31. května 2007 • 00:00

Extrém pro Simoniho

MONTE ZONCOLAN - Těžší už to být nemohlo. Dvojnásobný vítěz Gilberto Simoni vyhrál sedmnáctou etapu cyklistického Giro d`Italia, která končila extrémním stoupáním na vrchol Monte Zoncolan. Cílem projel lídr stáje Saunier Duval následován dalším Italem a svým týmovým kolegou Leonardem Piepolim. Vedení udržel Danilo Di Luca, který dojel na čtvrtém místě se ztrátou 31 sekund. "Tři roky jsem čekal na etapové vítězství na Giru. Už jsem si pomalu myslel, že se mi to nepovede," radoval se Simoni v cíli 142 kilometrů dlouhé trasy. V závěru se musel celý peloton vyšplhat na desetikilometrový Zonzolan označovaný za nejtěžší stoupání v Evropě, jehož sklon dosahuje místy až 22 stupňů! "Chtěl jsem letos bojovat o celkový triumf, ale Di Luca je na rozdíl ode mě ve formě. Triumf si zaslouží, jede skvěle," dodal na adresu svého krajana. Nejbližším pronásledovatelem Di Luky se včera stal Lucemburčan Andy Schleck, který dojel třetí. Náskok italského jezde v čele Gira vzrostl na dvě minuty a 24 sekund. Simoni je celkově třetí. "Myslím, že na osmdesát procent jsem vyhrál, ale až do konce pojedu na doraz," prohlásil Di Luca. Před etapou stáhla stáj EuskaltelEuskadi ze závodu svého jezdce Aketzu Peňu kvůli podezření z dopinku. Dnes absolvuje peloton rovinatou trasu dlouhou 203 kilometrů z Udine do Riese Pio X. giro v číslech 17. etapa (142 km): 1. Simoni 3:51:52, 2. Piepoli (oba It.) stejný čas, 3. A. Schleck (Luc.) -7, 4. Di Luca -31, 5. Cunego -37, 6. Codol (všichni It.) -58, ...55. PADRNOS -9:50, 118. RABOŇ -16:14. Průběžně: 1. Di Luca 77:35:35, 2. A. Schleck -2:24, 3. Simoni -2:28, 4. Cunego -3:29, 5. Mazzoleni -3:46, 6. Ricco (oba It.) -5:19, ...70. PADRNOS -1:47:16, 75. RABOŇ -1:50:33.