+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Ivo Pospíšil
8. prosince 2015 • 14:30

Soukalová už není holkou na telefonu. Maká naplno a biatlon si užívá

TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Bohemians - Slavia 0:0. Vršovické derby bez vítěze CELÝ SESTŘIH: Bohemians - Slavia 0:0. Vršovické derby bez vítěze
SESTŘIH: Hoffenheim - Werder Brémy 1:0. Pavlenkovu premiéru zkazila teč SESTŘIH: Hoffenheim - Werder Brémy 1:0. Pavlenkovu premiéru zkazila teč
VŠECHNA VIDEA ZDE

Do nové sezony vlétla jako nikdy. S novou chutí, mamutí silou a zabijáckou precizností. Dvanáct měsíců poté, kdy nevěděla co dál, ze sebe ždímá maximum. Tohle je zdokonalená Gabriela Soukalová, která vede Světový pohár a žlutý dres lídryně se jí tak líbí, že ho chce držet co nejdéle. „Proti loňsku je to nebe a dudy,“ všímá si šéftrenér Ondřej Rybář. Jak ji tedy dál udržet ve formě?Ještě vloni ji nazývali dívkou na telefonu. Roztěkaná slečna, která chtěla všem vyhovět, jenže sama na to doplácela. Teď se ale trenér Zdeněk Vítek jen pousmál a utrousil cosi o tom, že to v Östersundu nebylo tak hrozné, protože se jí mobil rozbil. Hned však dodal: „Na Gabi je nicméně znát posun. V celém jejím přístupu a soustředění.“

Gabriela Soukalová je skutečně jinde. Poznáte to v emocích, které ukazuje v cíli. V úsměvech, jimiž častuje své okolí. V pozitivním myšlení, s nímž mluví. „Závody si zase užívám,“ tvrdí. A díky tomu září - po víkendu je lídryní SP v biatlonu a žlutý dres poveze i tento týden v Hochfilzenu.

„Je to znát na první pohled, když se s ní člověk baví. Je to jako rok před olympiádou, kdy byla zcela koncentrovaná a měla chuť jít za výkonem a vítězstvím. I teď ve stíhačce bylo třeba vidět, jak už nemohla, ale přesto to nedarovala a do souboje s Dorinovou-Habertovou se zmáčkla. To by minulý rok nebylo,“ tvrdí šéftrenér Ondřej Rybář.

Kouč je radši opatrnější

Před sezonou se spíš vyčkávalo, než aby se od ní něco čekalo. Paradoxně, možná byla stále až tou druhou českou nadějí za Veronikou Vítkovou, jíž se v minulé sezoně dařilo víc.

Jenže v Östersundu nebyla Soukalová horší než pátá a při výhře ve sprintu byla jediná, která stlačila čas pod dvacet minut. Tohle tu nikdo nedokázal celých sedm let (naposledy Andrea Henkelová na MS 2008).

Výsledky Gabriely Soukalové na startu nové sezony

„Je pozitivně naladěná, biatlon dělá naplno a není to, jako když vloni nevěděla, zda chce dělat to nebo ono. Je to nebe a dudy,“ říká Rybář.

„Kdyby si udržela takovou výkonnost až k mistrovství světa, byla by to nádhera, nicméně loňský rok nebyl, jaký jsme si představovali, a to se může někde projevit. S tím musíme stále kalkulovat a já jsem v tom proto opatrnější. Doufám, že na to nedojde, nicméně musíme být připravení,“ varuje před možným úbytkem sil Rybář.

Výlety do Ameriky i Kanady

A že ty se budou ze Soukalové opět ždímat. V první řadě je tu tvrdý program, a to nejen kvůli závodům takřka každý týden, ale i novinky v podobě cest do zámoří. Během února jsou totiž těsně před MS v Oslu v plánu podniky v kanadském Canmore (časový posun -8 hodin oproti SEČ) a americkém Presque Isle (-6). Pro tělo pořádná pecka.

„Snažíme se samozřejmě trénovat, aby sportovci ten zápřah vydrželi, zvláště když k individuálním závodům přijdou ještě štafety. Nicméně ta Amerika to komplikuje, je tam časový posun, půjde o dva díly Světového poháru a navíc těsně před mistrovstvím světa. Z toho nemám dobrý pocit a ta příprava tím bude ovlivněná. Snad ji uděláme kvalitní, abychom byli připravení,“ doufá Rybář.

Pro Soukalovou v takovém případě platí hlavně krédo číslo 1: zůstat zdravotně fit.

Sama totiž dobře ví, že jak v první parádní sezoně (2012/13), tak i v následném olympijském ročníku byla čelu SP na dostřel jen do chvíle, než ulehla kvůli nachlazení či zánětu průdušek. Ztracené body jí následně v žebříčku chyběly.

Hlídané Vánoce

I proto zřejmě stráví Vánoce opět mimo Česko a v hlídaném okruhu lidí.

„Věřím ale, že když člověk žije úspěchem, tak se mu ta energie rychle vrátí. Je důležité, aby si člověk dělal radost a nezapomínal správně odpočívat, hodně spát, což je teď mezi závody potřeba,“ tvrdila po Östersundu šestadvacetiletá biatlonistka.

„V takovýchto případech se musíme držet možností, které máme. Dobrá regenerace, být psychicky v pohodě, vyhnout se různým nákazám, a tudíž nebýt v moc velkých kolektivech. To však platí pro celý tým, nejen Gábinu,“ doplnil Rybář.

„Na těch závodech se každý vydá, je náchylnější a my proto musíme být opatrní. Snad uděláme maximum, aby závodník vydržel zdravý, protože pak trvá moc dlouho, než zase naskočí zpět, a v té nabyté konkurenci je každé zaváhání znát,“ uzavřel trenér.

 
MS v biatlonu 2017
MS v biatlonu 2016
SP v Novém MěstěKlasická verze
Mobilní verze