Nový šéf rozhodčích z Polska? Rodiče umělci, mluví i maďarsky | iSport.cz
Michal Koštuřík
21. května 2016 • 12:24

Nový šéf rozhodčích z Polska? Rodiče umělci, mluví i maďarsky

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Kdo urve čtvrté místo? Zaútočí Kozák v Edenu na korunu střelců?
Hancko? Tolik se mi nelíbí, řekl Chovanec. O stoperovi mám jinou představu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Žádný „no name“, ale respektovaná persona ve fotbalovém světě. Sice v raném důchodcovském věku, přesto plný vitality. Bývalý šéf polského svazu Michal Listkiewicz (63) bude mít pod palcem tuzemskou komisi rozhodčích, mezi nimiž udělal interesantní kariéru. „Je to velké překvapení,“ nezastírá Ladislav Valášek, místopředseda Unie trenérů a bývalý ligový funkcionář.Tulingerův nástupce pochází z uměleckých kruhů. Matka herečka a režisérka Olga Koszutská a otec filmový herec Zygmunt Listkiewicz, polská elita v oboru. Jejich syn Michal, absolvent univerzity ve Varšavě, přitom začínal jako sportovní novinář.

Jeho osudem se stal fotbal. Rozhodčím FIFA byl třináct let (1983–1996), odpískal celkem 1100 zápasů. Nyní začne pracovat na zvýšení důvěryhodnosti českých sudích. Možná nejtěžší úkol jeho profesního života.

Třiašedesátiletý rodák z Varšavy nejdříve o svém milovaném fotbale psal. Prošel deníky Tempo, Sztandar Mlodych, dopisoval do polského deníku Sport a týdeníku Tak i Nie. Věhlas však získal hlavně jako rozhodčí. Zúčastnil se EURO 1988, olympijských her v Soulu (1988) a dvou světových šampionátů (1990, 1994).

Aktivní kariéru ukončil přesně před dvaceti lety a začal se angažovat na ústředí polského svazu. Tam využil svých jazykových dovedností. Plynule se domluví maďarsky, německy, anglicky, rusky a finsky.

„Z hlediska mezinárodního byznysu bylo s podivem, že u nás nebylo moc zahraničních trenérů a manažerů. Rozhodčí jsou ještě jiná kategorie, nicméně Listkiewicz je velká osobnost. Držím mu palce,“ vzkázal Valášek.

První manžel jeho ženy byl Čech

Celých devět let velel svazu z pozice předsedy (1999–2008), skončil v roce 2008, kdy nechal ministr sportu Miroslaw Drzewiecki odvolat vrcholné funkcionáře svazu v čele s Listkiewiczem kvůli chaosu v řízení a neschopnosti vypořádat se s korupční aférou.

Předtím pomáhal mimo jiné s kandidaturou své země a sousední Ukrajiny o EURO 2012. Jmenoval čtyři reprezentační trenéry v čele s Nizozemcem Leem Beenhakerem. Od roku 2007 je členem poroty FIFA a koordinátorem UEFA. Svou stopu zanechal také u filmu, zahrál si vedlejší roli ve snímku Ráno kojota.

„Nejsem expert na rozhodčí, ale to jméno znám. Navíc je spolupráce mezi českým a polským svazem důležitá. V minulosti bohužel nebyla moc využívaná. Polsko je velká země, jeho velké kluby mají víc peněz. Příchod bývalého rozhodčího může být velmi zajímavý a podnětný. Přinese jiný pohled na věc, z velké země bude určitě zvyklý na velký tlak. Navíc nemá v Česku takové intimní vazby na lidi jako někteří jiní,“ přidal Valášek plusy nového muže v čele komise.

A pozor, Listkiewicz má k Česku blíž, než si kdekdo myslí. První manžel jeho ženy byl Čech. „Předpokládám, že se doma nebavili jen polsky,“ pousmál se předseda FAČR Miroslav Pelta . „Komunikace nebude žádný problém. Pan Listkiewicz je jazykově velmi zdatný. My se spolu léta bavíme česko-polsky,“ dodal.

Očima polského novináře: Grzegorz Rudynek, redaktor Przegladu Sportowy

„Listkiewicz je podle mě mimořádně mediálně zdatný a velmi komunikativní. V Polsku je brán za rozhodcovskou legendu a všeobecně byl velmi populární, byť v poslední době se více angažuje ve strukturách FIFA než přímo v Polsku. Umí výborně anglicky i maďarsky, studoval totiž hungaristiku na univerzitě. Jako předseda svazu měl zpočátku po svém zvolení v roce 1999 velkou podporu veřejnosti. Částečně o ni přišel v roce 2005, kdy jako předseda svazu prožil nejtěžší chvíle. Polským fotbalem totiž tehdy otřásal obří korupční skandál. Ten začal tím, když policie zatkla rozhodčího, který převzal úplatek 100 tisíc zlotých.

A Listkiewicz na začátku kauzy udělal zásadní chybu, když v médiích vedle jasného odsouzení tohoto činu mluvil i o tom, že se jedná o pochybení jednotlivce. V dalších týdnech se ale ukázalo, že do kupčení se zápasy bylo namočených skoro 500 sudích. Lidé pak na stadionech v souvislosti s kauzou skandovali i jeho jméno, nicméně si myslím, že on se spíše snažil aféru opravdu řešit. Lidé v Polsku ho dnes s odstupem let vnímají spíše pozitivně. Navíc před časem se dostal do médií i díky osobní tragédii, jeho maminku zavraždila narkomanka, které se navíc snažila pomoct a podporovala ji i finančně.“

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud