Poslední zápasy

ATLETIKA NA LOH 2021
30. 7. – 8. 8. 2021

Atletika se rozděluje na lehkou a těžkou. Lehká atletika zahrnuje disciplíny jako je např. běh, skok, vrh, hod, chůze či víceboj. Těžkou atletiku představují disciplíny jako je kulturistika, vzpírání, zápas nebo silový trojboj. Na programu olympiády je celkově 48 disciplín.

Královna všech sportů patří mezi nejznámější a nejoblíbenější sporty letní olympiády. První atletické soutěže se konaly už ve starověkém Řecku, někdy v roce 776 př. n. l. Na první letní olympiádě v roce 1896 v Aténách tento sport nemohl chybět. Několik desítek let to byl pouze mužský sport. V roce 1928 se na olympiádě poprvé představily také ženy. Do roku 1956 procházela olympijská atletika neustálými úpravami disciplín. Po tomto roce se až do dnešní doby atletický program změnil minimálně. 

V českých zemích se rozvoj atletiky spojuje se vznikem a rozvojem Sokola. První atletické závody se konaly v roce 1867 a jednalo se o skok do dálky. Mezi naše nejúspěšnější atlety patří Emil Zátopek (5 olympijských medailí v běhu a maratónu), Jan Železný (2 zlaté olympijské medaile v hodu oštěpem), Roman Šebrle (stříbrná a zlatá olympijská medaile v desetiboji + držitel olympijského rekordu) nebo Barbora Špotáková (2 zlaté a 1 bronzová olympijská medaile v hodu oštěpem). Celkově si naši reprezentanti na olympijských hrách vybojovaly 16 zlatých, 10 stříbrných a 12 bronzových medailí.

Další ročníky
Ročník 2021
Ročník 2016
Ročník 2012
Další kola