Závěrečný ceremoniál | ONLINE | 25.2.2018 12:00 | OH Pchjongčchang 2018 | ŽIVĚ | iSport.cz

ZOH - Ceremoniály - Závěrečný ceremoniál -  ONLINE PŘENOS -  25. února 2018   12:00

Ukončeno

Závěrečný ceremoniál

12:00 závod
   
Přenos se aktualizuje automaticky

14:06'
Závěrečný ceremoniál skončil.
14:05'
Vážení přátelé a milovníci sportu, závěrečný ceremoniál je u konce a s ním i celá XXIII. zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu.
Jménem všech, kteří se 17 dní a 17 nocí podíleli na přenosech z této jedinečné sportovní události, vám děkuje za pozornost a přízeň a přeje hezký zbytek neděle Karel Jedlička.
14:03'
Celý ceremoniál zakončuje úchvatný ohňostroj.
14:03'
Na ploše probíhá volná zábava. Sportovci všech zemí se promísili s účinkujícími.
13:57'
Místní DJ spustil diskotéku a všech 674 účinkujících se shromažďuje na hlavní ploše, kam jsou zváni i sportovci. Právě pro ně je zbytek programu určen.
13:53'
Olympijský oheň právě dohořel, stadiónem se rozhostilo ticho.
13:51'
Ve skleněné kouli, která se skrývala uprostřed zabalené krabice, se objevuje pohádková země a na okrajích jsou promítány záběry z právě ukončené olympiády. Právě vzpomínky na tyto hry jsou dárky pro celý svět.
13:50'
Na stadión přicházejí různobarevně oblečení průvodci zahajovacím ceremoniálem, který se zde konal před 16 dny. Ti symbolizují pětici tradičních korejských prvků (vodu, země, oheň, vzduch a dřevo).
Za nimi je na plochu přivážena obří "dárková" krabice.
13:43'
Kulturní program pokračuje, stadión zbarvila světla do ocelové šedi a kolem dokola projíždějí za zvuků korejské moderní hudby skupiny Exo terénní vozidla.
13:42'
Předseda MOV Thomas Bach na závěr svého proslovu prohlásil XXIII. zimní olympijské hry za ukončené.
13:41'
Thomas Bach dále děkuje organizátorům, hostitelům, sportovcům i dobrovolníkům. Poděkovat přicházejí i vybraní sportovci, mezi nimiž je americká sjezdařka Lindsey Vonnová nebo její kolega Vita Taufatofua z Tongy, který v mrazivém večeru přichází v tradičním polynéském úboru, rákosové sukénce.
13:35'
"Olympijské hry jsou ukotveny v minulosti a zároveň jsou zdrojem důvěry v budoucnost", cituje německý funkcionář zakladatele moderních olympiád Pierra de Coubertina.
13:34'
Předseda MOV Thomas Bach, olympijský vítěz v šermu z Montrealu 1976, zahájil korejským pozdravem a blahopřáním Pchjongčchangu, dále pokračuje proslovem ve francouzštině.
13:33'
"Přestože se dnes rozloučíme, bude mít celý svět dále v srdi nezapomenutelné zážitky z Pchjongčchangu", tvrdí ve svém projevu předseda organizačního výboru Lee Hee-bon a připomíná obětavost, překvapivé vítěze či společný výběr hokejistek ze severu a jihu rozděleného korejského poloostrova. Vyjadřuje také naději, že toto spojení vytvoří základ pro budoucí znovusjednocení Koreje.
13:27'
Na velkoplošné obrazovce sledujeme také poselství Si Ťin-pchinga, prezidenta Čínské lidové republiky, který zve přátele z celého světa v roce 2022 do Pekingu.
13:25'
Virtuální panda letí nad Velkou čínskou zdí, pak jsou promítána videa, kde skupinky čínských školáků, hokejistů, letušek či kuchařů zvou celý svět do Pekingu! Svět se může také pokochat pohledem na příští olympijská střediska.
13:22'
Další program je v režii zástupců Pekingu. Ta kreslí na setmělém stadiónu pestrobarevné světelné křivky, programu dominují postavičky dvou pand, maskotů olympijských her Peking 2022.
13:17'
Starosta Pchjongčchangu Sim Če-kuk předává olympijskou vlajku svému protějšku z Pekingu Čchen Ťi-ningovi, zní čínská státní hymna a vlajka nejlidnatější země světa stoupá na stožár.
13:16'
Zazněla i hymna Řecka, země původu olympijské myšlenky, kde se roku 776 před naším letopočtem konaly první, samozřejmě letní, hry ve městě Olympia. Zde v Koreji mělo Řecko čtyřčlennou výpravu a největším úspěchem bylo 44. místo slalomářky Ntanouové.
13:13'
Olympijská vlajka s pěti kruhy je stahována ze stožáru, o pěvecký doprovod se stará krásně zpívající korejský chlapec.
13:08'
Stadiónem zní korejská verze hip-hopu, zvaného K-pop.
13:06'
Poděkování patří také dobrovolníkům, kteří obětavě pomáhali s organizací těchto zimních olympijských her.
13:06'
Na pódium vcházejí nově zvolení členové Komise olympijského výboru za sportovce, jsou americká běžkyně Kikkan Randallová a jedna z finských hokejistek.
13:01'
Další program zahrnuje futuristické prvky, černobíle odění tanečníci mezi dekoracemi digitálních nul či matrixů nás mají uvést do budoucnosti.
12:58'
Na rozdíl od Norů znamená Niskanenův úspěch pro Finsko jedinou zlatou medaili z těchto her, dále má finská výprava už jen jedno stříbro a čtyři bronzy. Zato auditorium u státní hymny měli Finové společně s Nory ze všech nejpočetnější.
12:53'
A nakonec snad v zájmu genderové rovnováhy dostávají medaile i tři nejlepší muži v běhu na 50 kilometrů, který se konal včera.
Bronz i stříbro získali ruští běžkaři Andrej Larkov a Alexandr Bolšunov. Zlato těsně před Bolšunovem vybojoval Iivo Niskanen a na jeho počest zazní také finská hymna.
12:51'
Symbolicky stoupá na stožár vlajka Norska za zvuků hymny tohoto pětimiliónového skandinávského státu, kolébky lyžování a nejúspěšnější země zimní olympiády se 14 zlatými, 14 stříbrými a 11 bronzovými medailemi.
12:48'
Přímo při závěrečném ceremoniálu se předávají medaile za poslední disciplínu celých her – běh žen na 30 kilometrů. Ten skončil teprve před čtyřmi hodinami.
Bronz si přebírá Švédka Nilssonová, stříbro Finka Pärmäkoskiová a na stupínek uprostřed vystoupá pro nejcennější kov a svůj pátý na těchto hrách Marit Björgenová z Norska.
12:43'
Sportovci jsou již usazeni na tribunách a sledují další světelnou show, která má představovat Tunel času. Mořská želva, korejský symbol dlouhověkosti, z moře přes pevninu vyletěla do nebes.
12:40'
Znovu se setmělo a projektory vytvářejí na tribunách pomyslné sněhové vločky.
12:37'
Národní výpravy se už trochu promíchaly, tisíce sportovců, trenérů a dalších členů realizačních týmů se pomalu přesouvají na vyhrazené tribuny nejblíže plochy stadióny.
12:33'
Domácí sportovci uzavírají olympijské defilé za střídmého potlesku prezidenta Mun Če-ina. Těsně před nimi ovšem vešlo 22 zástupců severokorejské výpravy – přestože třeba v hokeji žen hrálo jednotné družstvo celé Koreje, zde nastupují oba znepřátelené státy odděleně s vlastními vlajkami, byť těsně za sebou.
12:31'
Jako jedna z posledních v pořadí podle korejské abecedy se dostává na stadión početná výprava Německa. Kdyby hokejisté našich západních sousedů udrželi ještě 55 vteřin vedení ve finále olympijského turnaje, mohla to být nejúspěšnější výprava her. Takto se musela spokojit s celkově druhou příčkou za Norskem.
12:29'
Účast na ceremoniálu si snad nejvíce užívají ti, kteří především naplňují coubertinovské heslo, tedy zejména ti ze zemí, kde sníh či led znají pouze z obrázků. Běžkařka z Toga, sjezdař z Východního Timoru či jeho kolegyně z Madagaskaru jsou v Koreji za svou zemi úplně osamoceni, zato družba panuje mezi skupinou exotických běžkařů na lyžích z různých převážně jihoamerických zemí, kteří si společně i platí soustředění a i teď se objímají nezávisle na národnosti. Mezi nimi je třeba kolumbijský čtyřicátník Sebastian Uprimny, předposlední ve skiatlonu – jak jméno naznačuje, ze čtvrtiny Čech.
12:26'
Čtveřice ukrajinských sportovkyň vtančila na stadión jakousi verzí kankánu, ovšem v dlouhých kalhotech.
12:25'
Na stadión právě vchází v čepicích "raškovkách" česká výprava, přesně řečeno ti její členové, kteří ještě neodletěli domů. Nejsou už mezi nimi například biatlonisté, ale nechybí hrdinka těchto her Ester Ledecká ani někteří další medailisté. Cenných kovů si naše výprava připsala sedm.
12:24'
Pokračuje defilé, někteří sportovci se evidentně nespoléhají na televizní záznam a pořizují si vlastní pomocí selfie-tyčí.
12:22'
Světelné efekty promítají na tribunách v rychlém sledu vlajky jednotlivých zemí, zatímco sportovci a členové výprav procházejí kolečko kolem celého stadiónu.
12:19'
Výpravy nastupují už bez oficiálního uvádění rychle za sebou podle abecedy, dvojice albánských sportovců kontrastuje s velice početným zástupem Kanaďanů.
12:18'
Přesně řečeno ne všech, pod státní vlajkou nedovolil Mezinárodní olympijský výbor nastoupit ruské výpravě. Olympijští sportovci z Ruska, jak zní oficiální název, nastupují pod vlajkou s pěti kruhy.
12:17'
Pohromadě nastupují na stadión symboličtí vlajkonoši se symboly všech zúčastněných států.
12:13'
Světelné efekty vytvořily uprostřed stadiónu působivou symbolickou pagodu.
12:12'
Toho na pódiu vystřídal folklórní orchestr, vyluzující tradiční orientální melodie na korejský národní strunný nástroj kajagum. Hudebníci jsou oblečeni do tmavozelených sukní se zlatými pásy.
12:10'
Další instrumentální píseň mladého korejského hráče na elektrickou kytaru a doprovodné světelné efekty už se nesou v duchu programu, nazvaného Vlna budoucnosti.
12:07'
Diváci povstali a Čang Sa-ik v doprovodu dětského sboru zpívá jihokorejskou hymnu Aegukga (Vlastenecká píseň), zatímco státní vlajka stoupá na stožár.
12:06'
Na čestnou tribunu přichází jihokorejský prezident Mun Če-in v doprovodu prezidenta MOV Thomase Bacha. Na tribuně sedí například dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová nebo severokorejská vojenská generace – zajímavá a jinde asi těžko vídatelná společnost.
12:02'
Na dozelena ozářeném stadiónu krouží na kolečkových bruslích herci, představující pohyby sportovců jednotlivých odvětví, která se na olympiádě objevila. Je jich celkem 102, každou medailovou disciplínu představuje jeden muž či žena.
Závěrečný ceremoniál zimní olympiády v Pchjongčchangu právě začal.
12:14'
Norský běžkař Johannes Klæbo a francouzský biatlonista Martin Fourcase získali tři zlaté medaile a stali se nejúspěšnějšími individuálními sportovci těchto her.
O tom, která z výprav bude nejúspěšnější, rozhodla až úplně poslední ze 102 olympijských disciplín. Mnohé z nich se objevily na hrách poprvé, nebo po předlouhé pauze jako třeba závod mužů v rychlobruslení s hromadným startem, který se naposledy konal roku 1932 v Lake Placid.
Pořadí národů vyhráli se 14 zlatými Norové. Stejný počet zlatých, ale o čtyři stříbra a čtyři bronzy méně získali němečtí olympionici a třetí skončila v pořadí národů Kanada.
Ještě jednou vítejte, hezké nedělní poledne. V Koreji se již setmělo a za malou chvilku vypukne závěrečné představení těchto olympijských her, na které se bude nejen v českých zemích vzpomínat především díky Ester Ledecké. Ta se stala první ženou v historii zimních olympiád, která získala zlaté medaile ve dvou různých sportech.
Do sportovních dějin vstoupila i norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová – vítězka závěrečné třicítky získala už patnáctou olympijskou medaili.
Zapomenout nelze ani na nejsledovanější turnaj her, soutěž mužů v ledním hokeji, kde získali za zlatými Rusy senzační stříbro po několika generacích hokejisté Německa.
Tečku za XXIII. zimními olympijskými hrami napíše tradičně závěrečný ceremoniál, který v Pchjongčchangu vypukne od 20:00 místního, neboli v pravé poledne středoevropského času.
Přenosem Vás provede Karel Jedlička.
Diváky i zbylé sportovce, kteří dosud neodletěli z dějiště her domů, čeká koncertní vystoupení několika jihokorejských zpěváků, slavnostní stažení olympijské vlajky a její předání starostovi Pekingu, tedy dějiště příští zimní olympiády v roce 2022, a následovat bude představení hlavního města Číny. Zaznět by měly hymny Jižní Koreje, Číny a Řecka a největší pozornost bude jistě poutat defilé olympijských výprav jednotlivých zemí.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:00.
Články odjinud