Josef Šural: Nastoupilo 22 Šuralů. Na Spartu přijel uctít památku i šéf tureckého klubu | iSport.cz
4. května 2019 • 17:54

Nastoupilo 22 Šuralů. Na Spartu přijel uctít památku i šéf tureckého klubu

Autor: iSport.cz, dvo
TOP VIDEA
Čeští fotbalisté v exotice: Němec, Karoch, Caha zkusil Írán
NEJ transparenty z českých fotbalových stadionů: Ostré vzkazy i masivní chorea
VŠECHNA VIDEA ZDE

Teď už kopeš tam v nebi… Takový a další desítky vzkazů přinesli sparťanští fanoušci v sobotu na rozloučenou se zesnulým Josefem Šuralem před utkáním 1. kola nadstavby proti Baníku Ostrava (3:0). Bývalý kapitán letenského klubu nepřežil dopravní nehodu v Turecku. Kolem pietního místa, které klub vytvořil, se shlukovaly desítky příznivců. Nové svíčky přinášeli školáci i jejich rodičové. S českým reprezentantem se chtěl rozloučit každý.Pod mrakem. Deštivo. Pochmurnou náladu v podloubí sparťanského stadionu dotvářela záplava nových svíček. Fanoušci se zesnulým Josefem Šuralem loučili celý týden, ale v sobotu přišel hlavní nápor.

Kromě vlajek a dresů fanoušci nosili také vlastnoručně napsané vzkazy. Někteří dokonce i zarámovali společné fotky s bývalým útočníkem Letenských a přidali je vedle houšť svíček. V kondolenčních knihách byly vzkazy ze všech koutů republiky.

„Díky Šury, teď už kopeš tam v nebi. Děkujeme za vše.“

„Byl jsi super kapitán i skvělej člověk. Odpočívej v pokoji.“

„Nikdy nezapomenu na odvetu se Suboticí. A to díky tobě, Pepi. Za tvojí bojovnost ti tleskala celá Letná.“

Všichni hráči Sparty oblékli dres číslo 23 na památku Josefa Šurala
Všichni hráči Sparty oblékli dres číslo 23 na památku Josefa Šurala

Na pietní místo, které klub vybudoval u hlavního vstupu, nečekaně dorazil z Turecka i prezident Alanyasporu Hasan Cavusoglu, jehož barvy Šural naposledy oblékal. Společně s ním dorazil také zástupce dalšího tureckého klubu Fenerbahce Ozgur Ozturk a také zástupce turecké ambasády. Spolu se sportovním ředitelem Sparty Tomášem Rosickým navštívili pietní místo, přidali na něj dres a šálu Alanyasporu a zapálili svíčku.

Pieta pokračovala i na stadionu. V momentě, kdy se na velkoplošných obrazovkách rozjelo vzpomínkové video se záběry Josefa Šurala, všichni fanoušci povstali a tleskali. Následně se celým stadionem, i za přispěním fanoušků Baníku, rozléhalo jeho jméno.

Dojemný moment prožívali intenzivně Šuralovi bývalí parťáci z kabiny. Bořek Dočkal na tribuně slzel, dojatý byl i Martin Frýdek, který odehrál celý zápas. „Měli jsme na krajíčku všichni. Osobně tomu stále nemůžu vůbec uvěřit,“ popisoval své dojmy sparťanský kapitán.

Měl jsem na kahánku, nemám slov, smutnil Frýdek při vzpomínce na kamaráda Šurala

Ačkoliv se trenéři snažili tým na zápas připravit v hlavách hráčů tragédie stále byla. „Na tohle se nejde připravit. Ztratili jsme kamaráda, dobrýho kluka, kterej…(odmlčí se). Prostě se na to nejde připravit,“ dodal jedním dechem Frýdek.

„My jako trenéři jsme se na hráče snažili působit, ale ta tragédie dopadla i na nás, protože jsme Pepu znali. Nejdřív jsme s tím tak museli vypořádat my, protože jsme starší a zkušenější. Jenže i když už jsme se v týdnu zapojili do tréninku, pořád byla cítit taková zvláštní atmosféra. Všichni byli po tréninku skleslí. I teď, když jsem za hráči přišel do kabiny, tak to nebylo ono,“ řekl trenér Michal Horňák.

Jak už Sparta v týdnu avizovala, hráči pak nastoupili na hrací plochu s dresy, které měly Šuralovo číslo 23 a jeho jméno na zádech. Připojili se i hosté. Ti zase měli Šuralovu fotografii na přední straně triček a jméno s číslem na zádech. 22 hráčů, 22 Šuralů.

Následoval obří potlesk a to ze všech stran na zaplněném stadionu. Nebyl poslední. Znovu se tleskalo a skandovalo Šuralovo jméno po 23 minutách na připomínku čísla dresu, které ve Spartě Šural oblékal.

Sparta - Baník: Choreo pro Šurala. Letenské tribuny vytleskávají věčného kapitána

K uctění Šuralovy památky došlo také před druhým sobotním zápasem. Za Liberec odehrál nejvíc ligových zápasů. Stejně jako na Spartě se na fotbalistovu poctu pod Ještědem tleskalo, herec Ladislav Hampl pak vypustil před výkopem duelu proti Slavii do vzduchu třiadvacet modrých a bílých balónků.

Liberec - Slavia: Třiadvacet balonků pro Šurala. U Nisy také uctili památku opory Slovanu

 

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava
Články odjinud


Články odjinud