Ligové kluby žijí ve strachu z testů, další omezení diváků (zatím) ne

Jean-David Beauguel přípravný zápas s Ústím kvůli svalovému zranění nedohrál
Jablonecká posila Jan Silný v souboji s Vojtěchem Novákem z Bohemians
Roman Květ hlavičku v souboji s Michalem Surzynem
Jablonecký Michal Surzyn brání Denise Granečného v dresu Bohemians
Zprava Matěj Koubek z Bohemians střílí přes obránce Jakuba Martince z Jablonce
Tomáš Malínský zachraňuje míč na hřišti před dotírajícím Denisem Granečným
Přípravné utkání Plzně proti Ústí nad Labem
34
Fotogalerie
Ročník 2021/22
Vstoupit do diskuse (1)

Fotbal je na špičkách. Panují reálné obavy, aby s přechodem na vládou nařízený režim pravidelných testů nepadala mužstva do karantén, což by mělo negativní dopad na přípravu před startem jarní části ligy. Nakažlivý omikron straší. „Věřím, že přípravy týmů to naruší co nejméně, zejména v kombinaci s tím, že je drtivá většina hráčů plně očkovaných,“ modlí se Dušan Svoboda, předseda LFA. Jedna dobrá zpráva? Snad definitivně je odvráceno další snížení počtu diváků na stadionech.

V hokejové extralize jsou momentálně v pětidenním karanténním módu čtyři mužstva, České Budějovice v něm setrvaly i po zákonné lhůtě. Úřadující šampion Třinec má dny bez zátěže za sebou a vrací se do plného provozu. Je pravděpodobné, že v dalších dnech „ulehnou“ i další týmy. Odkládají se zápasy, přesouvají se na jiné termíny.

Co fotbal? Žije v nejistotě. Ve strachu. Čeká se, jak mužstva zasáhne vládou nařízená povinnost pravidelného a opakovaného testování. Doteď bylo na klubech, jaký režim měly v přípravě nastavený. Třeba Sparta hráče pravidelně testovala, většina prvoligových celků nikoli. Zejména kvůli vysoké proočkovanosti.

Teď se ale věci mění. S vyšší kadencí testů a s šířením nakažlivějšího omikronu budou záchyty s vysokou pravděpodobností přibývat. Kluby se děsí, aby je hygiena neposílala do karantén. Tím by došlo k dramatickému narušení tréninkového procesu před začátkem jarní části FORTUNA:LIGY.

Video placeholder
Ligové hity mimo TOP trojku: Almási, brazilské duo i zlínské mládí • iSport TV

„Obava je samozřejmě na místě. Kluby se nemohou uzavřít do bublin. Hráči žijí civilní životy, všichni mají rodiny, jejich děti chodí do škol a školek, partnerky do práce. Nicméně věřím, že přípravy týmů to naruší co nejméně, zejména v kombinaci s tím, že je drtivá většina hráčů plně očkovaných,“ říká Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace řídící profesionální soutěže v tuzemsku.

Momentálně relativně v klidu jsou mužstva, která absolvují soustředění v teple. Slavia se do portugalského Algarve vypravila krátce po zahájení zimního bloku, Sparta odletěla do Španělska v neděli, i další týmy pobývají na jihu nebo se tam v brzké době chystají. Testovací povinnost se jich bude týkat až po návratu. Některé celky, třeba Plzeň nebo Mladá Boleslav, se rozhodly pro čistě tuzemskou přípravu. Dvěma kontrolním odběrům ze sliznice týdně se nevyhnou.

Jako v předchozích měsících mají klíčové slovo jednotlivé krajské hygieny, to ony budou rozhodovat o případné karanténě. Otázka zní: při kolika pozitivních nálezech v ní spočine celý tým. „Žádná hranice v tuto chvíli není stanovena. Místně příslušná hygienická stanice vyhodnotí další postup podle toho, zda se jednalo o pozitivní nález zachycený antigenním samotestem nebo testem PCR provedeným v laboratoři,“ vysvětluje Svoboda.

V pondělí se v klubech poprvé testovalo, významnější záchyty nikdo nehlásil. Vypadá to nadějně, jenže masivní rozjezd varianty omikron se očekává v dalších dnech a týdnech. Snad nebude platit sportovní rčení, že první vyhrání z kapsy vyhání.

Katastrofa (zatím) zažehnána, co kompenzace?

Na fotbal, a obecně celý sport v Česku, se v předchozích dnech valila ještě jedna smrtící lavina. V plánu ministerstva zdravotnictví bylo víc přiškrtit hromadné aktivity a snížit počty diváků v arénách oproti současné tisícovce. „Kvůli mutaci omikron navrhovalo ministerstvo zdravotnictví zpřísnění opatření maximální účasti na sto lidí a ještě za podmínky tří dávek očkování,“ líčí snahy resortu Petr Fousek, předseda FAČR.

Proto se pustil do rokování s představiteli Národní sportovní agentury a hrozící katastrofa byla naštěstí odvrácena. I nadále platí, že nepřekročitelnou hranicí je tisíc diváků na jednu sportovní akci. Dokonce se jedná o navýšení limitu.

„Pro kluby z F:L, pro které je vstupné ekonomicky podstatné, je to i tak likvidační. Předpokládám, že Slavia proti Fenerbahce nebo Sparta proti Partizanu by svá utkání vyprodaly, takhle budou v mnohamilionové ztrátě. Proto úzce spolupracujeme s NSA a pro ministerstvo zdravotnictví připravujeme návrh bezpečných podmínek, za kterých by mohla liga pokračovat s vyšší povolenou návštěvností,“ vysvětluje Fousek.

Jedna věc je stav budoucí, jenže vážné dopady na pokladny klubů měla řada měsíců v roce 2021. Namístě jsou kompenzace. A to i proto, že kluby zákonná pravidla respektují a dodržují. Za rok 2020 byly v rámci vládního programu částečně proplaceny na přelomu ledna a února.

„Uvědomujeme si závažnost aktuální situace, že sport dnes není hlavní prioritou pro vládní představitele, a jsme připraveni respektovat všechna opatření. Na druhé straně bychom ale rádi věděli, jak budou kompenzovány finanční ztráty, kterými zákazem vstupu diváků na stadiony profesionální sport dlouhodobě jednoznační trpí,“ ptá se Svoboda.

Další jednání na trase fotbal – NSA – ministerstvo zdravotnictví jsou nevyhnutelná.

Svoboda: Prioritou je zajištění přípravy

„Ihned po jmenování nové vlády jsme oslovili nového ministra zdravotnictví a byli jsme odkázáni na paní hlavní hygieničku, se kterou jsme v kontaktu. Nyní je pro nás prioritou zajištění plnohodnotné sportovní přípravy všech týmů. Tady je třeba si uvědomit specifikum kolektivního profesionálního sportu, který se liší oproti běžným pracovním kolektivům. Při karanténě pro jeden tým je

totiž ovlivněno i fungování jeho nejbližšího soupeře a potažmo regulérnost celé soutěže. Přitom většina hráčů je plně očkovaných, respektujeme pravidelná testování v klubech, akceptujeme všechna další nutná opatření a děláme maximum. Byli bychom rádi, kdyby tento náš dlouhodobý postoj byl zohledněn a jednotlivá utkání bylo možno sehrát a soutěže dokončit.“

Dušan Svoboda, předseda LFA

Video placeholder
Dloubák: Nabídky za Beauguela Plzni nestojí za přestup. Kontaktovala Jurečku, ten licituje • iSport TV

Online přenos - Koronavirus ve sportu

Zprávy ze dne 18. ledna 2022

Důležitý moment
Hokej
18. ledna 2022 · 10:29

Hokejová Sparta odkládá (zatím) nejbližší dva zápasy kvůli pozitivním výsledkům testů.

Zprávy ze dne 17. ledna 2022

Důležitý moment
Hokej
17. ledna 2022 · 10:25

Zápas 43. kola hokejové extraligy mezi Českými Budějovicemi a Vítkovicemi se v úterý neuskuteční. Jihočechům sice v neděli oficiálně skončila karanténa, kterou Motoru nařídila krajská hygienická stanice z důvodu nákazy několika hráčů covidem-19, podle klubového webu však není stav hráčů takový, aby mohli odehrát utkání. „Díky vstřícnosti soupeře byl zápas odložen,“ uvedli zástupci Českých Budějovic. Oba kluby se zároveň už domluvily na náhradním termínu, utkání se uskuteční v úterý 8. února.

Zprávy ze dne 16. ledna 2022

Důležitý moment
Hokej
16. ledna 2022 · 15:11

Hokejisté Zlína jdou kvůli nákaze několika hráčů koronavirem do karantény a nebudou hrát v úterý ve 43. kole extraligy v Plzni. Poslední tým tabulky to oznámil v tiskové zprávě. „Extraligový tým PSG Berani Zlín jde z důvodu nákazy onemocněním COVID-19 u několika hráčů do karantény. Zápas 43. kola Tipsport extraligy 2021/22 s HC Škoda Plzeň (úterý 18. ledna na ledě soupeře) je odložen a budeme jednat o náhradním termínu,“ uvedl Zlín, jenž se má v pátek střetnout s pražskou Spartou.

Zprávy ze dne 14. ledna 2022

Důležitý moment
Fotbal
14. ledna 2022 · 17:35

Fotbalista Alphonso Davies z Bayernu Mnichov má po prodělaném koronaviru potíže se srdcem a bude svému týmu ještě několik týdnů chybět. Kluboví lékaři odhalili po návratu jednadvacetiletého Kanaďana do tréninku příznaky myokarditidy, neboli zánětlivého onemocnění srdečního svalu. Podle trenéra Juliana Nagelsmanna nejde o závažné problémy.

Hokej
14. ledna 2022 · 17:23

Hokejisté Karlových Varů se o odložení zápasu v Mladé Boleslavi dozvěděli až během cesty. „Autobus jsme otáčeli až hodinu po odjezdu z Varů,“ napsal PR a média manažer klubu Daniel Kubelka na Twitteru. Více čtěte ZDE>>>

Fotbal
14. ledna 2022 · 17:20

Hvězdný fotbalista Lionel Messi z Paris St. Germain vynechá po prodělaném koronaviru i sobotní ligový zápas s Brestem. Podle argentinského ofenzivního hráče probíhá rekonvalescence po nemoci covid-19 pomaleji, než čekal. Absenci sedminásobného držitele Zlatého míče v dalším soutěžním utkání potvrdil i trenér PSG Mauricio Pochettino.

Důležitý moment
Hokej
14. ledna 2022 · 15:15

Krajská hygienická stanice nařídila z důvodu nákazy několika hráčů nemocí covid-19 A mužstvu BK Mladá Boleslav do středy 19. ledna karanténu. Hokejisté Mladé Boleslavi tak nemohou nastoupit v pátek k utkání proti Karlovým Varům, v neděli na ledě Zlína a v úterý doma proti Kladnu. O náhradních termínech těchto zápasů se bude jednat.

Mladoboleslavský kouč Pavel Patera s kolegou Radimem Rulíkem na střídačce
Mladoboleslavský kouč Pavel Patera s kolegou Radimem Rulíkem na střídačce
Fotbal
14. ledna 2022 · 15:00

Fotbalový obránce Dani Carvajal z Realu Madrid měl v Saúdské Arábii pozitivní test na koronavirus a vynechá nedělní finále španělského Superpoháru proti Bilbau v Rijádu. Třicetiletý hráč je v izolaci. Zkušený pravý obránce je očkovaný. Podle tamních opatření by měl být izolován sedm dnů a propuštěn po dvou negativních testech. Prezident Španělské fotbalové asociace Luis Rubiales pro agenturu Reuters potvrdil, že finálového turnaje Superpoháru se účastní i neočkovaní hráči. Ti dostali od místních úřadů výjimku.

Fotbal
14. ledna 2022 · 13:38

Sobotní utkání Premier League mezi Burnley a Leicesterem se neuskuteční. Vedení soutěže dnes zápas odložilo, jelikož domácí celek nemá kvůli vyššímu počtu nakažených fotbalistů koronavirem i zraněných k dispozici potřebný počet třinácti hráčů do pole plus brankáře.

Fotbal
14. ledna 2022 · 10:18

Fotbalová Sparta nezahájí prodej permanentních vstupenek na jarní část sezony. Na vině je aktuální pandemická situace s koronavirem a omezení, která pro sportovní akce platí. „V této chvíli neexistuje žádná jistota v tom, kolik fanoušků bude moci v průběhu jara na stadion. Kdybychom nabízeli na jarní část sezony další permanentky, vnímal bych to jako trochu nefér chování vůči majitelům celoročních vstupenek. V závěru podzimu přišli o šanci chodit na zápasy, jakmile to bude možné, musejí to být právě oni, kterým vstup přednostně umožníme,“ řekl marketingový ředitel klubu Kamil Veselý.

Vstoupit do diskuze (1)

Nejvyšší česká fotbalová soutěž mění v sezoně 2024/2025 oficiální název na Chance Ligu. Titul obhajuje Sparta Praha.

iSport FantasySestřihy zápasůVIDEO momenty

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Doporučujeme

Články z jiných titulů