Euro Hockey Tour -  ONLINE PŘENOS -  Finsko : Švédsko - 13. listopadu 2022   15:30

Finsko
Finsko
11:14' Björninen (Antonen, Lehtonen) • 43:25' Suomela (Anttila) • 58:12' Anttila (Säteri) • 59:21' Liukas
Švédsko

Přímo z Gatorade Center v Turku je to již opravdu vše. Utkáním Vás provedl Tomáš Suchánek. Přeji hezký zbytek nedělního večera.

Marko Anttila (Finsko)
Finové si spravili chuť na domácím Karjala Cupu v tu pravou a poslední chvíli! Ovládli totiž severské derby se Švédském v poměru 4:1! Rozhodující branku vstřelil Antti Suomela!
59:21'
Finsko právě vstřelilo branku!
Další trefa do odkryté branky! Z otočky, z vlastní třetiny poslal puk do sítě EETU LIUKAS – 4:1! Asistence: Bez asistence.
59:01'
Začala poslední minuta třetí třetiny. Švédové opět v šesti s prázdnou brankou!
58:12'
Finové nejspíš rozhodují dnešní severské derby! Z vlastní třetiny poslal kotouč do odkryté branky kapitán MARKO ANTTILA. Asistence: Harri Säteri.
57:43'
Niklas Friman zkusil po vyhrané buly hned ohrozit prázdnou švédskou brankou. Minul! Další vhazování.
57:41'
Kotouče se však záhy zmocnili Švédové a Harri Säteri musel hasit požár před svou brankou. Další vhazování.
57:20'
Buly však pro Finy!
57:15'
Brankář Marcus Högberg zůstává na střídačce a Švédové to zkusí v šesti. Vhazuje se v jejich útočné třetině.
57:15'
Tre Kronor si berou oddechový čas.
57:15'
Rickard Hugg se snažil chytře tečovat před Harri Säterim, ale kotouč zamířil nad horní tyč domácí branky. Finové tak stále drží nejtěsnější vedení.
56:23'
Antti Suomela se dostal k odraženému kotouči mezi kruhy, ale švédští obránci mu dokázali do rány vložit hůl.
Na severské derby si dnes našlo do Gatorade Center v Turku cestu 8 512 fanoušků.
55:11'
Poslední komerční pauza ve třetí třetině a poté již závěrečná snaha Tre Kronor o vstřelení vyrovnávající branky.
54:49'
Jonathan Johnson si odstoupil na pravý kruh, ale jeho dělovka byla sražena do ochranné sítě. Domácí drží své vedení.
53:58'
Ofsajd zastavil Finy při přechodu do útočné třetiny.
52:45'
Jere Karjalainen hledal na brankovišti Eetu Liukase, ten však kotouč nestihl zasáhnout. Poté ještě Finové rozdali pár hitů, což se líbilo domácím fanouškům.
51:41'
Hra přerušena pro hru vysokou holí. Vhazovat se bude ve středním pásmu. Mezitím si fanoušci užívají skvělou atmosféru.
50:41'
Harri Säteri dnes chytá skvělý zápas. Lapačkou si našel nebezpečnou ránu z hole Jespera Sellgrena.
49:42'
Opět se ukázalo jak je důležité míti Marka Anttilu. Skvěle vybojoval kotouč pro Hannese Björninena, který rychlou ranou švihem však trefil dobře postaveného Marcuse Högberga.
49:26'
Harri Säteri vyřešil zmatky před svou brankou a máchl lapačkou pro kotouč.
48:53'
Kotouč na finské střídačce. Vhazovat se bude ve středním pásmu.
48:15'
Marko Anttila a další jeho dobré střídání, které zakončil předpisovým hitem, který opět doprovodila celá hala potleskem.
47:25'
Švédové opět zatápí de facto každé střídání. Další rána Päre Lindholm však nedošla až na domácí branku.
46:37'
Harri Säteri přispěl nyní svým dobrým zákrokem! Z otočky střílel Isac Brännström, ale domácí brankář odolal.
45:20'
Marko Anttila si vysloužil svou šikovnou hrou v útočné třetině potlesk zaplněné haly. Je to opravdu domácí modla.
44:54'
Teď Finové ubránili i náznak švédské odpovědi a otáčí hru opět do útoku.
43:25'
Podruhé si fanoušci v Gatorade Center mohou zazpívat svou oblíbenou píseň! Marko Anttila a ANTTI SUOMELA vyřešili dokonale přečíslení dvou proti jednomu a poslali domácí do vedení – 2:1! Asistence: Marko Anttila.
42:29'
Švédové jsou kompletní.
42:03'
Max Friberg mohl využít chybu ve finské rozehrávce, nicméně ještě chtěl akci šperkovat do prázdné branky, a to se nakonec ukázalo jako špatné řešení.
41:35'
Švédové chtěli útočit v oslabení, ale zastavil je ofsajd.
41:02'
Antti Suomela zůstal osamocený na brankovišti, ale kotouč za Marcuse Högberga ani nadvakrát nedostal. Dobrá přesilovka Finů!
40:48'
Marcus Högberg se přesunul a one timer ránu z hole Jere Karjalainena zastavil betony.
40:29'
Vyloučení v týmu Švédsko:
Pär Lindholm – 2 min., podrážení.
40:01'
Další třetina začne přibližně v 17:08.
Tre Kronor měli jednoznačně více ze hry ve druhé třetině. Převahu vyjádřili hned v samém úvodu prostřední části, když svůj únik zakončil předpisovou ranou pod břevno Max Friberg! Stav severského derby je tak před poslední třetinou Karjaly 2022 1:1!
40:00'
39:30'
Ještě jeden tlak vytvořili Švédové v útočné třetině, ale k vedoucí brance nevedl.
39:02'
Začala poslední minuta druhé třetiny. Vhazovat se bude před Harri Säterim.
38:49'
Finové přežili výborně zahranou přesilovku Tre Kronor a jsou kompletní.
38:02'
Dvojice Linus Johansson a André Petersson teď hodně zlobila svými šancemi, ale červené světlo za Harri Säterim nerozsvítili. Domácí brankář předvedl několik skvělých zákroků.
37:15'
André Petersson svou dělovkou trefil před brankou clonícího Linuse Johanssona. Švédové musí opět ze své třetiny zakládat přesilovou hru.
36:49'
Vyloučení v týmu Finsko:
Ilari Melart – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo hrací plochu.
35:55'
Antti Suomela pálil z pravého křídla. Trefil ovšem pouze korunku na prsou brankáře Marcuse Högberga.
35:15'
A skvělý Harri Säteri na druhé straně zakončil pasáž velkých šancí, když zastavil velký zmatek v jeho brankovišti!
34:35'
Šance i na domácí straně! Eetu Liukas dostal krásnou žabičku na zadní tyč, ale Marcus Högberg se skvěle přesunul proti jeho rychlé střele a překazil domácím druhou brankovou radost!
33:42'
Isac Brännström šikovně tečoval kotouč na brankovišti, a ten skončil opravdu jen velmi těsně vedle pravé tyče! Harri Säteri se jen ohlédl.
33:08'
Ofsajd přerušil akci Finů.
32:40'
Pasáž utkání, která je vcelku nepřesná. Švédové se těžko dostávají do útočné třetiny a Finové si drží pozice na své obranné modré čáře.
31:10'
Jonathan Pudas se hezky uvolnil a pálil z vrcholu kruhu. Harri Säteri toho moc neviděl, a tak byl velmi rád, že kotouč jeho horní roh branky minul!
30:17'
Tommi Kivistö svou ránu od modré neprocpal až na Marcuse Högberga. Tre Kronor můžou otočit hru.
29:55'
Jerry Turkulainen se proháčkoval až před Marcuse Högberga, ale koncovku mu Švédové nedopřáli. Poté se strhla první menší potyčka, ale nic vážného, co by museli čeští hlavní sudí Pražák se Šindelem řešit.
28:46'
Tre Kronor přebrali iniciativu ve druhé třetině a opět nebezpečně kroužili ve své útočné třetině, tentokrát bez velké šance.
27:11'
Krásná souhra v podání dvojice André Petersson a Pär Lindholm! Až do kuchyně si kotouč Švédové předali, nicméně vítězem situace se stal Harri Säteri, který předvedl úžasný zákrok levým betonem!
26:34'
Harri Säteri a jeho jistá lapačka proti ráně Oskara Langa, pustila do hry komerční pauzu.
26:08'
Obránce Oscar Engsund učinil výlet do útočné třetiny, ale jeho kličky mezi třemi protihráči nebyly úspěšné
25:11'
Domácí fanoušci si přáli vyloučení, nicméně vypadalo to, že Aapeli Räsänen, který se hnal do šance, sklouzl přes kotouč.
24:20'
Kotouč opustil hrací plochu, vhazovat se bude před brankou Marcuse Högberga.
23:37'
Harri Säteri se musel činit. Joel Persson se uvolnil krásnou kličkou a mířil pod horní tyč! Domácí brankář vytáhl skvělý zákrok ramenem!
23:02'
Marcus Högberg musel rychle z branky, aby byl u kotouče dříve než s chutí kotouč vyhlížející Jerry Turkulainen.
22:11'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Je srovnáno! Do samostatného úniku se dostal MAX FRIBERG a svou ránu pověsil krásně pod horní tyč. To bylo lahůdkové zakončení – 1:1! Asistence: Oscar Möller a Oscar Engsund.
21:45'
Joose Antonen vyslal od pravého mantinelu nenápadnou ránu, která těsně minula pravou tyč.
21:15'
Jere Karjalainen si nabruslil po pravém křídle, ale jeho dělovku nevydržela jeho hůl.
20:40'
Kapitán Marko Anttila poslal kotouč na zakázané uvolnění.
20:06'
Švédové vyhráli úvodní buly druhé části, ale kotouč hned opustil kluziště.
20:01'
Další třetina začne přibližně v 16:18.
První třetina severského derby se nesla v poměrně opatrném duchu. Finsko ovšem jde do kabin o něco spokojenější, jelikož dokázalo využít svou hned první přesilovou hru zásluhou rány Hannese Björninena.
20:00'
19:34'
Finové dohrávají první periodu s kotoučem na svých holích, a to za potlesku zaplněného Gatorade Center.
19:01'
Poslední minuta první třetiny.
18:43'
Harri Säteri se jen ohlédl za dalším pokusem, ale zasahovat nemusel.
17:41'
Finové kompletní. První švédská přesilovka byla ovšem zajímavá.
17:12'
Patrik Karlkvist pálil hodně ostře z levého kruhu, ale Harri Säteri předvedl skvělý zákrok! Teď Finy opravdu pdoržel.
16:34'
Jonathan Dahlén a Isac Brännström si dlouho vyměňovali zajímavé přihrávky, ale k zakončení jej domácí nepustili.
15:41'
Jere Karjalainen – 2 min., sekání.
14:50'
Souhra celé elitní formace Finů! Marko Anttila přezdívaný ”Mörkö” našel Juha Lammikka, jenž poté ještě hledal přihrávkou do prázdné branky Jere Innalu, ten však kotouč o kousek nestihl.
13:30'
Isac Brännström nedostal ani trochu prostoru od Mikka Lehtonena. Tento souboj, který trval dobrou půlminutu v útočné třetině Švédska, vyhrál nakonec domácí obránce.
12:04'
Harri Säteri musel hned po domácí radosti zasahovat, ale Finy svým zákrokem uklidnil a přerušil hru.
11:14'
Poprvé zní v Gatorade Center goal horn Peto on irti! Suomi svou první přesilovou hru využívají! Joose Antonen posunul kotouč mezi kruhy na HANNESE BJÖRNINENA, který trefil přesně nad rameno Marcuse Högberga – 1:0! Asistence: Joose Antonen a Mikko Lehtonen.
10:40'
Jere Karjalainen dostal nabito, ale nepropálil švédskou hráz.
10:12'
Oscar Möller – 2 min., krosček.
09:45'
Hannes Björninen byl aktivní v útočném pásmu, ale Švédové opět potvrzují svou pevnou defensivu a nepustili domácí do zakončení.
08:38'
Juuso Riikola ukončil dobrý tlak finské první formace, ale jeho rána byla sražena do ochranné sítě.
07:05'
Antti Suomela zkoušel šikovně kotouč zasunout za první tyč, ale rychle se přesunuvší Marcus Högberg byl u své tyče včas.
06:16'
Lukas Bengtsson střílel hned po vhazování od modré, ale našel opět připraveného domácího miláčka tribun Harri Säteriho.
06:11'
Domácí brankář Harri Säteri si vysloužil potlesk tribun, když lapil dobrou ránu Maxe Friberga z pravého kruhu. První vážnější moment severského derby.
05:44'
Kotouč opustil po odrazu od plexiskla hrací plochu. Vhazovat se bude po levé ruce domácího maskovaného muže.
04:45'
Poprvé byl na pozoru i brankář Harri Säteri, ale rána Jespera Sellgrena byla nakonec sražena těsně před domácím brankovištěm.
03:45'
Jere Karjalainen se krásně vytáhl z rohu kluziště a poprvé to zahučelo finským publikem, nicméně domácí forward nedotáhl svou akci k zakončení.
02:40'
Pär Lindholm hledal svou přihrávkou někoho ze svých spoluhráčů, ale Harri Säteri je zatím bez práce.
01:43'
Další pokus Finů skončil na nepřesné přihrávce Ilari Melarta, který posunul domácí zpět do středního pásma.
00:37'
Eetu Liukas obdržel na levém křídle přihrávku od Marka Anttily a poprvé prověřil brankáře Marcuse Högberga. Ten byl se svou lapačkou na místě.
00:01'
Úvodní buly vyhrál Švéd Pär Lindholm.
00:01'
Elektrizující nástupy obou týmů a národní hymny máme za sebou. Severské derby za malý moment začne. Gatorade Arena je velmi slušně zaplněná. Jen velmi málo volných míst je k vidění.

Finsko: Säteri (Westerholm) – Lehtonen (A), Pokka, Melart, Saarijärvi, Riikola, Lindbohm, Kivistö, Friman – Pyyhtiä, Suomela, Karjalainen – Turunen, Räsänen, Antonen – Innala, Lammikko, Turkulainen – Liukas, Björninen (A), Anttila (C).

Švédsko: Högberg (Lassinantti) – Persson, Häman Aktell, L. Bengtsson, Sellgren, Pudas, Engsund, Folin – Petersson, P. Lindholm, Brännström – Karlkvist, Johansson (C), Dahlén – Hugg, Johnson, Möller (A) – Friberg (A), Larsson, Lang – Törnqvist.

Rozhodčí: Šindel, Pražák – Jusi, Pekkala.
Kruh

Finům, kteří na domácí turnaj přivezli hvězdný kádr plný Olympijských vítězů a mistrů světa z Tampere se zatím nedaří. Suomi nejprve po tuhé bitvě padli se Švýcarskem po nájezdech 2:3. Reparát měl přijít v sobotním zápase s naší reprezentací. Nepodařilo se, Suomi Česku nestačili a padli 2:5.

V NHL se z této finské nominace představilo celkem osm hráčů. Třeba takový Jori Lehterä má startů přes tři stovky, přes 100 zápasů se dostal ještě Juho Lammikko a Iiro Pakarinen. Obrovskou ikonou je v zemi tisíce jezer Marko Antilla a obrovitý válečník nechybí v národním týmu ani dnes.

Celkem sedm hráčů má zlatou medaili jak z Olympijských Her i Mistrovství světa, další tři se pyšní "pouze" triumfem z MS, Jukka Jalonen ukázal i na čtyři úplné nováčky. V brance bude zřejmě úřadovat Harri Säteri, dvaatřicetiletý dirigent finské dominance na Olympijských Hrách v Pekingu.
Kruh

Švédové se zatím na turnaji prezentují povedenými výkony. Ve čtvrtek v budějovické Budvar Aréně přehráli naši reprezentaci 4:1 a Tre Kronor se nezastavují ani po přesunu do finského Turku! V sobotu v tuhé bitvě urvali výhru nad nebojácnými Švýcary po prodloužení 3:2 a pod novým hlavním trenérem Samem Hallamem ještě neprohráli!

Pozor by si finští obránci měli dát na Adré Peterssona, jehož turnaj zastihl ve skvělé formě a Čechům nasypal rovnou hattrick! K tomu ještě připočtěte bilanci 1+1 ze zápasu se Švýcarskem. Obránce Jonathan Pudas, toho času nejproduktivnější hráč švédské SHL měl sice proti Švýcarům volno, dá se však předpokládat, že na derby bude připraven. Brankoviště si mezi sebe rovným dílem rozdělili borec s epizodní zkušeností z NHL Marcus Högberg a jeho kolega Joel Lassinantti. Oba vyčapali výhru, zatím však není jisté, který z této mimořádně vyrovnané dvojice naskočí do závěrečného zápasu turnaje.

Na posledním Mistrovství světa se Tre Kronor prezentovali ve skupině dobrými výkony. Díky výhře nad českým týmem a bodu s USA skončili modrožlutí na druhém místě. Ve čtvrtfinále však přišla krutá stopka. Zápas s Kanadou byl rozehrán slušně, nicméně v závěru Švédům ujel vlak, ztratili vedení 3:0 a brankou v prodloužení prohráli z hole Drakea Bathersona padli 3:4.

Oba tradiční rivalové se naposledy střetli právě na MS v Tampere. Švédsko ve skupině urvalo výhru 3:2 po samostatných nájezdech, nicméně ani to jej nevystřelilo na první místo tabulky. V dalším průběhu turnaje už se oba soupeři nepotkali.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:30.