Je ligový fotbal natolik nebezpečný, aby bylo potřeba dohledu stovek strážců zákona na každém zápase? Cestu k odpovědi nabízí statistiky, které zveřejňuje sama Policie České republiky. Podle jejích čísel se protizákonného jednání dopustí přibližně jeden z 19 tisíc návštěvníků stadionu. Ve druhé polovině základní části ale čísla přestupků i trestných činů narostla.
Základní část fotbalové FORTUNA:LIGY navštívilo víc než milion a půl fanoušků. Ti se na stadionech a v jejich okolí dopustili celkem 82 přestupků a šesti trestných činů. Zajímavé na číslech je, že dvě třetiny veškerého protiprávního jednání se událo ve druhé polovině sezony, tedy od 16. do 30. kola.
„Nárůst v druhé půlce základní části je enormní, zaznamenáno bylo dvojnásobné množství přestupků,“ komentuje čísla bezpečnostních složek advokát Tomáš Martinec, který je získává na základě Zákona o svobodném přístupu k informacím, takzvané „stošestky.“ „Policie je důslednější při vyplňování údajů. Začala vyplňovat mnohem více podrobností nad rámec vlastní tabulky,“ všímá si vývoje v policejních postupech.
Počty spáchaných přestupků i trestných činů vzrostly i navzdory tomu, že ani ve druhé polovině sezony nedošlo k žádným hromadným excesům nebo velkým fanouškovským nepokojům. Nejtěžší bylo podle policejních statistik 24. kolo, během kterého došlo k deseti přestupkům. Osm z nich měli na svědomí fanoušci Pardubic během východočeského derby v Hradci Králové.
Deset přestupků je také uvedeno u zápasu 27. kola mezi Jabloncem a Baníkem. Nelze je ale přiřadit ke konkrétnímu klubu, protože je policie řešila dlouho před zápasem mimo okolí stadionu. Mimochodem, severočeské bezpečnostní složky k utkání přiřadily i 14 dopravních přestupků.
Vzrostl i počet trestných činů, ke dvěma z podzimního derby pražských „S“ přibyly další čtyři, například fanoušek Baníku, který na nádraží cestou do Jablonce hajloval…
Celkem 8 přestupků řešili policisté i na zápase Sparty s Baníkem (v poměru 1:7), další čísla už jsou nižší, například 3 fanoušci Bohemians v Ostravě, kteří se dopustili zahalení obličeje či vylezení na plot sektoru, za což byl jeden z nich potrestán pokutou 10 tisíc korun.
Článek pokračuje pod grafikou
Policejní opatření na stadionech se snaží řešit i sami fanoušci, například v podcastu Za čárou. Už na podzim je například překvapilo, že člen zásahové jednotky mířil během zápasu Sparta – Teplice do lidí granátometem. Reakce vyvolal také postup u sektoru pro hosty před zápasem Liberec – Hradec, kde museli fanoušci projít na pokyn policie kolem neoznačeného muže s kamerou s občanským průkazem u obličeje.
I přes toto opatření u toho zápasu není uveden žádný přestupek, natož trestný čin. Policie ale dlouhodobě argumentuje, že její působení je preventivní a její přítomnost trestné činnosti předchází.
Aktuálně se řeší policejní postup po zápase čtvrtého kola nadstavby mezi Mladou Boleslaví a Spartou. Hostující fanoušci se totiž pokusili oslavit zisk titulu přímo na hřišti, zásahová jednotka jim v tom zabránila i použitím slzného plynu.
„Viděl jsem záběry a můj dojem je, že v pořádku to nebylo. Policie ale má standardní nástroje, jak pochybení svých příslušníků řešit,“ uvedl na sociálních sítích ministr vnitra Vít Rakušan, jenž v neděli ráno mluvil s policejním prezidentem a požádal ho, aby „ten zákrok byl důsledně prošetřen.“ Statistiky o případné kriminalitě z tohoto zápasu ale zatím nejsou dostupné.