Válka o video. Ředitele LFA rozladil Malík: Peníze jsou, necítíme podporu

Sparťanský záložník Guélor Kanga debatuje se sudím Karlem Hrubešem v zápase v Českých Budějovicích
Rozhodčí Karel Hrubeš v utkání Českých Budějovic se Spartou
Rozhodčí Karel Hrubeš v obležení hráčů Sparty v utkání v Českých Budějovicích
Hlavní rozhodčí utkání České Budějovice - Sparta Karel Hrubeš
Hlavní rozhodčí Zbyněk Proske komunikuje s videem během utkání Slavie s Olomoucí
Sudí Zbyněk Proske přerušuje utkání Slavie s Olomoucí ve chvíli, kdy jde k videu zkontrolovat spornou situaci vedoucí k penaltě Olomouce
Nekompromisní rozhodčí Emanuel Marek
10
Fotogalerie
mms
Ročník 2019/20
Začít diskusi (0)

Že má podle šéfa českého fotbalu Martina Malíka každý klub speciálního člověka na rozhodčí? Strahovský boss šel v nedávném rozhovoru pro Deník N ještě dál: ostře se opřel i do projektu videorozhodčího, který má podle něj k dokonalosti daleko. „Ta slova mě překvapila a mírně řečeno rozladila,“ reaguje výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta. „Upřímně, v kontextu rozhovoru pana předsedy Malíka, mám obavy o další rozvoj videa v českém fotbale,“ uvedl.

„Videorozhodčí je u nás udělaný českým způsobem a rozhodně není dokonalý,“ prohlásil předseda fotbalové asociace Martin Malík. Šéfové ligy Malíkovu kritiku odmítají. „Pan předseda nemá dostatečně detailní informace o projektu,“ tvrdí Tomáš Bárta, výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace.

Co vám běželo hlavou, když jste si četl Malíkova slova?
„Překvapilo mě to, mírně řečeno jsem z toho byl rozladěný. Věci, které pan předseda uváděl, jsou trochu vytržené z kontextu. Mluvil o událostech, ke kterým došlo na začátku projektu. Třeba o improvizaci s narychlo upravovanou dodávkou: je to víc než rok, kdy jsme na krátké období neměli k dispozici přenosový vůz od O2 TV. Řešilo se to na poslední chvíli úpravou dodávky, ale dělo se to jen v několika málo případech, než se nám podařilo dobudovat dvě stálé dodávky.“

Malík o nich mluvil s despektem.
„Obě jsou vybavené zařízením, které splňuje požadavky FIFA a mezinárodní pravidlové komise IFAB. Využíváme veškerou dostupnou techniku, lepší v Česku momentálně není. Děláme, co můžeme.“

Častá otázka fanoušků: kdy budou mít čeští videorozhodčí k dispozici ofsajdovou čáru?
„Je to otázka financí. Společnost EVS vyvinula speciální software pro rozhodčí, který se jmenuje Xeebra. Umí kalibrovanou ofsajdovou lajnu i jestřábí oko, takže pozná, jestli míč přešel brankovou čáru. My jsme připraveni do toho jít a naši partneři z O2 TV taky.“

V čem je problém?
„Potřebujeme tři až čtyři zařízení, abychom dokázali obsáhnout většinu zápasů s videem. Jedno zařízení včetně auta stojí tři a půl milionu korun. Na téhle investici jsme schopní se domluvit, ale televize do toho zatím nechce jít.“

Proč?
„Protože hrozí, že se někdo z vedení fotbalové asociace, pod kterou rozhodčí patří, ráno probudí a řekne: Končíme, video už nebudeme podporovat. FAČR školí sudí, funguje i naše spolupráce s komisí rozhodčích, bohužel ale nevíme, co bude zítra. I ze slov pana předsedy Malíka cítím, že video je pro vedení FAČR nechtěné dítě. Pochopte, že se nechceme dočkat momentu, kdy nám budou na dvoře stát tři auta za čtyři miliony za kus a my pro ně nebudeme mít využití. Takže si zatím pronajímáme techniku od televizí, jedno ligové kolo nás stojí něco přes sto tisíc korun.“

Když jste mluvil o videu jako o nechtěném dítěti, máte obavy o budoucnost projektu?
„Ani ne tak o budoucnost, jako spíš o další rozvoj projektu. Máme know how a víme, kudy chceme jít, ale podporu ze strany vedení asociace cítíme jen na základě proklamací v novinách. S pomocí partnerů, kterým moc děkujeme, jsme do videa nasypali miliony korun. Od asociace to jsou jen desetitisíce.“

Jak to funguje v cizině?
„Zúčastnil jsem se několika seminářů videorozhodčích a všude je to o tom, že samostatná liga a národní asociace vzájemně spolupracují. My jsme jedna z mála výjimek. I u sousedů v Polsku mají samostatnou ligu, ale od svazu každý rok dostávají čtyři miliony zlotých čili nějakých 25 milionů korun. S touto sumou bychom dokázali mít video v každém zápase. Polský šéf Boniek si vzal projekt za svůj, zato my slyšíme: Je to váš výmysl, tak dělejte, jak umíte.“

Je to dlouhodobě udržitelné?
„Myslím, že ne. Od nové sezony máme videem pokryté čtyři zápasy a na jaro chystáme pátý, jenže celkově přešlapujeme na místě. Víme, kolik to stojí a prostředky bychom na to měli, ale potřebujeme dlouhodobou podporu vedení asociace. V tuhle chvíli ji, v míře, kterou bychom potřebovali, bohužel necítíme.“

Video placeholder
Toto video je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!
Koupit
Nemůžeme za to, že rozhodčí nezvládli zápasy, říká Chovanec o chybách na konci sezony • iSport TV

Video placeholder
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Chyby proti favoritům. Přísná penalta proti Spartě, Plzni upřeli tutovku • iSport TV
Začít diskuzi

Nejvyšší česká fotbalová soutěž mění v sezoně 2024/2025 oficiální název na Chance Ligu. Titul obhajuje Sparta Praha.

iSport FantasySestřihy zápasůVIDEO momenty

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Doporučujeme

Články z jiných titulů