Jakub Konečný
Premium
15. března 2022 • 05:00

Z lovce je kořist. Berme Plzeň vážně, říká Hašek. Co mluví pro oba soupeře?

Autor: Jakub Konečný, inf
Vstoupit do diskuse
4
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Baník 4:3. Dramatickou přestřelku řídili Birmančevič a Kuchta
PRVNÍ DOJEM se Zbyňkem Irglem: Každý hráč Třince ví, co dělat
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nedělní havárie Slavie v Liberci způsobila, že poprvé od 20. kola vede ligu opět Plzeň. Viktoria už dávno není totální outsider, z lovce se pomalu stává kořist. „Pokud doteď nebyla brána úplně vážně, tak nyní ji už všichni vážně brát musíme,“ říká Martin Hašek starší, který nelítostný boj o titul zažil coby hráč i trenér. „Ve hře je ještě třicet bodů, takže má náskok deset procent,“ kalkuluje bývalý reprezentant. V zamčené části článku mimo jiné najdete, jak by za současné situace vypadal program nadstavby i tři faktory, které v bitvě o prvenství pro oba soupeře mluví.Dojde po tříletém panování Slavie ke změně vládce FORTUNA:LIGY? Po posledním kole tomu vše nasvědčuje. Červenobílí vinou krachu na libereckém oraništi před sebe pustili Plzeň a poprvé od sezony 2017/18, kdy naposled nezískali titul, nedrží v tak pokročilé fázi sezony vedoucí příčku v tabulce FORTUNA:LIGY.

„Pro boj o titul jde o velkou komplikaci,“ připustil slávistický kouč Jindřich Trpišovský, že situace je hodně vážná. Viktoria utekla o tři body, a pokud tento rozdíl udrží i do vzájemného utkání, které je na programu v Plzni hned po reprezentační pauze, bude muset Slavia na její půdě zvítězit, aby měla reálnou šanci jít do nadstavby z prvního místa.

„Kdyby však vyhrála vzájemný zápas Plzeň, pravděpodobně vyhraje i základní část a pak by proti Slavii nastoupila zase doma. V ruce by tak měla už dost trumfů a k titulu hodně blízko,“ vysvětluje internacionál Martin Hašek ligovou matematiku. „Pokud Plzeň nebyla doteď braná v boji o titul úplně vážně, nyní už ji všichni vážně brát musíme. Není náhoda, že má tolik bodů, byť to není vždy líbivé a přesvědčivé.“

Proměnu Viktorie z outsidera na spolufavorita nejlépe dokládá změna kurzů sázkových kanceláří na mistra ligy. Do sezony vstupovala u Fortuny s vysokánským kurzem 25:1, který pak na začátku září po vyřazení z Evropy vyskočil dokonce na 30:1. Nyní je však už pouhých 2,5:1, tedy desetkrát menší než původní.

Jen pro zajímavost, Slavia začínala na kurzu 1,44:1 a nyní si na ni můžete vsadit v poměru 1,55:1, podle bookmakerů tedy zůstává pořád hlavním aspirantem na ligový primát. Tipéři na ni naložili zhruba třicetkrát větší objem peněz než na Plzeň – a trend se ani v posledních dnech nemění.

„Slavii pořád favorizuju i já,“ hlásí Hašek. „Inspiruje, dokáže opakovaně zlepšovat hráče, je v ní kreativní a zábavné prostředí. Existuje prostě víc důvodů, proč jí to přát, ale ne vždy to podle toho dopadne.“

Hlavní úskalí v případě úřadujícího mistra vidí v jeho pouti Konferenční ligou, v níž má výrazně nakročeno do čtvrtfinále.

„To může být minus,“ upozorňuje Hašek. „Slavia se může v evropském poháru dostat tak daleko, jako žádný český klub před ní, což je obrovská motivace,

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
4

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Články odjinud


Články odjinud