OH - Taekwondo - Nad 67 kg - opravy, o bronz, finále (ženy) -  ONLINE PŘENOS -  27. července 2021   12:00

Nad 67 kg - opravy, o bronz, finále (ženy)

5. Aminata Charlène Traoréová (CIV)
7. Katherine Rodríguezová Peguerová (DOM)
7. Faith Ogallová (KEN)
Vítězka: Milica Mandićová (SRB)
V závěru Srbka získala ještě tři body a pohlídala si zlatou medaili!
Ovšem Milica Mandićová úderem na vestu získává bod a znovu se dostává do vedení.
Kop na vestu v podání Dabin Lee a drama je na světě – 6:6.
Přesně po minutě získává Korejka bod za úder na vestu a stav je 6:4 pro Evropanku.
Ve druhém kole to bylo vše, takže na rozuzlení celého finále žen nad 67 kg si musíme počkat do třetího kola.
Dabin Lee soupeřku kopla na vestu, načež spadla, takže následuje trestný bod. Proti tomu se ovšem ohradil trenér, takže se situace přezkoumávala. Opět zůstal v platnosti původní verdikt a Srbka vede 6:3.
Mandićová byla „oceněna“ Gam-jeomem, proti čemuž podal trenér protest a situace se zkoumala u videa. Původní verdikt však k nevoli srbského trenéra zůstal v platnosti.
To by bylo v prvním kole finálového souboje všechno. Korejka bude muset ve druhém kole zabojovat.
Mandićová zahajuje přesným kopem na hlavu za tři body, následuje kop na vestu za dva body a po půl minutě je z toho vedení 5:0.
441'
Finále: Dabin Lee (KOR) vs. Milica Mandićová (SRB)
Opět se na chvíli přesuneme do mužské části turnaje, kde uvidíme poslední klání o bronz.
Vítězka bronzové medaile 2: Bianca Walkdenová (GBR)
Končí druhý souboj o bronz, ve kterém taktickou bitvu vyhrála Britka Walkdenová.
49 vteřin před koncem třetího kola provedla Walkdenová úspěšný dvoubodový kop na vestu a vede 7:3.
Třetí kolo odstartoval opět jednobodový úder. Hodně opatrné klání o bronz.
Obě soupeřky se snaží získat nějaký bod, ale zároveň jsou velmi opatrné před nějakou chybou, takže druhé kolo končí za stavu 4:3 pro Walkdenovou.
První bod ve druhém kole získala Kowalczuková po úderu na vestu.
V závěru prvního kola si Walkdenová připsala další dva body po dvou úderech, zatímco soupeřka získala dva body kopem na vestu.
Britka na to jde hezky zvolna a po dvou úderech na vestu si připisuje vedení 2:0.
439'
O bronz 2: Aleksandra Kowalczuková (POL) vs. Bianca Walkdenová (GBR)
Nyní se přesuneme opět na chvíli k mužské soutěži, načež bude v ženské části k vidění druhý souboj o bronz.
Vítězka bronzové medaile 1: Althea Laurinová (FRA)
Na každé straně ještě přišly dva body, aby rozhodčí tři vteřiny před koncem zastavila souboj a vítězkou bronzové medaile je devatenáctiletá Francouzka Althea Laurinová.
O držitelce prvního bronzu v této kategorii je zřejmě rozhodnuto, když Francouzka přidává dva kopy a následně Afričanka padá, takže ještě vidíme Gam-jeom.
Althea Laurinová získává tři body kopem na hlavu a do konce souboje o bronz zbývá již jen minuta!
A v samotném závěru druhého kola přichází přesně vedený kop Laurinové za dva body, takže třetí kolo začne Francouzka ve vedení 7:6.
Gam-jeom pro Traoréovou po opuštění vymezené plochy. Afričanka je úplně vyvedena z konceptu.
Laurinová začala druhé kolo velice dobře a hned po startu získává dva body.
Ovšem to se mění v závěru prvního kola, kdy nejprve devatenáctiletá Francouzka přesným kopem za dva body otočila skóre, ale vzápětí přichází dva přesné dvoubodové kopy v podání Traoréové a ještě Gam-jeom pro Francouzku, skóre po prvním kole je 6:2 ve prospěch Afričanky.
První bod za úder na vestu zapsala Afričanka. Zatím sledujeme hodně opatrný souboj o bronzovou medaili.
437'
O bronz 1: Althea Laurinová (FRA) vs. Aminata Charlène Traoréová (CIV)
Ještě před začátkem bojů o medaile probíhá exhibice a přibližně v 13:30 by měl odstartovat první ze zápasů o bronz.
Nyní se opět přesouvá pozornost do mužské části turnaje a poté už se vrátíme bojem o medaile.
Vítězka druhé opravy: Aleksandra Kowalczuková (POL)
Další dva dvoubodové kopy Aleksandry Kowalczkové znamenají vedení 15:5. Soupeřka v závěru již jen pouze snížila dvoubodovým kopem.
Kowalczuková sbírá body – nejprve jeden za úder na vestu, poté dva za kop na vestu.
Ve druhém kole nejprve vidíme trestný bod pro Polku, aby vzápětí Kowalczuková zvýšila na 8:5 kopem na vestu. Třetí kolo bude velmi napínavé.
Ogallová byla potrestána dvěma Gam-jeomy a Polka následně přidává bod za úder na vestu, čímž se dostává do vedení 6:4 a tímto stavem také končí první kolo.
Souboj mezi Polkou a Keňankou byl bodově zahájen teprve po minutě, kdy ale obě soupeřky zabodovaly a Ogallová se dostala do vedení 4:3 po dvou úspěšných kopech na vestu.
433'
Oprava 2: Faith Ogallová (KEN) vs. Aleksandra Kowalczuková (POL)
Vítězka první opravy: Aminata Charlène Traoréová (CIV)
V závěru už žádné další body nepřišly, takže Traoréová uhájila vítězství a postupuje do boje o bronzovou medaili.
Tak pozor, přeci jen přichází reakce Rodríguezové Peguerové, která dvakrát trefila hlavu Traoréové, zatímco Afričanka reagovala pouze úderem za bod, stav je tedy 11:9 pro Traoréovou.
Aminata Charlène Traoréová se přibližuje zápasu o cenný kov, když zapisuje další dva body ve třetím kole a vede již 10:3.
Ovšem Traoréová přidává na své konto dva body za kop na vestu a následně získává ještě bod po Gam-jeomu pro soupeřku.
Reprezentantka Pobřeží slonoviny začala lépe i druhé kolo, když připsala další dva body, ovšem Katherine Rodríguezová Peguerová vzápětí kopem do soupeřčiny hlavy získává tři body, stav je tedy 5:3 pro Traoréovou.
V úvodním kole zapisuje body Afričanka, když nejprve získává bod za úder na vestu, aby v závěru kola zaznamenala další dva body za kop na vestu.
431'
Oprava 1: Katherine Rodríguezová Peguerová (DOM) vs. Aminata Charlène Traoréová (CIV)
V rámci oprav se nejprve utkají Katherine Rodríguezová Peguerová z Dominikánské republiky s Aminatou Charlène Traoréovou z Pobřeží slonoviny.
Druhý zápas oprav nabídne souboj mezi Faith Ogallovou z Keni a Aleksandrou Kowalczukovou z Polska.
Následovat budou dva zápasy o bronz a finálový souboj mezi Dabin Lee z Jižní Koreje a Milicou Mandićovou ze Srbska.
Bodování

Úder na vestu – 1 bod
Kop na vestu – 2 body
Kop na hlavu – 3 body
Kop na vestu z otočky – 4 body
Kop na hlavu z otočky – 5 bodů

Setkat se můžeme i s trestnými body „Gam-jeom“, kdy je bod udělen soupeřce provinivší se bojovnice.
Pravidla

V taekwondu probíhá zápas ve třech kolech po dvou minutách. Mezi koly je krátká přestávka. Bojovníci využívají hlavně kopů a technik prováděných nohou. Občas se setkáme i s údery, ale není to zase tolik časté, protože údery na hlavu jsou zakázány a údery na vestu jsou ohodnoceny pouze jedním bodem. Vyhrává bojovník, jenž má po třech kolech vyšší počet bodů.
Taekwondo je pro řadu lidi v České republice téměř neznámý sport, ale přitom se jedná o velmi zajímavou disciplínu, která dostává prostor i na LOH. Na programu jsou po předchozí části opravy a boje o cenné kovy. Souběžně se budou střídat sportovci a sportovkyně v ženské kategorii nad 67 kilogramů a mužské kategorii nad 80 kilogramů. V tomto přenosu se zaměříme na ženy.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:00.