ME v házené žen -  ONLINE PŘENOS -  Norsko  : Dánsko - 18. prosince 2020   20:30

Norsko
Norsko
3' Oftedalová  • 5' Skograndová  • 9' Auneová  • 13' N. Mörková  • 21' N. Mörková  • 30' Herremová  • 30' Kristiansenová  • 32' Daleová  • 34' Kristiansenová  • 34' Herremová  • 36' Oftedalová  • 38' Daleová  • 39' Oftedalová  • 40' N. Mörková  • 42' Skograndová  • 43' N. Mörková  • 46' Sanna Solbergová-Isaksenová  • 49' Reistadová  • 50' Frafjordová  • 51' Reistadová  • 52' Sanna Solbergová-Isaksenová  • 53' Reistadová  • 56' Daleová  • 58' Oftedalová
27:24
(10:13)
Dánsko
Dánsko
7' Bidstrupová   • 9' Bidstrupová   • 10' Burgaardová   • 13' Haugstedová   • 14' Jensenová   • 16' Bidstrupová   • 16' Heindahlová   • 18' Höjlundová   • 18' Haugstedová   • 22' A. M. Hansenová   • 26' A. M. Hansenová   • 30' Pedersenová   • 31' Bidstrupová   • 37' Heindahlová   • 39' K. Jörgensenová   • 40' Jensenová   • 41' R. Iversenová   • 43' R. Iversenová   • 44' Bidstrupová   • 49' Pedersenová   • 52' Haugstedová   • 58' Jensenová   • 60' Bidstrupová
Norsko
Nastaseová, Stancuová (obě ROU)
Jyske Bank Boxen, Herning
Dánsko

Norsko – Dánsko 27:24 (10:13)
Nejvíce branek: Mörková 7/3, Oftedalová 4, Reistadová 3 – Bidstrupová 7/1, Haugstedová 3, Jensenová 3. Rozhodčí: Nastaseová, Stancuová (obě ROU). Sedmimetrové hody: 3/3 – 2/1. Vyloučení: 1:3.
Z pátečního večera už není nic, co bych vám mohl nabídnout. Viděli jsme dnes skvělé utkání, které se povedlo i po stránkách férovosti a výkonu rozhodčích, vždyť se ve druhé půli ani jednou nemuselo vylučovat!

Mějte se krásně, užijte si vánoční svátky. Já se s vámi od komentování evropského šampionátu v Dánsku loučím a budu se na vás těšit při mužském mistrovství světa v Egyptě, které proběhne v lednu. Dobrou noc!
Za první poločas však může Dánsko končit se vztyčenou hlavou, tak trochu ukázalo Francii, jaká může vést cesta k výhře v nedělním finále. Především přes pevnou a agresivní obranu s kvalitní brankářkou. Podrážděné Norky se však v poločase dokázaly uklidnit a nakonec strhnout zápas na svoji stranu.

Dánské hráčky opouštějí hřiště v slzách, malou náplastí však může být souboj o třetí místo s Chorvatskem, kde by měly být favoritkami naopak oni a na domácím mistrovství skončit alespoň na bedně, Každopádně je neuhraný postup může mrzet, neboť Norsko dnes hratelné bylo.
Třígolové vedení Dánska ve druhé půli rychle vzalo za své, neboť už ve 36. minutě Oftedalová srovnala na 14:14. Od té doby to byla tahaná o každý míč a útok. Ve vedení se střídaly oba týmy, zlom však přišel v poslední desetiminutovce. Na jejím začátku se totiž začala projevovat mizerná produktivita dánského výběru, který často volil ukvapené zakončení z nevýhodných pozic. Střely poté mířily mimo branku, nebo končily právě na skvělé Lundeové.

V 52. minutě Sanna Solbergová-Isaksenová dala poprvé v poločase dvoubrankové vedení Norsku (24:22) a Dánsko na to nedokázalo vůbec reagovat. Naopak šest minut neskórovalo, tým pod vedením trenéra Hergeirssona se urval až na +5 a bylo hotovo.
Finálová dvojice je jasně daná, Norsko přetlačilo díky povedené druhé půli rivala z Dánska a postupuje dále po výhře 27:24!

Skvělý zápas v pátečním večeru končí a v největší dánské aréně slaví Norsko, které předvedlo fantastický obrat a postupuje tak do finále! Důvodů, proč nakonec slaví Norsko, lze najít více, ten největší ale patří přímo k tomu, díky čemu se dostalo do tříbrankového vedení v první půli. Tedy obrana v čele se Sandrou Toftovou. Ta totiž přestala fungovat, několikrát pustila Norsko do osvědčené kombinace spojka – pivot, která začala rázem fungovat.

Nedařilo se ani už tak Sandře Toftové, zatímco na druhé straně ukázala Katrine Lundeová i ve svých 41 letech, proč stále patří ke světové špičce. V závěru už poté zlomené Dánky začaly kazit, naopak Norsko si sebevědomě došlo pro postup do finále.
60'
A tak ještě osm sekund před koncem snižuje Bidstrupová, tahle branka je však pro ni hodně hořká...
60'
Herremová mohla dát razítko na norský postup, ze samostatného úniku ale napálila jenom břevno!
60'
Poslední minuta, teď už je rozhodnuté. Norsko sice musí bránit, má ale velký náskok v kontextu zbývajícího času.
59'
Mörková neprocpala přihrávku do pivota, Dánsko šlo do útoku. Anne Mette Hansenová se snažila ještě rychle dát svému týmu naději, ale střílí jenom do sítě za brankou!
59'
Anne Mette Hansenová ale špatnou přihrávkou v sevření pravděpodobně definitivně odstřeluje dánské naděje! Trenér Jensen okamžitě nařizuje osobní obranu, Norsko bere poslední oddechový čas!
58'
Jensenová ještě dává Dánsku naději, dostala možnost zakončení z pravého křídla a přidává třetí branku v zápase!
58'
Norky jsou jednou nohou ve finále! Oftedalová ukázala důrazný průnik až na šestku a Toftová tentokrát nezasáhla!
57'
Anne Mette Hansenová trefuje vzdálenější tyčku norské branky! Je to již třetí tyčka z posledních osmi střel a úspěch se Dánsku vzdaluje.
57'
Dánsko jde do varianty bez brankářky a musí hrát all-in, moc času už mu vůbec nezbývá.
56'
O to více, když Heindahlová šla do zakončení zleva, ale trefila jenom boční síť norské kasy!
56'
Daleová se z pivota úspěšně prosadila, Norsko vede o čtyři branky a zřejmě láme zápas na svou stranu!
55'
Zhruba pět minut do konce, norská lavička bere druhý oddechový čas, aby uklidnila rozjeté hráčky do posledních minut!
55'
Mette Tranborgová vyslala tvrdou střelu z výskoku, která byla sražena blokem do země, Kathrin Lundeová však i v této pozici skvěle zasahuje a míč vyráží ve spolupráci s břevnem mimo!
55'
Höjlundová ale nastřelila ze střely po poslední možné – páté – přihrávce jenom tyčku! Odražený míč však mají v moci dánské hráčky, a proto pasivita padá dolů. Do hry ale vstupuje trenér Jensen, který na nic nečeká a bere poslední možný timeout!
54'
V signalizované pasivitě byla Jensenová při oběhu obrany faulována, Dánsku zbývají tři přihrávky do zakončení!
54'
Höjlundová se to snažila urvat samostatně, byla ale zastavena Daleovou. Dánsku se pomaličku přestává dařit...
53'
Reistadová to vzala znovu na sebe s přesným zakončením k tyči. Norsko vede už o tři branky a vzhledem k blížícímu se závěru má blízko do finále!
53'
Jsme na začátku 53. minuty a Heindahlová dostala čistou dohrávku do pivota, ze šestky ale jenom napálila fantasticky chytající Lundeovou!
52'
Sanna Solbergová-Isaksenová využila souboje dvou dánských hráček s Oftedalovou, která jí ale stihla ještě hodit míč. Z křídla se poté nemýlila, Norsko opět vede o dvě branky a trenér Jensen bere oddechový čas!
52'
Haugstedová něco ukázala i ze své útočné činnosti, její střela z devítky zaplula přesně k levé tyči branky Lundeové.
51'
Dvoubrankový trhák Norska, které vede hned o dvě branky! Reistadová šla do dalšího zakončení a podruhé za sebou skórovala.
51'
Höjlundová sebrala odražený míč po neúspěšně přihrávce na brankoviště a střílela přes dvojblok, Lundeová ve spolupráci s tyčkou ale nepouští míč za svá záda!
50'
Frafjordová taktéž šla do pivota jako střídající hráčka a na její souhru s Oftedalovou byla dánská obrana (opětovně) krátká!
49'
Pedersenová jako střídající hráčka hned zapisuje branku, přešla přes Oftedalovou až na šestku a zakončuje gólem!
49'
Reistadová opět trhá vedení na norskou stranu! Zakončovala dlouhou kombinaci s křížem dalekonosnou střelou přesně do vinglu!
48'
Mörková opět nevyzrála na Toftovou, která její střelu vyrazila nohou! Ale na druhé straně měla parádní záblesk i Lundeová, která rukou vykryla pokus Iversenové do vinglu!
48'
Oftedalová hledala v pivotu opět Daleovou, tam ale došlo ke zdvojení a následnému faulu.
47'
Norské hráčky nakonec své rivalky ubránily a tentokrát mohou jít do útoku ony.
47'
Höjlundová je na střední spojce těsně bráněna, druhý poločas časově letí, vždyť už je za námi 18 minut hry!
47'
Louise Burgaardová byla faulována Solbergovou na hranici šestky, do akce jde uklízecí četa, která bude muset hrací plochu utřít od potu.
46'
Anne Mette Hansenová sice branky dosáhla, ale předtím byla faulována. Tudíž mají Dánky jenom devítimetrový hod.
46'
Zakončení norského útoku obstarala z levého křídla Sanna Charlotte Solbergová-Isaksenová, dvojče brankářky Silje. Na technický přehoz brankářka Toftová nedosáhla, a tak je tu zpět remíza.
45'
Höjlundová nedokázala přihrát levé spojce, respektive míč poslala na paty. Máme tu snad tak první vhazování v zápase vůbec, které připadne Norsku.
44'
Oftedalová tlačila míč do pivota, jenže přihrávku dala moc dlouhou a míč chytla Jörgensenová na protější spojce! Dánsko může odskočit na dvě branky.
44'
Obrany mají tentokrát hlušší období, Bidstrupová až moc lacině proklouzla na šest metrů a Lundeová opět loví míč z kasy.
43'
Kombinace spojky s pivotem vyšla, Mörková dostala od Daleové míč zpátky na devítku a hráčka s desetinásobnou operací kolen střelou z dálky prostřelila Toftovou!
43'
Toftová však zasáhla hned při další obraně a vyslala do brejku Iversenovou, která to dotáhla do úspěšného konce. Dánsko se tak opět dostalo do vedení, které drží.
42'
Rychlonohá Skograndová prolétla po pravém křídle jako blesk a ze šesti metrů propálila Toftovou mezi nohama. Ta už sedm střel v řadě neměla zákrok!
41'
Iversenová zůstala norské obraně viset na pivotu a za tuto chybu pykají Norky 18. brankou ve své síti.
41'
Kristiansenová spáchala další ztrátu míče, Dánsko točí sestavu do útoku a může si vzít své vedení zpátky!
40'
Jensenová hned po rozehrávce z poloviny dostala přihrávku na pravé křídlo a rychlým průnikem zpět vrací remízový stav.
40'
Mörková nakonec zvládla na pravé spojce to, co jí jde nejlépe. Rychlá změna směru a otevření prostoru na šesti metrech, což nemohlo dopadnout prakticky jinak, než brankou.
39'
Kristina Jörgensenová však z levého křídla rychle srovnává.
39'
Oftedalová otáčí vývoj zápasu a Norsko jde do vedení! Norská hvězda to vzala na sebe, vystoupila si mimo dosah obrany a přesnou střelou překvapila Toftovou!
39'
Jenže Bidstrupová posílá střelu v signalizované pasivitě nad branku!
38'
Höjlundová si naběhla hned do dvou soupeřek, zůstáváme stále ale před brankou Lundeové, těsně předtím totiž došlo k faulu.
38'
Nakonec se Daleová protlačila na míč někde na sedmi metrech, i když to v první chvíli vypadalo na faul Mörkové v předešlém souboji. Hra ale pokračovala a norská pivotmanka chladnokrevně zakončuje.
37'
Heindahlová však po delším brankovém mlčení Dánska úspěšně zakončuje z prostoru, který jí jde nejlépe, tedy z pivota.
36'
Na konci 36. minuty máme srovnáno. Střelou rychlosti 81 km/h Oftedalová o břevno srovnává a šest minut po začátku poločasu začínáme fakticky od nuly!
35'
Höjlundová neprošla přes svůj post. Krátce poté dochází k další technické chybě Dánska, opět z kategorie nadbytečných, a Norsko valí do útoku!
34'
Norsko obživlo, zpřesnilo obranu a po sérii 3:0 už to je jenom o jednu branku! Herremová šla počtvrté do zakončení, podruhé skórovala! Tady se možná může nabídnout scénář dalšího průběhu.
34'
Kristiansenová zapisuje druhou branku v zápase. Tentokrát prolétla po ztrátě Dánska v útoku až na protější brankoviště a bez problémů zakončila.
33'
Toftová si vychutnala i Mörkovou. Ta byla vůči ní už příliš blízko a musela zakončovat do spodní části branky, kde ale už byla dánská brankářka připravena!
33'
Mie Enggrob Höjlundová šla přes střed a pouštěla míč do pivota na Heindahlovou, která však nezpracovala ideálně. Dánsko je už v pasivitě.
32'
Daleová se nakonec ale nabídla dobře na brankovišti a po rychlé otočce koriguje na tříbrankový rozdíl.
32'
Mörková se dnes trápí, její střelba z devítky byla ale příliš na sílu a přes blok neprošla!
31'
Sedmá technická chyba Norska v útoku však rezultuje v rychlý útok, který zakončuje nekompromisně v plné rychlosti Bidstrupová!
31'
Lundeová začíná skvěle, zmrazila radost Jörgensenové, která zakončovala z levého křídla v poměrně komfortním úhlu!
31'
Druhá půle řevnivého šlágru začíná! Norsko reaguje změnou v brankovišti, do branky jde veteránka Katrine Lundeová, která patří k nejlepším gólmankám v Evropě vůbec!
31'
Druhý poločas začne přibližně za pět minutek!
Na dánské straně exceluje mimo obrany také brankářka Toftová, která předvádí životní výkon a notně přispívá k tomu, že jenom 45 % norských střel skončilo za brankovou čárou. Na norské straně se naopak trápí hvězdné duo Oftedalová – Mörková, ke kterým se přidala Kristiansenová, která ale spíše zjišťuje všechno okolo házené, na samotnou hru se však tolik nesoustředí.

Dá se očekávat, že v norské kabině to bude vřít, ale tak zkušený tým v čele s koučem Hergeirssonem určitě zareaguje tak, aby to mělo kladný účinek. Otázkou je však, co vymyslí dánský tým, který je rozjetý.
Fantastická první půle nabídla zcela jiný vývoj, než drtivá většina fanoušků očekávala! Dánsko vsadilo především na nekompromisní a tvrdou obranu, kde se povedlo hrát s nízkým počtem vyloučení (tři za poločas), Norsko pod tlakem v útoku tvoří technické chyby, které pořadatelská země využívá a v následných útocích je trestá.

Dánsko mělo prakticky navrch po celou třicítku, využilo také toho, že Norsko nedalo branku mezi 21. – 29. minutou, to už bylo navíc v momentě, kdy držitelky bronzu z poslední olympiády ztrácely čtyři branky. V závěru však nakonec uhrály přijatelný třígólový rozdíl a situace je do druhého poločasu stále otevřená.
30'
30'
Nakonec je vše ještě jinak, v poslední sekundě totiž prostřelila všechno před sebou Kristiansenová a do druhé půle si tak Norsko přenese třígólovou ztrátu!
30'
Pedersenová těsně před koncem měla na křídle hodně velký prostor a Dánsko se opět trhá na čtyři branky.
30'
Herremová 35 sekund před koncem nakonec proměnila další šanci z křídla, tentokrát zvolila přehoz vyběhnuté Toftové!
29'
Herremová měla možnost zlomit norské trápení z křídla, její šlajs z levého křídla jí však vůbec nesedl a Toftová si tento míč doslova vychutnala!
28'
Průraz v podání Bidstrupové, Norsko zahajuje závěrečnou dvouminutovku v útoku. Ještě má z přesilovky zhruba 20 sekund.
28'
Norsko hraje bez gólmanky, ale nemůže se vůbec prosadit! Oftedalová sice už překonala pevnou dánskou obranu, její střelu z kroku do šibenice ale fantasticky vytahuje z branky!
27'
Anne Mette Hansenová ale sedmičku nedává! Mířila k pravé tyči, kterou však ve finále těsně minula!
27'
Vyloučení v týmu Norsko (Henny Ella Reistadová).
27'
Haugstedová byla v brejkové situaci po další norské technické chybě faulována, následuje nařízení sedmičky pro Norsko a pravděpodobně i vyloučení!
26'
Anne Mette Hansenová si naběhla do otevřeného prostoru a v rychlosti proskočila úspěšně na levé spojce. Norsko čeká na gól už skoro šest minut!
26'
A Kristiansenová potřetí, její střela ze střední spojky ale končí na dvojbloku dánských hráček! Následný brejk hostujícího týmu byl zpomalen, následuje tak útok postupný.
25'
Opět to byla Kristiansenová, kterou sevřely dvě hráčky, tentokrát však mezi pravou spojkou a křídlem.
25'
Na Kristiansenovou šly hned dvě dánské hráčky a povalily jí na zem. Dánsku v tomto případě funguje obrana naprosto skvěle.
24'
Toftová deptá norské střelkyně! Reistadová šla do dvojnásobné střely, nejprve zakončovala střelbou z výskoku na devítce, Toftová vyrazila, ale přímo do jejích ruk. I v náročné pozici však dánská královna brankoviště vytáhla pokus z dorážky mimo tři tyče!
23'
Mie Enggrob Höjlundová střílela příliš blízko k obraně, míč v kontaktu s obránkyní Norska poslala kamsi do nebes!
23'
Sekundu před návratem šesté dánské hráčky do hry si bere trenér Jensen oddechový čas, navíc poté, co se Norky dopustily další ztráty v útoku!
22'
Anne Mette Hansenová zaběhla jako druhý pivot, naznačila střelu, Solbergová sice nezareagovala, ale i tak dokázala Hansenová umístit míč do vrchní části branky.
21'
Za zcela zbytečné přistrčení z boku ve výskoku dostává Tranborgová podruhé dvě minuty. Norsko bude hrát dvojnásobnou přesilovku a Tranborgová si tohle mohla naprosto odpustit!
21'
Mörková na pravé spojce dobře proskočila mezi dvěma obránkyněmi a prostřelila i přes poměrně drsný faul Toftovou!
21'
Anne Mette Hansenová nedala míč spoluhráčce na pravé křídlo, Norsko reaguje rychlým přechodem do útoku.
21'
Oftedalová šla na dlouhý kříž, ale v souboji ztratila míč a Dánsko může jít do útočného tažení!
20'
Vyloučení v týmu Dánsko (Line Haugstedová).
20'
Heindahlová měla tutovou šanci na pivotu, jenže nastřelila jenom norskou brankářku! Velmi důležitý zákrok Silje Solbergové, která posílá spoluhráčky okamžitě dopředu.
19'
A Mörková je v tomhle absolutní jistota, klepákem překonala střídající brankářku Reinhardtovou.
19'
Reistadová šla do souboje na hraně dvojitého driblinku, nakonec to ale stihla zachránit a prostrčit míč na Oftedalovou, ta si došla už pro třetí sedmičku Norska!
18'
Haugstedová dotáhla do konce brejk po technické chybě Norska v útoku, Dánsko vede o čtyři branky a trenér Hergeirsson musí reagovat oddechovým časem, teď se favoritkám vůbec nedaří!
18'
Höjlundová využila toho, že se před ní nepochopitelně rozestoupila obrana Norska, proto došla rychlou kličkou až na brankoviště a úspěšně zakončila!
17'
Mörková úspěšná i podruhé, tentokrát střílela pod padající Toftovou a dánská brankářka na míč už nestihla sáhnout!
17'
Daleová zakončovala z pivota, byla ale při tom bráněna v brankovišti, a to znamená jediná: sedmička pro Norsko!
16'
Bidstrupová v pádu dokázala klepnout míč do pivota na Heindahlovou, která se úspěšně prosadila. Dánsko vede poprvé v zápase už o tři branky!
16'
Bidstrupová zatím táhne svůj tým, v tomto případě po zadovce na kříži šla do vzduchu a propálila Solbergovou v brance.
15'
Kathrine Heindahlová bojovala s Frafjordovou na šestce, norská obrankářka odmítala pustit hráčku dále, za což nakonec vidí žlutou.
15'
Na nařízenou sedmičku po faulu Jörgensenové šla tradičně Mörková a střelou o tyč dostala míč do branky! Nebyla nicméně daleko od toho, aby míč na tyči zůstal viset.
14'
Žlutá karta pro tým Dánsko (Kristina Jörgensenová).
14'
Jensenová tentokrát působila na šestce jako falešný pivot, kterého si norská obrana nepokryla. A tak měla Jensenová hodně času, ten byl zužitkován v šestý gól Dánska!
13'
Mörková poprvé dnes skóruje, prošla si jednoduchou kličkou přes střed a ze šestky nezaváhala.
13'
Zatímco na norské straně Auneová opět selhala na Toftové, na druhé straně se Haugstedová v proskoku nemýlila. Dánsko vede poprvé o dvě branky!
12'
Další neúspěšný útok, Höjlundová se unáhlila, šla do střeleckého pokusu ze záklonu a zamířila logicky nad břevno.
11'
Burgaardová tentokrát neproměnila náskok z devítky a Solbergová pak mohla vyslat do brejku Kristiansenovou, kterou nicméně v čisté šanci dokonale zmrazila skvěle chytající Toftová! Pro obě brankářky je to tak super vstup do semifinále.
11'
Oftedalová střílela podstřelem z pravé spojky na zadní tyč, její pokus byl ale velmi nepřesný a Dánsko může v útoku navýšit vedení na dvě branky.
10'
Burgaardová musela střílet vzhledem k pasivní hře, nakonec to zvedla na devíti metrech a Solbergová se za jejím tvrdým pokusem jenom ohlédla!
9'
První náskok z křídla na norské straně proměněn, tentokrát jej zakončila v přesilovce střídající Auneová.
9'
Bidstrupová to nakonec vzala na sebe a střílela přes dvojblok, který její střelu sice zblokoval, norská brankářka to ale už nestihla vyrazit mimo tři tyče!
9'
Daleová zastavila Iversenovou v kombinaci někde až na 11 metrech, zkrátka se Norsko snaží přerušovat svého soupeře v každé kombinaci.
8'
Kristiansenová nakonec šla do dvou hráček, což bylo bráno jako prorážení. Ztráta míče a Dánsko jde do varianty bez brankáře v oslabení.
8'
Mörková došla pro faul přes Haugstedovou, které se to ale moc nelíbí. Norsko hraje už v útoku na hraně pasivní hry.
8'
Skograndová využila většího prostoru na křídle, tentokrát však trefuje jenom vystrčené koleno Toftové! Norsko nicméně v útoku pokračuje dále.
7'
Vyloučení v týmu Dánsko (Mette Tranborgová).
7'
Bidstrupová se opět prosadila rusákem po levé straně a z poměrně ostrého úhlu zpátky stanovuje remízový stav.
7'
Kari Daleová šla poté do rychlého útoku, který zakončovala ze své pozice, tedy z pivota. Branky sice dosáhla, ale je to přešlap na šesti metrech!
6'
Tvrdá norská obrana okamžitě dostupuje a nedovoluje Dánsku rozjet útočné kombinace. Střílet musela z nouze střední dánská spojka, Solbergová ale její pokus lapila!
5'
Skograndová ale svůj nešťastný faul odčinila zakončením z křídla poté, co Mörková dobře pokryla svoji odhodovou ruku a i přes kontakt dostala míč právě na Skograndovou, která ze křídla prostřelila Toftovou nad ruce.
4'
Bidstrupová jakožto nejlepší střelkyně svého týmu šla na sedmičku a uspěla, srovnává tak na 1:1!
4'
Mie Höjlundová prošla rusákem přes levou spojku a Skograndová musela tahat za záchrannou brzdu, je to sedmička pro Dánsko!
4'
Nebude, pokračujeme dále v zápase. Tranborgová chtěla přejít přes Kristiansenovou, ale nedošlo k tomu ani v jednom ze dvou případů.
3'
Kathrine Heindahlová byla na střední spojce ve střelbě a trefila tyč! Jenže poté došlo k odstrčení od soupeřky a tvrdému pádu na zem. Rozhodčí jdou na video, bude zpětné trestání?
3'
Oftedalová se však v dalším pokusu již prosadila a po dvou a půl minutách již otevírá gólový účet tohoto semifinále!
3'
Haugstedová si vyšlápla na střední spojce na nejlepší hráčku dle IHF, Stine Oftedalovou. Proto dostává žlutou kartu.
2'
Silje Solbergová začala taktéž dobře, pokryla si střelu Toft Hansenové a přikrývá míč pod tělem!
2'
Mie Enggrob Höjlundová zakončovala přetahem střelu z pravé spojky, došlo ale k faulu od Mörkové. I přes střelu tak zůstanou dánské hráčky v útoku.
1'
První náskok z levého křídla v zápase měla Herremová, Toftová však v roli gólmanské jedničky Dánska skvěle chytá!
1'
Hodně komplikované trojité překřížení na střední spojce bylo ukončeno přihrávkou do pivota, tam ale došlo k faulu. Norsko tak bude mít devítku.
1'
Ostře sledovaný zápas dvou nejúspěšnějších evropských týmů ženské historie začíná, výhoz má norský tým!
1'
-3'
Po norské hymně následuje hymna pořadatelské země, která je dnes vedena paradoxně jako hostující celek.
-6'
Ještě jednou vám přeji krásný večer při sledování vrcholu pátečního večera v Herningu! Za zhruba pět minutek začne ostře sledovaný souboj, ve kterém jsou brány jako favoritky Norky. Od roku 2014 totiž drží bilanci ze vzájemných zápasů na ostrých akcích, která činí 13:0 na vyhraná utkání! Jak ale podotkl dánský trenér Jensen, kdy jindy by to měl jeho tým zlomit, než na domácím Euru.

Do souboje jdou oba týmy v plných sestavách, ani jeden tým nepotkaly problémy s koronou, což je známka toho, že zamýšlené bubliny se dánským organizátorům povedly úspěšně zorganizovat.
-15'

Norsko: Silje Solbergová, Lundeová – Reistadová, Arntzenová, Frafjordová, Lökeová, Skograndová, N. Mörková, Oftedalová, Auneová, Daleová, Jacobsenová, Herremová, Sanna Solbergová-Isaksenová, Breistölová, Kristiansenová.

Dánsko: Toftová, Reinhardtová – Pedersenová, M. Toft Hansenová, A. M. Hansenová, Heindahlová, Haugstedová, Tranborgová, Damgaard Lundová, A. U. A. Hansenová, K. Jörgensenová, Bidstrupová, Jensenová, Burgaardová, Höjlundová, R. Iversenová.

Rozhodčí: Nastaseová, Stancuová (obě ROU).
-45'
Dobojováno je už v prvním semifinále, které podle očekávání dopadlo naprosto jednoznačně. Chorvatsko drželo s vysoce favorizovanou Francií krok jenom prvních deset minut, poté se Francie utrhla až do desetibrankového vedení, které si v rámci druhého poločasu jenom opečovávala a nakonec vyhrála vysoko 30:19!

Francie – Chorvatsko 30:19 (15:5)
Nejvíce branek: Zaadiová 4/1, Niakatéová 4, Nze Minková 4 – Krsniková 3/3, Ježićová 3, Mičijevićová 2. Rozhodčí: Christiansenová – Hasseldalová Hansenová (DEN). Sedmimetrové hody: 5/3 – 3/3. Vyloučení: 1:2.
HRACÍ SYSTÉM

Je jasné, že zápas nemůže v pátek skončit remízou. Pokud se ale tak po šedesáti minutách stane, následuje první prodloužení hrané na dvě pětiminutovky. Ani to ale nemusí skončit výhrou jednoho z týmů. V momentě remízy i po prvním nastavení následuje druhé, se stejným časovým rozvržením. A pokud nevyhraje v tomto prodloužení ani jeden tým, pak následují klasické sedmimetrové hody.

základní hrací doba: 60 minut
první prodloužení: 2x5 minut
druhé prodloužení: 2x5 minut
sedmimetrové hody: pět sérii v základu, poté náhlá smrt
DELEGACE

EHF již oznámila delegaci na celý finálový víkend a páteční semifinále dostanou na starosti rumunské rozhodčí. Cristina Nastaseová a Simona Raluca Stancuová patří k úplné ženské špičce v rámci rozhodování. V roce 2013 tehdy ještě jako nepříliš známé rozhodčí dokonce pískaly kvalifikaci na ME juniorek, které se odehrávalo v Novém Veselí.

Juniorská repre tehdy měla před posledním zápasem sice zajištěn postup, proti favorizovanému Maďarsku ale dlouho vedla a vypadalo to, že napěchovanou sportovní halu ve Veselí opustí neporažena. Maďarsko ale závěr zápasu otočilo a společně s bouřlivými fanoušky slavilo výhru v kvalifikační skupině. Na postupu Česka to ale nic nezměnilo. Od té doby došlo k mírné změně kvalifikačního formátu a v Novém Veselí se už v ostrém zápase mládežnické reprezentace nikdy neukázaly, nepočítáme-li přípravné kempy.
VZÁJEMNÉ ZÁPASY

Při pohledu do minulosti má jednoznačně navrch Norsko, které na ostré akci (nepočítáme v tomto případě Golden League a přípravné poháry) neprohrálo s Dánskem už osm let. Naposledy se proti sobě na šampionátu utkaly oba týmy v Japonsku rok zpátky, kde Dánsko sice vedlo v úvodu zápasu už 5:0, postupně však svoje vedení ztratilo, až prohrálo nejenom poločas 9:12, ale stejným rozdílem i zápas – 19:22.

Dánsku se naopak daří vyhrávat v přípravných pohárech a zápasech, kde Norsko dává pravidelně prostor širší sestavě a zkouší různé kombinace. Naposledy tak Dánsko vyhrálo na konci července v tradičním měření sil, které vyhrálo o čtyři branky (28:24).
NORSKO
skupina D: 1. místo, 6 bodů, skóre 105:65, bilance 3-0-0
čtvrtfinálová skupina 2: 1. místo, 10 bodů, skóre 170:114, bilance 5-0-0

Pořádající země to bude mít ale proti Norsku velmi těžké. Od příchodu islandského kouče Hergeirssona to je jeden úspěch za druhým a vyjma svěťáku v roce 2013 a Eura 2018, kde pro Norsko zbyly jenom boje o páté místo, vždy došly norské hráčky až mezi poslední čtyřku. Na evropské scéně neměly mezi lety 2004 – 2016 konkurenci, jejich hegemonii přerušilo jenom osm let zpět pohádkové tažení Černé Hory, která v jednom z nejhezčích zápasů vůbec v Bělehradě vyhrála 34:31 po prodloužení.

Na letošním evropském klání chtělo taktéž Norsko využít domácí podpory, nakonec ale bylo vůbec rádo, že se Euro mohlo kompletně odehrát přes průliv Skagerrak. Týmu okolo hvězdného dua Mörková – Oftedalová to však vůbec nevadilo, protože od prvního zápasu na akci neprohrálo a ve všech zápasech naprosto dominovalo.

Už v základní skupině ukázalo Norsko svou sílu poté, co vypráskalo Německo o 19 branek a forma se plynule posunula do čtvrtfinálové skupiny, kde se favorit na titul asi natrápil nejvíce s Nizozemskem, které ale kladlo odpor prakticky jenom v úvodní části zápasu, poté to už byla bezproblémová jízda a výhra 32:25. Bez ztráty bodu tak Norsko prolétlo až do semifinále a nerado by opakovalo kolaps ze světového šampionátu v Japonsku před rokem, kde se propadlo až na konečné čtvrté místo.
DÁNSKO
skupina A: 2. místo, 6 bodů, skóre 78:65, bilance 2-0-1
čtvrtfinálová skupina 1: 2. místo, 8 bodů, skóre 136:111, bilance 4-0-1

Zatímco na přelomu do 21. století bylo Dánsko jedním z nejúspěšnějších týmů vůbec, v současné době už to příliš neplatí. I tak jsou však Dánky v širší světové špičce, na medailový zisk z jakékoliv akce ale čekají již dlouhých sedm let. Naposledy urvaly bronzovou medaili v Srbsku na světovém šampionátu v roce 2013 a od té doby skončily nejlépe čtvrté na Euru čtyři roky zpět ve Švédsku.

Dánsko šlo do letošního šampionátu s velkým odhodláním a před tradičně bláznivými dánskými fanoušky chtělo získat opět medaili, ideálně tu nejcennější. Jenže se musí obejít bez divácké podpory, ovšem i tak to mají pod vedením bývalého reprezentanta Jespera Jensena rozehráno parádně. Vždyť prohrálo jenom jednou, a to s Francíí už v základní skupině (20:23).

Jinak byly Dánky stoprocentní, v klíčovém souboji o postup ukončily působení trenéra Martina u ruského nároďáku (což je taky velmi zajímavý příběh, ale o tom někdy jindy) a po výhře 30:23 se mohly radovat z postupu mezi poslední čtyřku. Tým tradičně stojí na hráčkách z domácí ligy, kterou má severní soused Německa velice silnou, přičemž ta jména, která hrají v zahraničí, obvykle hru nároďáku tvoří. Dánsku se zkrátka daří, dokáže to ale dotáhnout až k vysněné medaili?
Krásný páteční večer při sledování té nejkvalitnější evropské házené! Házenkářské Euro jde v Dánsku do velkého finále a jako vrchol semifinálového večera budeme sledovat tradičně řevnivý severský souboj mezi zeměmi, které původně měly hostit celý šampionát. Ale korona plány změnila, a tak to zůstalo jenom na Dánsku.

Právě to se ve druhém semifinále postaví suverénnímu Norsku, které opět útočí na ty nejvyšší mety. Zda se jim to povede, to se dozvíme od 20:30 v Herningu. Příjemnou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.