Slavia otevřela muzeum, k vidění i dres Ronalda. Splněný sen, jásá Tvrdík | iSport.cz
1. listopadu 2018 • 22:20

Slavia otevřela muzeum, k vidění i dres Ronalda. Splněný sen, jásá Tvrdík

Autor: ,
TOP VIDEA
Viktoriáni před odvetou v Záhřebu: Musíme eliminovat jejich ofenzivu Viktoriáni před odvetou v Záhřebu: Musíme eliminovat jejich ofenzivu
SESTŘIH: Sparta - Olomouc 1:3. Mora si z Prahy odvezla plný počet bodů SESTŘIH: Sparta - Olomouc 1:3. Mora si z Prahy odvezla plný počet bodů
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová Slavia Praha v předvečer 126. výročí klubu slavnostně otevřela své muzeum. Expozice je umístěna ve dvou patrech stadionu v Edenu a obsahuje více než 1000 exponátů od založení v roce 1892 až po současnost. V muzeu návštěvníci najdou vedle slávistických artefaktů třeba i podepsaný dres nynějšího nejlepšího fotbalisty světa Cristiana Ronalda, portugalské hvězdy Juventusu Turín."Muzeum je dle mého názoru splněním snu řady generací. Nesmírně si vážím, že ho otevíráme v době, kdy je Slavia ve výborné kondici. Muzeum nemohlo být otevřeno v lepší době," řekl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík při otevření muzea, na které dorazila řada legend klubu, například Jan Lála. Přišel i wimbledonský vítěz a dlouholetý slávista Jan Kodeš.

Projekt muzea navrhl a následně realizoval Michal Starý, vnuk klubové legendy Jennyho Starého. "Nešlo o peníze, ale o to shromáždit přes tisíc exponátů. Věřím, že další trofeje budou přibývat. Přípravám a realizaci muzea jsme věnovali tři roky. Klub s obrovskou tradicí jako Slavia si takové muzeum zaslouží," dodal Tvrdík.

Muzeum má rozlohu přes 1200 metrů čtverečních. Návštěvníci si mohou prohlédnout třeba dres slavného brankáře Františka Pláničky z mistrovství světa v roce 1934, kdy Československo získalo stříbrné medaile. Vystaven je i míč ze zápasu Brazílie - Československo podepsaný legendárním Pelém ze sbírky bývalého gólmana Slavie Břetislava Dolejšího nebo dres Františka Veselého z vítězného mistrovství Evropy v roce 1976 v Bělehradu.

Na konci listopadu čekejte velký milník, říká Tvrdík. Chystá nové slávistické centrum
720p 360p

Jeden z panelů je věnován derby zápasům se Spartou. "Plánujeme výměnný program s velkými evropskými kluby. Oslovili jsme třeba Juventus, aby nám zapůjčil Zlatý míč Pavla Nedvěda. Jeho dres, stejně jako Ronalda, už tady máme," uvedl Tvrdík.

Ve spodní části muzea je rozmístěno 29 velkých obrazovek, na kterých běží záběry ze slavných zápasů Slavie. Vedle fotbalových artefaktů expozice obsahuje i exponáty z jiných sportů - například tenisové rakety wimbledonských vítězů Kodeše a Petry Kvitové či tretry Zuzany Hejnové, v nichž získala zlato na atletickém mistrovství světa.

Muzeum bude nyní ve zkušebním provozu a od prosince se otevře pro veřejnost. "Otevíráme nejen muzeum, ale i stadion a klub. Návštěvníci se budou moci podívat k trávníku hlavní plochy stadionu nebo do šatny hostů," dodal Tvrdík.

Překážkářka Zuzana Hejnová si prohlíží exponáty v muzeu fotbalové Slavie Praha
Překážkářka Zuzana Hejnová si prohlíží exponáty v muzeu fotbalové Slavie Praha

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenkyČlánky odjinud


Články odjinud