Tereza Janovská
5. září 2017 • 14:10

Český mistr světa v Hearthstone: V týmu jsme si důvěřovali, to bylo hlavní

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby
VŠECHNA VIDEA ZDE

Obrovský úspěch vybojovala čtveřice českých reprezentantů na světovém šampionátu v karetní hře Hearthstone. Čeští hráči se dokázali probojovat, jak sami říkají, ze skupiny smrti a stali se mistry světa. „Překvapili jsme, asi tak bych to řekl. Bylo krásně vidět, že nás podcenili skoro všichni,“ řekl držitel zlaté medaile Petr Žalud, který slavnou hru od Blizzardu hraje pod přezdívkou CzechCloud. 



Vyhráli jste světový šampionát Hearthstone Global Games. Jak se na to s odstupem času díváte? Už jste si sami uvědomili, co se vám podařilo?
„Je to strašně zvláštní. Prvně přišla taková euforie, což je asi úplně normální. Zadruhé je to uvědomění, že je to úplně první podobný český úspěch. Když tedy nepočítáme úspěchy z dob dávno minulých, tak tohle je první titul mistrů světa z mainstreamové hry. Sleduji teď obrovský zájem od klasických médií a přiznám se, že jsem se za těch devět dní ještě nezastavil. Je to tlak na všech frontách, a že je léto nikoho nezajímá.“

Počítal jste s tím zájmem?
„Počítal jsem s tím, že budu v jednom kole od fanoušků a ne od médií. V tomhle to bylo určitě příjemné překvapení.“

Fanoušci váš triumf označují za největší český úspěch v historii esportu. Souhlasíte s nimi?
„Souhlasím s tím. Samozřejmě, že se vždycky najdou kritici. Tak, jako vy máte v rámci vašeho portálu spoustu sportů, tak je samozřejmě i spousta esportů. Hraní karet je zase něco úplně jiného, než třeba Counter-Strike. V rámci tohohle to ale je největší úspěch.“

Hearthstone je zejména hra jednotlivců. Je pro vás třeba i těžké se přeorientovat na týmovou hru a spoléhat i na jiné hráče?
„Na začátku bylo nejdřív složité se dohodnout, protože v rámci týmu je potřeba definovat role. V celém turnaji bylo od začátku skoro padesát zemí (48, pozn.red.) a bylo krásně vidět, ve kterých zemích jsou čistě hvězdné line-upy (sestavy, pozn.red.) a kde se to rozpadá. U nás to bylo lehčí. Měli jsme jednoho výborného hráče, který stavěl balíky, pak dva mechanické hráče a já jsem dával dohromady úplně všechno. Nějak tak to dopadlo a my jsme se snad za celý turnaj nepohádali ani jednou. Všichni jsme si důvěřovali a dopadlo to skvěle.“

Zlatá medaile z mistrovství světa v HearthstoneFoto Facebook.com/officialczechcloud

Na Hearthstone Global Games se hráči dostanou díky nominacím a následném hlasování fanoušků. Je podle vás tenhle způsob tím nejlepším? Nedá se zneužít?
„Ono to už od začátku bylo stavěné jako turnaj streamerů, influencerů, youtuberů, známých osobností a až pak profesionálních hráčů. Ono to pak stejně vždycky dopadne tak, že když máte v týmu jednoho opravdu dobrého hráče, který tým tahá, je šance se dostat dál. Na základě tohohle bych neřekl, že tam byl někdo, kdo tam nepatřil. Koho fanoušci chtěli, ten se na turnaj dostal.“

Vy jste ve finále porazili favorizovanou Ukrajinu, která vás porazila už ve skupině. Myslíte si, že vás trošku podcenila?
„Tak kromě toho, že jsme ve finále porazili favorizovanou Ukrajinu, tak jsme v semifinále porazili favorizovanou Ameriku a v top 8 jsme porazili favorizovanou Čínu, a pak ještě favorizované Řecko. Já tady strašně rád používám termín skupina smrti. Překvapili jsme, asi tak bych to řekl. Bylo krásně vidět, že nás podcenili skoro všichni, až v semifinále bylo vidět, že se něco děje a hry byly hodně těsné, zvlášť proti té Americe.“

Kdy v průběhu turnaje jste si uvědomili, že máte na to vyhrát?
„Kdybyste se bavila s naším kapitánem, tak ten by vám řekl, že od začátku. My jsme původně chtěli jít hlavně do top šestnácti, což bylo po těch dvou základních skupinách a co bylo nad tím, to bylo navíc. Najednou jsme byli v poslední čtyřce, tam jsme si řekli, že to rovnou půjdeme vyhrát celé a dopadlo to.“

Který soupeř byl podle vás ten nejtěžší?
„My jsme měli spoustu zajímavých zápasů, ten turnaj probíhal celkem pět měsíců. V jednom zápase jsme hráli bez kapitána, to bylo proti Německu. Čistě pro mě to byl jeden z nejtěžších zápasů, protože jsem tam nastupoval dvakrát a byl jsem těžce koučovanej od zbytku týmu, který tam s námi fungoval. Jinak třeba celé semifinále proti Americe, to bylo hodně těžké. I zápas proti Číně byl hrozivě těžký. Jeden zápas nevyberu.“

Hearthstone je hra také hodně o štěstí a náhodě. Dá se na zápasy vůbec nějak připravit?
„Pokud to porovnám s jinou hrou, jako je třeba Counter-Strike, tak tam se trénink zaměřuje na motorické dovednosti, instinkty a reakce. U Hearthstone se učíte obehrávat štěstí, stavět balíky tak, aby byla co největší šance na výhru, takže je to všechno o statistice a matematice. Co se týče tréninku, tak třeba dva naši kluci se zavřeli na měsíc na chatu a měsíc vymýšleli, co budeme hrát v semifinále. Díky tomu jsmě si výrazně zvýšili šance na výhru.“

Těsně před turnajem vyšla expanze hry. Bylo pro vás těžké se na to připravit?
„To bylo právě to, proč se kluci na měsíc schovali, aby byli schopni se na to připravit. Měli jsme obrovské štěstí v tom, že… Tady ještě teda musím doplnit, že kdokoliv cokoliv vyhrál a říkal, že to nebylo i o štěstí, tak lže, protože to k tomu patří. My jsme měli štěstí, že jsme měli v týmu Stanislava Cifku, což je podle mě nejlepší deck builder (stavitel balíčků, pozn.red.) na světě. My jsme měli krátkou chvíli na přípravu, ale oproti jiným týmům jsme měli velkou výhodu. Bylo to hodně těžké, ale jestli člověka něco nepotopí, tak je to jeho trénink. Kluci hrají na té profesionální scéně často a trénink využijí i v těch dalších turnajích.“

Jak je na tom Česko s esporty a patří na olympiádu? Druhou část rozhovoru s Petrem Žaludem vám přineseme v průběhu příštího týdne

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud