Rozehráli part, který jen těžko skončí smírem. Spor šéfa olympioniků Jiřího Kejvala (53) a předsedy sportovní agentury Filipa Neussera (39) bude mít na konci vítěze a poraženého. Bude mít jedna z institucí i nového bosse?
Oba mají čerstvý mandát pro své funkce. Neusser se stal »ministrem sportu« v květnu, když bývalý Kejvalův protikandidát na post předsedy ČOV nahradil v úřadu chybujícího Hniličku. Do čela agentury ho jmenoval premiér Babiš, kterému je také odpovědný. Jen on rozhoduje o jeho odvolání.
Jiří Kejval byl potřetí zvolen šéfem olympijského výboru na konci června, když po odchodu Neussera do NSA neměl protikandidáta. Mandát má silný – volilo jej 62 ze 70 delegátů. Může přesto válka, která vzplála kvůli covidovému letu do Tokia a ve které se navzájem obviňují ze lží, zahýbat jejich pozicemi?
Blesk oslovil pět top funkcionářů českého sportu s jasnou otázkou:
Můžou osobní spor, který by mohl paralyzovat český sport, ustát ve svých funkcích pan Kejval i pan Neusser?
Miroslav Jansta (59), předseda České unie sportu
„Když jsem v úterý slyšel vystoupení Jiřího Kejvala, tak jsem si připadal, že on je ministr sportu a Filip Neusser předseda olympijského výboru. Vyděšeně jsem na to koukal a říkal si, co to je za bláznovinu. Proč se emocemi přebíjí věc, která se dá jednoduše řešit? Filip Neusser to určitě ustojí, protože ta funkce je politická a může tam být jen zájem v rámci jednání po volbách. Jiřího Kejvala jsme nevolili, Česká unie sportu má usnesení, že je nedůvěryhodný. Byl ale zvolený v demokratických volbách a beru to tak, že někomu vyhovuje a někomu ne, to je v demokracii normální. Když se s tím však nepopasuje a tu věc nevyřeší, tak tam těžko může působit. Proto jsem se i ozval, protože takový průšvih nelze odbýt tím, že mu to je líto. Někdo nese odpovědnost. Teď teprve nastává klid to vyřešit, najít tu míru odpovědnosti u jednotlivých členů ČOV a vyhodnotit to. Takže bych teď rozhodně nevolal po žádné krvi. Nikde, na žádné straně.“
Šéf České unie sportu Miroslav Jansta • Michal Beránek (Sport)Tomáš Král (57), předseda Českého svazu ledního hokeje
„Detailně to nesleduji a to, co jsem zaregistroval, tak si nemyslím, že je věc, která by měla paralyzovat český sport. To by k tomu stačilo málo. Vnímám to čistě jako jejich osobní spor.“
Šéf Českého hokeje Tomáš Král • Archiv Blesk/Martin SekaninaIvo Kaderka (57), předseda Českého tenisového svazu
„Ano, oba to ustojí. Pan nový předseda NSA je inteligentní, ambiciózní profesionál a nepochybuji o tom, že zvolí tu v této situaci nejlepší cestu. Nemyslím si, že tam hraje roli nějaká osobní animozita, ale jsem spíš názoru, že celá ta kauza má věcné pozadí. Šéf agentury s ohledem na své kompetence a povinnosti musí konat, a to bez ohledu na to, že byl před nějakým časem protikandidátem pana Kejvala. V tu chvíli se musíme bavit jako maximální profesionálové a udělat ty věci ve prospěch českého sportu. U pana předsedy Neussera o tom nepochybuji, protože ho znám víc než deset let. Mám o něm velice dobré mínění.“
Libor Varhaník (55) předseda Českého atletického svazu
Na otázku, kterou si nechal zaslat, neodpověděl.
Petr Fousek (58) předseda Fotbalové asociace ČR
Na otázku zaslanou přes tiskové oddělení neodpověděl.
Spor Kejval vs. Neusser očima předních českých funkcionářů: Přežijí oba tuhle válku?
Témata:
anketa, kaderka, Fousek, jansta, Varhaník, blesksport, ČOV, Kejval, ČUS, Olympijské hry, sport, Tokio, válka, Jiří Kejval, Andrej Babiš, NSA, Filip Neusser