SESTŘIH: Baník - Sparta 0:1. Panák rozhodl hlavou, hosty podržel Vindahl

Autor: iSport.cz, ČTK, inf
88
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát
Furch po nástupu k Boleslavi: Brno jsem si oblíbil, ale život mění plány

Fotbalisté Sparty v 15. kole FORTUNA:LIGY zvítězili na hřišti Baníku 1:0. Jediný gól zápasu dal hlavičkou po rohovém kopu obránce Filip Panák. V prvním poločase hosté díky brankáři Peteru Vindahlovi udrželi nulu a sami si příliš šancí nevytvořili. Pa pauze se ale zlepšili a nakonec vezou z Ostravy cenné tři body, díky nimž nadále povedou tabulku před Slavií. Ta se může na rivala zase dotáhnout na dva body, pokud vyhraje v Olomouci.

Baník před vyprodaným stadionem utrpěl druhou domácí ligovou porážku po sobě a je šestý.

Ostrava před 15 tisíci diváků měla mnohem lepší vstup do zápasu a držela Pražany pod stálým tlakem na své útočné polovině. Po několika náznacích šancí přišla v 19. minutě první vyložená, kterou ale Rigovi po narážečce uvnitř šestnáctky zlikvidoval gólman Vindahl.

Sparta se proti aktivně hrajícímu soupeři vůbec neprosazovala. Po ojedinělé akci sice sudí Petřík nejprve proti Baníku nařídil penaltu za faul na Zeleného, posléze ji ale po konzultaci s videorozhodčím odvolal kvůli předcházejícímu ofsajdu. Jinak hosté v první polovině nepředvedli takřka nic nebezpečného a spíše se jím probránili k bezgólové remíze.

S úvodem druhého poločasu Pražané odhodili pasivitu a hned ve 47. minutě se Pavelkova rána z šestnáctky mihla těsně kolem tyče. Hosté pokračovali v tlaku. Ve 48. minutě si Panák našel na malém vápně centr z rohového kopu a hlavičkou, která byla prvním střeleckým pokusem Sparty mezi tyče v utkání, otevřel skóre. Letenský zadák v lize skóroval poprvé od předloňského září.

Domácí se pak ve své útočné snaze zapomněli vepředu, Pavelka měl v 54. minutě po brejku další stoprocentní příležitost, ale sám před Letáčkem vystřelil vedle brány. Slezané pak obnovili své územní obléhání sparťanského vápna.

V závěru domácí stupňovali tlak i frekvenci centrů do vápna a v 89. minutě i soupeři pořádně zatopila. Rigo však stál při odraženém míči zády k bráně a nestačil svou dorážku usměrnit mezi tyče.

Letenští už cenné tři body udrželi a zlepšili si náladu po čtvrteční porážce 1:2 v Evropské ligy v Glasgow s Rangers. Sparťané v nejvyšší soutěži s Ostravou počtrnácté za sebou bodovali.

Domácí:

Hosté: 49. Panák

Domácí: Letáček – Ndefe, Lischka (C), Pojezný, Kpozo – Boula – Buchta, Kubala (80. Almási), Rigo (90+8. Frydrych), Ewerton (86. Šín) – Tanko (80. Ji. Klíma).

Hosté: Vindahl – Panák, Vitík, Sørensen – Preciado (81. Wiesner), Pavelka (C), Laçi (70. Sadílek), Zelený – Haraslín (62. Karabec), Kuchta, Birmančević.

Domácí: Markovič, Šín, Grygar, Frydrych, Klíma, Kaloč, Blažek, Madleňák, Fadairo, Almási

Hosté: Vorel, Gomez, Vydra, Wiesner, Kairinen, Pešek, Sadílek, Ševčík, Karabec, Olatunji, Sejk

Baník - Sparta: Tanko pálil z otočky, velká šance

Baník - Sparta: Haraslín v roztržce s Pojezným, ukazoval mu, aby “nebrečel”

Baník - Sparta: Tanko tvrdě dojel Pavelku, nedostal ani ŽK

Baník - Sparta: Domácí chtěli penaltu po pádu Pojezného, sudí odpískal ofsajd

Baník - Sparta: Pavelka se zjevil za obranou a selhal v gólovce při zakončení

Baník - Sparta: Panák perfektní hlavičkou poslal hosty do vedení, 0:1

Baník - Sparta: Pavelka už málem slavil, jeho střelu vychýlil těsně vedle Lischka

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.