Přenos se aktualizuje automaticky.
Další informace:
- Rozhodčí
- Campbell (CAN), Holm (SWE) – Ankerstjerne (DEN), Hautamaki (FIN).
- Stadion
- Avicii Arena, Stockholm
![]() | ![]() |
---|---|
Základní sestava | |
Trenéři | |
Patrick Fischer | Ryan Warsofsky |
Něco se nepovedlo. Zkuste ještě jednou nebo zaktualizujte stránku.
Švýcarsko: Genoni (Charlin) – Siegenthaler (A), Kukan, Moser, Glauser (C), Marti, Fora, Berni – Andrighetto (A), Malgin, Meier – Fiala, Ambühl, Niederreiter – Schmid, Moy, Bertschy – Knak, Jäger, Riat – Baechler.
Trenér: Patrick Fischer
USA: Swayman (Daccord) – Werenski, LaCombe, Skjei (A), Peeke, Vlasic, Kesselring, Buium – C. Keller (C), Cooley, Garland (A) – Thompson, Beniers, Nazar – Gauthier, Pinto, Smith – Eyssimont, McCarron, O'Connor – Doan.
Trenér: Ryan Warsofsky
Rozhodčí: Campbell (CAN), Holm (SWE) – Ankerstjerne (DEN), Hautamaki (FIN).
Spojené státy americké se probojovaly mezi nejlepší dva týmy vůbec poprvé od zavedení formátu play-off. Zámořský celek přivezl do Dánska a Švédska vůbec nejmladší tým, který nějakou dobu svou pravou tvář hledal, postupem času se ale vypracoval a šlape jako dobře seřízené hodinky.
Američané zahájili základní skupiny dvěma vysokými výhrami, v úvodním zápase deklasovali domácí Dánsko 5:0 a dva dny poté Maďarsko dokonce 6:0. Potom ale přišly dvě zaškobrtnutí. Výběr trenéra Ryana Warsofskyho zaváhal v duelu právě proti Švýcarům, když ani jednou neskóroval a odnesl si nelichotivou porážku 0:3. Záhy ale nastalo ještě znatelnější překvapení... Severoameričané totiž ztratili proti Norsku čtyřgólové vedení a zápas na svou stranu překlopili až v prodloužení výsledkem 6:5. Tyto dvě facky jako by celý tým nakoply a nastartovaly americkou mašinu. Proti Německu z toho bylo vítězství 6:3, poté zase americkou sílu pocítil i Kazachstán, jenž padl 1:6. Na závěr základní skupiny ale čekala před USA výzva nejtěžší, úřadující šampióni z Česka, kterým stačil jeden bod k zajištění lepšího umístění ve skupině. Amerika ale nenechala nic náhodě a přesvědčivým výkonem smetla český tým 5:2 a ukázala, že se s ní musí počítat.
Ve čtvrtfinále se Spojené státy americké střetly s nevyzpytatelnými Finy. Seveřané sice v zápase vedli 2:1, celek zpoza velké louže ale zavelel k obratu a utkání nakonec překlopil na svou stranu a zvítězil 5:2. Velmi těžkého soupeře potkaly USA i v semifinále – našlapaný domácí výběr Švédska, který toužil po zlatu. Američané mu ale vystavili stopku a utichli celou Avicii Arenu. Tým Sama Hallama neměl nárok a talentovaná družina ze zámoří ho přejela 6:2. Nyní stojí před kapitánem Claytonem Kellerem a jeho spoluhráči výzva největší, samotné finále. Zvládnou USA poslední překážku a pozvednou nad hlavu pohár pro světové šampiony?
Sestava z posledního zápasu:
Swayman (Daccord) – LaCombe, Werenski (A), Peeke, Skjei, Kesselring, Vlasic, Buium – C. Keller (C), Garland, Cooley – Beniers, Thompson (A), Nazar – Pinto, Gauthier, Smith – O'Connor, Eyssimont, McCarron – Doan.
Koho sledovat?
Produktivitu týmu vede překvapivé jméno, mladík Frank Nazar z Chicaga. Spoluhráč Conora Bedarda zaznamenal už 12 bodů a patří mu tak šesté místo v celkové produktivitě. Zdatně mu sekunduje další mladík Logan Cooley z Utahu s 11 body a jeho spoluhráč Clayton Keller, jenž má bodů 10. Ve čtvrtfinále se blýsknul gólem a dvěma nahrávkami Shane Pinto. V defenzivě je zase nejvíce vidět dvojice Zach Werenski a Jackson LaCombe. Mezi třemi tyčemi kryje týmu záda bostonský Jeremy Swayman, který spolehlivými výkony dodává spoluhráčům jistotu.
Švýcarsko se po roce opět dostalo mezi světovou elitu. Tentokrát má před sebou jedinečnou příležitost – získat historicky první zlatou medaili z mistrovství světa. Po suverénním tažení turnajem čeká Švýcary poslední krok, a ten bude tím nejtěžším – finálový souboj proti Spojeným státům americkým.
Zatím však tým trenéra Patricka Fischera působí naprosto přesvědčivě. Švýcaři ovládli skupinu B a do play-off vstoupili ve velkém stylu. Ve čtvrtfinále nedali šanci Rakousku, které přehráli jednoznačně 6:0, a ještě dominantněji si poradili v semifinále s Dánskem. Už po první třetině vedli 3:0, kontrolovali hru a nakonec z toho byla další výhra s čistým kontem – tentokrát 7:0.
Byť se může zdát, že výhra nad Dány byla povinností, netřeba zapomínat, že tento tým dokázal ve čtvrtfinále porazit favorizovanou Kanadu 2:1 – a to i přesto, že v jejím dresu nastoupily superhvězdy NHL jako Sidney Crosby nebo Nathan MacKinnon. O to víc si Švýcaři zaslouží respekt za to, jakým způsobem semifinále zvládli – s přehledem, lehkostí a mimořádnou organizovaností.
Švýcarsko navíc vypadá odhodlaně jako nikdy předtím. V paměti totiž stále zůstává loňské zklamání z pražské O2 areny, kde Švýcarsko padlo ve finále s Českem 0:2 a na vysněnou zlatou medaili nedosáhlo.
Zajímavý bude i návrat k poslednímu vzájemnému střetnutí se Spojenými státy. V základní skupině se Švýcarsko radovalo z výhry 3:0, když se do listiny střelců zapsali Damien Riat, Jonas Siegenthaler a Dean Kukan.
Sestava z posledního zápasu:
Genoni (Charlin) – Siegenthaler (A), Kukan, Moser, Glauser (C), Marti, Fora, Berni – Andrighetto (A), Malgin, Meier – Fiala, Ambühl, Niederreiter – Schmid, Moy, Bertschy – Knak, Jäger, Riat – Baechler.
Koho sledovat?
Ofenzivu Švýcarska táhnou čtyři klíčoví hráči. Nejproduktivnějším z nich je Tyler Moy, jenž nasbíral už 12 bodů (4 góly a 8 asistencí). Hned za ním následuje Denis Malgin, který přidal 11 bodů (1+10), a dvojice Kevin Fiala – Timo Meier, oba s bilancí 3+7.
Jedno je ale jisté – Švýcaři jsou připraveni. Jsou blízko splnění svého největšího hokejového snu. Nikdy v historii mistrovství světa se neradovali ze zlaté medaile, ale letos mají vše ve svých rukou. Pokud navážou na výkony z celého turnaje, může právě tento večer patřit jim. Bude to zlomový moment pro švýcarský hokej? Odpověď přinese finálový večer.