Zahajovací ceremoniál | ONLINE | 9.2.2018 12:00 | ZOH - Ceremoniály Pchjongčchang 2018 | ŽIVĚ | iSport.cz

ZOH - Ceremoniály - Zahajovací ceremoniál -  ONLINE PŘENOS -  9. února 2018   12:00

Ukončeno

Zahajovací ceremoniál

12:00 závod
   
Přenos se aktualizuje automaticky

14:20'
XXIII. zimní olympijské hry jsou oficiálně zahájeny. Sledovali jsme velmi zajímavou a impozantní prezentaci korejského národa. Celý ceremoniál se nesl ve znamení symbolů a to zejména minulosti a budoucnosti. Největší symbol ukázal ale ve společném nástupu obou korejských zemích. Zítra úderem 1 hodiny ranní našeho času se naplno rozhoří boje ve všech sportech a tento maratón se zastaví až 25. února.
14:17'
Zahajovací ceremoniál právě skončil.
14:16'
Cesta do minulosti i budoucnosti skončila. Sportoviště jsou rozzářená a čeká se na zítřejší už oficiálně zahájené sportovní klání. Poprvé v historii se bude bojovat o více jak sto sad medailí – konkrétně 102.
14:14'
Akrobaté s ohni se nyní objevili na ploše stadionu. Začíná velkolepá pyrotechnická show.
14:10'
Ceremoniál však ještě nekončí. Nyní jsou na ploše skřítci, mytologické postavy, které nosí štěstí.
14:10'
Kim Ju-na tedy zapálila olympijský plamen nad Pchjongčchangem. Zimní olympijské hry jsou definitivně zahájeny.
14:08'
Podle předpokladů zapálí olympijský oheň královna ledu Kim Ju-na. Dvojnásobná medailistka z předchozích dvou her. Hned po skončení kariéry se obětovala přípravám korejským hrám.
14:07'
Obě společně stoupají po schodech ke kotlíku, který bude nositelem olympijského plamene.
14:06'
Štafetu přebírají hokejistky, každá reprezentuje jednu polovinu korejského poloostrova.
14:05'
Následně nemůže chybět ani fotbal a reprezentant An-Žu Wan spojený s úspěšným tažením korejského týmu v roce 2002.
14:04'
Střídá ji Park Kim Bee, olympijská vítězka z Ria v golfu v roce 2016.
14:03'
Pochodeň vstupuje na olympijský stadion. Tam ho přináší Čun-Lee Kung, legenda rychlobruslení na krátké dráze, která získala celkem pět medailí.
14:01'
Nyní přichází poslední velká tajenka. Kdo nakonec zapálí olympijský oheň. celkem se vystřídalo 7 500 nosičů olympijské pochodně. Zbývá představit poslední členy olympijské štafety.
14:00'
Nepřísahají tak jednotliví členové daných skupin, ale pouze jeden za všechny.
14:00'
Posléze přichází na řadu přísahy jednotlivých členů olympijské rodiny. Slib řeknou sportovci, rozhodčí i trenéři. Jedná se o novou komplexní formulaci tak, aby nenarušila zbytečně zahajovací ceremoniál.
13:55'
Nad olympijským stadionem zazní nyní olympijská hymna.
13:51'
Drony vytvořily jeden z nejuniverzálnějších symbolů. Pět vzájemně propojených kruhů včetně bílého pozadí. Hned vzápětí přichází čas pro vztyčení olympijské vlajky.
13:49'
Následně přilétá 1 218 dronů. Roj doplňuje obrazy, které předvádí živí snowboardisté a lyžaři. Jedná se o předtočený materiál.
13:46'
V centru pozornosti bude čtveřice tuzemských zpěváků, okolo kterých se objevila jedna velká holubice, další prvek olympijského protokolu. Na ploše se objevilo celkem 1000 dobrovolníků. Všichni zapálili své svíce s přáním, dát Zemi mír.
13:44'
Na kulaté ploše jsou nyní svíčky v rukách dětí, které vytváří holubice – symbol míru.
13:44'
Korejský prezident: "Chtěl bych říct všem sportovcům, užijte si tyto hry. Nechť jsou zahájené,"
13:43'
Bach: "je mi ctí, abych vyzval korejského prezidenta, aby zahájil letošní olympijské hry zahájil.
13:42'
"Všichni sportovci kolem mě, všichni fanoušci, kteří nás sledují. Všechny nás toto gesto dojalo. Před dvěma lety jsme měly poprvé uprchlický olympijský tým. MOV vyslal signál v podobě naděje do celého světa. Nyní obě Korey nastoupily spolu a myslím, že vysílají další silnou zprávu do celého světa. Pojďme se podělit o tento silný zážitek. Pojďmě do toho společně!"
13:41'
"Vážení sportovci. teď je to na vás. V následujících dnech nás budete inspirovat. Můžete si opravdu užít výkon na olympijských hrách, když respektujete výkon soupeře a zůstanete čistí. Pouze tyto vzpomínky budou vzpomínky opravdového olympionika. Sdílete olympijskou vesnici, jídlo a dokazujete univerzální sílu sportu, který spojuje lidi. Příkladem byl i společný nástup týmů Severní a Jižní Korey. Děkujeme vám za něj."
13:39'
"Dámy a pánové, vítejte na ZOH v Pchjongčchangu 2018. První olympijské hry na sněhu a ledě, které se uskuteční v Jižní Korey. Tohle je okamžik, na který celý korejský lid čekal. Dnes večer můžete být na sebe všichni pyšní. Dnešek je den pro Pchjongčchang. Chtěl bych poděkovat všem, kteří dokázali tento okamžik uskutečnit. Obzvlášť bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům."
13:37'
Nyní si přebírá slovo Bach
13:37'
"Zimní olympijské hry se konečně Pchjongčchangu vydařili. Byl to veliký smutek, ale získali jsme je až na potřetí. Bude to olympiáda budoucnosti. Před pár chvílemi jsme viděli historicky okamžik, kdy přišly obě strany korejského poloostrova. Olympiáda spojuje. za pár chvil zapálíme olympijský oheň a zahájíme olmpyijské hry. Jak řekl Coubertine. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
13:35'
"Před námi je historický okamžik. Zahájení ZOH. ty se vrací po 30 letech od her v Soulu. Jsou největším svátkem sportu. V roce 1948 se korejští sportovci zúčastnili ZOH ve Svatém Mořici. Tenkrát ještě nebyla korejská vláda a v roce 1952 probíhala korejská válka, i přesto odcestovali Korejci na OH."
13:33'
"Předsedo MOV a všichni členové olympijské rodiny, escelence královské výsosti. Členové všech výprav, vítám vás. vy všichni, kteří se na nás díváte. Chtěl bych Vás všechny pozdravit a přivítat na ZOH 2018."
13:32'
Jako první se ujme slova předseda organizačního výboru Lee Hee-Bon.
13:31'
Dalším dílem olympijského protokolu budou proslovy předsedy organizačního korejského výboru a předsedy MOV následované slavnostní formulí, jíž následně budou XXIII. ZOH zahájeny.
13:30'
Pomocí kruhu posílají lidé z Pchojngčchangu poselství míru do celého světa.
13:29'
Nejprve ale vzniká jeden z nejuniverzálnějších symbolů – usměvavý smajlík, který je typický pro dnešní komunikaci. Je jedno jakou technologii budou lidé používat, ale je stále důležité aby lidé zůstali lidmi a technologie neovládla jejich životy.
13:26'
Na kulaté ploše olympijského stadionu už je řada rámů, ze které později vznikne zřejmě symbol pěti vzájemně propojených kruhů.
13:24'
Vše symbolizuje k další průmyslové revoluci – holografické simulace a Jižní Korea má být jedním z lídrů této revoluce.
13:22'
Na osmnáctimetrovém voru proplouvá pětice dětí, která jakoby naznačuje sjednocení obou korejských republik. Malí představitelé procházejí řekou času a nyní se posunuly do budoucnosti.
13:19'
Ohňostroj uvádí korejskou píseň Arera. Na ploše stadionu bude znázorněno, jak se v Korey střídají roční období.
13:17'
Všichni sportovci už jsou na vyhrazených místech. I oni budou moci sledovat další pokračování zahajovacího ceremoniálu.
13:13'
Na závěr přichází společná výprava Korey. Pod jednou vlajkou přichází tak zástupci KLDR a Jižní Korey.
13:13'
Finsko střídají Filipíny, následovány Maďarskem, Hong Kongem.
13:11'
Za Francií přichází méně početná výprava Makedonie. Finy přivádí 40letý skokan na lyžích Janne Ahonen, jenž ještě nevzdal sen o individuální medaili.
13:10'
Po Polsku přichází řada na Portoriko. Celkem 107 závodníků bude reprezentovat Francii s vlajkonošem a velkou hvězdou Martinem Fourcadem.
13:08'
Tongu střídá Pákistán, Portugalsko a Polsko, jehož vlajkonošem je rychlobruslař Brudka.
13:07'
Exotickou zemí bude nepochybně Togo. Tongu reprezentuje stejný sportovec, který byl vlajkonošem i předloni na klasických hrách v brazilském Riu.
13:06'
Přichází řada na asijské země. Čínská Teipej a Thajskou jsou již oficiálně přivítány. Následuje je Turecko.
13:04'
Po nich přichází na řadu Kolumbie, Chorvatsko, Kyrgystán a Kypr s jediným sjezdařem.
13:04'
Další premiéry na letošních zimních olympijských hrách. Vůbec poprvé se představují reprezentanti Keni a za nimi Kosovo, jehož olympijský výbor vznikl až v prosinci 2014.
13:02'
České reprezentanty střídají ti z Chile a Kazachstánu a za nimi druhá nejpočetnější výprava her z Kanady.
13:00'
Za asijskou velmocí přichází Česká republika s vlajkonoškou Evou Samkovou, kterou vybrali sami sportovci.
13:00'
Po Jamajce přichází Čína.
12:59'
Poté jsou na řadě Jamajčanky, jejich návrh kombinéz vznikl v České republice.
12:59'
Rekordní zápis si ale připíše Japonec Noriaki Kasai, který je vlajkonošem Japonska a je už na svých osmých hrách.
12:58'
Šestý start pod pěti kruhy si připíše Ind a zároveň sáňkař Kešavan,
12:57'
Izrael přivádí krasobruslař Alexej Byčenko, který výborně začal pro svou zemi týmovou krasobruslařskou soutěž, kde mezi muži skončil druhý a získal pro svou zemi devět cenných bodů.
12:56'
Přes sto olympioniků – přesně 121 bude mít v Jižní Korey Itálie, která bude sázet především na běžecké lyžování.
12:55'
Symbolickou výpravu vyslal do Korejské republiky Írán. Ještě před ním přišli ukrajinští sportovci.
12:54'
Pod olympijskou výpravou přichází ruští sportovci. Za nimi je na řadě Uzbekistán.
12:53'
Poté přichází Velké Británie následována Austrálií a jednou ze zimních velmocí – Rakouskem.
12:51'
Dvacet dva sportovců dodalo na ZOH Estonsko, za kterým přichází poslední z nováčků Ekvádor, jehož sportovec sledoval v České republice a bude reprezentovat v běhu na lyžích.
12:50'
Za Islandem přichází Irsko, Ázerbájdžán, pětičlenná výprava Andorry, albánské duo a dalším z nováčků Eritrea.
12:48'
Na stadion přichází Arménie, Argentina a Island.
12:47'
Po našich východních sousedech přichází Slovinsko a další nováček, tentokrát Singapur.
12:46'
Po Španělsku přichází Slovensko. Vlajku nese slalomářka Veronika Velez-Zuzulová. Slováci budou spoléhat i na biatlonistku Anastázii Kuzminovou a další sjezdovou lyžařku Petru Vlhovou.
12:46'
Švédskou výpravu přivedl curler Nicklas Edin. Hned po nich přichází Švýcaři v čele s běžcem Dariem Colognou. Švýcarsko je následováno Španělskem
12:44'
Bulharsko, Brazílie, San Marino a Srbskou jsou další přivítáné státy. Vítr dělá potíže a tak sportovci jdou netradičně rychleji než tomu bylo v minulosti.
12:42'
Čtyři sportovci se představí v Pchjongčchangu v barvách Bosny a Herzegoviny. Stejně tak jediný účastník Bolívie.
12:40'
V typických bermudách přichází Bermudy v hodně skromné výpravě oproti USA. výrazně početnější jsou poté výpravy Belgie a Běloruska.
12:39'
Představování pokračuje dále. Nyní je na řadě Malta, Mongolsko a vůbec nejpočetnější výprava těchto her tým Spojených států amerických.
12:37'
Monako vítá i jeho kníže Albert. Za nimi následuje Maroko, Černá Hora a Moldavsko. V pozadí zatím zní zřejmě nejznámější korejský interpret Psy a jeho Gangnam Style.
12:35'
Podruhé se objevuje na zimních olympijských hrách Madagaskar, který bude reprezentovat teprve 16 sportovkyně. Malajsie při svém prvním startu na ZOH vyslala dva sportovce.
12:34'
Čestné kolečko si vychutnávají i reprezentanti Rumunska, Lucemburska, Litvy a Lichtenštejnska – jediná země, která nemá žádnou medaili z klasických olympijských her, ačkoliv ze ZOH už pár získala.
12:32'
Olympijský stadion v Pchjongčchangu vítá i další státy. Lotyšsko, které čeká zda získá premiérové zlato ze ZOH, následováno Libanonem se 3 sportovci.
12:30'
Další premiant přichází na stadion – Demokratická republika Východního Timoru.
12:29'
Pořadí v jihokorejské abecedě je nevyzpytatelné. Po evropských zemí přichází tradičně celý v černém Nový Zéland. Ihned poté Dánsko a jako deváté Německo, které získalo v historii ZOH nejvíce medailí se 149 olympioniky.
12:27'
První početná výprava přichází na stadion. V nepřehlédnutelné oranžově barvě přichází Nizozemsko a za nimi červenomodré Norsko.
12:26'
Následuje další africký stát Nigérie, která si odbude premiéru na ZOH. Hned za ní přichází další premiant v podobě Jihoafrické republiky.
12:25'
Státy nastupují podle národní abecedy, proto jako další v pořadí přichází Ghana s jediným zástupcem.
12:24'
Jako tradičně jsou přivítání první Řekové, tedy zástupce země, která dala světu olympijské hry.
12:24'
Jedna tribuna hlediště zůstává prázdná, ale to se za pár minut změní. Právě teď vstupují na stadion účastníci zimních olympijských her. Je na čase přivítat sportovce.
12:22'
Následně zazní státní hymna Korejské republiky v podání národního korejského sboru.
12:18'
Symbol bubnu, který je korejskou verzí čínského Jing a Jang se nakonec změnil v harmonii, která je symbolizována i na korejské vlajce, jež je následně přinášena na stadion. Vlajku nese osm slavných korejských osobností. Čtyři symboly okolo znaku reprezentují nebe, zemi, měsíc a vodu.
12:15'
Nyní přichází na řadu další část, kterou pořadatelé nazvali Harmonie kosmu. Historie sahá k počátkům našeho kalendáře – 57 před Kristem, kam až sahají první dochované vzpomínky a ilustrace.
12:13'
Následně jsou oficiálně přivítány prezident hostitelské země Mun Če-in a prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach z Německa.
12:11'
Následně je Korejci ukazována země míru a na kulaté ploše tancují všichni účastnící v bílém oblečení jako symbolu míru. Uprostřed je zároveň oltář, kterým Ung-Jo promlouvá s nebesy. Dostáváme se až do začátků korejské mytologie.
12:08'
Společně s pruhovaným tygrem je na ploše i modrý drak, červený fénix a černá želva jako další oživlé nástěnné malby.
12:06'
Děti postupně objevují nástěnné malby a jedna z nich, pruhovaný tygr se rázem stává jejich průvodcem a vzápětí přichází i na Olympijský stadion a jeho 72 metrové kruhové scéně.
12:05'
Následně je ukázána cesta minulosti i budoucnosti, kterou nás provede pětice dětí v barvách olympijských kruhů a pěti základních elementů života.
12:02'
Dnešní večer bude plný symbolů, které připomenou korejskou historii a kulturu. Jako první přichází na řadu nejstaršího korejského zvonu 750 kg těžkého z bronzu.
12:01'
Na úvod jsou ukazovány plakátky od vůbec prvních zimních olympijských her až po současnost. Celý svět se symbolicky schází na letišti v Inčonu.
Zahajovací ceremoniál právě XXIII. zimních olympijských her právě začal.
Vítr bude trápit všechny diváky během slavnostního zahájení. Teplota naštěstí pro ně neklesla tolik. Aktuálně je v Pchjongčchanu kolem -8 stupňů Celsia.
Olympijský stadion v Pchjongčchangu již svítí ze vnějšku a postupně mění barvy z modré do červené a poté do fialové. Vůbec poprvé v historii bude mít zahajovací i závěrečný ceremoniál pro sebe jeden stadion. Na žádné jiné disciplínu poté nebude využit.
Ještě jednou příjemné páteční odpoledne. Do slavnostního zahajovacího ceremoniálu zbývá už pouze několik minut. Na tribunách stadionu přitom nebudou určitě chybět slovenský prezident Andrej Kiska či předseda českého Senátu parlamentu Milan Štěch jakožto nejvyšší český ústavní činitel. Premiér v demisi Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman pozvání odmítli.
Co už je však známo, že českou výpravu povede a vlajku ponese na slavnostním zahájení Eva Samková, snowboardistka, která obhajuje zlato z předchozích her v Soči.
Pořadatelskou zemi trápí v posledních dnech velké mrazy, proto se organizátoři rozhodli, že zahajovací ceremoniál potrvá pouze dvě hodiny.

Organizační tým teď nejvíce řeší, jak zahřát sportovce i diváky na stadionu během zahajovacího ceremoniálu. Kromě samotného obsahu celého dvouhodinového zahájení se také spekuluje, kdo bude závěrečným členem štafety s olympijským ohněm. Mezi médii koluje informace, že by to měla být krasobruslařka Kim Ju-na, jež získala zlatou medaili na ZOH ve Vancouveru před osmi lety.
Historie zimních olympijských her

1924 – Chamonix (Francie)
1928 – Svatý Mořic (Švýcarsko)
1932 – Lake Placid (USA)
1936 – Garmisch-Partenkirchen (Německo)
1948 – Svatý Mořic (Švýcarsko)
1952 – Oslo (Norsko)
1956 – Cortina d'Ampezzo (Itálie)
1960 – Squaw Valley (USA)
1964 – Innsbruck (Rakousko)
1968 – Grenoble (Francie)
1972 – Sapporo (Japonsko)
1976 – Innsbruck
1980 – Lake Placid
1984 – Sarajevo (Jugoslávie – dnes Bosna a Herzegovina)
1988 – Calgary (Kanada)
1992 – Albertville (Francie)
1994 – Lillehammer (Norsko)
1998 – Nagano (Japonsko)
2002 – Salt Lake City (USA)
2006 – Turín (Itálie)
2010 – Vancouver (Kanada)
2014 – Soči (Rusko)
2018 – Pchjongčchang (Jižní Korea)
Naopak po jednom sportovci dodalo sportovce do Pchjongčchangu hned 18 zemí: Ázerbájdžán, Bermudy, Kypr, Ekvádor, Eritrea, Ghana, Hong Kong, Keňa, Kosovo, Lucembursko, Madagaskar, Malta, Portoriko, San Marino, Singapur, Jihoafrická republika, Východní Timor a Tonga.
Nejpočetnější výpravu na zimní olympijské hry tradičně vyšlou Spojené státy americké a ani jihokorejský Pchjongčchang nebude výjimkou. Celkem bude USA reprezentovat 241 sportovců, následovány Kanadou s 226 reprezentanty. Pouze tyto dvě zámořské země vyšlou do místa dění 200 a více účastníků.

Za nimi je velký propad a třetí nejpočetnější výpravu bude mít Švýcarsko (169), o jednoho reprezentanta méně budou mít olympijští sportovci z Ruska, Německo (156). Jižní Korea s Japonskem (122).

Stejně jako před čtyřmi lety je první zemí pod hranicí 100 účastníků Česko s 95 sportovci a je čtrnáctou nejpočetnější výpravou s historickým maximem od jeho založení v roce 1993.
Letošních zimních olympijských her se zúčastní celkem 92 zemí + sportovci z Ruska startující pod olympijskou vlajkou, což je o 5 více než oproti předchozím hrám v Soči. Nejvíce států přicestovalo z Evropy a to rovných 50, následuje Asie s 20, Amerika 12. Afrika 8 a jako poslední Austrálie a Oceánie 3.

Premiéru si zimních olympijských hrách odbude tato šestice: Ekvádor, Eritrea, Kosovo, Malajsie, Nigérie a Singapur.
XXIII. zimní olympijské hry budou pořádány sice pod záštitou horského střediska Pchjongčchangu, závodit se ale bude i v dalších dvou sportovních centrech.

Tím prvním je Kangnung. V tomto pobřežním středisku se budou konat všechny lední sporty, tedy lední hokej, rychlobruslení, short track, krasobruslení a curling.

Druhým sportovním střediskem bude Bokwang, v jehož sněžném parku budou probíhat závody v akrobatickém lyžování a snowboardingu.

V samostatném Pchjongčchangu budou následně pořádány nejen ceremoniály, ale i biatlon, skoky na lyžích, severská kombinace, běh na lyžích, saně, boby se skeletonem, ale i část závodů na snowboardu či alpském lyžování.
Než však přijde nastane aktuální dění ohledně slavnostního zahajovacího ceremoniálu, je zapotřebí si říct několik důležitých faktů.

Jak již bylo řečeno, tak Pchjongčchang usiloval o pořádání zimních olympijských her v minulosti již dvakrát. Poprvé jeho kandidatura směřovala k roku 2010, kde se dostal do druhého kola volby, ale zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Praze v roce 2003 prohrál v poměru 53:56 s kanadským Vancouverem.

Stejná situace se opakovala i o čtyři roky později. Pchjongčchang se znovu dostal do finálového kola volby, ale o čtyři hlasy v poměru 47:51 prohrál s ruským městem Soči.

Jihokorejský Pchjongčchang se ale nevzdal a na třetí pokus se dočkal, když přesvědčivě porazil již v prvním kole německý Mnichov a francouzské Annecy. Se 63 hlasy získal nadpoloviční většinu hlasů a konečně se může těšit z pořádání zimních olympijských her.
Vážení přátelé a fanoušci sportu, ale i vy ostatní. Příjemné páteční poledne! Čtyři roky od posledních zimních olympijských her v ruském městě Soči uplynuly a už jsou tu další. S pořadovým číslem XXIII začíná další velkolepý sportovní zimní svátek, který tentokrát uspořádá jihokorejský Pchjongčchang, který se dočkal a na třetí pokus získal pořadatelství. Dalšími středisky budou Bokwang a Kangnung.

Ačkoliv už se rozjel curlingový turnaj smíšených družstev či už je minulostí kvalifikace skokanů na lyžích, tak úderem 12. hodiny je na programu zahajovací ceremoniál, který oficiálně odstartuje XXIII. zimní olympijské hry. Jeho program je jako vždy utajovaný, ale zároveň jeden z nejsledovanějších přenosů během olympijského svátku.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:00.
Články odjinud