Přeji vám hezký zbytek dne a někdy opět na počtenou.
O majitelích třetího a čtvrtého místa je tedy rozhodnuto. Večer od 20:30 se ještě rozhodne o tom, kdo si odnese domů zlatou medaili a kdo se bude muset spokojit "pouze" se stříbrnou. Souboj mezi domácím Švédskem a příjemným překvapením ze Švýcarska budete moci sledovat na onlajny.com!
Po hymně zapózoval celý americký tým fotografům.
Hraje americká hymna, během které stoupá ke stropu Globe Arény vlajka USA.
Finové si podali s Američany ruce, aby mohli opustit ledovou plochu. Během jejich odchodu do šatny dostávají hokejisté USA medaile.
Hráčem zápasu z řad Finska byl dvougólový Lauri Korpikoski, na americké straně si toto ocenění odvezl Oshie TJ.
Bronzové medaile nakonec tedy vybojovali američtí hokejisté, kteří tak prolomili svou černou sérii bez medaile, která trvala od roku 2004, kdy naposledy skončili mezi první trojicí na MS.
V samostatných nájezdech zvítězil tým USA! ALEX GALCHENYUK napodobil svůj první nájezd a i tentokrát byl úspěšný!
Změnilo se pořadí, jako první jeli Finové. Granlund ale nedal.
Korpikoski mohl rozhodnout, ale přestřelil bránu.
Galchenyuk ale střelou pod horní tyčku dává svému týmu ještě naději!
To Pesonen na druhé straně je úspěšnější, Finové jsou blízko k triumfu!
I Oshie položil Raantu, jenže zasunout kotouč za něj prostě nešlo.
Kontiola si sice vynikajícím způsobem položil Gibsona, ale americký gólman přece jen dokázal puk vytěsnit.
Za USA vyrazil jako první Smith, kterému však ve finální fázi utekl kotouč.
Samostatné nájezdy začínají.
Je to jasné, o majiteli bronzové medaile rozhodnou nájezdy. Uvidíme, kdo při nich bude lepší, případně u koho bude stát větší štěstí.
65:00
Prodloužení skončilo.
69:43
Oddechový čas pro Finsko!
69:43
Granlund si sjel s pukem do pozice mezi kruhy, odkud se rozhodl vypálit. Jeho střelu však jeden z obránců USA odrazil do ochranné sítě.
69:07
Finové zpoza své branky zahajují jednu z posledních akcí zápasu.
68:13
Lepistö nádherným způsobem zastavil pronikajícího Oshieho, který tak po hlavě přeletěl přes finského beka.
67:10
Zatím to vypadá, že nás nájezdy neminou. Horkotěžko se oba týmy k něčemu propracovávají.
65:51
Finové se několika rychlými přihrávkami dostali do útočného pásma, odkud se jeden z nich z mezikruží prezentoval střelou zápěstím! Ta ale zaletěla nad bránu.
65:11
Po nátlakové akci Finska nevydržela nápor hráčů americká branka, která se poroučela ze své pozici. Chvíli se tak čeká, než znovu bude umístěna na správné místo.
63:58
Čas nezadržitelně utíká, přičemž v prodloužení ještě nebylo k vidění nic moc zajímavého.
62:47
Nyní se sice USA postaralo o rychlou akci, díky které vyrušili Raantu z nicnedělání. Finové však brzy poslali puk z nebezpečných pozic pryč.
62:00
Američané se v prodloužení ještě příliš neohřáli v útočném pásmu, většinou jím jen projedou.
60:41
Mäntylä se protáhl díky střele od levého mantinelu, Gibson s jeho pokusem neměl žádný problém.
60:01
Začalo prodloužení.
Počet střel na branku ve třetí třetině:

Finsko: 17.

USA: 8.
I závěrečná dvacetiminutovka nejprve naznačovala, že Američané si v poklidu pohlídají vítězství 2:0. Finové se však nakonec probudili, díky dvěma zásahům Korpikoského srovnali. Duel tak dokráčel až do prodloužení.
60:00
Třetí třetina skončila.
60:00
USA těsně před koncem posledního dějství trochu zatopilo soupeři, ale ke střele se dostalo až po odpískání. Na řadu tak přijde prodloužení.
59:44
I závěr této části patří Finům. O osudu utkání se ale přece jen asi rozhodne až v prodloužení.
58:45
Finsko udělalo pořádný průvan před americkou klecí, ale na třetí gól se nezmohli, i když jejich soupeř nevěděl, kde mu hlava stojí!
57:32
V posledních chvílích se hraje nahoru dolů. Vypadá to, že ani jedno mužstvo nechce, aby se prodlužovalo.
56:23
Odvážný Granlund se znovu ničeho nebál, z rohu kluziště si to nasměroval znovu před Gibsona! I tentokrát se dokázal prosadit až před amerického strážce svatyně, ale soupeř ho přece jen v brankovišti o kotouč připravil.
55:32
Smith od modré nahodil puk na Raantu, teď po něm máchl lapačkou, ve které nakonec kotouč i skončil.
55:19
Finové se po vyrovnání trochu stáhli, nyní se více do hry zapojují Američané.
54:29
Smith nalezl v mezikruží osamoceného Mosseho, který se snažil z první překonat Raantu! Jeho pokus ale nebyl úspěšný!
53:15
Finové jsou samozřejmě aktuálně na koni, zatímco Američané se musí rychle smířit s tím, že během několika minut přišli o svůj dvoubrankový náskok.
52:18
Finsko právě vstřelilo branku!
LAURI KORPIKOSKI se ale přece jen dočkal i druhého gólu! Po parádní individuální akci Granlunda se puk dostal z pravého kruhu až před Gibsona, odkud ho do americké brány zametl právě Korpikoski! Asistence: Mikael Granlund, Petri Kontiola.
51:48
Korpikoski z levého kruhu z první poslal svou střelu nad Gibsonovu klec.
50:49
Finové jsou v laufu, cítí šanci utkání zvrátit! Stále jim však i přes aktuální nápor schází k částečnému štěstí ještě jedna trefa!
50:17
Mohlo být vyrovnáno! Aaltonen se vydal do samostatného úniku, z něhož však na Gibsona nevyzrál!
48:56
Konečně se událo v třetí třetině něco opravdu zajímavého! Finové si po delší době připravili nádhernou kombinaci, ze které připravili nový scénář duelu, z něhož se stalo drama! Väänänen od modré nalezl před bránou LAURI KORPIKOSKÉHO, jenž bez problému doklepl touš do brány! Asistence: Ossi Väänänen, Mikael Granlund.
48:33
Na druhé straně od modré zkoušel štěstí Laakso, i jeho střela však byla zlikvidována.
47:36
Trouba zaměřil svou pozornost na sebe, když od modré napřáhl k vysokému pokusu. Raanta ale jeho ránu stáhl lapačkou ze vzduchu.
47:20
Aaltonen vyslal na Gibsona tvrdou přízemní střelu, americký brankář ji ale vykopl pravým betonem.
46:47
Komerční přestávka poté, co Gibson zneškodnil finské zakončení.
46:30
Američané se museli vyrovnat s vysokým presinkem soupeře. To se jim nakonec i podařilo, vyhodili puk skoro až k Raantovi.
45:35
Finsko se snaží připravit si několik odlišných plánů k tomu, aby jakkoliv ohrozili Gibsona. Úspěšný zatím nebyl žádný.
44:42
USA chtělo přece jen trochu probudit svou hru směrem dopředu, což se mu i povedlo. Johnson hledal před bránu najíždějícího si Giontu, ten ale nedokázal zasáhnout kotouč.
43:31
Sice Američané v závěrečné třetině dosud tolikrát neohrozili Raantu, avšak je pravdou, že oni mají nahráno. Finové sice podnikli několik výpadů, ale nepředvedli nic, co by USA muselo považovat za nebezpečné.
42:41
USA se zatím musí jen bránit finským výpadům.
41:42
Američané jsou na začátku poslední dvacetiminutovky zatím docela laxní. Jejich vyhození z obranného pásma zachytil Salminen, který poté poslal kotouč ihned na bránu. Gibson si však puk nadvakrát odpálil do rohu hřiště.
40:45
Korpikoski zavezl puk do útočného pásma, kde se Finové snaží pozlobit soupeřovu defenzivu.

Další třetina začne přibližně v 17:30.
Prostřední dějství mnoho vyložených šancí nenabídlo, místy si oba týmy marně hledaly cestičku k zajímavé střele. Závěr třetiny však patřil Finům, kteří se svým postupným tlakem chtěli přiblížit na rozdíl jediné trefy. Zatím jim však nebylo přáno.
40:00
39:39
Bomba Lepistöho od modré, ale jen mimo bránu.
38:52
Nahození Korpikoskiho zaplachtilo do Gibsonovy náruče.
38:10
Hytönen chtěl zaměstnat Gibsona, zasáhl však jen plexisklo za bránou.
37:23
Znovu se Finsko probilo do útočného pásma, ale opět to byla jen ztráta času. Sice hráči v bílém dokázali několikrát zakombinovat, jenže pouze kolem mantinelu. Do nějakého zakončení je Američani nepustili.
36:19
Finové se to snažili nyní změnit, ale opět byli nuceni opustit útočnou třetinu.
35:23
Občas celky jen nahodí puk do útočného pásma, kde se však na delší čas neubytují.
34:09
Nějaké šance si sice obě mužstva ve druhé třetině připravila, ale nebylo jich zatím tolik, kolik by se asi nezávislému fanouškovi zamlouvalo. Místy se utkání docela táhne.
33:13
Navíc zahrozili i před soupeřovou svatyní, kde puk klouzal kolem brankoviště. Žádný s Finů na něj ale nedosáhl, takže ho Američané nakonec odvrátili do bezpečí.
32:54
Finové si docela zahrávali při své rozehrávce, avšak nakonec se ze svých potíží dokázali dostat.
32:16
Ve finské obranné třetině bylo americké zakončení sraženo do ochranné sítě, rozhodčí tak přerušili hru. Následuje komerční přestávka.
31:55
Jalasvaara pálil od modré z první, Gibson si podržel jeho střelu na hrudi.
31:18
USA nahodilo puk do útočného pásma po pravé straně, druhou stranou pak touš vyletěl chvíli poté ven.
30:15
Finové zahrozili i s troškou náhody, kdy se odražený kotouč málem odkutálel do americké branky. Naneštěstí pro ně si to však namířil kousek vedle ní!
29:56
Smith vypálil z pravého kruhu, Raanta schoval touš do své výstroje.
28:41
Po drobném zaváhání Finska si na pravém kruhu užíval poměrně dlouhé chvilky nikým neobtěžování Stapleton. Ten ji využil k tomu, aby si připravil puk ke střele, a poté zakončil. Raanta však skvěle zakročil proti jeho pokusu!
27:45
Nyní jsou to Američané, kdo operuje v útočném pásmu. Zatím ale jen podél hrazení.
26:44
Finsko dostalo amerického protivníka pod tlak, puk létal skrz brankoviště z jedné strany na druhou! Mezi tři tyče ho však Finové nedopravili!
26:18
Hra je přerušena na delší chvilku, může za to komerční přestávka.
25:53
Salminen objel soupeřovu branku, a poté se rychle snažil zakončit, aby Gibsona zastihl nepřipraveného. Americký gólman se však hbitě přesunul, a puk tak zachytil.
24:58
Finové také neví, jak poctít svou návštěvou útočnou třetinu. Zkoušeli to tedy zhruba od modré křížem, avšak pálili mimo.
24:42
Američané se pokoušeli probít do útočného pásma, leč marně.
23:49
Oshieho přízemní nahození od modré bylo ztečováno za finskou svatyni.
23:31
Smith hledal pře bránou volného Mosse, tomu však byl puk v poslední chvíli vypíchnut téměř z hole!
22:39
Finové sice kroužili útočným pásmem jako skupinka supů, ale na svou kořist v podobě nebezpečného zakončení si nepřišli.
21:58
Několik desítek sekund se hraje poměrně v klidu, oba celky se marně snažily prosadit do útočného pásma.
20:56
Hunwick pálil od modré, v mezikruží pak kotouč tečoval ještě jeden z amerických hráčů. Raanta i tak ale dokázal puk zastavit.
20:19
Kontiola z pravého kruhu mířil vysoko, jeho pokus si to nasměroval nad soupeřovu bránu.
20:01
Počet střel na branku:

Finsko: 8.

USA: 8.
Další třetina začne přibližně v 16:45.
Po úvodní dvacetiminutovce to zatím vypadá, že Finové i letos skončí bez medaile. Sice si dokázali vytvořit nějaké šance, ale jen jedna z nich stála opravdu za to, aby se Američané strachovali o čisté konto. V tu chvíli však předvedl své kvality Gibson, který finskou příležitost, konkrétně útočníka Aaltonena, ramenem zlikvidoval. To Američané při svých nebezpečných akcí ukázali smrtelnou přesnost, díky níž zatím vedou o dva góly.
20:00
19:16
Johnson se rozhodl ohrozit Raantu od modré, jeho rána však skončila v polovině cesty v chumlu hráčů.
18:23
Ale ani jim se v útoku nyní tolik nedaří, oba brankáři mají tedy chvíli klidu.
17:24
Inkasovaný gól utlumil finské chutě směrem dopředu, Američané tak mají šanci navýšit svůj náskok.
15:58
USA právě vstřelilo branku!
Moc času na zužitkování početní výhody Američené nepotřebovali! Smith z levé strany předložil perfektně bekhend puk do mezikruží PAULU STASTNEMU, který ho usměrnil do finské klece! Asistence: Craig Smith, Jacob Trouba.
15:15
Lauri Korpikoski (FIN) je prvním vyloučeným hráčem utkání, obdržel dvě minuty za hrubost.
14:23
Mossova střela tahem minula Raantovu svatyni.
13:53
USA zřejmě chtělo vyvrátit má slova, avšak neúspěšně. Sice pobylo několik desítek sekund v útočném pásmu, k ničemu vážnějšímu se ale nedostalo.
13:15
Po ofsajdu Finska se na řadu dostala další komerční přestávka.
12:47
Američané poněkud polevili směrem dopředu, jejich útoky již nejsou tak nebezpečné, jako ty v úvodu duelu. Více akcí tedy nyní předvádí Finové.
11:35
Finský hlad po vyrovnaní je naprosto zřejmý, hokejisté v bílém však ještě nenašli recept na Gibsona.
10:58
Pesonen v mezikruží tečoval nahozený kotouč od modré, Gibson ale puk vykopl betony.
10:10
Haataja z velmi těžkého úhlu se pokoušel zaskočit Gibsona, avšak jeho střela zaletěla vysoko nad.
09:08
Na druhé straně se do šance tlačí Američani, jenže Finové je do bezprostřední blízkosti své branky nepouští.
08:12
Mohlo být srovnáno! Po krátkém kouzlení v rohu útočného pásma si Aaltonen sjel do mezikruží, kam mu puk adresoval Kontiola. Aaltonen poté zamířil pod břevno, avšak Gibson výtečně zareagoval pravým ramenem!
07:53
Gibson schoval kotouč do své lapačky, následuje komerční přestávka.
07:30
Stastny z levého kruhu prověřil pozornost Raanty, finský brankář jeho střelu zneškodnil ramenem.
06:48
Američané mají problém s rozehrávkou, Finové velmi aktivně napadají.
05:52
Finsko se již zřejmě probudilo, několikrát již ohrozilo soupeřovu klec. Gibson ale zatím žádný puk za svá záda nepustil.
04:56
Korpikoski chtěl tvrdým pokusem zaměstnat Gibsona, jeho rána však byla sražena do ochranné sítě.
04:18
USA se snažilo dostat se do útočné třetiny pomocí nahození, avšak Finové ho rychle zneškodnili, a puk následně vyvezli do bezpečí.
03:47
Finové byli příliš horliví s přechodem do útočného pásma, čárový sudí jim odpískal ofsajd.
02:48
První finská střela, avšak to bylo ze strany hráčů v bílém vše. Puk si převzali Američani, kteří s ním vyrazili do útoku.
02:09
Vypadá to, že Finové zatím zůstali ještě v šatně. Dosud se do šancí dostává USA, zatímco Finsko se musí pouze bránit.
00:58
Američané na Finy doslova vletěli a ani ne po minutě hry se ujímají vedení! V mezikruží dostal až příliš moc prostoru CRAIG SMITH, jenž si položil soupeřova gólmana, a poté puk bekhendem poslal pod víko! Asistence: Paul Stastny, David Moss.
00:21
Faulk se pokoušel vypálit od modré, jenže při své střele zlomil hůl.
00:01
Jak již bylo zmíněno, USA čeká na medaili z mistrovství světa už od roku 2004, kdy se Američanům podařilo vybojovat bronz. V boji o něj přehráli v Praze tým Slovenska, který porazili 1:0 po samostatných nájezdech. Aktuální mužstvo USA by tak jistě tuto negativní sérii rádo přerušilo.
Na minulém MS 2012 konaném také ve Stockholmu a Helsinkách, avšak s tím rozdílem, že semifinále a závěrečné boje o medaile se hrály ve finském hlavním městě, sahali Finové po medaili. I tehdy se dokázali probojovat do semifinále, ve kterém však podlehli Rusku 2:6. V souboji o bronz pak podlehli Česku 2:3.
Přestože Švýcarsko a Švédsko si na MS 2013 zabojují o zlatou medaili, stopa těchto zemí bude zaznamenána i v souboji o konečnou třetí pozici. Zápas mezi Finskem a USA totiž jako hlavní odpískají švýcarský sudí Brent Reiber a švédský arbitr Marcus Vinnerborg. Jedním z čárových pak bude Švýcar Roger Arm, druhým bude německý rozhodčí Andre Schrader.

Finsko: Raanta (Ortio) – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen (C), Melart – Pesonen, Kontiola, Aaltonen – Korpikoski, Pihlström, Granlund – Savinainen, Salminen, Koskiranta – Hagman, Haataja, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Gibson (Bishop) – Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Butler, McBain, Trouba – Smith, Moss, Stastny (C) – Stapleton, Galchenyuk, Oshie – Gionta, Carter, Thompson – Kristo, Butler, Bjugstad. Trenér: Joe Sacco.

Rozhodčí: Reiber (SUI), Vinnerborg (SWE) – Arm (SUI), Schrader (GER).
Bude Kontiola pálit ostrými? Finská medaile záleží na něm
Finský útočník Petri Kontiola bude patřit mezi favority pro získání ocenění nejlepšího hráče turnaje. S patnácti body je zatím nejproduktivnějším hráčem šampionátu. Tento fakt ale bude muset v boji o bronz potvrdit. Během semifinále byl hokejista, který nastupuje v KHL za tým Traktor Čeljabinsk, zastíněn první švédskou pětkou. Očekávané body od něj nepřišly, pouze dvakrát usedl na trestnou lavici. Pokud chtějí Finové v zápase s USA uspět, musí se jejich největší hvězda probudit.
Dojde si americký “no name“ tým pro bronz? Má na to
Pokud jste se před šampionátem podívali na soupisku USA, zřejmě jste si řekli, že Američané ani další mistrovství světa nebudou brát moc vážně. Nejznámějším jménem je asi kapitán a nejproduktivnější hráč USA Paul Stastny, jenž absolvuje třetí šampionát. V NHL sice patří k průměrným hráčům, ovšem na mistrovství světa pod vedení trenéra Joe Sacca se vyšvihl, stejně jako ostatní hokejisté, o nichž jste nejspíš slyšeli poprvé. Hráči jako David Moss, Nate Thompson nebo Chris Butler určitě nepatří mezi hvězdy NHL, ovšem v týmu USA zapadli do fungujícího stroje, jenž kráčí za medailí. V semifinále sice mužstvo USA nestačilo na Švýcary, po medaili je ale hladové. Poslední medaili z MS (bronz) Američané zaznamenali v roce 2004, od té doby marně čekají na další. Tým “bezejmenných“ to chce změnit …