Obhajoba se nekoná. Češi nevyužili šanci poprvé v historii obhájit bronzovou medaili a po snížení na 5:6 ve třetí třetině se český tým v závěru nevyrovnal se švýcarským tlakem a inkasoval dvě branky. Zajímavé složený a sehraný kádr tak bude nakonec bez medaile, Švýcaři naopak po čtyřech letech vybojovali znovu bronz. Trenérský tým Radima Cepka má před sebou ale ještě větší úkol, domácí šampionát v roce 2018 bude pro většinu dnešních reprezentantů asi vrcholem kariéry, tudíž se od něj dá čekat zajímavé výsledky. Z mistrovství světa je to ode mě vše, přeji hezký zbytek dne.
Hráči utkání: Pascal Meier (SUI) – Patrik Suchánek (CZE)
59:30
Jan Jelínek jde na závěr ještě na trestnou lavici za sekání.
58:56
Radim Cepek si bere oddechový čas a pokusí se ještě něco vymyslet. Český tým má něco málo přes minutu, aby dorovnal tříbrankový náskok.
58:34
Tokoš jen tak tak vytěsnil střelu Berryho na prázdnou branku, Češi hrají už dost chaoticky a často chybují.
58:09
Češi jdou risku! Souček přibíhá na lavičku a český tým bude hrát power-play.
57:47
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Podle všeho je už o majitelích bronzu jasno. MANUEL MAURER završuje svůj hattrick parádní brankou, když se dostal do krásného breaku a završil ji kličkou do backehnedu. Souček byl bezmocný. Asistence: Christoph Meier.
57:06
Ovšem švýcarský tým nakonec jde znovu do dvoubrankového náskoku! JÖL RÜGER se po vyjetí z rohu dostal nikým nebráněn před bránu a prostřelil Součka přesně mezi paži a tělo. Asistence: Tim Braillard.
56:36
Graf lehce podklouzl, ale sprintující Curney ho nakonec o balónek neobral. Švýcaři se tak snaží o rychlé přenesení hry směrem dopředu.
55:55
Tokoš po rychlém objetí branky Matějčíka pálí těsně nad! Drama tak může pokračovat dál.
55:39
Česko právě vstřelilo branku!
A Češi svou početní výhodu bleskově využili! Po Curneyho střele se Meierovi podařilo vyrazit míček jen k čepeli MATĚJE JENDRIŠÁKA, který tak dává jednoduše kontaktní branku. Asistence: Jiří Curney.
55:15
Češi dostávají možnost přesilovky! Nicola Bischofberger je vyloučen na 2 minuty za hru rukou.
54:01
Souček znovu v akci, tentokrát proti Buchlimu! Následně ještě uklidňuje hru po nepřehledné situaci.
53:13
Curney trefuje znovu tyč! Dnes má tento český forvard velkou smůlu v zakončení.
52:45
Souček si připsal znovu několik vynikajících zásahů, Češi mají velkou kopu štěstí.
51:12
Jendrišák skoro našel Curneyho, ale do jeho pasu ještě strčil čepel Buchli, který zabraňuje jisté šanci.
50:19
Tokoš při snaze o zisk míčku sekl švýcarského obránce, český celek se tak musí zatáhnout zpět na vlastní polovinu.
49:30
A je to znovu o dvě branky! K odraženému balónku před Součkovou bránou se totiž dostal MANUEL MAURER a ze vzduchu jej napálil přímo do šibenice. Souček se za touto ránou jen ohlédl. Asistence: Matthias Hofbauer.
48:35
Suchánek trefil při snaze zpracovat švýcarský volej Maurera do prstů. Sudí správně pískají faul.
47:50
Česká ofenzíva znovu ožívá, Šebek si na Curneyho nahrávku jen tak tak nenaběhl. Po tvrdém souboji totiž skončil natlačen v Meierově bráně.
46:54
Česká reprezentace se dostává na dostřel! Veltšmíd vymyslel geniální pas, na který si naběhl rychlonohý MARTIN TOKOŠ, jenž trefuje přesně pravou švýcarskou šibenici. Asistence: Lukáš Veltšmíd.
46:36
Curney trefuje po střele z první tyč! Česká první pětka teď dost zaměstnává švýcarské beky.
45:18
Veltšmíd zalehl svého soupeře, rozhodčí tak dávají švýcarskému týmu k dispozici standardní situaci.
44:33
Matthias Hofbauer po vybojování míčku Engelem pálil těsně vedle tyčky. Jelínek, který na půlce ztratil míček, si tak může oddechnout.
44:15
Švýcarský tým hraje evidentně uvolněněji a sebevědoměji, český výběr bude mít ještě plné ruce práce s dotahováním.
43:02
Souček je zpátky na hřišti, Češi tak budou čelit Švýcarům v plné polní.
43:02
Souček se podrobuje ošetření na lavičce, podle všeho jde o zranění prstu. Kafka se začíná rozcvičovat.
42:55
Souček si zapisuje další neskutečný zákrok! Konečky prstů si ještě dokázal v této třetině udržet čisté konto, když vyrazil střelu Mauerera. České šance na medaili stále žijí.
42:10
Dóža vyslal po efektních otočkách míček k Benešovi, ale jeden ze Švýcarů ještě přihrávku ztečoval mimo působnost českých florbalistů.
41:02
Berry pálil po krátké ťukané se spoluhráčí jen mimo, Češi mohou konečně vystřídat.
40:18
Švýcaři se nikam nehrnou, zkouší se bez zbytečných chyb projít až k české bráně.
40:01
Ve druhé třetině to pro Čechy vypadalo ze začátku znovu velice dobře, když po Jendrišákově brance v oslabení dostali znovu na úroveň svého soupeře. Jenomže postupem času se už Češi se Švýcary nedokázali poprat a i díky velice smolným brankám prohrávají ve druhé přestávce už o dva góly. Uvidíme, zda se ještě svěřenci Radima Cepka dokáží poprat o obhajobu medaile, mají k tomu minimálně ještě dvacet minut. Třetí třetina startuje přibližně v 15:20.
40:00
39:45
Maurer si nabíhal do předbrankového prostoru, nikdo z jeho spoluhráčů na jeho pohyb ale nereagoval, tudíž si Češi mohou na chvilku oddechnout.
38:49
Češi jsou viditelně psychicky na dně, Švýcaři s jejich obranou dělají, co chtějí.
37:54
Švýcaři jdou do dvoubrankového vedení! Po další laciné chybě v české obraně se k jednoduché Antenerově přihrávce dostal CHRISTOPH MEIER a trefuje se nechytatelně do šibenice. Asistence: Emanuel Antener.
37:20
Švýcaři jsou v plném počtu, česká přesilovka zůstává nevyužita.
37:09
Suchánek mířil po Curneyho pasu jen do Meiera. Češi svou velkou šanci nevyužili, brance zabránila jen rychle vykopnutá noha švýcarského brankáře.
36:31
Christoph Meier se dostal při oslabení ke střele, ale míří jen nad. Jelínek tak může chystat míček pro rozehrání z rohu.
35:20
Kevin Berry se při úniku Tokoše provinil nedovoleným zákrokem, český tým dostává v tomto zápase možnost první přesilovky.
34:59
Oborvskou možnost měl u české branky Graf, když se jeho pokus svezl jen těsně vedle tyčky Součkovy brány. Národní tým měl obrovské štěstí!
34:44
Švýcaři se dostávají velice jednoduše do vedení! Do nekoncentrované defenzívy, která ještě protestovala proti verdiktu sudího, se bez problému vydal MANUEL MAUER a trefuje poloodkrytou českou bránu. Asistence: Emanuel Antener.
33:51
Zurcher se postaral o další vzrušení před českou bránou, když se uvolnil po jednoduché narážečce. Souček však na jeho dva pokusy i následnou dorážku Engela reaguje jistými zákroky.
32:39
Curney zahodil velkou možnost na skórování! Nutno přiznat, že těžkou přihrávku na zpracování obdržel od Jendrišáka, ale ještě se do míčku trefil, leč bohužel nepřesně.
31:32
Beneš se prosmýkl kolem mantinelu, nicméně zde na něj už čekal pozorný Kuchen, jenž jej podle všeho obral o balónek čistě. Švýcaři tak půjdou do breaku.
31:00
Läly nabízel zajímavý pas Buchlimu, jenže míček ještě stačil vystihnout Jelínek. Český tým se může srovnat.
30:31
Berry pálí pouze vedle branky, Češi se už podle všeho ubránili.
30:19
Jelínek si svým výpadem vysloužil faul na vlastní osobu, Češi se deset sekund před návratem Dóžy usadí na švýcarské půlce.
29:34
Švýcarská přesilovka je s vědomím českého snížení dost zpomalená, Češi tak nemají problémy s vystínováním svých soupeřů.
28:57
Češi se však přece jen dostávají k vyrovnání! Šebek s Jendrišákem vyrazili do bleskového kontru a právě MATĚJ JENDRIŠÁK využívá rozhozené švýcarské defenzívy, čímž srovnává na 3:3. Asistence: Daniel Šebek.
28:31
Patrik Dóža sekl po Maurerově holi, když se pokoušel o zakončení. Sudí českého forvarda tak celkem logicky vylučují
27:35
Jelínek se ocitl relativně volný před Meierovou bránu, ale míček se k němu neodrazil plně optimálně. Češi se tak pokusí o další střelecký pokus až po další kombinaci.
26:42
Po Suchánkově chybě předvedl Souček excelentní zákrok! Buchli měl před sebou prakticky prázdnou bránu, ale český golman se ještě stačil natáhnout přes celou brankovou čáru a zasáhnout.
25:52
Kološ se tlačil do střely, ale Meier s pomocí Zurchera výpad českého beka odrazil. Švýcaři budou rozehrávat z rohu.
24:43
Läly se mohl dostat k pasu Braillardově přihrávce, ale po tvrdém souboji mimo hru spadl na palubovku. Sudí zůstávají v klidu a nepískají ani nedovolený zákrok.
23:46
Tokoš pálí pouze do Meiera, švýcarská defenzíva si tuto situaci pohlídala.
23:12
Češi se konstruktivní kombinací snaží postupně překonat švýcarský obranný blok, který je v těchto minutách opravdu velmi pozorný.
22:37
České přečíslení tři na dva se do statistik nezapíše, Dóže totiž Benešovi poslal přihrávku na backhand a u něj také akce skončila.
21:52
Němeček je zpátky na hřišti, Švýcaři tak svou první početní výhodu nevyužili.
21:11
Švýcaři zatím kombinují po celém přesilovkovém trojuhelníku, avšak střela zatím nepřichází.
20:10
Šebek se snažil dostat k lobu Jelínka, ale nakonec míček spadl za mantinel a Švýcaři se na chvíli zdrží na své obranné polovině.
20:01
V první třetině se Češi ukázali nejprve jako velice odhodlaný tým, který si chce jít za medailí. Ale postupem času se do hry národního týmu dostala pasivita a menší chybky, které se Švýcarům podařilo využít. Po třetí brance byl navíc střídán Tomáš Kafka Lukášem Součkem. Nový muž na hřišti ještě zatím neinkasoval tudíž i do druhé třetiny bude platit skóre 3:2 ve prospěch Švýcarů. Češi však budou v prvních minutách druhé periody přesilovce. Druhá třetina startuje přibližně v 14:33
20:00
19:52
Ondřej Němeček se v závěru první třetiny provinil nedovoleným zákrokem, za který si půjde sednout na minuty na trestnou lavici. Berryho směřujícího k brance totiž dostal na palubovku díky podražení.
18:46
Dóžá pálí backhandem jen do levé nohy Meiera, česká reprezentace dostává k dispozici rozehrávku z rohu.
18:30
Švýcaři si vytvořili menší tlak, Kološ má velké problémy s ubráněním jejich výpadů do středu hřiště.
17:38
Berry se dostával po buly v rohu k překvapivé ráně, jenže nakonec se k ohrožení české branky nedostal. Balónek totiž nedokázal dostatečně zpracovat.
16:52
Jendrišák obral hvězdného Matthiase Hofbauera, ale z jeho breaku se snížení nekonalo. Český útočník totiž poslal míček pár čísel mimo bránu.
15:28
Beneš s Dóžou se pokusili zaměstnat Meiera, jenomže ten na střely obou českých forvardů měl odpověď v podobě jistého zákroku. Švýcaři se mohou zkonsolidovat.
14:22
Šebek a poté i Curney vyslali střelu ze skoro totožného místa, ale ani jeden se mezi tři tyče netrefuje. Míček letěl v obou případech pár milimetrů nad horní tyčku.
13:45
Jendrišák se dral do šance, ale v rozhodujícím okamžiku mu poskočil míček. Češi se musí vrátit na vlastní polovinu.
12:29
Češi si ani po třetím inkasovaném gólu nedokáží popasovat se švýcarskými ataky, hráči se lvíčkem na drese hrají opticky pasivněji než jejich soupeř.
11:59
Tým Radima Cepka se rozhodl k vystřídání brankáře Tomáše Kafky, kterého nahrazuje Lukáš Souček.
11:59
Švýcaři se dnes poprvé dostávají do vedení! Díky výborné cloně neměl Kafka moc možností zasáhnout na střelbu CHRISTOPHA CAMENICSHE skoro z poloviny hřiště. Asistence: Jöl Rügger.
11:27
Kološ na poslední chvíli vystihl švýcarský pas a raději míček odpaluje přes půlící čáru. Česká defenzíva může alespoň vystřídat.
10:49
Suchánek se po přečíslení pokusil vypálit skoro z nulového úhlu, balónek se dostává k připravenému brankáři Meierovi.
09:38
Švýcaři si pomalou kombinací snaží najít prostor ke střelbě, ale česká obrana je pozorná a výborně zahušťuje střed hřiště.
08:44
Švýcaři se v posledních minutách dokázali vyrovnat české hře a bez větších obtíží na několik sekund zavřeli český výběr na jejich polovině. Zatím však bez střeléckého pokusu.
07:06
Suchánek se po českém volném úderu dostal do střelecké pozice, ale pálí jen k připravenému Meierovi.
06:52
Ondrušek pálí zápěstím jen mimo bránu, jeho pokus však byl ještě tečován.
05:07
Jenomže Švýcaři znovu našli odpověď! Po rychlé akci se střelou příklepem trefuje přímo nad ruku brankáře Kafky TIM BRAILLLARD. Asistence: Luca Graf.
04:14
Curney znovu hrozil u soupeřovy branky, ale tentokrát se mezi tři tyče jeho střela nevešla. Rozehrávat budou v tomto zápase určení domácí.
03:08
A Češi jdou přece jen do vedení! Po krásné kombinaci a zadovce Dóžy se k míčku dostal Beneš, který jej posunul na volného TOMA ONDRUŠKA, jenž se trefuje přímo do šibenice. Asistence: Marek Beneš.
02:44
Curney se hnal po velké minele ve švýcarské rozehrávce sám na branku, jenže své sólo nedokázal gólově zakončit. Meier totiž vytáhl perfektní zákrok nohou.
01:15
Tomášík se dokázal z úhlu popasoval z nahrávkou Sladkého, avšak sudí po výborném zákroku Meira přerušují hru za hru v malém brankovišti.
00:45
Jenže máme za malý okamžik znovu vyrovnáno! Právě v této chvíli se ukázala krása florbalu, kdy Švýcaři snižují během dvou sekund, kdy Antener vybojoval míček po buly a poslal přesně na hůl CHRISTOPAHA MEIERA, který se prosazuje nenápadnou střelou. Asistence: Emanuel Antener.
00:43
Šebek vybojoval míček po hrubici ve švýcarské rozehrávce a poslal jej přímo na JIŘÍHO CURNEYHO, který se prosazuje přesně do míst, kam už Meier nedosáhl. Asistence: Daniel Šebek.
00:18
Šebek pálí jen Meiera, Švýcaři mohou jít do breaku!
00:15
Curney se snažil dostat na útočnou polovinu, ale byl zastaven švýcarskými hráči nedovoleným zákrokem.
00:01
Line-upy obou celků jsou na hřišti, za okamžik začínáme.
V Rize zazněla i česká národní hymna, už prakticky nic nebrání zahajovacímu buly.
Ještě prvním buly jsou ovšem na řadě hymny, jako první zazní ta švýcarská.
Na palubovku už míří oba celky, utkání za malou chvíli začíná.

Švýcarsko: Meier (Wolf) – Camenisch, Zurcher, Kuchen, Bischofberger, Berrry, Graf, Hofbauer Ch. – Rüger, Hofbauer M., Scalvinoni – Maurer, Meier, Antener – Buchli, Braillard, Läly – Engel, Mendelin

Česko: Kafka (Souček) – Němeček, Jelínek, Suchánek, Veltšmíd, Šešulka, Kološ, Sýkora – Curney, Šebek, Jendrišák – Tokoš, Tomašík, Sladký – Beneš, Dóža, Ondrušek – Koutný, Matějčík

Rozhodčí: Thomas Andersson, Rickard Wissman (oba Švédsko).
Rozhodčími dnešního utkání je švédské duo Thomas Andersson, Rickard Wissman. Oba dva mají bohaté zkušenosti z mezinárodních utkání, avšak v Rize je to pro ně jejich první mistrovství světa. V Lotyšsku už odřídili šest utkání.
Češi Švýcary naposledy porazili na Mistrovství světa v Gothenburgu v roce 2014 v zápase o 3. místo. Ve stejné fázi turnaje se to Čechům povedlo jen jednou, a to o čtyři roky dříve v Helsinkách, kde sestava kolem Milanů Fridricha a Garčara zvítězila přesvědčivě 9:3. Co dokáží Češi dnes? Přeruší čtyřzápasovou sérii trvající dva roky, ve kterém se Švýcarům nedokázali vyrovnat?
Poslední 3 vzájemné zápasy
06.11.2016 Švýcarsko x Česko 9:5 (EFT Växjö)
24.04.2016 Švýcarsko x Česko 8:6 (EFT Prilly)
08.11.2015 Česko x Švýcarsko 5:6 (EFT Brno)
Zápasy obou týmů na MS

Švýcarsko
10.12. Švédsko x Švýcarsko 7:2 (semifinále)
09.12. Švýcarsko x Norsko 7:2 (čtvrtfinále)
06.12. Švýcarsko x Německo 11:3 (skupina)
04.12. Finsko x Švýcarsko 6:4 (skupina)
03.12. Estonsko x Švýcarsko 4:8 (skupina)

Česká republika
10.12. Finsko x Česko 4:3 (semifinále)
08.12. Česko x Estonsko 8:2 (čtvrtfinále)
06.12. Švédko x Česko 8:4 (skupina)
04.12. Lotyšsko x Česko 3:9 (skupina)
03.12. Česko x Norsko 8:4 (skupina)
Svěřenci Radima Cepka vstoupili do mistrovství s neurčitými očekáváními. Ne úplně optimální forma z Euro Floorball Tour však byla po prvních utkáních v Rize ta tam. Češi se v nabité skupině nejprve popasovali se stále se zlepšujícími Nory a Lotyši. Na závěr skupinové fáze je pak čekali jako tradičně nabití Švédi. Ovšem žádné překvapení se nekonalo, prohra "pouze" 4:8 však ukázala, jakou sílu v Lotyšsku Česká republika má. Nově dorostlá generace v pobaltské zemi ukázala i ve čtvrtfinále, do kterého postupovalo Česko ze druhé pozice, jaké zbraně ji zdobí a i přes nepovedenou první třetinu postoupili přes nerozklíčovatelné Estonce do semifinále. Zde přišla pro národní tým největší zkouška. Finsko se ale letos nejevilo tak silné, jaké bývávalo. Přesto jeho síla byla nepopiratelná. Češi se však ve výhodně vyvíjejícím se zápase zažili šok, když podobně jako jejich kolegyně před rokem obdrželi těsně před koncem základní části smolnou branku, která rozhodla o postupu do finále. Sedm sekund dělilo Čechy od senzace... Dnes však musí být vše zapomenuto, před hráči se lvíčkem na prsou stojí nová výzva! Nejužitečnějším hráčem je v Rize Tom Ondrušek (Warberg) se sedmi brankami a dvěma asistencemi. K němu se často na tomto šampionátu připojuje i Matěj Jendrišák (Linkoping) s devíti body (6+3) a Jiří Curney (Mladá Boleslav), jenž vstřelil čtyři branky a k tomu si připsal ještě dvě gólové nahrávky.
Švýcarsko
Reprezentanté Helvetského kříže se do boje o bronzovou medaili dostali už na devátém mistrovství světa v řadě. Švýcaři nevstoupili do turnaje nějak přesvědčivě, když zdolali Estonce jen o čtyři branky. Poté ale pozlobili svého rivala ve skupinové fázi, Finsko však přece jen zvítězilo i díky výraznému náskoku získaném v úvodu zápasu 6:4. Na závěr skupinové fáze porazili svěřenci švédského kouče Davida Janssona Němce a postupovali do čtvrtfinále z druhé pozice. Utkání s Německem se ovšem zapsalo i do statistik, Matthias Hofbauer během něj totiž stanovil nový rekord v počtu bodů na světovém šampionátu. Čvrtfinále zvládli švýcarští florbalisté o tři dny později ve velké pohodě, když přetlačili nevyzpytatelné Nory. Semifinále však, jak už bylo zmíněno, bylo jejich konečnou, když narazili na dominantní Švédy a i přes překvapivě vyrovnanou hru po celé dvě třetiny se v závěru utkání největších favoritů na titul nechytili a podlehli Seveřanům 2:7. V Lotyšsku se zatím bodově nejvíce daří Lucu Grafovi, jinak obránci Curychu, který zaznamenal 7 kanadských bodů. (4+3). V závěsu za ním je pak legendární Matthias Hofbauer (Willer-Ersigen), který ke dvěma asistencím přidal čtyři branky. Toto duo pak doplňuje i Manuel Engel, hrající Superligu ve Växjö, s šesti body (3+3).
Hezké nedělní odpoledne, na mistrovství světa mužů vše vrcholí ke svému závěru. O bronzovou medaili se ještě před samotným finále utkají neúspěšní semifinalisté, tedy výběry Švýcarska a České republiky. Utkání startuje v 13:45!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:45.