ZOH - Ceremoniály - Přehled událostí na ZOH Peking 2022 - 7. den -  ONLINE PŘENOS -  11. února 2022   02:05

Přehled událostí na ZOH Peking 2022 - 7. den

16:32'
Páteční program Olympiády v Pekingu je minulostí. Já se s Vámi pro dnešek loučím a někdy se těším zase na počtenou!
16:30'
Lední hokej – muži

Finové nakonec splnili roli favorita v souboji s Lotyšskem, které zdolali 3:1. Na první gól utkání se čekalo až do 38. minuty, kdy se trefil obránce Kemiläinen. Lotyši v úvodu třetí části srovnali poté, co Abols dokázal využít přesilovou hru. Závěr však patřil celku Suomi. V čase 54:42 mu vrátil vedení tečující Komarov a v předposlední minutě pojistil skóre Anttila.

Skupina C
Lotyšsko – Finsko 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 44. Abols (Krastenbergs, D. Smirnovs) – 38. Kemiläinen (M. Lehtonen, Joonas Nättinen), 55. L. Komarov (Hietanen, Pokka), 59. M. Anttila (Mäenalanen, Lindbohm)

Lední hokej – ženy

Druhé dnešní ženské čtvrtfinále nabídlo naprosto jednoznačnou záležitost. Kanada deklasovala Švédsko 11:0. Švédky jakž takž držely krok do začátku 18. minuty, kdy prohrávaly pouze o jeden gól. Ještě do konce první části však třikrát inkasovaly a po pauze pak Javorové listy v rychlém sledu přidaly dalších pět zásahů. Hattrick zaznamenaly Sarah Fillierová a Brianne Jennerová.

Kanada – Švédsko 11:0 (4:0, 5:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 4. Jennerová (Poulinová, Nurseová), 18. Fillierová (Johnstonová, Poulinová), 18. Fillierová (Rattrayová, Fastová), 20. Rattrayová (Thompsonová, Nurseová), 24. Spoonerová (Nurseová, Larocqueová), 26. Ambroseová (Poulinová, Thompsonová), 27. Turnbullová (Ambroseová, Saulnierová), 29. Jennerová (Poulinová, Nurseová), 30. Clarková (Bellová, Zandeeová-Hartová), 51. Jennerová (Zandeeová-Hartová, Thompsonová), 53. Fillierová (Fastová, Rattrayová)
16:12'

Finové v čase 54:42 strhávají vedení na svou stranu! Lotyšského brankáře překonal Leo Komarov, který tečoval ránu obránce Hietanena. Stav utkání je tedy 1:2 z pohledu Lotyšů.

10. Seunggi Jung (KOR) +2,73

Hokejisté Lotyšska v úvodu třetí části srovnali skóre duelu s Finskem! Přesilovou hru využil tvrdou a přesnou střelou Rodrigo Abols – 1:1. Pobaltský celek tak statečně vzdoruje i druhému soupeři ze Skandinávie. Včera trápil Švédy.

V závěrečné čtvrté jízdě skeletonistů si pohlídal vedení Christopher Grotheer. Ten v ní sice zajel až šestý nejlepší čas, ale protože si v předchozích třech jízdách vyjel bezpečný náskok, zlatá medaile mu již neunikla. Stříbrný skončil další Němec Axel Jungk. Dramatický byl souboj o poslední stupínek na bedně. Alexander Treťjakov se ve třetí jízdě posunul z páté pozice až na třetí, ovšem ve finálové rundě mu cenný kov sebral Keng Wen-čchiang.
15:40'

Lotyšská obrana v čele s brankářem Kalninšem odolávala finským útokům až do 38. minuty, kdy se od modré čáry trefil obránce Valtteri Kemiläinen. Finové tak vedou po čtyřiceti minutách 1:0

Hokejistky Kanady vedou nad Švédskem po druhé třetině 9:0. Hráčky Kanady přidaly po přestávce během devíti minut pět branek a pak už si mohly dovolit v koncovce zvolnit. O postupujícím do semifinále je tedy rozhodnuto.
15:21'

Utkání mezi Ruskem a Dánskem bylo za stavu 11:1 pro Rusy ukončeno už po 6. endu. V sedmém endu pak Norsko kapitulovalo za stavu 3:8 Velké Británii. Pokračuje tak už jen souboj Švýcarska s Kanadou. Evropané vedou po 8. endu 4:2.
15:19'

Kanaďanky naprosto demolují soupeřky ze Švédska. Ve druhé třetině přidaly už dalších pět gólů a před polovinou duelu vedou 9:0.
14:48'

Hokejisté Lotyšska hrají po první třetině s Finskem bez branek. Celek Suomi převzal po ospalejším začátku iniciativu, ovšem lotyšský brankář Kalninš je zatím bezchybný.

Hokejistky Kanady plní roli jasného favorita čtvrtfinálového zápasu se Švédskem. Třem korunkám nasázely za první třetinu čtyři góly. Švédky jakž takž odolávaly sedmnáct minut a držely stav 0:1. V závěru úvodní části však třikrát inkasovaly. Dvakrát se trefila Sarah Fillierová, po gólu přidaly Brianne Jennerová a Jamie Lee Rattrayová.
14:29'

Neskutečný pátý end sehráli proti Dánsku Rusové! Ti i kvůli velké chybě soupeřů získali šest bodů a navýšili své vedení na 10:1. Ve vzduchu tak visí předčasný konec po šestém endu. V dalších utkáních vede Velká Británie nad Norskem 5:2 a Švýcaři nad Kanadou 3:1.

14:15'

Třetí jízdy za sebou mají skeletonisté. Nejblíže ke zlatu zůstává Němec Christopher Grotheer, který vede o 85 setin sekundy před Axelem Jungkem. Na třetí příčku se z páté pozice posunul Rus Alexander Treťjakov. Dnes se ještě pojede i finálová čtvrtá jízda, která určí definitivní pořadí.
14:11'
Začínají poslední dva zápasy dnešního hokejového programu. Ve skupině C mužského turnaje hrají Finové s Lotyšskem. Ve druhém dnešním čtvrtfinále žen vyzvou kanadské favoritky Švédky.

1. Suzane Schultingová (NED)
2. Minjeong Choi (KOR)
3. Hanne Desmetová (BEL)
4. Kristen Santosová (USA)
5. Arianna Fontanaová (ITA)
13:56'

Suzane Schultingová obhajuje zlatou medaili na tisícovce z Pchjongčchangu! Poté, co zajela už ve čtvrtfinále světový rekord a vyhrála své semifinále, ovládla také velké finále! V cíli těsně porazila Korejku Minjeong Choi, která porážku oplakala. Bronz bere Hanne Desmetová. Smůlu měla Italka Arianna Fontanaová, kterou vyřadila ze hry o medaile kolize s Američankou Santosovou. Sudí navíc určili za viníka právě italskou závodnici, která byla z finále diskvalifikována.
13:29'
Short track – muži, štafeta na 5000 m, kvalifikace

V první kvalifikační jízdě měli velké problémy domácí Číňané. Jeden ze závodníků totiž upadl a vypadalo to, že pořadatelská země přijde o finále. Rozhodčí ale situaci posoudili jako nezaviněný ze strany čínského bruslaře a poslali domácí výběr do finále také. Ve druhé rozjížďce byli vyřazeni obhájci zlata z minulé olympiády, Maďaři s výbornými bratry Liuovými.

Skoky na lyžích – muži, velký můstek, kvalifikace

V závodě na velkém můstku uvidíme všechny čtyři české skokany. Nejlepší z nich Čestmír Kožíšek skočil v kvalifikaci 126 metrů a skončil na 25. místě.

12:46'

Aktuálně probíhá také kvalifikace skokanů na lyžích do závodu na velkém můstku. Výborně si vedl Čestmír Kožíšek, který skočil 126 metrů a zajistil si účast v závodě. V něm nebudou scházet ani jeho reprezentační kolegové. Filip Sakala skočil 110 metrů, Roman Koudelka 109 a Radek Rýdl 105.
12:25'

Nizozemka Suzane Schultingová stanovila už ve čtvrtfinále nový světový rekord na 1000 metrů! Ten má nyní hodnotu 1:26,514. Semifinálovými jízdami se bude pokračovat po rozjížďkách mužů na 500 metrů.

Postupující do semifinále:
Arianna Fontanová (ITA)
12:19'

Čeští hokejisté zdolali Švýcary na nájezdy a mají tak na kontě první vítězství na turnaji! Po remíze 1:1 po 65 minutách se trefil hned v první sérii nájezdů David Krejčí. Švýcarští exekutoři pak ani jednou z pěti pokusů nedokázali překonat Šimona Hrubce, který se tak stává jednou z hlavních postav duelu.

Skupina B
Česko – Švýcarsko 2:1 po sn. (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0)
Branky a nahrávky:
5. Smejkal (Klok, H. Zohorna), rozh. náj. David Krejčí – 9. G. Haas (Andrighetto)

Skupina C
Švédsko – Slovensko 4:1 (3:0, 0:0, 1:0)
12. Nordström (L. Bengtsson, Friberg), 19. Wallmark (Pudas, Tömmernes), 20. Friberg (P. Holm, Folin), 58. C. Klingberg (Lander, Bromé) – 59. Slafkovský (Š. Nemec)
12:08'
V Pekingu odstartoval program Short tracku. Ženy absolvují finálový program závodu na 1000 metrů. Muže pak čeká kvalifikace na pětistovku a také kvalifikace na štafetový závod na 5000 metrů.
11:57'

Čeští hokejisté remizovali po řádné hrací době se Švýcarskem 1:1 a oba celky tak získávají první bod na turnaji. O druhý se utkají v prodloužení, případně nájezdech. V souběžně hraném zápase skupiny C přehrálo Švédsko 4:1 Slováky.
11:39'

Čeští hokejisté stále hrají se Švýcarskem nerozhodně 1:1. Běží 52. minuta. Ani v duelu mezi Švédskem a Slovenskem se na stavu 3:0 nic nezměnilo.
11:18'
Biatlon – ženy, sprint 7,5 km

Konečné výsledky

1. Marte Olsbu Röiselandová (NOR) 20:44,3 (0)
2. Elvira Öbergová (SWE) +30,9 (0)
3. Dorothea Wiererová (ITA) +37,2 (0)
4. Lisa Theresa Hauserová (AUT) +47,3 (0)
5. Ingrid Landmark Tandrevoldová (NOR) +1:00,2 (0)
41. Markéta Davidová (CZE) +2:27,5 (4)
58. Tereza Voborníková (CZE) +2:46,6 (2)
11:06'

Ve druhých třetinách probíhajících zápasů góly nepadaly. Česko tak stále hraje se Švýcarskem nerozhodně 1:1 a Švédové vedou nad Slovenskem 3:0.

10:56'

Mužskou desítku nakonec opanoval největší favorit Nils van der Poel. Švéd zvedl hozenou rukavici Nizozemce Patricka Roesta a zvítězil dokonce v novém světovém rekordu! Na Roesta zbylo stříbro a třetí dobruslil Ital Davide Ghiotto.
10:53'

O medailistkách už by mělo být rozhodnuto. Marte Olsbuová Röiselandová si dojela pro suverénní zlato. Druhá bude Elvira Öbergová a třetí zřejmě Dorothea Wiererová. Rakušanka Lisa Theresa Hauserová rovněž odstřílela za nula, běžecky to však stačilo na čtvrtou pozici.
10:51'

Markéta Davidová byla v pozávodním televizním rozhovoru hodně rozhozená. Nevím, co se dneska stalo. Ani nevím, jestli se dostanu do stíhačky, hlesla jindy usměvavá závodnice. Lucie Charvátová mezitím dorazila do cíle na 24. místě.
10:50'

Lucie Charvátová na stojce minula poslední střelu a musela na trestné kolo. Na mezičase se zařadila na patnácté místo. Elvira Öbergová ztratila v cíli na Marte Olsbuovou Röiselandovou 30,9 sekundy. Zařadila se na průběžně stříbrnou příčku. Röiselandová si vytvořila fantastickou pozici i pro stíhačku!
10:39'

Elvira Öbergová na druhé střelbě opět čistě, ale běžecky už na Röiselandovou i Wiererovou ztratila! Lucie Charvátová vyčistila ležku a na mezičase je devátá. Zatím dobrá práce. Jessica Jislová dorazila do cíle na průběžném osmnáctém místě, Markéta Davidová o pět pozic za ní.
10:35'

Marte Olsbuová Röiselandová má zřejmě konkurentku! Švédka Elvira Öbergová odstřílela čistě ležku a na mezičase vede o 0,4 sekundy! Dorothea Wiererová je už v cíli. Průběžně druhá, na Röiselandovou ztratila 37,2 sekundy. Pro dnešek dobojovala také Markéta Davidová. Zatím třináctá, ale ještě se bude výrazně propadat.
10:27'

Wiererová byla čistá i na druhé střelbě. Röiselandová však skvěle běžela, na mezičase za střelnicí na ni Italka ztrácí 12 sekund!
10:26'

Marte Olsbuová Röiselandová je už v cíli, kde se ujímá vedení! Konkurentkou by ji mohla být především Dorothea Wiererová. Sympatická Italka odstřílela ležku čistě a odjela se ztrátou 4,4 sekundy na Norku. Markéta Davidová přidala na stojce další dvě chyby. Je to škoda, běžecky je na tom Češka výborně.
10:23'

Čeští hokejisté hrají po první třetině se Švýcarskem nerozhodně 1:1. Skóre duelu otevřel v 5. minutě Jiří Smejkal, ovšem soupeř vyrovnal v přesilové hře dorážkou Haase. Jednoznačný průběh pak má souběžně hrané utkání mezi Švédskem a Slovenskem. Tre kronor vedou 3:0 po zásazích Nordströma, Wallmarka a Friberga. Posledně dva jmenovaní Slováky srazili brankami do šatny.
10:20'

Markéta Davidová, která na trati nasadila slušné běžecké tempo, bohužel na první střelbě v leže dvakrát chybovala a musí na trestná kola. To je nepříjemné a bude to znamenat propad. Skvěle to má rozjeté Marte Olsbu Röiselandová, která se nemýlila na obou střeleckých položkách a je průběžně v čele. Rozhodně se přihlásila o medaili, možná i o zlato!
10:02'

Po polovině rychlobruslařské desítky důrazně zaútočil na medaili Nizozemec Patrick Roest, který vede o 14 sekund před Kanaďanem Graemem Fishem. To je hozená rukavice pro favority v čele s Nilsem van der Poelem, kteří se představí po úpravě ledu.
09:57'

Švýcaři srovnávají. V přesilovce se trefil Gaëtan Haas, který si našel puk, jenž brankář Hrubec neudržel mezi betony. Česko – Švýcarsko 1:1.
09:55'
V 10:00 začne biatlonový sprint žen. Uvidíme, co předvede česká čtveřice Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová a Tereza Voborníková. Šanci na kvalitní výsledek má především Davidová, šestá žena z vytrvalostního závodu.

09:50'

Čeští hokejisté vstoupili do utkání se Švýcary velmi dobře! V čase 4:33 se těsně po skončení početní výhody prosadil Jiří Smejkal, který si pomohl odrazem kotouče o brusli obránce Webera. Pro Smejkala je to první start na hrách a hned první gól.
09:42'
Lední hokej – muži:

Čeští hokejisté zahájili souboj se Švýcarskem. Ve stejnou dobu začalo také utkání skupiny C mezi Švédskem a Slovenskem.

09:35'
Potvrzen byl doping teprve patnáctileté ruské krasobruslařky Kamily Valijevové. Ta měla užít zakázanou látku na prosincovém domácím šampionátu v Petrohradu. Mladinká závodnice přitom v pondělí byla členkou zlatého ruského družstva. Právě kvůli podezření z dopingu organizátoři odložili medailový ceremoniál. Ruský olympijský výbor následně zastavil závodnici činnost, kterou ale po jejím protestu zase obnovil. Mezinárodní olympijský výbor se tak obrátil na Sportovní arbitrážní soud, který má rozhodnout o dalším působení krasobruslařky na probíhající olympiádě. Valijevovou by ještě čekal individuální závod, který startuje v úterý.
09:25'
Na co se dnes ještě mohou těšit čeští fanoušci? Od 9:40 mohou fandit hokejistům v souboji se Švýcarskem, o dvacet minut později pak začne sprint biatlonistek se čtyřmi našimi reprezentantkami. V pravé poledne ještě přijde na řadu kvalifikace skokanů na lyžích do závodu na velkém můstku.
09:18'

Je jasno! Alexandr Bolšunov sice v závěru stahoval manko na Iiva Niskanena, který si ale i tak pohodlně dojíždí pro zlatou medaili! Druhý tedy ruský závodník a bronz přidá ke zlatu ze sprintu Johannes Klaebo. Z českých reprezentantů dojel nejlépe Adam Fellner, který figuruje na jednatřicátém místě. Michal Novák nakonec až padesátý, Petr Knop pak figuruje na padesáté čtvrté pozici.
09:06'

Zahájen byl závod rychlobruslařů na 10 000 metrů. Největším favoritem je Švéd Nild van der Poel, který už v Pekingu získal zlato na pětce a to v novém olympijském rekordu.
09:04'

Pro zlato si jede Iivo Niskanen, který na 10,5 km vede před Alexandrem Bolšunovem už o téměř 30 sekund! O medaili se přihlásil Johannes Klaebo. Nor v cíli předstihl Goldberga a na bronz by to mohlo stačit.

08:41'

Na prvním mezičase se dostal do čela jeden z hlavních favoritů závodu Iivo Niskanen. Na distanci 6,3 km vede Pål Golberg. Tam ale řada aspirantů na medaile ještě nedorazila.
08:37'

Michal Novák dorazil na mezičas 1,8 km na průběžném sedmnáctém místě. Vede Francouz Richard Jouve.
08:33'

Na trati už jsou všichni čtyři čeští reprezentanti. Jako poslední odstartoval Michal Novák.

08:02'

Běžci na lyžích startují závod na 15 km klasickou technikou. Nechybí ani česká čtveřice Petr Knop, Michal Novák, Adam Fellner, Jan Pechoušek. Největší naděje na dobrý výsledek má Michal Novák, který vyjede na trať se startovním číslem 54.

07:34'
Americká snowboardová legenda Shaun White má za sebou poslední závod dlouhé kariéry. Na U-rampě medaili nezískal, skončil těsně pod stupni na čtvrtém místě. White startoval už na páté olympiádě a ve sbírce mát tři zlata. V součtu s triumfy na X-Games je nejúspěšnějším závodníkem na snowboardu historie.
07:29'

Hokejisté Ruska vyhráli také svůj druhý zápas na hrách. Dánsko zdolali 2:0. Skóre duelu otevřel ve 29. minutě Pavel Karnauchov, závěru pak pojistil tři body pro Sbornou gólem do prázdné branky soupeře Kirill Semjonov. Brankář Ivan Fedotov tak zatím drží na turnaji čistý štít. Po Švýcarsku vynuloval i Dány.

Dánsko – OS z Ruska 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
29. P. Karnauchov (Slepyšev, D. Voronkov), 60. K. Semjonov
07:22'

České hokejistky statečně vzdorovaly favoritkám z USA a vyhnuly se nějakému většímu gólovému přídělu. Po bezgólové první třetině je dokonce poslala do vedení Michaela Pejzlová, ovšem obhájkyně zlata z Pchjongčchangu rychle srovnaly a utkání pak rozhodly třemi zásahy ve třetí části duelu. Čtvrtý gól padl v závěru do prázdné branky. Vynikající výkon podala brankářka Klára Peslarová, která pochytala 57 amerických ran!

USA – Česko 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
26. Knightová (Coyneová-Schofieldová, H. Brandtová), 47. Steckleinová (Panneková, Kellerová), 57. Harmonová (H. Brandtová, Knightová), 60. Coyneová-Schofieldová – 25. Pejzlová (Vanišová, Křízová)
07:12'

Američanky tři minuty a 9 sekund před koncem duely využily zásluhou Savannah Harmonové přesilovku a odskočily na stav 3:1. Vypadá to tedy, že české hráčky skončí olympijský turnaj ve čtvrtfinále.
07:00'

Obhájci zlata Rusové zatím na mužském turnaji s góly šetří. Nad Dánskem vedou v průběhu třetí části 1:0, když je ve 29. minutě poslal do vedení Pavel Karnauchov. Do konce duelu schází deset minut.
06:58'

V srdnatém odporu pokračují ve čtvrtfinále ženského turnaje české reprezentantky. S favorizovanými USA prohrávají v průběhu třetí třetiny 1:2. Zatím rozdílový gól vstřelila ve 47 minutě Lee Steckleinová.