Životní večer Ondřeje Paláta odneslo Buffalo! Devils padli s Detroitem

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

SOUHRN NHL | Na Silvestra jen tak nezapomene český hokejový útočník Ondřej Palát. Poprvé v kariéře v NHL si připsal v jednom utkání čtyři body, když gólem a třemi asistencemi přispěl k výhře Tampy Bay 5:1 v Buffalu. Jeho trefa byla navíc vítězná a Palát byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Své galapředstavení začal v 8. minutě, kdy pomohl vybojovat puk v útočném pásmu a poté vyzval ke skórování Matthewa Carleho. Střelecky se třiadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku prosadil minutu před koncem druhé třetiny, když v přesilové hře překonal brankáře Jhonase Enrotha přesnou střelou švihem z kruhu pro vhazování a dostal Lightning do vedení 2:1. Ve třetí třetině pak zaznamenal asistenci u dvou ze tří gólů, jimiž hosté potvrdili svůj triumf.

Vedle Paláta se na něm podíleli kolegové z útočné formace Nikita Kučerov, který dal dva góly, a Tyler Johnson, jenž si připsal tři asistence. "Od chvíle, co hrají pohromadě, předvedla tahle formace pár kouzel," prohlásil trenér Jon Cooper.

"Johnson a Palát spolu hrávali už na farmě, takže se dobře znají. A Kučerov je skvěle doplňuje, jako by to byl poslední dílek do skládačky, který jim scházel," popsal Cooper.

Jeho tým si připsal čtvrtou výhru v řadě a s 52 body vládne Východní konferenci. "V pondělí rozhodl zápas Steven Stamkos, dnes tihle mladí kluci. Když to takhle bude fungovat, budeme dál a dál sbírat vítězství," dodal Cooper.

Palát vylepšil své letošní statistiky na devět gólů a 18 asistencí. S 27 body je třetím nejproduktivnějším českým hráčem v lize za Jakubem Voráčkem, který jednou skóroval při prohře Philadelphie 3:4 v prodloužení na ledě Colorada, a Jiřím Hudlerem. Ten přihrál na vítězný gól Calgary, které porazilo nejhorší tým ligy Edmonton 4:3 v prodloužení.

Voráček opět skóroval

Voráček v 11. minutě otevřel skóre utkání v Denveru díky tvrdé ráně z voleje v přesilové hře a po dvou zápasech, v nichž vyšel bodově naprázdno, se radoval z patnáctého gólu v sezoně. Po utkání ale cítil frustraci, protože jeho tým sice ve třetí třetině otočil skóre z 1:2 na 3:2, ale nakonec musel spolknout třetí porážku v řadě.

"Je to zklamání. Byli jsme pár minut od zisku dvou bodů. Ale bohužel jsme udělali několik chyb a ty nás stály zápas. Nevím, jak to vypadalo z tribuny, ale podle mě jsme byli dneska lepším týmem," prohlásil Voráček.

Trefil se i Hemský a Fleischmann

Ve druhém zápase za sebou skóroval Aleš Hemský a svou čtvrtou trefou v sezoně přispěl k vysokému vítězství Dallasu 6:0 nad Arizonou. Tyler Seguin si připsal pouze jednu asistenci, a tak v kanadském bodování stále ztrácí tři body na vedoucího Voráčka.

Z českých hokejistů se poslední den v roce trefili ještě Tomáš Fleischmann, který ale neodvrátil porážku Floridy 2:5 s New Yorkem Rangers, a David Krejčí, jehož Boston podlehl Torontu 3:4 po nájezdech.

Jersey padlo v Detroitu

Na vítězství nad Pittsburghem nedokázali navázat hokejisté New Jersey, kteří prohráli 1:3 v Detroitu. Dlouho přitom drželi naději na dobrý výsledek a od 36. minuty dokonce vedli 1:0 zásluhou prvního gólu Joea Whitneyho v sezoně.

Jenže dvě minuty před koncem druhé třetiny zaváhal jinak bezchybný gólman Cory Scheider, když betonem neutěsnil prostor u své levé tyčky a Darren Helm výjezdem zpoza branky vyrovnal. Na konci 55. minuty pak Henrik Zetterberg povedenou tečí strhl vedení na stranu Red Wings, které o pouhých 36 sekund později navýšil po rychlém protiútoku znovu Helm.

"Nepodali jsme špatný výkon. Hráli jsme podle taktických pokynů a poctivě jsme bránili. Ale bohužel nám došly síly. Bránili jsme se několikrát v oslabení a dva z našich obránců museli strávit na ledě příliš mnoho času," litoval manažer a zároveň kouč Lou Lamoriello, jemuž kvůli zdravotním problémům chybělo osm hráčů základní sestavy včetně Patrika Eliáše a Martina Havláta.

Navíc se ve třetí třetině po nárazu na mantinel nešťastně zranil další útočník Steve Bernier. "Obávám se, že to bude něco vážnějšího, ale musíme počkat na výsledky rentgenu," podotkl Lamoriello.

NHL:

Winnipeg - NY Islanders 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky: 25. a 41. Ladd - 19. a 36. Nielsen, 11. Strome, 52. Lee, 60. Bailey.
Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 32 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 23:33. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. Strome, 2. Nielsen (oba Islanders), 3. Ladd (Winnipeg).

Buffalo - Tampa Bay 1:5 (1:1, 0:1, 0:3)
Branky: 13. Enis - 49. a 59. Kučerov (na druhou Palát), 8. Carle (Palát), 40. Palát, 46. Connolly (Palát). Střely na branku: 11:25. Diváci: 19.070.
Hvězdy utkání: 1. Palát, 2. Kučerov, 3. Johnson (všichni Tampa).

Florida - NY Rangers 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky: 37. Fleischmann, 48. Hayes - 17. Kreider, 22. Brassard, 35. McDonagh, 50. St. Louis, 56. Moore. Střely na branku: 20:34. Diváci: 15.090.
Hvězdy utkání: 1. Kreider (Rangers), 2. Hayes (Florida), 3. McDonagh (Rangers).

Boston - Toronto 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 3:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 21. Söderberg, 36. Krejčí, 38. Krug - 11. Komarov, 21. Van Riemsdyk, 30. Kessel, rozh. nájezd Kadri. Střely na branku: 28:21. Diváci: 17.565.
Hvězdy utkání: 1. Kessel (Toronto), 2. Krejčí, 3. Söderberg (oba Boston).

Pittsburgh - Carolina 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 20. Kunitz, 59. Sutter - 10. E. Staal (Tlustý). Střely na branku: 39:25. Diváci: 18.639.
Hvězdy utkání: 1. Fleury, 2. Sutter (oba Pittsburgh), 3. Ward (Carolina).

Calgary - Edmonton 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 39. a 52. Colborne, 45. Bouma, 62. Jooris (Hudler) - 17. Fraser, 31. Eberle, 50. Ference. Střely na branku: 28:20. Diváci: 19.289.
Hvězdy utkání: 1. Colborne (Calgary), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Jooris (Calgary).

Detroit - New Jersey 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 38. a 56. Helm, 55. Zetterberg - 36. Whitney. Střely na branku: 28:13. Diváci: 20.027.
Hvězdy utkání: 1. Helm, 2. Zetterberg (oba Detroit), 3. Whitney (New Jersey).

Anaheim - San Jose 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 5. a 42. Pavelski, 58. Couture. Střely na branku: 28:27. Diváci: 17.174. Hvězdy utkání: 1. Pavelski (San Jose), 2. Andersen (Anaheim), 3. Burns (San Jose).

Dallas - Arizona 6:0 (0:0, 2:0, 4:0)
Branky: 28. Ritchie, 29. Sceviour, 42. Jamie Benn, 47. Eakin, 54. Hemský, 60. Garbutt. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.532. Hvězdy utkání: 1. Ritchie, 2. Eakin, 3. Lehtonen (všichni Dallas).

Colorado - Philadelphia 4:3 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 31. Guenin, 35. Rendulic, 53. Iginla, 65. O'Reilly - 11. Voráček, 43. Lecavalier, 51. Giroux. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18.007.
Hvězdy utkání: 1. O'Reilly, 2. Iginla, 3. Rendulic (všichni Colorado).

Columbus - Minnesota 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 40. Connauton, 46. Savard, 60. Johansen - 16. Parise. Střely na branku: 26:29. Diváci: 18.040. Hvězdy utkání: 1. Connauton, 2. Savard, 3. Bobrovskij (všichni Columbus).