17. března 2023 • 14:50

FAČR prodloužil smlouvu s LFA. Liga získá peníze z úspěchů reprezentace

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
248 km/h na lyžích! Beru to jako předané žezlo, říká český rekordman
Podívejte se na kontroverzní vítězství Borárose proti Medvedovskému na FABRIQ 2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová asociace ČR (FAČR) prodloužila s Ligovou fotbalovou asociací (LFA) rámcovou smlouvu o osamostatnění profesionálních soutěží. Kontrakt měl vypršet 30. června příštího roku, nově platí do konce června 2028. Součástí je následná čtyřletá opce. Za asociace prodloužili smlouvu na dnešní tiskové konferenci jejich předsedové Petr Fousek z FAČR a Dušan Svoboda z LFA.První a druhá liga se po vzoru některých zahraničních soutěží od FAČR osamostatnily před sedmi lety a od sezony 2016/17 převzala jejich řízení LFA. Obě asociace spolu v květnu 2016 podepsaly smlouvu na šest let s následnou dvouletou opcí, kterou uplatnily. LFA potřebovala prodloužit kontrakt s více než ročním předstihem mimo jiné proto, aby mohla vypsat tendr na audiovizuální práva na nejvyšší soutěž.

„Stávající smlouva byla v mnoha ohledech zastaralá. Probíhalo více než roční vyjednávání mezi FAČR a LFA a nakonec jsme našli kompromis. Výkonný výbor FAČR schválil prodloužení smlouvy jednomyslně,“ řekl Fousek. „Prodloužení smlouvy je důkaz, že nastavení spolupráce s FAČR je funkční,“ poznamenal Svoboda.

Součástí dohody je, že LFA bude každý rok přispívat FAČR sedmi miliony korun a k tomu pětiprocentním podílem z výnosu z částky nad 250 milionů korun za sezonu. Naopak liga od FAČR získá 10 procent z výsledků reprezentačního „áčka“ v Lize národů a 15 procent z bonusu za případný postup na mistrovství Evropy či světa.

„To znamená, že z komerčního úspěchu LFA bude profitovat FAČR a ze sportovního úspěchu seniorské fotbalové reprezentace bude profitovat LFA. V zájmu všech ligových klubů tak bude maximálně vycházet vstříc reprezentačním potřebám,“ uvedl Svoboda.

LFA po převzetí profesionálních soutěží zřídila vlastní disciplinární komisi, která má na starosti první a druhou ligu. Komise rozhodčích stejně jako odvolací komise nadále spadají pod FAČR. LFA bude od sezony 2024/25 nově řídit domácí pohár, který dosud organizovala FAČR.

Z V R P Skóre B

Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2022/2023

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2022/2023 odehraje ve formátu s nadstavbou. Zimní přestávka začíná už v polovině listopadu kvůli konání MS ve fotbale 2022 a končí na konci ledna.

Titul obhajuje Viktoria Plzeň.

Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud