Tonar z pravé spojky proskočil do brankoviště a velmi rychle dává gól.
56'
Solák vyloučen, hosté mají šanci na korigování výsledku.
56'
Opět Nedoma, tentokrát sám v brejku a toto utkání je definitivně rozhodnuto!
55'
Nedoma technickou kulišárnou překonává Štochla, který na druhou polovinu poločasu opět šel do branky.
55'
Karviná v sedmi.
55'
Marjanović čekal střelu Stehlíka k pravé tyči a tak neměl problém ji vyrazit!
54'
Plzeň nezvládla rychlý přechod do útoku a před obléháním branky soupeře si vybírá druhý oddechový čas.
54'
Hodně krkolomný pohyb míče v útoku Baníku, Zbránek na bližší tyč neuspěl, trefil právě konstrukci branky.
53'
Chmelík neměl na pravém křídle prostor, musel pálit téměř z nulového úhlu a Marjanović si ho vychutnal.
52'
Piatek ale uplatnil důraz na brankovišti a Karviná může být stále celkem v klidu.
52'
Chyba domácích v útoku, na Chmelíka v brejku šli dva obránci, tak přihrál Šafránkovi, který měl volnou cestu.
51'
Za Plzeň ale rychle odpovídá Stehlík.
51'
Brůna po dlouhé době připsal další zářez na pažbu, prosadil se z pravé spojky.
50'
Šindelářovu střelu z levé strany vyrazil Marjanović na břevno a sklízí zasloužený aplaus.
49'
Jan Užek neustál souboj na pivotu a když k němu dospěl míč, byl ještě v brankovišti.
49'
Brůna na zemi, nepíská se. Píská se až poté, co se domácí veterán rozčiloval. Rozhodčí mu situaci vysvětluje a domácí pokračují v útoku.
49'
Obrana Karviné zafungovala tentokrát dobře a Marjanović má čas si pořádně oddechnout.
48'
Střela z levé spojky sražena na roh, Marjanović se při snaze kontrolovat dráhu míče udeřil hlavou do tyče, ale bude v pořádku.
48'
Domácím ale nevyšel pokus o brejk a musí se zase bránit.
47'
Přešlap hostů do brankoviště, takže gól Stehlíka neplatí.
47'
Zbránkovi to sice dnes příliš nelepí, ale teď přidává důležitý gól.
46'
Tonar sice neuspěl na sedmičce, ale ze hry pálí tvrdě a přesně.
45'
Vyloučení v týmu HCB Karviná (Jan Užek).
45'
Šíra a Jan Užek jsou po vzájemném souboji na brankovišti vyloučeni.
45'
Monczka v protiútoku trefuje a Baník vede znovu o pět branek.
45'
Marjanović fantasticky pravou nohou za uchem vychytal sedmičku Tonara! To může být klíčový moment zápasu!
44'
Faul domácích, sedmička pro hosty.
44'
Slavomír Mlotek uspěl v prvním útoku po návratu z nucené pauzy.
44'
Marjanović zůstává v brance.
43'
Stehlík napálil ze středu pravou tyč.
43'
Karviná opět chybuje v útoku a dostává se do velké herní krize. Nedala gól už 7 minut.
42'
Chmelíkovi to nevadilo a přiblížil Plzeň na rozdíl tří branek z pravého křídla.
42'
Monczka pálil pouze do Šmída, Užek zabránil držením útoku na prázdnou branku.
41'
Slezané v šesti bez brankáře.
41'
Slavomír Mlotek je za ten faul vyloučen.
41'
Tonar se prosadil i přes faul Slavomíra Mlotka. Nakonec byl úplně volný a trefil k pravé tyči.
40'
Jan Užek zatím ubránil Tonara.
40'
Slavomír Mlotek prorážel, další šance pro Talent na zdramatizování zápasu.
39'
Karviná reaguje prvním oddechovým časem.
39'
Po dalším výborném zákroku Šmída Plzeň snižuje na rozdíl pěti branek Šindelářem, který z pravého křídla našel místo v bližším horním rohu.
39'
Zbránek trefil z levého křídla bližší tyč a přes celé hřiště trefil prázdnou branku Stehlík.
38'
Monczka schytal úder někam do břicha a zůstává ležet.
38'
Baník opět bez brankáře v sedmi.
37'
Již při plném počtu hráčů se prosazuje znovu Stehlík.
36'
Zbránek dostal znovu šanci na levém křídle a za doprovodu kotrmelce může slavit gól.
36'
Šafránek z levého křídla minul pravý horní roh.
36'
Domácí v prvním útoku v přesilovce neuspěli, Plzeň to zkouší v šesti.
35'
Šindelář vyloučen za hodně ostrý zákrok.
35'
Skvělý Marjanović proti Stehlíkovi, který následně z dorážky v pádu minul branku.
34'
Monczka se nemýlil ze sedmičky proti Šmídovi, který se na začátek druhé půle vrátil do branky.
34'
Fořt fauloval Slavomíra Mlotka při střelbě a je tu další sedmička, ačkoliv se to faulujícímu hráči nelíbí.
33'
Chmelík prostřelil brankáře z pravého křídla.
33'
Bez brankáře tenotkrát Karviná ničeho nedosáhla, sama se připravila o míč. Ale dosáhla aspoň toho, že hostí nemohli útočit na prázdnou branku.
32'
Teprve první gól Stehlíka v celém zápase po seběhu na střední spojku.
32'
Nedoma se prosadil při hře v sedmi.
31'
Marjanović zahajuje druhé dějství úspěšným zákrokem a opět rozproudil atmosféru v hale.
31'
Užek bránil Šindeláře hodně tvrdě, je přerušeno.
31'
Hráči jsou zpět na palubovce, za minutu začíná druhý poločas. Výhoz bude mít Plzeň.
První poločas pravděpodobně rozhodl o výsledku celého finále, ač to tak dlouho nevypadalo. Prvních 15 minut bylo naprosto vyrovnaných, brankáři předváděli výborné zákroky a Plzeň se dokonce dostala do vedení 6:5. Jenže poté celých 9 minut nedokázala překonat skvělého Marjanoviće a Karviná mezitím utekla do šestibrankového náskoku, který dokázala do poločasu nejen udržet, ale ještě o jednu trefu navýšit. Plzni nevyšel ani tah se střídáním brankářů a zatím marně hledá recept na účinnou hru domácích.
30'
30'
V posledních sekundách Marjanović zvládl zakročit na zemi u pravé tyče proti střele Šindeláře.
30'
Drzyzga ale poměrně rychle odpovídá z levého křídla.
30'
Tonar čekal na další gól téměř vcelý poločas, ale dočkal se.
29'
Netradiční brejkový hráč Brůna měl čas na klidný náběh, ale Štochl ho i s vydatnou pomocí pravé tyče vychytal!
28'
Nedoma dostal šanci z pravého křídla a těsně podél těla na bližší tyč uspěl.
28'
Šafář v časové tísni proti vysunuté obraně naskočil z velké dálky a trefil levý horní roh.
27'
Plzeň v šesti, Štochl na lavičce.
27'
Monczka je ze sedmiček zatím naprosto neomylný.
26'
Brůna faulován při sptřelbě po proskoku, takže nevadí, že přestřelil. Je tu sedmička.
26'
Šíra je vyloučen, další přesilovka pro domácí.
26'
Chyba Karviné v útoku, ale Plzeň nedala gól do prázdné branky, jelikož útočícímu hráči byl míč vyražen z držení.
25'
Stehlíka sice na střední spojce perfektně zablokovali obránci, ale k míči se dostal Šíra a zavěsil.
24'
Neskutečný tah na branku ukázal v brejku Drzyzga, byl asi dvakrát faulován, přesto se dostal ke střele a dal gól.
24'
Slezané nasadili hru v sedmi a Brůna se trefil z pravé spojky.
23'
Stehlík nádherně uvolnil na pivotu Šíru a ten neměl problém poslat míč k pravé tyči.
23'
Piatek uspěl v souboji na brankovišti a v pádu prostřelil Štochla.
22'
Šafránek z levého křídla procedil míč mezi nohama brankáře.
21'
Marjanović vyrazil střelu a následný brejk proměnil Nedoma, je to už o 6 branek!
21'
Sedmičku šel chytat Štochl, ale Monczka překonal o zem i jeho!
20'
Brankář Šmíd navíc za protesty dostává žlutou kartu.
20'
Karviná v šesti bez brankáře a vybojovala sedmičku!
20'
Vyloučení v týmu HCB Karviná (Jan Zbránek).
20'
Šafránek se Zbránkem se kočkovali tak dlouho, až jsou vyloučeni oba.
19'
Lavička Plzně na to reaguje prvním oddechovým časem.
19'
Monczka se rozběhl z velké dálky proti statické obraně, na devítce vyskočil a poslal Karvinou již do čtyřbrankového trháku!
18'
V časové tísni na konci vyloučení modří neuspěli, Ivancev trefil tyč.
18'
Hosté opět v šesti s prázdnou brankou.
18'
Spoluhráči uvolnili Nedomu na pravém křídle a ten prostřelil Šmída.
17'
Talent v šesti bez Šmída, ale z pravé spojky přestřelil.
16'
Monczka dává sedmičku k levé tyči a Karviná poprvé vede o dva góly.
16'
Na druhé straně taktěž nevybíravě fauloval Poloz a je vyloučen. K tomu sedmička i pro domácí.
16'
Marjanović ale Poloze na sedmičce vychytal a hala šílí!
16'
Drzyzga v protiútoku Plzně nevybíravě fauloval a dostává žlutou kartu. Navíc sedmička.
15'
Drzyzga zakončil rychlý brejk Baníku krásným obloučkem z levého křídla.
14'
Jan Užek sice byl na pivotu hodně bráněn, ale prosadil se.
14'
Šíra stáhl soupeře a dostává žlutou kartu.
13'
Teď už Ivancev uspěl, z osmi metrů k pravé tyči.
13'
Ivancev neuspěl, ale byl při střele na devítce odstrčen.
12'
Opět výborný Šmíd a Plzeň může jít poprvé v zápase do vedení.
12'
To Šíra reparát zvládl, poslal Marjanoviće ke druhé tyči.
12'
Zbránek ani napodruhé na brankáře nevyzrál, tentokrát byl zastaven rukama Šmída.
11'
Šmíd levou nohou vychytal Zbránka z levého křídla, v protiútoku pálil Šíra jen do Marjanoviće.
10'
Ihned po rozehrání vyrazil na zteč Monczka a uspěl.
10'
Neméně krásná akce, jen na pivota, Šíra pod nohy dává gól.
9'
Perektní sehrávka do křídla na Zbránka, který se o zem nemýlil.
9'
Solák dostává za faul žlutou kartu.
9'
Baník se neprosadil z levé spojky, Šmíd vyráží.
8'
Ivancec ihned vyrovnává ranou o pravou tyč.
8'
Monczka nalákal dva soupeře a Brůna pálil ke druhé tyči.
8'
Neúspěšně, faul je zbavuje míče.
7'
Brejk zastaven "běžným" faulem, takže hosté dobývají postavenou obranu.
7'
Brůna se nedohodl s Nedomou, Talent vyráží vpřed.
6'
Brůna prostrkával na pivota, trefil nohu soupeře.
6'
Stehlík v náskoku předal míč Ivancevovi a ten pálil do protipohybu brankáře.
5'
Dva výborné zákroky Marjanoviće, mezitím se blýskl také Šmíd.
4'
A právě Brůna dostává vzápětí v obraně žlutou kartu.
4'
Brůna napodruhé z velké dálky uspěl.
4'
Šindelář dostává žlutou kartu.
3'
Technická chyba hostů v útoku.
3'
Brůna z velké dálky napálil břevno, na rozdíl od Tonara měl smůlu a míč dopadl asi 20 cm před čáru.
2'
Slavomír Mlotek zkusil podstřel, ale byl zablokován. Domácí pokračují na míči.
2'
Neskutečnou bombu o břevno vyslal Tonar ze střední spojky, brankář byl bez šance.
1'
Slavomír Mlotek po půlminutě zakončil s obtížemi, ale přeci jen úspěšně, první útok domácích.
1'
Výhoz do prvního poločasu mají domácí.
Oficiality jsou za námi, za malý okamžik začne první zápas finálové série mezi Karvinou a Plzní!
Karvíná je tentokrát v kompletně černých dresech, Plzeň ve světle modrých.
Oba celky přiběhly na palubovku a všichni jejich členové budou postupně představováni.
Hala v Karviné se postupně plní, na všech sedačkách s výjimkou sektoru pro hosty jsou připravené fólie na úvodní choreo. Na palubovce končí rozcvičky obou týmů a vše se chystá ke slavnostnímu nástupu.
Oba celky nastupují k prvnímu finálovému zápasu v očekávaných sestavách. Domácí jsou v plné síle, hosté v kompletní play off sestavě, tj. bez zraněného Jakuba Tonara. Vzhledem k tomu, že v dresu Plzně tak nastoupí z bratří Tonarů pouze Michal, nebude v tomto přenosu rozlišován křestním jménem.

HCB Karviná: Mokroš, N. Marjanović – Brůna, Monczka, Piątek, Plaček, Drzyzga, Wozniak, S. Mlotek, Jan Užek, Solák, T. Mlotek, Nantl, Zbránek, Nedoma, Ji. Užek.

SSK Talent Robstav-M.A.T. Plzeň: Štochl, K. Šmíd – Fořt, Jonáš, Šafránek, M. Ivancev, Vinkelhöfer, M. Tonar, Stehlík, Poloz, Kačín, Chmelík, Cvikl, Šindelář, Šíra, Šafář.

Rozhodčí: Pavlát, Točík.
Plzeň před finále opakuje model cestování, který se osvědčil v semifinálové sérii se Zubřím. Na cestu vyrazila už v pátek a nocování proběhlo v Hranicích na Moravě. Doufá, že opakováním dosáhne stejné situace, tj. že si do domácích odvet přinese minimálně jedno vítězství.
Vzájemné zápasy

Karviná a Plzeň jsou jedny z nejslavnějších bašt české házené, takže historie vzájemných soubojů těchto měst by vydala téměř na knihu. Ačkoliv klub Talent Plzeň v současné podobě existuje teprve od roku 2010, během 8 sezón se stihl s Karvinou na palubovce střetnout již 24x a další minimálně 3 souboje uvidíme v tomto finále. Velkou výhodu představuje domácí prostředí. Z 23 utkání (finálový střet pohárového ročníku 17/18 se odehrál na neutrální půdě) dokázali hosté vyhrát pouze 4, ale naposledy to bylo právě v této sezóně, ve které dokázala Karviná ovládnout oba duely s Plzní v základní části ligy. Ve zmíněném finále naopak jasně dominoval Talent. Plzeň naposledy zvítězila ve Slezsku před 3 lety, kdy jako jasný favorit hladce projela čtvrtfinálovou sérií v poměru 3:0 na zápasy. Ta byla také dosud jediným setkáním Karviné a Talentu Plzeň v play off.

Vzájemné zápasy z posledních dvou sezón:
Karviná – Plzeň 30:27 (11. 2. 2018)
Karviná – Plzeň 21:33 (28. 1. 2018, finále poháru v Chebu)
Plzeň – Karviná 25:28 (27. 9. 2017)
Plzeň – Karviná 35:26 (1. 3. 2017)
Karviná – Plzeň 28:25 (28. 10. 2016)
SSK Talent Robstav-M.A.T. Plzeň

Plzni se daří udržovat kostru úspěšného týmu (a vhodně ho doplňovat) posledních let, během kterých vyhrála tři tituly v řadě a loni až ve finále podlehla Dukle Praha. Otázkou je, jak to bude v příštích letech, protože už nyní jsou známy tři ztráty, které Talent po sezóně postihnou, včetně klíčové pozice brankáře, kde ukončí svoji skvělou kariéru Jan Štochl. Každopádně je nutné uznat, že plzeňské vedení a realizační tým odvádí skvělou práci, když 5 let v řadě drží klub na absolutní špici české klubové házené.

V této sezóně však Plzeň v základní části uhrála nejméně bodů za zmíněných 5 let vinou nevyrovnanosti formy a také jisté míry smůly v podobě zranění několika důležitých hráčů. Výsledkem bylo období se 4 porážkami z 5 po sobě jdoucích zápasů ve druhé polovině sezóny, což nikdo další ze špičky neměl, a přes zlepšené výkony v závěru to nestačilo na lepší než 4. místo, na základě již zmíněné minitabulky tří týmů, ve které byla nejhorší. Ve čtvrtfinále tak došlo na reprízu loňského finále, ale tentokrát se šťastnějším koncem pro Západočechy. Semifinálová série se Zubřím dostala výrazný prostor v médiích kvůli disciplinárně řešenému konci druhého zápasu v Zubří názorové přestřelce obou klubů na jednotlivé výroky. Právě toto utkání nakonec znamenalo dosud jedinou porážku Plzně ve vyřazovacích bojích, ve kterých zatím odehrála 7 nesmírně vyrovnaných soubojů. Všechny skončily maximálně rozdílem 3 branek a 2 se musely dokonce prodlužovat. Talent v průběhu play off prodává zkušenosti z minulých let a rád by v tomto trendu pokračoval i ve finále, do kterého ale vstupuje z méně výhodné pozice.

Na rozdíl od Karviné je kádr Plzně postaven pouze z českých hráčů a je mnohem zkušenější. Hrající legendou klubu je 43letý brankář Jan Štochl, odchovanec již neexistujícího oddílu TJ Škoda Plzeň, který působil 11 let v Německu a má 80 startů za národní tým. Tyto finálové souboje budou posledními v jeho kariéře. V poli patří k hlavním tahounům reprezentant Jan Stehlík na pravé spojce, který se před sezónou vrátil domů z Francie. Jako uragán pak mezi dospělé vtrhl Jakub Tonar, který spolu se starším bratrem Michalem dává obranám soupeřů hodně zabrat. Kádr pod vedením jejich otce Michala Tonara staršího představuje zajímavý mix velké zkušenosti a několika dravých mladých hráčů a vyznačuje se především kolektivním pojetím hry, takže soupeři musí bránit všechny hráče a nesoustředit se pouze na největší hvězdy. Právě Jakubu Tonarovi ale již sezóně před nějakou dobou skončila z důvodu zranění.

HC Baník Karviná

Karviná před sezónou výrazně posílila, do klubu se mj, vrátili brankář Nemanja Marjanović a spojka Michal Brůna, kteří v něm zažili nejslavnější éru na začátku tohoto století. Právě tito hráči s mnoha zkušenostmi z lepších soutěží se stali mentory týmu, o kterém vedení prohlásilo, že s ním chce v příštích letech útočit na tituly. Že by to mohlo vyjít už letos, s tím asi nikdo moc nepočítal, protože podle vyjádření před začátkem finále je už účast v této sérii nad plán.

Od počátku sezóny dávali Slezané najevo, že letos chtějí hrát výše než v předchozích letech. Ale nevyhnuly se jim výkyvy, až příliš často ztráceli body na půdě slabších celků. Nakonec z toho byla po základní části šestibodová ztráta na vedoucí Zubří, ale minitabulka tří týmů nakonec rozhodla o druhém místě Karviné, která tak dostala pod sebe i Plzeň a získala díky tomu v tomto finále výhodu začátku (a případného rozhodujícího zápasu) na svém stadionu. Do něj se však nejdříve musela probojovat a ač s Jičínem i s Lovosicemi pořádně zápasila a často vítězila až v těsných koncovkách utkání, tak čtvrtfinálovou i semifinálovou fází prošla bez jediné ztráty.

Jak již bylo řečeno, nesmírně důležitými články týmu jsou oba mentoři, bosenský brankář Nemanja Marjanović a spojka Michal Brůna. Hlavně Marjanović za ofenzívně laděným týmem musí občas předvádět až neuvěřitelné výkony a jen výjimečně pustí do hry svého náhradníka. Vedle těchto ostřílených matadorů vyrostli křídla Jan Zbránek a Miroslav Nedoma a jedni z hlavních tvůrců hry Marek Monczka a Slavomír Mlotek. Karviná také má dobře secvičenou hru bez brankáře, při které hrají velmi důležitou roli dva pivoti, polský legionář Tymoteusz Piątek a Jan Užek. V zápasech tohoto týmu obyvkle padá velké množství gólů.

Karviná – Jičín 29:19
Vážení fanoušci házené, přichází vrchol sezóny na českém území! O tomto víkendu startuje finále extraligy mužů úvodními dvěma zápasy ve Slezsku. V sobotu v podvečer a v neděli před polednem rozehrají sérii o mistrovský pohár domácí HC Baník Karviná a hostující SSK Talent Robstav-M.A.T. Plzeň. Za mírného favorita je považovaná Karviná, ale zkušenosti z velkých zápasů jasně hrají pro Plzeň, která se probojovala i do čtvrtého finále po obnovení play off před sezónou 14/15. Který tým bude mít po nedělním poledni blíže k titulu?