Sparta je lepší než Slavia?! Velké srovnání rivalů i ideální sestavy | iSport.cz
6. listopadu 2018 • 05:00

Sparta je lepší než Slavia?! Velké srovnání rivalů i ideální sestavy

TOP VIDEA
Trpišovský: Bylo hodně změn, se Stanciem šel výkon hodně nahoru Trpišovský: Bylo hodně změn, se Stanciem šel výkon hodně nahoru
Rozhodčí Jiří Houdek po utkání Olomouce s Českými Budějovicemi Rozhodčí Jiří Houdek po utkání Olomouce s Českými Budějovicemi
VŠECHNA VIDEA ZDE

První pražské derby odehráno, studijní materiál tedy máme. Sparta v něm sice měla mírnou převahu, konečný výsledek ji ale uspokojit nemohl. V Generali Areně totiž se Slavií pouze remizovala 2:2, což znamená, že na odvěkého rivala i nadále v tabulce ztrácí sedm bodů. Sportovní ředitel rudých Zdeněk Ščasný přesto po utkání prohlásil, že po individuální stránce má Sparta lepší mužstvo než právě Slavia. Letenští ovšem musí ujít ještě pořádný kus cesty, aby se tahle teze naplnila v praxi. Deník Sport se proto vrhl do velkého srovnání kádrů a kvalit obou rivalů. Jak vypadají ideální jedenáctky podle redaktorů Jana Vacka a Jana Podroužka? Byla to relativně nenápadná věta, schovaná v tradičním pozápasovém hodnocení na tiskové konferenci. Ovšem s obrovským přesahem a námětem k zamyšlení. „Jsem přesvědčený, že Slavia je ve velmi dobré formě, a celý týden jsem to hráčům opakoval, ale také si myslím, že máme lepší mužstvo,“ řekl doslova sportovní ředitel a trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Předně je třeba vysvětlit, jak byl tenhle výrok míněn. Zkušený kouč měl na mysli čistě individuální kvalitu jednotlivých hráčů. Nikoli aktuální stav mužstva jako celku, jeho souhry, chemie a dalších atributů nutných pro složení dobrého výkonu a s ním spojeného výsledku. V tomhle směru jsou v Edenu dál, o čemž navzdory derby, ve kterém Slavia tahala v určitých pasážích za kratší konec, svědčí i postavení v tabulce.

Řeč ovšem byla o fotbalových dovednostech hráčů coby jednotlivců. „S tímhle výrokem se dá pracovat v tom smyslu, že něco pravdy na tom možná je. Pokud půjdeme po jednotlivcích, ti hráči kvalitu mají,“ souhlasí někdejší vynikající obránce Martin Jiránek. „Když se nad tím člověk zamyslí, je zřejmé, že Sparta má kvalitní hráče. To je bez debat,“ dodává trenér Ivan Kopecký.

K výše zmíněnému ovšem Ščasný okamžitě doplnil i B. „Tabulka tomu sice neodpovídá, ale to je tím, že máme jiné problémy, které si musíme vyřešit,“ upozornil. Řada okolností zatím drží Spartu na uzdě a nedovoluje jí, aby držela krok se Slavií i Viktorií. Navzdory tomu, že se hráči typu Guélora Kangy, Nicolae Stancia či Benjamina Tetteha svými dovednostmi tuzemskému měřítku opravdu vymykají.

Letenští se po zimním nástupu Zdeňka Ščasného s Tomášem Rosickým do sportovního úseku vydali trochu jinou cestou, než razí její hlavní soupeři. Zatímco Slavia s Plzní mají zažitou herní šablonu, do které si dosazují typologicky vhodné hráče, a tvář mužstva tak zůstává neporušena, Sparta seskládala dohromady několik individualit. A nyní se z nich snaží vytvořit fungující mužstvo, což se zatím ne úplně daří. „Ani deset individuálně výborných hráčů automaticky kvalitní mužstvo nedělá,“ upozorňuje Kopecký.

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava
Články odjinud


Články odjinud