Na malajsijské pořadatele se valí kritika. Ne proto, že u nich při MotoGP tragicky zahynul Marco Simoncelli, ale hlavně kvůli neobratnosti místních záchranářů. „Takto nenakládám ani brambory,“ zlobil se expert Fabio Venturi poté, co medici upustili nosítka se smrtelně zraněným jezdcem na zem. Stejná věc se ovšem přihodila i před rokem po nehodě Japonce Šoji Tomizawy v Misanu.
Fatální selhání, či pochybení, které už nic neřešilo? Pod těžkým útokem zloby se ocitli záchranáři v Sepangu poté, co u nich během posledního závodu zahynul Ital Marco Simoncelli.
Z amatérských záběrů totiž vyšlo najevo, že místní lékaři dlouho nemohli naložit nosítka s bezvládným jezdcem do sanitky a krátce předtím s ním i upadli. „Katastrofální pomoc,“ nazval pak incident italský deník Gazzetta dello Sport.
„S těmi nosítky zacházeli tak, že porušili většinu bezpečnostních norem,“ upozornil expert Fabio Venturi.
„Podle protokolu měli nejprve zkontrolovat stav zraněného, pohybovat s ním s maximální opatrností a dát pozor na oblast krku. To, jak ale hýbali s Marcem, bylo nevhodné a nebezpečné. Osobně bych takto nenakládal ani pytel s bramborami,“ láteřil.
Se Simoncellim se včera přišlo v jeho rodném Corianu rozloučit za deštivého počasí několik tisíc fanoušků (pohřeb je v plánu dnes od 15.00), mezi nimiž nechyběl například závodník na superbicích Marco Melandri.
Po celém světě se i na sociálních sítích zapalovaly interaktivní svíčky. Také zde se však mnozí podivovali nad způsobem záchranné péče v Malajsii.
„Kde byla třeba helikoptéra? A proč ambulance nevjela až na trať?“ poukazovali v internetových diskuzích na sanitku, která stála až za svodidly.
„V tomto případě měla ambulance na trať přijet,“ souhlasil s nimi Venturi, přičemž podobné selhání se stalo i před rokem při smrtelné nehodě Japonce Šoji Tomizawy. Tehdy s jeho tělem na nosítkách spadli v Misanu italští záchranáři.
VIDEO: Hrůzostrašné zacházení s Tomizawou na nosítkách
„Po Marcově nehodě ale jednali všichni rychle a profesionálně,“ bránilo se však vedení okruhu v oficiálním stanovisku. „Lékařský tým už nemohl s ohledem na jeho zranění nic dělat. Budeme nicméně připraveni jednat s příslušnými orgány o dalším možném vylepšení bezpečnosti,“ dodalo se.
Vypjaté vášně tak proto překvapivě mírnil Marcův otec Paolo Simoncelli, který se k místu nehody dopravil sám skútrem a ještě záchranářům pomáhal. „Byl jsem od toho asi deset metrů a myslím, že ten pád záchranářů s nosítky neměl vliv. Ti lidé dělali, co mohli, ale Marco už byl asi v tu dobu mrtvý,“ omlouval je. „Když ho přinesli, vzal jsem ho ještě za ruku, ale cítil jsem, že již nebyl mezi námi,“ dodal.
„Stejně bych už v budoucnu takovéto situace nechtěl vidět,“ neodpustil si však na závěr podotknout Venturi. „Už jen špatné zacházení se zraněným může samo o sobě často vést k smrti,“ uzavřel varovně.