Euro Hockey Tour -  ONLINE PŘENOS -  Finsko : Švédsko - 17. prosince 2022   13:30

Finsko
Finsko
27:06' Ruohomaa (Niku, Pesonen) • 40:56' Ikonen (Kemppainen, Suomi) • 42:52' Granlund (Hartikainen, Ruohomaa)
3:4
(0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)

1:2 (SN)

Švédsko
Švédsko
24:03' Sörensen  (Lundberg) • 34:20' Heineman  (Lindberg) • 45:23' Olofsson  (Pettersson, Heed) • ' Sörensen
Finsko
Lehtinen (Larmi) – Niku, Lepistö (C), Sund, Honka, Koivisto, Eronen, Parikka, Vainio – Granlund, Ruohomaa, Hartikainen (A) – Suomi, Kemppainen, Ikonen – Pesonen (A), Tyrväinen, Repo – Kuokkanen, Tikka, Pakarinen.
Lemelin, Tscherrig – Cattaneo, Steenstra
BCF Arena, Fribourg
2685 diváků
Švédsko

Severské derby mezi celky Finska a Švédska bylo plné zvratů. V první části hry jsme nebyli svědky žádného gólu, ale v následujících třetinách to bylo oku nezaujatého fanouška vynahrazeno.
Švédy posílal do vedení ranou z otočky Marcus Sörensen, po kterém však vzápětí v přesilovce vyrovnal Mikael Ruohomaa. Váhy utkání přiklonil ještě před druhou sirénou na stranu Tre Kronor Emil Heineman.
Do třetího dějství ale naskočili Finové naprosto famózně a stav obrátili. Joona Ikonen skóroval po 56 vteřinách od úvodního buly a o dvě minuty později pálil přesně i Markus Granlund. O švédské vyrovnání se postaral po rychlé akci Jesper Olofsson a hra tak za vyrovnaného stavu šla až do prodloužení.
V nastaveném čase mohli druhý bod na svou stranu strhnout žlutí, nicméně v rozhodující chvíli zakončit nedokázali.
V nájezdovém rozuzlení skóroval jako první ve čtvrtých pokusech Lucas Wallmark, jenže v poslední sérii srovnal Janne Kuokkanen a jelo se dále. Vítězný nájezd proměnil Marcus Sörensen a vítězem severského derby se tak stali Tři korunky.

Z utkání to bude vše, druhý dnešní zápas Švýcarských her sehrají ve 20:15 týmy Česka a Švýcarska. Máme se na co těšit!
V samostatných nájezdech zvítězil tým Švédsko.
MARCUS SÖRENSEN mířil přesně mezi ruku a tělo Lehtinena a přisuzuje bodík navíc Švédsku.
Marcus Sörensen proměňuje svůj nájezd.
Suomi neuspěl ranou na beton.
Kuokkanen našel místečko mezi betony a jedeme dále!
Jesper Olofsson pálil mimo.
Pesonen se ztratil ve vlastních kličkách a Lindbäcka neumíchal.
Střela Wallmarka zaplula přesně do pravé šibenice.
Poněkud florbalovější nádhera Hartikainena skončila mimo.
Pokus Ejdsella na stojnou nohu neprošel.
Rána Ikonena skončila jen na betonu gólmana.
Pomalá klička do bekhendu skončila v lapačce Lehtinena.
Markus Granlund místo mezi betony Lindbäcka nenašel.
Leon Bristedt nedokázal přehodit kotouč přes beton ležícího Lehtinena.
Samostatné nájezdy začínají.
Prodloužení nabídlo obrovskou šanci Švédů těsně před koncem, která však v brance neskončila a uvidíme rozuzlení v podobě nájezdů.
65:00'
Prodloužení skončilo.
Oddechový čas pro tým Švédsko. Kouč Sam Hallam zkusí svým svěřencům nakreslit akci do posledních dvou vteřin.
64:58'
Vyloučení v týmu Finsko:
Sami Lepistö – 2 min., držení. Do útoku se tlačil Ejdsell a Lepistö raději zatáhl za záchrannou brzdu.
64:37'
Švédové kombinovali do prázdné branky, ale v rozhodujícím momentě nezvládli bruslařský manévr!
63:11'
Finové museli ve středním pásmu počkat, až Tyrväinen vyčistí útočnou třetinu.
62:22'
Unikající Kuokkanen prověřil pozornost Lindbäcka střelou na pravý beton.
62:06'
Ránu dnes velmi aktivního Olofssona přizvedl do ochranné sítě připravený Ruohomaa.
61:52'
Tři korunky se nakonec přeci jen odvážily, ale byly zastaveny ofsajdem.
61:40'
Žlutí kombinují ve středním pásmu, zatím se ale do útočné akce příliš neženou.
60:49'
Projektil Nygrena od modré mířil mimo tři tyče.
60:26'
Olofsson se pokoušel uvolnit, ale do střely ho finský bek nepustil.
60:01'
Napínavou třetí třetinu rozjeli Finové velmi aktivně. Po brankách Joony Ikonena a Markuse Granlunda dokonce šli do vedení, které však smazal ranou z otočky Jesper Olofsson. Po šedesáti minutách jsme vítěze severského derby nepoznali a za malou chvíli nás tak čeká prodloužení. Máme se na co těšit!
60:00'
59:38'
Zřejmě poslední útočnou akci rozjíždí Finové.
58:45'
Švédský kapitán skvěle zvládl svízelnou situaci a přihrál přesně na Petterssona přes dvojici napadajících hráčů Suomi.
58:21'
Tömmernes šikovně vybízel spoluhráče na teč, nicméně kotouč doplachtil až do náručí Lehtinena.
58:02'
Skrytá rána zápěstím z hole Tyrväinena prošla jen do chráničů připraveného Anderse Lindbäcka.
57:12'
Lindbäck vykopl tečované nahození reflexivně do rohu, kde puk sbírají jeho spoluhráči.
56:22'
Po rychlé akci pálil z pravého kruhu útočník Ejdsell jen do hrudi připraveného gólmana Suomi.
55:58'
Tři korunky sice kombinují okolo branky Lehtinena, do jeho blízkosti se ale zatím nedostávají.
55:12'
Ofenzivní choutky Ejdsella utnul v rohu kluziště tvrdý Eronen.
54:26'
Rozjetého Ikonena odstavil od kotouče čistým zákrokem Ekestahl Jonsson.
54:03'
Skrumáž u klece Lehtinena, spíše přímo v brankovišti, zastavil až hvizd hlavního sudího.
53:29'
Rozhodčí se upískl, jelikož Lindbäck neměl kotouč ve své moci. Granlund byl po tomto verdiktu značně rozhořčen.
53:13'
Ruohomaa to s aktivitou až příliš přehnal a je mu pískáno postavení v brankovišti.
52:55'
Ránu Finů vykopl Lindbäck mimo dosah hráčů v modrém.
52:17'
Lapený oblouček Kemppainena rozehrál Lindbäck na své spoluhráče.
51:27'
Tým Finska v plném počtu.
50:55'
Obětavost Miika Koivista drží Finsko nad vodou! Obránce s číslem 50 hned třikrát zblokoval střely Švédů, načež kotouč vyhodil přes všechny čáry.
50:05'
Ťukec mezi Tömmernesem a Sörensenem skončil dělovkou kapitána, na niž byl ale gólman připraven.
49:27'
Mikael Ruohomaa – 2 min., podrážení.
49:19'
Kombinace žlutých trápí unavené Finy, které však zatím podržel gólman Lassi Lehtinen.
48:33'
Projektil Olofssona proletěl těsně kolem masky Lehtinena až nad horní tyčku.
48:18'
Švédové opět hrají ve výhodě.
47:37'
47:11'
Finové v krátkém sledu dvakrát vyhazují přes celé hřiště.
46:51'
Nepovedená rána bez přípravy z hole Tömmernese prosvištěla nad.
45:37'
Julius Honka – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo hrací plochu.
45:23'
Švédsko právě vstřelilo branku!
S góly se nám skutečně roztrhl pytel! JESPER OLOFSSON se stejně jako jeho spoluhráč Sörensen v první třetině dostal ke kotouči mezi kruhy, odkud z otočky pálil přesně kolem vyrážečky Lehtinena až k tyči. 3:3. Asistence: Emil Pettersson a Tim Heed.
45:13'
Projektil Lepisteho zblokoval připravený obránce Tre kronor.
44:17'
Nahození žlutých sbírá Koivisto a okamžitě otáčí na druhou stranu hřiště.
43:30'
Finové jako vyměnění vlétli do třetí třetiny a svým tempem jednoznačně převyšují Švédy.
42:52'
Finsko právě vstřelilo branku!
Obrat dokonán! Po zmatku u klece Lindbäcka poslal Hartikainen přesný pas do druhé vlny na MARKUSE GRANLUNDA, jenž nekompromisně zavěsil pod víko. 3:2. Asistence: Teemu Hartikainen a Mikael Ruohomaa.
42:24'
Rozehrávající Ruohomaa byl pomalejší než jeho kolega z útočné formace Granlund a je pískán ofsajd.
41:39'
Sebevědomý pokus Pakarinena z otočky skončil jen na boční síti.
40:56'
Nádherná kombinace Finska! Unikající Kemppainen poslal milimetrový pas na JOONU IKONENA, jenž na dlouhou hůl poslal kotouč kolem betonu roztaženého Lindbäcka až do sítě. 2:2. Asistence: Joonas Kemppainen a Eemeli Suomi.
40:41'
Lehtinen přerušil hru a vhazuje se po jeho levici.
40:23'
Po ostrém hitu na Sami Nikua spadla finskému bekovi helma a musel tak okamžitě na střídačku.
40:01'
Ve druhém dějství jsme byli svědky hned tří branek. Nejprve se do listiny střelců zapsal díky ráně z otočky Marcus Sörensen, vzápětí ale bylo znovu srovnáno. Mikael Ruohomaa využil přesilovou hru, když našel prostor u bližší tyčky brány Lindbäcka. Ve 35. minutě přidal poslední gól třetiny Emil Heineman, jenž viděl mezírku mezi betony Lehtinena a stanovil tak skóre druhé třetiny na 1:2.
40:00'
39:59'
Přeci jen Finové vystřelili! Okamžitě po vhazování pálil Repo na bližší tyč, tentokrát ale Lindbäck stál na svém místě.
39:57'
Na vhazování jde Kemppainen.
39:57'
Po zákroku Lindbäcka se hráčům Suomi naskytne poslední příležitost ve druhé části.
39:39'
Švédové kontrolují puk ve vlastním obranném pásmu. Nedočkali se ani napadání ze strany finských forvardů.
39:06'
Nahození od modré nejprve Lehtinen zastavil betonem, načež kotouč holí odpálil do rohu.
38:53'
Zajímavou přihrávku přijal Jacob de la Rose v ideální palebné pozici mezi kruhy pro vhazování. I přes hradbu těl si ale pokus našel brankář Lehtinen a po zákroku lapačkou se vhazuje po jeho pravé ruce.
37:58'
Dvojice Parikka, Vainio čeká, až jejich spoluhráči vystřídají. Zatím drží kotouč za vlastní brankou.
37:16'
Skrytá rána od modré čáry zaduněla o beton finského gólmana.
36:45'
Skvěle postavený Eronen tečoval rozehru Švédů, načež získal kotouč na svou hůl.
36:08'
Suomi vytvořili ve středním pásmu obranný val, přes který se Třem korunkám prochází jen těžko.
35:48'
Finové se musí opět vrátit k větší aktivitě.
34:20'
Těsně po skončení přesilové hry se Švédové přece jen prosazují! Přihrávka Lindberga zpoza branky mířila přesně na hůl EMILA HEINEMANA, jehož rána z první prošla přesně mezi betony přesouvajícího se Lehtinena. 1:2. Asistence: Oscar Lindberg.
34:04'
33:55'
Nepříjemné dorážky Lindberga vyrazil Lehtinen levým betonem.
33:26'
Několika kličkami se Heineman nakonec dostal přes čtveřici bránících hráčů Suomi.
32:31'
Riskantní manévr kapitána Tömmernese málem vystihl před brankou napadající Pakarinen. Švédský kapitán měl obrovské štěstí!
32:13'
Střela Wallmarka po vhazování zamířila jen do náruče Lehtinena.
32:04'
Tony Sund – 2 min., nedovolené bránění.
31:50'
Rychlou kombinaci Finů vystihl připravený Dennis Rasmussen.
30:59'
Vracející se Vainio ustál dotírání Ejdsella a přesnou kolmicí našel ve středu hřiště Kemppainena, jenž protečoval až do útočného pásma.
30:34'
Nepřesnost žlutých končí zakázaným uvolněním.
30:02'
Poněkud benevolentnější rozhodčí odpustil Švédsku další faul a lehké držení Lindberga přehlédl.
29:28'
Švédové po pohodlně ubráněném druhém oslabení míří směrem na Lehtinena.
29:06'
Tým Švédska v plném počtu.
28:31'
Finové se nedokáží usadit v útočném pásmu. Jedinou střelu si připsal Hartikainen.
27:06'
Vyloučení v týmu Švédsko:
Christian Djoos – 2 min., vysoká hůl.
27:06'
A je vyrovnáno! Finové využívají svou přesilovku, když MIKAEL RUOHOMAA nachytal Lindbäcka ranou na bližší tyč. 1:1. Asistence: Sami Niku, Harri Pesonen.
26:45'
Hokejisté Suomi se zatím nedokázali usadit v útočném pásmu a kombinují ve středu kluziště.
26:02'
Henrik Tömmernes – 2 min., podrážení.
25:52'
Napadající Sörensen tropí Finům velké problémy, ale rozehrávku si nakonec pohlídal sám kapitán Lepistö.
25:17'
Finové se ženou do útoku, ale v cestě jim stojí připravená žlutá zeď.
24:03'
Máme tu první gól utkání! Pro odražený puk si v prostoru mezikruží sjel MARCUS SÖRENSEN a náramnou ranou z otočky poslal kotouč pod vyrážečkou Lehtinena až do sítě. 0:1. Asistence: Martin Lundberg.
23:33'
Přesný Lundberg obral Finy a uhání na Lehtinena.
22:57'
Kotouč přechází z jedné hole na druhou, ale žádný z týmů se nedokáže probít přes střední pásmo.
21:50'
21:23'
Finové ukolíbali obranu Švédů rutinními přihrávkami, po nichž přišel nečekaný pas na Ikonena, jenž z první vypálil mimo.
20:33'
Jako první prověřil Lindbäcka Hartikainen, ale mířil těsně nad.
20:01'
Úvodní třetinu zahájili lépe Švédové. Dostali se hned do několika šancí, rány Lindberga a Heinemama dokonce rozezvonily tyče Lehtinenovy klece. Ke konci části však aktivitu přebrali hokejisté Suomi a vteřinu před sirénou mohli skórovat. Žádná z defenziv ale zatím nekapitulovala a platí tak nerozhodný stav 0:0.
20:00'
19:59'
Ohromná šance Finska v samotném závěru! Hartikainen posílal kotouč do ohně, kde byly dvě připravené finské hokejky, ale žádný z jeho spoluhráčů nedokázal zakončit do odkryté klece!
19:50'
Robin Kovacs – 2 min., hrubost.
19:33'
Drsný hit Kovacse u finské střídačky bude oceněn dvěma minutami. Finové hrají s výhodou.
18:59'
Nepřesnost Heeda stála Švédsko útočné pásmo. Přihrávka na Dahlbecka totiž vyjela až do střední třetiny.
18:50'
Finové se po krátké přestávce osvobozují jen za cenu zakázaného uvolnění.
17:58'
Kuokkanen nadvakrát obehrál Heeda a vydal se neohroženě směrem na Lindbäcka. Jeho rána na vzdálenější tyč prosvištěla těsně mimo!
Lindbäck si ještě potřeboval upravit popruh na masce, ale už je znovu připraven a hra může pokračovat.
17:27'
Šermovačka o volný kotouč končí ofsajdem Švédska.
16:25'
Nápaditou žabičku Finů v útočném pásmu vystihl připravený Ejdsell.
15:13'
Dělovka z první Ekestahl Jonssona zasáhla Lehtinena do masky, odkud se odrazila na zadní mantinel.
14:28'
Zmatek před brankou Švédska nakonec žlutí obránci zvládli.
14:13'
Neohrožený Kuokkanen se vydal pro vlastní nahození za branku Lindbäcka.
13:11'
Nádherná utažená rána Heinemana z levého kruhu orazítkovala vzdálenější tyč Lehtinenovy svatyně!
12:35'
Nepřesným bekhendem vyhnal Suomi vlastního spoluhráče Sunda z útočného pásma.
12:08'
11:55'
Finové se osvobozují vyhozením přes všechny čáry.
11:26'
Dělovka Olofssona od modré zaduněla o vyrážečku finského gólmana.
10:46'
Kombinace Třech korunek vyústila v ránu Wallmarka z pravého kruhu. Lehtinen stál pevně na svém místě.
10:08'
Mikael Ruohomaa – 2 min., hákování. Tým Švédska si zahraje vůbec první přesilovku na turnaji.
09:25'
Přesně postavený Lindberg vystihl rozehru Hartikainena a okamžitě bruslil směrem na Lehtinena. Jeho ostrá rána zápěstím jemně škrtla horní tyčku!
Mírnou převahu mají zatím Švédové, kteří si vytvářejí nebezpečnější šance, nicméně na ledě jednoznačně vládnou obě defenzivy.
09:13'
Poté, co Lehtinen ukryl kotouč bezpečně do své lapačky, je na řadě krátká komerční pauza.
08:15'
Do úniku se dostala dvojice Sörensen, De la Rose, nicméně Lehtinen si přízemní střelu druhého jmenovaného pokryl.
07:32'
Kombinaci Tyrväinena vystihl bruslí dobře postavený Tömmernes a hrát tak mohou žlutí.
07:02'
Z druhé vlny si pro kotouč sjel Eronen, jenže jeho spíše nahazovaný pokus skončil vyhozením přes všechny čáry.
06:31'
Švédové kombinují v útočném pásmu, ale ke střele se zatím nedostali.
05:34'
Do dobré pozice z pravého kruhu sjel Sörensen a ostře prověřil pozornost Lehtinena. Mezírku mezi betony ale nenašel.
04:58'
Rychlík Kuokkanen se neohroženě vydal pro kotouč proti trojici hráčů Tre Kronor, nicméně proti značné přesile neměl šanci.
04:13'
Nahození Kemppainena raději Lindbäck ukryl před dvojicí dotírajících dravců Suomi.
03:14'
Rychlá akce Rasmussena s Bristedtem skončila střelou druhého jmenovaného, útočník ve žlutém zamířil jen doprostřed branky.
02:18'
Pokus Kemppainena sice mířil na připravenou lapačku brankáře Švédska, jenže Lindbäck nepředvedl zrovna přesvědčivý zákrok a odražený puk museli odklízet až před ním postavení spoluhráči.
02:02'
Zakázané uvolnění Švédska vrací hru před Lindbäcka.
01:29'
Pettersson poněkud prováhal situaci v přečíslení a s jeho přízemní ranou z dálky neměl finský gólman žádné potíže.
00:59'
Ostrou ránu bez přípravy kapitána Henrika Tömmernese vyrazil Lehtinen do ochranné sítě.
00:24'
Nahození Finů pohodlně sbírá připravený Lindbäck.
00:01'
Finové nastupují v modrém a tým Švédska ve žlutém.

Finsko: Lehtinen (Larmi) – Niku, Lepistö (C), Sund, Honka, Koivisto, Eronen, Parikka, Vainio – Granlund, Ruohomaa, Hartikainen (A) – Suomi, Kemppainen, Ikonen – Pesonen (A), Tyrväinen, Repo –Kuokkanen, Tikka, Pakarinen.
Trenér: Jukka Jalonen

Švédsko: Lindbäck (Högberg) – Tömmernes (C), Djoos, Ekestahl Jonsson, Nygren, Dahlbeck, Heed, Andersson – Pettersson, Wallmark, Olofsson – Ejdsell, de La Rose (A), Sörensen – Lundberg, Lindberg, Kovacs – Bristedt, Rasmussen (A), Heineman – Eklind.
Trenér: Sam Hallam

Rozhodčí: Lemelin, Tscherrig – Cattaneo, Steenstra.
Finsko

Finové v úvodním duelu narazili na český nároďák. Lvi odskočili díky skvělé hře v prvních šesti minutách utkání do dvoubrankového trháku, který dlouho držel Šimon Hrubec někdy až nadlidskými zákroky.
Zejména ve druhé třetině, kdy se Seveřané dostávali do drtivého nátlaku, měl brankář švýcarského Curychu velmi napilno.
Suomi se poprvé prosadili v 50. minutě, když rána Elmeriho Eronena od držadla Hrubcovy hole vyletěla vysoko do vzduchu, odkud se snesla přesně do sítě. Nešťastný moment však Čechy vůbec nerozhodil a ihned si vzali dvougólové vedení na svou stranu zpět. Při risku bez brankáře ještě dokázal skórovat Joonas Kemppainen, ale Finové další branku nepřidali a s Českem padli 2:3
Bez zisku bodu jim tak patří průběžně čtvrtá příčka na turnaji.
Švédsko

Výběr Tří korunek zahájil Švýcarské hokejové hry úspěšně. V duelu proti týmu Helvétského kříže skóroval jako první ve 28. minutě Jacob de la Rose, nicméně Švýcaři zvládli za pět minut vyrovnat. Z branky Damiena Riata se však neradovali příliš dlouho, jelikož v zápětí se opět prosadili Seveřané. Po Jesperu Olofssonovi navíc mohli žlutomodří zvýšit na rozdíl dvou branek, jenže Robin Kovacs trestné střílení neproměnil.
Průběh třetí části měli Švédové pod kontrolou, než se v poslední minutě zapsal do listiny střelců Dean Kukan a poslal tak utkání do prodloužení.
V nastaveném čase si lépe počínaly Tři korunky a díky brance Marcuse Sorensena zaznamenaly dva body do tabulky Švýcarských hokejových her, zařadili se tak za Českem na druhé místo.
Vzájemné zápasy Finska a Švédska

Oba celky se střetly na olympiádě v Pekingu. Tehdy zvítězili hokejisté Suomi 4:3 po prodloužení, když vítězný gól vstřelil Pesonen.
Na květnovém mistrovství světa byl průběh zápasu podobný, také jsme vítěze po základní hrací době nepoznali, ale tentokrát si bodík navíc vystřelili Švédové. Rozhodující nájezd proměnil Bemström.
Poslední severské derby se uskutečnilo na finském turnaji Karjala. Domácí i přes jasnou výhru 4:1 nedokázali sesadit Švédy a první místo na turnaji slavil celek Tre Kronor.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:30.