ZOH - Běh na lyžích - Ženy - Štafeta (4x5 km) -  ONLINE PŘENOS -  12. února 2022   08:30

Ukončeno

Ženy - Štafeta (4x5 km)

08:30 finále - ženy
CZE  T. BeranováP. HynčicováK. JanatováP. Nováková
ROV 1. . Ruský olympijský výbor
GER 2. . Německo
SWE 3. . Švédsko
 
Přenos se aktualizuje automaticky

S konstatováním, že Rusko bere zlatou medaili a Německo překvapilo svět klasického lyžování, se loučím a přeji vám příjemný zbytek sobotního dne.
Konečné pořadí

1. Rusko 53:41,0
2 Německo +18,2
3. Švédsko +20,7
4. Finsko +21,2
5. Norsko +28,8
6. USA +1:28,2
7. Švýcarsko +3:00,5
8. Itálie +3:39,5
9. Kanada +3:39,9
10. Čína +4:08,7
...
13. Česká republika +5:51,6
Pokud se budeme věnovat české reprezentaci, ta skončila na třináctém místě, když ztratila 5 minut 51 vteřin. Závod vůbec nevyšel na prvním úseku Tereze Beranové, která předávala na předposledním místě. Následné trio pak dotahovalo ztrátu, ale na TOP10 už nestačilo.
Sledovali jsme velmi zajímavý závod, který ovládlo Rusko ve složení Julija Stupaková, Natalja Něprjajevová, Taťjana Sorinová, Veronika Stěpanovová. Ruské závodnice od úvodu udávaly tempo, a tak zaslouženě berou zlatou medaili. Po celých dvacet kilometrů jim vzdorovalo pouze Německo, avšak Sofie Krehlová na posledním úseku trochu, a tak z toho bude "jen" stříbrná medaile.

O bronz bojovaly štafety Švédska, Finska a Norska. Ovšem jako první odešla Ragnhild Hagaová, ale nezapomínejme, že Tiril Udnes Wengovou potkal na prvním úseku pád ze sjezdu, když ji na zem poslala Lotyška. Ale vše dojela Therese Johaugová, avšak na posledním úseku zabrala dvojice Krista Pärmäkoskiová – Jonna Sundlingová. Mezi nimi došlo na sprint v cílové rovince, kde byla o maličko rychlejší Švédka.
Cíl'
Do cílové rovinky už přijela také Petra Hynčicová, která dovezla českou štafetu na třinácté pozici. Našim holkám se moc nedařilo, především na první úseku, a tak je z toho téměř šestiminutová ztráta na ruskou reprezentaci.
Cíl'
Tři minuty za vítězkami dojela na sedmé pozici štafeta Švýcarska. Dále pak jsme viděli sprinterský souboj mezi Itálii a Kanadou, který ovládla Lucia Scardoniová.
Cíl'
Téměř s půlminutovou ztrátou dojela štafeta Norska, která dnes je na páté pozici. Až minutu za Ragnhildou Hagaovou dojela také Jessie Digginsová z USA.
Cíl'
V posledním okruhu velmi dobře pracovala Veronika Stěpanovová, která dojela pro ruskou zlatou medaili!

Také Krista Pärmäkoskiová a Jonna Sundlingová jely podlahu a přibližovaly se Německu. Ovšem Sofie Krehlová udržela stříbro.

O třetí pozici se strhl sprint v cílové rovince, kde Jonna Sundlingová předčila Kristu Pärmäkoskiovou, a tak Švédsko bere alespoň bronz.
18,5km'
Sledujeme možná rozhodující momenty závodu! Veronika Stěpanovová ve stoupání utrhla německou soupeřku, která se ohlíží za sebe. Ovšem nezapomínejme na servis, který má Sofie Krehlová.

Osmnáct vteřin zpátky je pak Jonna Sundlingová a Krista Pärmäkoskiová, za kterými těsně visí Ragnhild Hagaová.
17,5km'
Při sjezdu na stadion se Veronika Stěpanovová znovu dotáhla na Sofii Krehlovou. Uvidíme drama v posledním okruhu, kdo se bude radovat z vítězství?

Na stadionu pak měla tříčlenná skupina pronásledovatelek dvacet vteřin ztrátu. Zde jedou Ragnhild Hagaová, Krista Pärmäkoskiová a Jonna Sundlingová.

Na šestnáctém kilometru už projela i česká závodnice, která se posunula na patnáctou pozici, když Petra Hynčicová předjela Kazachstán i Polsko.
16km'
Na čele závodu se nachází Sofie Krehlová, za kterou jede o šest vteřin dále jednadvacetiletá Veronika Stěpanovová. Německo dnes vypadá opravdu skvěle!

Ztráta Norek, Finek a znovu i Švédek se netenčí. Myslím, že zmíněné štafety si to dnes rozdají pouze o bronzovou medaili.
Vraťme se ještě na 13,5 kilometr, kde už projela také česká reprezentace, která se dotahuje na Kazachstán, avšak naše ztráta na čelo závodu je 4 minuty 38 vteřin.
15km'
Německý servis zasluhuje opravdu uznání, jelikož Victoria Carlová se ve sjezdu přehnala kolem ruské sokyně a na stadion přijela s pětivteřinovým vedením! Jdeme na poslední úsek!

Naopak ve druhé skupině ožila Helene Marie Fossesholmová, která se o čtyři vteřiny dostala před Finsko. Co jsme nečekali je fakt, že Frida Karlssonová totálně vytuhla a ztratila na soupeřky před sebou dvacet vteřin.
13,5km'
Victoria Carlová ve stejném stoupání znovu ztrácí, a tak Taťjana Sorinová je osamocená na čele s náskokem pěti vteřin.

Ve druhé skupině se všechno přeskupilo! Kerttu Niskanenová za to opravdu bere a za ní se vytahuje Helene Marie Fossesholmová, naopak Frida Karlssonová nestíhá. Ztráta Finek je téměř dvaadvacet vteřin.
12,5km'
Ruská s německou štafetou jsou společně na stadionu, Taťjana Sorinová tvrdě pracuje, zatímco Victoria Carlová se pouze vede.

Dvaadvacet vteřin zpátky jsou Švédsko, Finsko a Norsko. Zde je nejaktivnější Frida Karlssonová, za kterou vyčkává dvojice Kerttu Niskanenová – Helene Marie Fossesholmová.
11km'
Taťjana Sorinová se přehnala kolem německé soupeřky a znovu pořádně tahá za špagáty. Ruská reprezentace je o čtyři vteřiny, Victorii Carlovou čeká pořádně těžká práce.

Frida Karlssonová s Kerttu Niskanenovou za to také berou a maličko se přibližují čelu. Za nimi pak sotva visí Helene Marie Fossesholmová. Troufám si říci, že Norsko dnes bude bez medaile.

Ještě se vraťme na stadion, kde už předala česká reprezentace, která ztrácí už přes čtyři minuty. Na trať se tak vydala Kateřina Janatová.
10km'
Natalja Něprjajevová na posledním kilometru svého úseku ožila a zastavila ztrátu na německou soupeřku. Avšak Katharina Hennigová předvedla parádní výkon, a tak byla o čtyři vteřiny na stadionu dříve než Rusko.

Therese Johaugová dojíždí třetí, když sjela vedení jen na třiadvacet vteřin. O další dvě sekundy zpátky je Švédsko s Finskem.
8,5km'
Německá štafeta působí na prvních dvou úsecích opravdu skvěle. Ve stoupání se Katharina Hennigová přehnala kolem ruské soupeřky, která ztrácí najednou dvě vteřiny.

Therese Johaugová na první pozici ztrácí třiadvacet vteřin. Společně s ní jede Švédsko, Finsko, USA a Švýcarsko. Za malou chvíli se bude předávat a na třetím úseku se pojedu volným stylem.
7,5km'
Vraťme se na čelo závodu, které se znovu nachází na stadionu! Rusko s Německem pracuje na vedoucích pozicích, avšak Katharina Hennigová jede takticky skvěle na patkách Něprjajevové.

Therese Johaugová táhne balík pronásledovatelek, ze kterého odpadlo jen Japonsko. Ovšem ztráta Norek se nikterak moc nekrátí, aktuálně ztrácí 25 vteřin.
6km'
Ztráta české reprezentace se dál zvětšuje! Petra Nováková na šestém kilometrů ztrácí už přes tři minuty. Dneska to není ten správný den pro naše holky.
6km'
Natalja Něprjajevová spojila síly s Katharinou Hennigovou, obě závodnice mají náskok na Finsko čtrnácti vteřin. O další šest vteřin zpátky se utvořila skupina, kterou tvoří Švédsko, USA, Norsko, Švýcarsko a Japonsko.
5km'
Také Tereza Beranová má za sebou trápení na prvním úseku. Česká závodnice předávala se ztrátou 2 minut 47 vteřin. Doufejme, že Petře Novákové se bude dařit mnohem lépe.
5km'
Jsme na první předávce, kam přijela jako první Julija Stupaková a Rusko pošle do závodu největší hvězdu, řeč je o Něprjajevové. Ovšem za vedoucí štafetou je hned Německo, Katherine Sauerbreyová předvedla neskutečný závěr.

Dvanáct vteřin zpátky pak je Japonsko a Finsko, které by v klasice mělo být silnější, než ve volném stylu. Za Norsko pak jede největší hvězda v startovní listině Therese Johaugová, která ale ztrácí sedmadvacet vteřin.
3,5km'
Zatímco norská favoritka upadla, tak Katherine Sauerbreyová a Masako Išidaová překvapivě sjíždí ruskou štafetu. Vypadá to, že Juliji Stupakové pomalu docházejí síly.

Tereze Beranové se nedaří a stále zůstává až na sedmnáctém místě, ze kterého na čelo ztrácí téměř dvě a půl minuty.
3km'
A pozor! Tiril Udnes Wengová a Patricija Eiduková skončily na zemi. Lotyšská závodnice nezvládla sjezd, a tak vzala sebou Norku. Ta vypadá otřeseně a bude se muset dotáhnout zpátky do skupiny pronásledovatelek.
2,5km'
Ve sjezdu Julija Stupaková poodjela soupeřkám a její náskok na dalším mezičase je téměř třinácti vteřin. Ztrátu se snaží smazat Švédsko s Norskem a Německem.

Tereza Beranová je v krizi a nachází se až na předposledním místě, česká reprezentace už ztrácí 53 vteřin.
1km'
Julija Stupaková za to na prvním úseku opravdu bere, Rusky budou mít zájem jet velmi rychle. Dobře si vede i Maja Dahlqvistová a Tiril Udnes Wengová. Bohužel Tereza Beranová se nachází na chvostu startovního pole a ze šestnáctého místa ztrácí 11,6 vteřiny.
Start'
Startovní výstřel zazněl, a tak se osmnáct štafet vydalo do závodů. Okamžitě na čelo se vydala Julija Stupaková, za kterou se nachází Tiril Udnes Wengová.

Na startu nedošlo k žádnému pádu, a tak se pokračuje v balíku. Uvidíme, co ruská štafeta udělá se startovním polem za pár stovek metrů.
Ještě jednou vás vítám u dnešního přenosu, který odstartuje zhruba za deset minut. Na předchozích závodech se prokázalo, že norské závodnice jsou poněkud z formy, a tak se otevírá cestička k zlatu pro ostatní favoritky. Jak si štafety rozdělí medaile?
Startovní listina

1. Norsko (Tiril Udnes Wengová, Therese Johaugová, Helene Marie Fossesholmová, Ragnhild Hagaová)
2. Rusko (Julija Stupaková, Natalja Něprjajevová, Taťjana Sorinová, Veronika Stěpanovová)
3. Finsko (Anne Kyllönenová, Johanna Matintalová, Kerttu Niskanenová, Krista Pärmäkoskiová)
4. USA (Hailey Swirbulová, Rosie Brennanová, Novie McCabeová, Jessie Digginsová)
5. Německo (Katherine Sauerbreyová, Katharina Hennigová, Victoria Carlová, Sofie Krehlová)
6. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Ebba Anderssonová, Frida Karlssonová, Jonna Sundlingová)
7. Švýcarsko (Laurien van der Graaffová, Nadine Fähndrichová, Nadja Kälinová, Alina Meierová)
8. Česká republika (Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová, Petra Hynčicová)
9. Kanada (Katherine Stewartová-Jonesová, Dahria Beattyová, Cendrine Browneová, Olivia Bouffardová-Nesbittová)
10. Japonsko (Masako Išidaová, Masae Cučijaová, Juki Kobajašiová, Miki Kodamová)
11. Kazachstán (Xenija Šalyginová, Angelina Šurygová, Naděžda Stěpaškinová, Irina Bykovová)
12. Polsko (Izabela Marciszová, Monika Skinderová, Weronika Kaletová, Karolina Kukuczková)
13. Ukrajina (Viktorja Olechová, Valentyna Kaminská, Maryna Ancyborová, Daria Rublová)
14. Estonsko (Kaidy Kaasikuová, Mariel Merlii Pullesová, Keidy Kaasikuová, Aveli Uustaluová)
15. Lotyšsko (Patricija Eiduková, Kitija Auzinová, Baiba Bendiková, Samanta Krampeová)
16. Čína (Čchun-süe Čch', Sin Li, Bayani Ťia-lin, Čching-chua Ma)
17. Francie (Lena Quintinová, Delphine Claudelová, Flora Dolciová, Melissa Galová)
18. Itálie (Anna Comarellaová, Caterina Ganzová, Martina Di Centaová, Lucia Scardoniová)
Kde hledat favoritky?

Stejně jako při minulé olympiádě budou největšími favoritkami Norky, které by měly ujet celému startovnímu poli. Ovšem na další medaile si budou brousit zuby reprezentace Ruska, Finska a USA. Pro naší reprezentaci by byl úspěch skončit do osmého místa.
Pořadí na Olympijských hrách 2018

1. Norsko 51:54,3
Ingvild Flugstad Østberg, Astrid Uhrenholdtová Jacobsenová, Ragnhild Hagaová, Marit Bjørgenová

2. Švédsko +2,0
Anna Haagová, Charlotte Kallaová, Ebba Anderssonová, Stina Nilssonová

3. Rusko +43,3
Natalia Něprjajevová, Julija Bělorukovová, Anastasija Sedovová, Anna Nečajevská

...

11. Česká republika +3:52,8
Kateřina Beroušková, Karolína Grohová, Petra Nováková, Barbora Havlíčková
Vítám vás u dalšího olympijského dne, v němž budeme sledovat také klasické lyžování. Na programu je ženský závod štafet, kdy každá reprezentace urazí ve čtyřech úsecích dvacet kilometrů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 08:30.
Články odjinud