Holešova cesta na vrchol. Jako herec z Národního, co uhranul Slavii | iSport.cz
Radek Špryňar
11. dubna 2021 • 12:03

Holešova cesta na vrchol. Jako herec z Národního, co uhranul Slavii

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jablonec - Teplice: Kubistův angličan! Dělovka s odrazem o tyč zapadla do sítě, 3:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tyhle dny patří jemu. Je na vrcholu kariéry. Před dvěma týdny Tomáš Holeš v reprezentaci dokonalým způsobem vygumoval belgické hvězdy, ve čtvrtek vstřelil gól Arsenalu a před odvetou dotlačil Slavii k nadějnému výsledku 1:1. „Budu si to pamatovat do konce života,“ rozplýval se. Nikdy neměl talentu na rozdávání, na vršek hory vylezl díky cílevědomosti, poctivosti a skromnosti. Přidanou hodnotou je jeho adaptace na rozličné herní pozice. V Edenu si hýčkají univerzálního vojáka, který druhé nikdy nezklame.Běží předposlední minuta nastavení na Emirates Stadium. Tomáš Holeš příkladně zavře zadní tyč a dorovná náskok Arsenalu. S širokým úsměvem hopsne do vln euforie. Jako celá Slavia. Po průběhu zápasu bere výsledek 1:1 všema deseti. „Neskutečné, jaký výkon předvedl,“ smeká trenér Jindřich Trpišovský.

Gól byl jen epickým dovršením Holešova snažení v zápase. Kvůli rozsáhlým dírám ve středu obrany musel obhospodařit pozici stopera. V dospělém fotbale na tomto místě nikdy nehrál. „Naposledy v hradeckém dorostu,“ ubezpečí Richard Jukl, generální ředitel východočeského klubu. „I kdyby nedal gól, byl jeho výkon excelentní. Měl jsem z toho hroznou radost.“

Jak by ne. Holeše zná odmalička. S jeho dvěma syny kopal v Jimramově, čtyři kilometry od malé vísky Borovnice, kde osmadvacetiletý borec vyrůstal a kde jako na potvoru nebylo fotbalové hřiště. Malý Tom se vždycky sebral, s naloženým ruksakem jídla odjel za Juklovými kluky a honil s nimi po drnovatém hřišti bílou kouli.

Pak se přesunul do Poličky, a odtud v patnácti do Hradce Králové. Za Juklem, který už byl hlavní personou klubu. „Vždycky byl poctivý a skromný. Tyto vlastnosti jsou v něm dodnes. Úspěchy mu nestouply do hlavy. Psali jsme si po Arsenalu. Hrozně jsem mu gratuloval a on nám zase popřál, ať postavíme stadion. To je přesně on,“ říká nejstarší z klanu Juklů.

„Z vlastností bych ještě doplnil cílevědomost a ctižádostivost,“ upozorňuje Bohuslav Pilný, který Holeše čtyři roky trénoval. „On nikdy neřešil věci okolo. Soustředil se vždy jen a jen na sebe. K fotbalu měl správný přístup,“ dodává.

Souboj slávisty Tomáše Holeše a Bukaya Saky z Arsenalu
Souboj slávisty Tomáše Holeše a Bukaya Saky z Arsenalu

Od rodiny dostal skvělé základy

V Hradci prošel Holeš zásadní změnou. Kvůli zranění na půl roku vypadl ze hry, během pauzy začal na sobě ještě víc makat, pustil se do spolupráce s kondičním trenérem Josefem Petruškou: tohle spojení trvá dodnes. Zesílil, nabral svaly, vrátil se jiný hráč. Teenagera nahradil chlap, z kterého šel respekt. Kariéra začínala nabírat obrátky. Sice trochu později než u nejlepšího kamaráda gólmana Tomáše Koubka, to ale vůbec nevadí. Holeš je na vrcholu.

Ve Slavii musel na šanci dlouho čekat. Nicméně ve chvíli, kdy to vypadalo, že z luxusního angažmá nic pořádného nevypadne, ušil mu Trpišovský roli na míru. Z kraje obrany se přesunul na pozici defenzivního štítu. „Abych řekl pravdu, nikdy by mě nenapadlo, že by tam mohl hrát. Jenže on je strašně vnímavý, dovede vyhodnotit situaci a adaptovat se. Ve Slavii mu ani nic jiného nezbývalo,“ myslí si Pilný.

Ve Slavii si už zahrál pět různých rolí. Všechny umí. Jako herec z Národního divadla. Začínal na pravém a levém kraji defenzivy, prubnul si pravou zálohu, zalíbení našel ve středu pole a proti Arsenalu uchvátil oscarovým představením na stoperu. „Klidně by mohl chytat,“ říká Pilný, a z rukávu tahá historku, jak se Holeš po trénincích v Hradci automaticky přesouval do brány.

Současný reprezentant vzešel ze skromných poměrů, rodiče neměli na rozdávání, vždy však byl vytrvale podporován. „Je to skromná rodina. Táta byl také fotbalista. Tomášovi hrozně fandí. Dostal skvělé základy,“ vypráví Jukl.

„Jednou jsem se ho ptal, kde rodina na tribuně sedí, protože jsem věděl, že od nich má neskutečnou podporu. Ukázal mi partu lidí a řekl: to jsou ti s klobouky na hlavách. Od té doby jsme jim říkali kloboučníci,“ směje se Pilný, bývalý řízný obránce a vítěz ligy s Libercem ze sezony 2001/02.

Když v červenci 2017 z Hradce odcházel do Jablonce, kladl mu na srdce, ať je sebevědomý. Jedině tak se prosadí. Povedlo se. „Povahové rysy má jasně dané. O to víc je obdivuhodné, že to dotáhl do nejlepšího českého klubu a do reprezentace,“ obdivně praví Jukl.

V podvečer bude univerzální voják zase na bojišti. V bitvě o Prahu!

Tomáš Holeš proti Arsenalu

Góly: 1
Střely celkem/na bránu: 1/1
Přihrávky celkem/úspěšné: 50/46
Úspěšnost přihrávek: 92 %
Souboje celkem/vyhrané: 13/7
Úspěšnost v soubojích: 54 %

PRVNÍ DOJEM: Slavia z nouze vydřela senzaci! Navzdory únavě, hrdinou Holeš

SÁZKAŘSKÉ TIPY: V Edenu dají gól oba, Slovácko obere Liberec

RENTGEN před derby: Slavia těží z presinku, Sparta řádí při standardkách

TOP 5 gólů v derby: Památný Nedvěd či trefa, po které Vlček svléknul dres

Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2020/2021

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2020/2021 mění herní systém a čeká ji několik změn. Asi tou nejzasádnější je zrušení nadstavby a 18 týmů v nejvyšší fotbalové soutži.

Od příštího ročníku by se však nadstavba měla opět vrátit. O třetí titul v řadě usiluje Slavia Praha, nováčkem jsou Pardubice a Zbrojovka Brno.

Program a rozpis zápasů Tabulka COVID manuál Dresy Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

31. kolo
Články odjinud


Články odjinud