27. ledna 2022 • 18:35

Bagry, vrty, demolice i bahno. Co zbylo v Hradci ze stadionu Pod lízátky

Autor: apr
Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Slavia vs. Tiraspol po 14 letech: Trpišovský tehdy fandil po ranní směně
Sport Alive: Karel Poborský o konci kariéry či derby. A Budějovice? Naivní fotbal
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dlouhé roky čekali, konkrétně čtvrt století. Minulý rok v březnu se ale ledy pohnuly. Zastupitelstvo Hradce Králové, které je stoprocentním vlastníkem tamního fotbalového klubu, schválilo vítěze tendru stavby nového stadionu. Ten vyroste na místě, kde stála „lízátka“. Práce jsou v plném proudu.Uskupení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont schválili královéhradečtí zastupitelé v březnu, coby vítěze tendru na stavbu nového stadionu pro fotbalový klub. Pro návrh tehdy bylo hned 27 zastupitelů, devět se hlasování zdrželo a jeden byl nepřítomen. Poslední ze zmiňovaných firem je společností Petra Dědka, majitele hokejových Pardubic.

„V Hradci Králové si vybrali nejlepší řešení. Na rozdíl od vedení města v Pardubicích. Postavíme jeden z nejhezčích fotbalových stadionů v republice,“ jásal na Twitteru Dědek, který prvotně toužil po rekonstrukci Letního stadionu v městě perníku. Zastupitelstvo ale vybralo jiného vítěze, firmu PORR. Dědek tak obrátil pozornost do Hradce, a tam uspěl.

„Votroci“ by se arény pro téměř osm tisíc fanoušků s možností navýšení kapacity na 9300 míst měli dočkat už v roce 2023. „Pro fanoušky jde o významný okamžik, strašně dlouho jsme čekali,“ rozplýval se po schválení generální ředitel Hradce Králové Richard Jukl.

Překvapení podzimu: Redaktoři Sportu mají zcela jasno, kdo volil jinak?
Video se připravuje ...

Po pětadvaceti letech slibů či nenaplněných vizí se tak v Hradci Králové začaly dít na fotbalovém stadionu věci. „lízátka“ jsou již minulostí. Na Všesportovním stadionu aktuálně stavbaři dokončují demolice.

Zchátralé tribuny jsou fuč, místo nich a trávníku jsou k vidění suť, písek, hlína a těžké stroje. V deštivých dnech je staveniště pokryté bahnem, jak je vidět na aktuálních fotkách.

Aréna by měla splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání, má jít zároveň o multifunkční stánek.

Stavbaři dokončují demolice Všesportovního stadionu v Hradci Králové a na jeho místě chystají stavbu nového fotbalového stadionu.
Stavbaři dokončují demolice Všesportovního stadionu v Hradci Králové a na jeho místě chystají stavbu nového fotbalového stadionu.

Dojít má i ke spolupráci s fotbalovými reprezentacemi, které by zde mohly hrát kvalifikační či přátelské duely. Vyplývá to z memoranda o spolupráci mezi Hradcem Králové a FAČR, které 18. ledna schválili hradečtí zastupitelé. „Nesmírně si toho vážíme. Mít vedle sebe takového partnera je vždy přínosné. Věříme, že tuto spolupráci budou kvitovat také fotbaloví fanoušci," uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Na místě již byly udělány hloubkové vrty a stojí zde i piloty, samotná stavba má odstartovat 22. února. Zakomponovány do ní budou i populární mohutné reflektory, podle nichž se původnímu stadionu říkalo právě „lízátka“. Ty aktuálně leží bokem, ale jejich čas brzy přijde.  

A to i přesto, že Hradec Králové neuspěl v dotační výzvě u Národní sportovní agentury (NSA), přestože město tvrdí, že podmínky dotačního programu neporušilo. Projekt údajně selhal kvůli tomu, že radnice použila metodu Design and Build, kdy stavbu projektuje i staví jeden dodavatel.

Celý rozhovor: Miroslav Koubek o Hradci, Berbrovi, reprezentaci a trenérské kariéře
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video

FC Hradec Králové Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
3

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Články odjinud


Články odjinud