Šéf LFA popsal možnosti s karanténou. S Babišem mluvili i o fanoušcích | iSport.cz
Radek Špryňar
17. srpna 2020 • 12:20

Šéf LFA popsal možnosti s karanténou. S Babišem mluvili i o fanoušcích

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Sparta - Zlín: Dramé překrásnou bombou posílá Ševce do vedení, 1:0!
Sparta - Zlín: Krásná kombinace Letenských, Dočkalův volej lapil Dostál
VŠECHNA VIDEA ZDE

Před pondělním jednáním Rady vlády pro zdravotní rizika se sešly klíčové persony českého fotbalu s premiérem Andrejem Babišem. Výsledek? V případě, že by došlo k nakažení jednotlivce, nebude se v sezoně uvalovat plošná čtrnáctidenní karanténa na všechny hráče, realizační tým a funkcionáře. „Na schůzce byla přítomná i hlavní hygienička Jarmila Rážová, která náš návrh schválila. Bude instruovat i všechny hygienické stanice, aby v případě nákazy aplikovaly tento přístup,“ řekl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda v rozhovoru pro Českou televizi.Není ovšem jisté, zda se fotbal zbaví bezvýhradně karanténních opatření. Existují dvě varianty. V jedné se počítá s jejím zkrácením na pět dnů. „To by byl systém pro klasická ligová utkání,“ připustil Dušan Svoboda.

V jiném by pak fungovala mužstva, která budou bojovat v kvalifikacích o Ligu mistrů či Evropskou ligu. To se týká Slavie, Plzně, Sparty, Liberce a Jablonce. „Pro ně by platil specifický režim bez karanténních opatření, jelikož v opačném případě by jim karanténa znemožnila odehrát utkání a znamenala by okamžitou kontumaci,“ doplnil Svoboda.

Zásadním bodem pro aplikaci nového přístupu je ale bezvýhradné dodržování protokolu LFA, který si kluby schválily na nedávném Ligovém grémiu. V něm jsou velmi detailně zanesena pravidla, jak se kluby musejí chovat během ligové sezony. Testování před každým utkáním, tréninková činnost, specifický režim pobytu na hotelu, v hráčských šatnách, každodenní zpráva klubovému lékaři o zdravotním stavu...

Plzeňský trenér Adria Guľa udílí pokyny hráčům v utkání proti Altachu
Plzeňský trenér Adria Guľa udílí pokyny hráčům v utkání proti Altachu

„Přijali jsme protokol zvláštních hygienických a protiepidemických opatření, kterým se všechny kluby musí řídit. Pokud bude tento manuál dodržován všemi kluby, pak by se na nás mohl aplikovat přístup, kdy nebudou plošné karantény,“ upozorňuje předseda LFA.

Zvednout kapacitu na stadionech?

Na schůzku s premiérem Andrejem Babišem, která předcházela jednáním Rady vlády pro zdravotní rizika, se kromě Svobody dostavili další velcí hráči českého fotbalu. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík, generální ředitel Sparty František Čupr a majitel Plzně Tomáš Paclík.

„Snažili jsme se vysvětlit svůj pohled na to, co nás nejvíce trápí, a tím jsou plošné karantény na celé týmy. Aby nedošlo k situaci, kdy kvůli jednomu nakaženému bude v karanténě třiašedesát lidí jako v případě Slavie, v Chrudimi pak třiapadesát,“ vysvětlil Svoboda.

Momentálně platí, že na první ligové kolo jsou stále platná omezení, dle kterých může být využito pouze pětadvacet procent kapacity stadionů, přičemž fanoušci mohou být nejvýše v pěti oddělených sektorech s omezenou kapacitou a musí dodržovat rozestupy, tedy sedět ob místo i ob řadu. I okolo návratu většího počtu diváků na jednotlivá utkání se vedla s premiérem řeč.

Změny ve F:L: Jak se bude testovat a kolik to kluby bude stát?

„Tohle bohužel nemáme ve svých rukou. Snažili jsme se premiérovi vysvětlit, jak by se mohl limit zvednout na 50 procent kapacity na stadionu. Tato věc je otevřená, ale je to odvislé od epidemické situace v zemi. Musíme být připraveni i na varianty, že by se limity snížily,“ řekl Svoboda.

Podle něj přišly kluby o zhruba sto milionů korun příjmů z prodeje vstupenek, v součtu se ztráty pohybují někde na úrovni 250 – 270 milionů korun. Proto chce vedení českého fotbalu vyjednat se státem možné finanční kompenzace. „Je to věc, která je stále otevřená. Máme příslib od Národní sportovní agentury, že kompenzace příjmů se budou projednávat. Fotbal není jediný sport v této zemi, velké problémy bude mít i hokej. Ale jak to celé dopadne, nechci v tuto chvíli předjímat,“ doplnil Svoboda.

Vstoupit do diskuse
1

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2020/2021

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2020/2021 mění herní systém a čeká ji několik změn. Asi tou nejzasádnější je zrušení nadstavby a 18 týmů v nejvyšší fotbalové soutži.

Od příštího ročníku by se však nadstavba měla opět vrátit. O třetí titul v řadě usiluje Slavia Praha, nováčkem jsou Pardubice a Zbrojovka Brno.

Program a rozpis zápasů Tabulka COVID manuál Dresy Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

4.kolo
Články odjinud


Články odjinud