SESTŘIH: Hradec - Baník 2:3. Obrat v závěru, výhru Ostravy trefil Tanko

2
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Fotbalisté Ostravy v 18. kole první ligy zvítězili v Hradci Králové po obratu 3:2. Skóre otevřel v sedmé minutě Ewerton, domácí ale po gólu Daniela Horáka ze 14. minuty a penaltě Václava Pilaře ze závěru první půle stav otočili. Baníku zařídil tři body a posun na šesté místo neúplné tabulky dvěma trefami Abdullahi Tanko, jenž se prosadil v 82. a 89. minutě.

„Votroci“ prohráli v lize po čtyřech zápasech a zůstávají na 12. příčce. Slezané navázali na vítězství 2:0 z úvodního vzájemného utkání sezony a uspěli po dvou porážkách. Šesté místo udrží, pokud v neděli Mladá Boleslav nevyhraje na hřišti pražské Slavie.

Baník v posledních dvou zápasech neskóroval, dnes ale vstoupil do utkání drtivým tlakem. Ve třetí minutě skončila Pojezného tečovaná střela na tyči a vzápětí nevyužil nadějný brejk Tanko. V šesté minutě musel brankář Bajza vytěsnit obstřel bývalého spoluhráče z Hradce Kubaly, z následného centru ale Ndefe centrem našel Ewertona a technický křídelník netypicky hlavou překonal slovenského gólmana. Šestadvacetiletý Brazilec, jenž v Ostravě hostuje ze Slavie, dal šestý ligový gól v ročníku.

Domácí odpověděli z první vážnější akce na soupeřově polovině. Ve 14. minutě se Horák ve vápně prodral k Pilařově centru a rovněž hlavou srovnal. Třiadvacetiletý obránce skóroval počtvrté v sezoně a je nejlepším střelcem týmu.

Slezané byli nebezpečnější, vidět byl zejména Nigerijec Tanko. Rychlonohý útočník v 22. minutě obral o míč váhajícího stopera Leibla a běžel sám na Bajzu, který jeho křižnou střelu vykopl mimo tři tyče. Neujal se ani další Ewertonův pokus zpoza vápna, a tak přišel pro Baník trest. V 45. minutě podkopl Kpozo ve vápně Kučeru a sudí Szikszay nařídil penaltu, z níž si Pilař střelou doprostřed připsal třetí branku v ligovém ročníku. Po návratu trenéra Kotala na lavičku dali „Votroci“ poprvé dva góly v jednom zápase, potřebovali na to 11. soutěžních utkání.

Druhý poločas nenavázal na atraktivní úvodní dějství a dosud nejnižší návštěva na novém královéhradeckém stadionu (5075 diváků) viděla méně gólových příležitostí. Po hodině hry se dostal k zakončení z otočky Kubala, jehož střela těsně minula pravou tyč. Východočeši, kteří měli v nohách středeční osmifinále poháru se Slavií (0:2 po prodloužení), se v závěru soustředili hlavně na obranu a soupeře dlouho do šancí nepouštěli.

Až v 82. minutě střídající Jiří Klíma elegantní patičkou připravil míč do kroku Tankovi, který tentokrát sám před Bajzou nezaváhal. Záhy mohl odpovědět Harazim, proti jeho hlavičce se ostravský gólman Letáček stihl včas přemístit na zadní tyč.

Místo toho ale na druhé straně znovu zafungovala spolupráce dvou útočníků. Klíma našel za obranou Tanka a ten prostřelil Bajzu podruhé. Pětadvacetiletý Nigerijec se prosadil po více než dvou měsících a šestou a sedmou trefou se v této sezoně osamostatnil v čele klubové tabulky střelců.

Baník i podruhé udolal Hradec v závěru utkání. Srpnový duel v Ostravě rozhodly až dvě branky v nastavení, které zařídili Buchta a Tanko.

Domácí: 14. Horák, 45+2. Pilař

Hosté: 7. Ewerton, 82. Tanko, 89. Tanko

Domácí: Bajza – Ja. Klíma, Čihák, Leibl, Horák – Kodeš (C), Kučera (64. Pudhorocký) – Čmelík, Krejčí st. (72. Dancák), Pilař (72. Harazim) – Vašulín.

Hosté: Letáček – Ndefe, Lischka (C), Pojezný, Kpozo – Boula (76. Kaloč) – Buchta (71. Šín), Kubala (76. Ji. Klíma), Rigo, Ewerton (84. Šehić) – Tanko.

Domácí: Vízek, Zadražil, Pudhorocký, Dancák, Hais, Juliš, Ševčík, Harazim, Čech, Šašinka, Koubek

Hosté: Markovič, Mišković, Šín, Šehić, Frydrych, Klíma, Kaloč, Blažek, Madleňák, Fadairo, Almási

Domácí: Vašulín, Ja. Klíma, Leibl

Hosté: Kpozo, Ndefe, Pojezný, Rigo

Szikszay – Mokrusch, Volf

Malšovická aréna, Hradec Králové

5 075 diváků

Klíčové okamžiky zápasu:

SESTŘIH: Hradec Králové - Baník 2:3. Klíma servíroval Tankovi, ten v závěru otočil

Hradec Králové - Baník: Ze spalovače šancí hrdinou! Tanko otočil na 2:3

Hradec Králové - Baník: Tanko uklidil za padajícího Bajzu, 2:2

Hradec Králové - Baník: Pilař se trefil z penalty, 2:1
Hradec Králové - Baník: Kpozo srazil Kučeru ve vápně, penalta pro Votroky
Hradec Králové - Baník: Rasistické hučení na tribunách klidní gólman Bajza

Hradec Králové - Baník: Horák zblízka hlavou doťukl za Letáčka, 1:1
Hradec Králové - Baník: Návrat na hřiště jako hrom! Ewerton se trefil hlavou, 0:1

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905