Mistrovství Evropy ve fotbale - 2. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Anglie : Skotsko - 18. června 2021   21:00

Anglie
Pickford – James, Stones, Mings, Shaw – Rice, Phillips – Foden (63. Grealish), Mount, Sterling – Kane /C/ (74. Rashford).
Johnstone, Ramsdale – Maguire, Henderson, Trippier, Coady, Sancho, Calvert-Lewin, Bellingham, Chilwell.
Mateu – Cebrián, del Palomar (ESP)
22 500 diváků
Skotsko
Marshall – McTominay, Hanley, Tierney – O'Donnell, McGinn, Gilmour (76. Armstrong), McGregor, Robertson /C/ – Dykes, Adams (86. Nisbet).
Gordon, McLaughlin – Christie, Fleck, Cooper, Fraser, Patterson, Hendry, Forrest, McKenna.

Nejstarší derby světového fotbalu nepřineslo ve Wembley gól a podobně jako to první z roku 1870 končí nerozhodně.
Skotové byli favorizované Anglii rovnocenným soupeřem, po změně stran přestáli krátký nápor a utkání s minimem šancí dovedli k zisku bodu, který jim zachovává naději na postup do osmifinále.
Domácí byli nejblíže k rozhodnutí již ve 12. minutě, kdy po rohu hlavičkoval Stones do tyče.
Pro české fotbalisty znamená tento výsledek jistotu prvního místa ve skupině, pokud uhrají alespoň bod v závěrečném duelu s Anglií.
Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 1:2. Střely mimo: 6:3. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 13:14.
90+2'
90+2'
Grealish postupoval proti couvající přesile až do šestnáctky, ale tam neměl ani decimetr prostoru, tak vrací míč dozadu.
90+1'
Situaci jako teď sledujeme spíše v ragbyových kláních Angličanů se Skoty. James přízemním centrem hledal Rice, který na malém vápně upadl a přes něj se převalila celá hromada hráčů obou mužstev, až míč zmizel z dohledu. Nakonec rozhodčí píská prohřešek domácím.
90+1'
Sudí Mateu nastaví zápas o dvě minuty.
89'
Když k ní došlo, zpracoval si vepředu útočník druholigových Queens Park Rangers a skotské reprezentace Lyndon Dykes míč rukou...
88'
Luke Shaw zezadu stáhl k zemi Johna McGinna, Skotové se nezdají spěchat s rozehrávkou.
87'
Žlutou kartu dostává Stephen O'Donnell (Skotsko).
87'
Ve skotské obraně vládne nenápadný, ale o to pevnější pilíř Grant Hanley. Přes něj je pro anglické barvy cesta k bráně zarubaná.
86'
Skotsko podruhé střídá: ze hřiště odchází Che Adams, posledních pár minut na trávníku stráví útočník edinburgského Hibernianu Kevin Nisbet.
84'
Skotové dobrým presinkem udržují domácí pod tlakem a dvakrát po sobě rychle získali zpět ztracený míč.
82'
Armstrongův líně kopnutý roh odhlavičkoval rezolutní hlavičkou Mings.
82'
McGinn napřáhl ze zdánlivě beznadějného místa, tečovaná střela z 35 metrů se snáší na tribunu a je z toho roh pro Skotsko.
81'
Změní poslední desetiminutovka bezbrankové skóre? Současný výsledek znamená, že Česku stačí k prvnímu místu ve skupině s jistotou remíza v závěrečném utkání proti Anglii.
79'
Andrew Robertson lehce došlápl na nohu Raheema Sterlinga v době, kdy míč již opouštěl hrací plochu. Penalta by byla velmi přísná, španělský sudí hru v tomto případě pouští.
78'
Che Adams se dostal nečekaně k Robertsonovu centru, který mu hlavou přizvedl jeden z Angličanů. Z těžkého úhlu střílel nikým nerušen, ovšem míči dal opačnou faleš a rána letí daleko mimo.
76'
První střídání v celku Skotska: ze hřiště odchází Billy Gilmour, na jeho místo míří Stuart Armstrong.
75'
Z trávníku se zvedá faulovaný McTominay, skoro až ke středovému kruhu běží rozehrát trestný kop skotský brankář Marshall.
74'
Střídání v týmu Anglie: kapitánskou pásku svléká dnes střelecky mlčící Harry Kane, na hřiště vbíhá Marcus Rashford.
74'
Možná střela šajtlí z nouze, možná jen zvláštní centr. Shaw si nalevo zaběhl za O'Donnellova záda po pěkné akci na jeden dotek, načež z těžkého úhlu vypálil křížně hodně mimo.
72'
Raheem Sterling si nepohlídal těsný ofsajd, přitom po pěkné Kaneově patičce mohl jít do volného prostoru na pravém křídle.
71'
Dnešní utkání sleduje 22 500 diváků.
70'
Wembley sleduje první delší souvislou kombinaci Skotů, ovšem pouze okolo půlící čáry.
68'
Odskočený míč zakopávají hosté až k brankáři Pickfordovi.
67'
Střídajícího Grealishe poslal k zemi hraničním, leč odpískaným zákrokem McTominay.
66'
Ani rohový kop Anglie nic podstatného pro vývoj ostrovního derby nepřinesl.
64'
Další skotský roh vyboxoval jednou pěstí Jordan Pickford a Angličané budou po úspěšném souboji u lajny vhazovat.
63'
Anglický trenér Southgate sáhl k první změně v sestavě: hřiště opouští Phil Foden, nahradí ho Jack Grealish.
63'
Harry Kane si na chvilku zahrál házenou.
62'
Hanley sklepl Robertsonův roh hlavou pro Lyndona Dykese. Jeho halfvolej vyhlavičkoval z brankové čáry Reece James!
62'
Před vlastní bránou zvolil Tyrone Mings jednodušší řešení a naskakujícího Dykese nepustil k hlavičce. Naopak sám hlavou přehodil vlastní bránu.
61'
Mingsovy nůžky střihly jen vzduch, Skotové se rohu ubránili.
60'
Mountův přímočarý průnik zarazil za cenu rohu Scott McTominay.
59'
Nízkým obloučkem přehodil Luke Shaw dvojici spoluhráčů a míč vyhlavičkoval rybičkou z malého vápna Kieran Tierney.
57'
Skotský protiútok měl zvláštní průběh. Po uklouznutí bránícího Mingse si Dykesovu zblokovanou střelu našel ve vápně jeho spoluhráč Adams, jenže míč se mu zamotal pod nohama a když ho konečně vylovil, napálil z otočky také jen jednoho z hráčů v bílém, kteří se stačili vrátit v dostatečném množství.
55'
Harry Kane pěkně našel zpětnou přihrávkou Reece Jamese, který z hranice šestnáctky o metr přestřeluje.
53'
Druhá půle se zatím hraje na jednu bránu. Angličané to k ní ovšem mají daleko a snaží se lákat Skoty ven z obranné ulity.
51'
Robertsonovu přihrávku do vápna z levého křídla bez potíží odvrací domácí Stones.
49'
Po rohu zakončuje velice nepřesně Phil Foden.
48'
David Marshall se dočkal ostrého zákroku. Robertson odkopl Sterlingovu prostrkávačku z malého vápna jen k Masonu Mountovi, který se opřel do míče z 22 metrů. Skotský brankář vyráží skokem po pravačce jeho dělovku na roh.
47'
A když už práci načal, tak ji obránce londýnského Arsenalu také dokončil a odvrací i rohový kop ze skotského pokutového území.
46'
Shaw si vyměnil míč se Sterlingem a hledal podél malého vápna Kanea, před ním však balon uklidil na roh Tierney.
46'
Po 45 minutách hry bez vteřinky nastavení platí ve Wembley stále bezbrankové skóre. Skotsko je v ostrovním derby překvapivě zdatným protivníkem favorizované Anglii. Zápas začal velmi ostře, ale také svižně s řadou náznaků či přímo šancí, ale postupně se začalo více taktizovat. Na každé straně byla k vidění jedna „loženka“ a tak je poločasové skóre spravedlivé.

Statistiky první půle:
Držení míče 59% – 41%, střely na bránu 0:1, střely mimo 3:2, rohy 2:2, ofsajdy 1:0, fauly 8:6.
45'
45'
Z rohového kopu však hosté gól do šatny nevytěžili, ani se nedostali k zakončení.
44'
Skotové vystrčili růžky ze své ulity, Mings srazil Adamsův střelecký pokus na roh.
42'
Hosté jen na chvilku odkopli míč z rohu pokutového území před Phillipsem, domácí mohou pokračovat v tlaku.
41'
Výběr Albionu si teď hraje se soupeřem bago, ovšem jen v bezpečné vzdálenosti od skotské brány.
39'
Ostře kopnutý roh vyboxoval stojící Pickford přes houštinu těl v bílém i modrém.
38'
Callum McGregor zařídil v souboji nedaleko praporku roh pro hosty.
36'
Foden se zbytečně hádá s rozhodčím, který svůj verdikt o jeho útočném faulu měnit nehodlá.
35'
Fodenův troufalý průnik zastavuje čistě skotský kapitán Robertson.
34'
Po Sterlingově přihrávce podklouzl při centru Mount a tak jen míč odevzdal modrým.
32'
Phil Foden vystartoval na Shawův pas dříve než skotští obránci, ovšem zpracování míče podrážkou za úmyslem zaostalo a balon se svezl do zámezí.
30'
Obrovská šance Skotska! Stephen O'Donnell trefil Tierneyho zpětný centr parádně z voleje, střela přes obránce ještě nepříjemně skočila na mokré trávě, ale Jordan Pickford podržel Anglii úžasným skokem po pravici. Vyražený míč hlavičkoval v záklonu již neškodně vedle tyče Adams.
29'
Dnes zatím málo viditelný Harry Kane naskakoval rybičkou na Jamesův skákavý centr a v obtížné pozici hlavičkoval vedle.
28'
Robertson se nedostal k průnikové přihrávce přes Jamese, který měl pár metrů náskok a míč si pokryl tělem.
27'
Marshall zachytává dlouhý nákop a hned vyhazuje míč skotským obráncům.
26'
Skotové promarnili další přímý kop, poté navíc fauloval Tierney zezadu Fodena a míč dostávají domácí.
24'
Angličané uklidňují hru rozvážnou kombinací na vlastní polovině. Části publika se to podle nesmělého pískotu nezdá.
22'
Ze série hlavičkových soubojů se po trestném kopu odrazil míč z vápna před Kierana Tierneye, který ho z dálky nasměroval až na tribunu.
22'
Stones si ve vzduchu doslova osedlal Dykese, ani při tomto zákroku si nemohla píšťalka hlavního sudího odpočinout.
20'
Skotští fotbalisté po ubráněném rohu vyrazili do brejku, jenže McGregor na půlce hřiště jen nakopl míč do země nikoho.
19'
McTominay srazil Mountův přízemní centr na rohový kop.
18'
Vzrušení při Fodenově zakončení těsně vedle bylo zbytečné, pomezní dobře viděl půlmetrový ofsajd anglického blonďáka.
17'
Z vyhraného hlavičkového souboje holohlavého Dykese nemohl nikdo těžit, skotský hrot byl na hranici šestnáctky zcela osamocen.
15'
Žlutou kartu dostává John McGinn (Skotsko).
14'
Phillips vleže na zemi zaháčkoval oběma nohama McGinna a španělský sudí Antonio Mateu Lahoz k sobě povolává oba kapitány ke krátké domluvě.
13'
Raheem Sterling se uvolnil na levé straně pokutového území, McTominayovi nasadil jesličky a dobíhající Mason Mount jeho přízemní centr bez přípravy posílá vedle bližší tyče.
12'
Skoty zachránila po rohovém kopu tyčka! Anglický stoper Stones naskakoval na malém vápně na Mountův roh nikým neobsazený, hosté jeho hlavičce jen přihlíželi.
11'
Technická střela Masona Mounta z 20 metrů byla tečována na roh.
9'
Příležitost přímého kopu dostalo také Skotsko. Robertsonův centr od levé postranní čáry však domácí z vlastního vápna odhlavičkovali.
8'
Mountův polovysoký trestný kop z nějakých 40 metrů prodlužoval patičkou ze vzduchu Declan Rice, ovšem jen míč lehce posunul ke skotskému brankáři Marshallovi.
6'
Hosté hrají hodně od podlahy, Angličany odstavují od míče víceméně pouze nedovolenými zákroky.
5'
Gilmour ve středovém kruhu zatáhl Mounta za dres a pro jistotu mu ještě zezadu nakopal.
4'
První náznak šance mělo překvapivě Skotsko. Gilmourovu uličku krásně prodloužil McGinn na pravé křídlo na O'Donnella, který našel uprostřed pokutového území Adamse. Jeho rána z dobré pozice narazila jen do posledního anglického beka Stonese.
3'
Grant Hanley si svým mohutným tělem pokryl míč a nepustil k němu na hrací ploše Kalvina Phillipse.
2'
Jordan Pickford si na velkém vápně počkal na dlouhý nákop Skotů, který mu přistrčil Reece James a Angličané zahajují rozehrávku zezadu.
1'
Domácího Shawa přivítal na hřišti už v 10. vteřině zápasu hned po úvodním výkopu Dykes, který ho zboural ve výskoku.
1'
V deštivém londýnském večeru vystupují z útrob fotbalového svatostánku ve Wembley na trávník obě jedenáctky. Angličané budou hrát v bílých dresech, Skotové v modrých. Hlediště je zaplněné z jedné čtvrtiny, i tak by měla zápas doprovodit pravá fotbalová atmosféra.
Ve skotském mužstvu je změn po porážce s Českem více: nehrají Christie, Cooper, Hendry a Armstrong, naopak nastupuje uzdravený obránce Tierney a spolu s ním od začátku dostávají důvěru trenéra Clarkea útočník Adams, záložníci Gilmour a McGregor.
Anglický kouč Gareth Southgate udělal proti úvodnímu duelu skupiny dvě změny v sestavě – krajní obránce Walkera a Trippiera nahradili James a Shaw. Výsledkem je jedenáctka o průměrném věku 25 let a 31 dnů, což je nejmladší mužstvo Anglie v historii na jakémkoli vrcholném turnaji.

Anglie: Pickford – James, Stones, Mings, Shaw – Rice, Phillips – Foden, Mount, Sterling – Kane (C).
Náhradníci: Johnstone, Ramsdale – Maguire, Grealish, Henderson, Rashford, Trippier, Coady, Sancho, Calvert-Lewin, Bellingham, Chilwell.

Skotsko: Marshall – McTominay, Hanley, Tierney – O'Donnell, McGinn, Gilmour, McGregor, Robertson (C) – Dykes, Adams.
Náhradníci: Gordon, McLaughlin – Christie, Fleck, Cooper, Armstrong, Nisbet, Fraser, Patterson, Hendry, Forrest, McKenna.

Rozhodčí: Mateu – Cebrián, del Palomar (ESP).
Vzájemné zápasy

Rivalita mezi Skotskem a Anglií sahá hluboko do 19. století. Právě tyto dva britské národy hrály pravidelná "mezistátní" utkání dvakrát ročně již od 5. března 1870, tedy v době, kdy na evropském kontinentu ještě dávno o kopané nikdo neslyšel.

V modernějších dobách se na evropských či světových šampionátech odehrálo kupodivu jen jediné utkání, na domácím ME 1996 s výsledkem Anglie - Skotsko 2:0 (Shearer, Gascoigne).
Další čtyři duely se odehrály v rámci kvalifikací:
o ME 2000 Skotsko – Anglie 0:2, Anglie – Skotsko 0:1 a
o MS 2018 Anglie - Skotsko 3:0, Skotsko – Anglie 2:2.
Anglie

Domácí Anglie je jedním z největších favoritů celého evropského šampionátu. V kvalifikační skupině za sebou nechala i Česko a zajistila si postup z prvního místa. Angličané si navíc mohou užívat to, že svá skupinová utkání odehrají ve Wembley. Anglie vstoupila do turnaje už v pondělí, kdy změřila síly s Chorvatskem. Angličané sice vstoupili do utkání aktivně, ale v úvodu branku nevstřelili. Až ve druhé půli rozhodl o triumfu favorita Raheem Sterling.
Anglie je tak neporažená od loňského listopadu, kdy prohrála s Belgií. Od té doby si připsala sedm vítězství v řadě.
Skotsko

Skotsko se na evropský šampionát dostalo poprvé od roku 1996 doslova s odřenýma ušima – přes baráž z Ligy národů, ve které dvakrát uspělo na penalty. Nejprve v rozstřelu vyřadilo Izrael a poté ve finále Srbsko. Poslední neproměněnou penaltou poslal Skotsko na evropský šampionát Mitrović.
První utkání ME odehrálo Skotsko v pondělí doma v Glasgow. Pro celé Skotsko šlo o velký svátek. Děti dostaly volno ve škole, pořádala se veřejná promítání. Výsledek ale pro Skotsko nedopadl růžově. Přestože si v utkání vypracovalo řadu šancí, které zlikvidoval famózní Tomáš Vaclík, proti Česku padlo 0:2. Derby s Anglií bude pro Skotsko nejen dalším svátkem, ale především soubojem o naději na postup.
Nominace Skotska

Brankáři: Craig Gordon (Heart of Midlothian), David Marshall (Derby County), Jon McLaughlin (Glasgow Rangers)

Obránci: Nathan Patterson (Glasgow Rangers), Declan Gallagher, Stephen O’Donnell (oba Motherwell), Andy Robertson (Liverpool), Kieran Tierney (Arsenal), Greg Taylor (Celtic Glasgow), Liam Cooper (Leeds), Grant Hanley (Norwich), Scott McKenna (Nottingham), Jack Hendry (Oostende)

Záložníci: Billy Gilmour (Chelsea), David Turnbull, Callum McGregor (oba Celtic Glasgow), Scott McTominay (Manchester United), Stuart Armstrong (Southampton), John McGinn (Aston Villa), John Fleck (Sheffield United)

Útočníci: James Forrest, Ryan Christie (oba Celtic Glasgow), Ryan Fraser (Newcastle), Lyndon Dykes (QPR), Che Adams (Southampton), Kevin Nisbet (Hibernian)
Nominace Anglie

Brankáři: Jordan Pickford (Everton), Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich)

Obránci: Kyle Walker, John Stones (oba Manchester City), Luke Shaw, Harry Maguire (oba Manchester United), Kieran Trippier (Atlético Madrid), Tyrone Mings (Aston Villa), Conor Coady (Wolverhampton), Ben Chilwell, Reece James (oba Chelsea), Ben White (Brighton)

Záložníci: Declan Rice (West Ham), Jack Grealish (Aston Villa), Jordan Henderson (Liverpool), Kalvin Phillips (Leeds), Jude Bellingham, Jadon Sancho (oba Dortmund), Mason Mount (Chelsea), Phil Foden (Manchester City), Bukayo Saka (Arsenal)

Útočníci: Harry Kane (Tottenham), Raheem Sterling (Manchester City), Marcus Rashford (Manchester United), Dominic Calvert-Lewin (Everton)
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.