Hodnocení posil Slavie: jedna trefa ze čtyř. Unikát, ale i řada kroků vedle

Video placeholder
Fila: Spekulacím o Plzni jsem se vysmál, Houšteckému vadily chybějící emoce
Michael Krmenčík v dresu Slavie
Srdjan Plavšič v dresu Slavie
Jaká budoucnost čeká Christose Zafeirise?
Jindřich Staněk v utkání proti AC Milán
Mojmír Chytil objímá Václava Jurečku po jeho gólu proti Liberci
5
Fotogalerie
Ročník 2023/24
Vstoupit do diskuse (23)

Letní přestupové období začalo pro Slavii vlažně. Hodně spekulací, žádná akce. Ale fanoušky zprávy o jménech jako Daniel Vašulín či Tomáš Chorý nenechávají v klidu. Je pro ně těžké vyčíst v přestupové politice „sešívaných“ nějakou koncepci. To ale není pouze téma současnosti, ale i posledních tří let, kdy Slavia nezískala titul. Deník Sport provedl velkou analýzu všech příchodů, které v Edenu za tu dobu uskutečnili. A pro vicemistra nevychází lichotivě. Opravdu povedených přestupů učinili Pražané jen devět z celkových osmatřiceti, tedy zhruba 25 %.

Top přestupy

DAVID JURÁSEK
za 25 milionů korun z Mladé Boleslavi

VÁCLAV JUREČKA
volný hráč ze Slovácka

MOJMÍR CHYTIL
za 15 milionů z Olomouce

IGOH OGBU
za 40 milionů korun z Lilleströmu

Při největších přestupových trefách nemusela Slavia sahat až na dno kapsy. Za Václava Jurečku dokonce nezaplatila nic a zkušený útočník dal v následujících dvou sezonách 39 gólů. Co ho spojuje s další výtečnou akvizicí Mojmírem Chytilem? Zkušenost na české scéně. V nejvyšší tuzemské soutěži hráli roky, byli dlouhodobě sledovaní. Panovaly jen malé pochybnosti, že nezvládnou dávat góly ve Slavii. Nejvíce ze všech ale vyčnívá jméno Davida Juráska, v kontextu příchodů do klubu jde prakticky o unikát. Těžko říct, jestli bychom našli v českém prostředí v posledních letech lepší obchod. Slavia identifikovala nadstandardního nezkušeného hráče, ten se prakticky ihned stal oporou, za rok a půl převyšoval svými výkony ligu a odešel za desetinásobek pořizovací ceny. Podobné trefy přišly v podobě Igoha Ogbua a Mojmíra Chytila, oba se na hřišti už vyplatili a dost možná přinesou do kasy tučné sumy.

Mojmír Chytil objímá Václava Jurečku po jeho gólu proti LiberciMojmír Chytil objímá Václava Jurečku po jeho gólu proti Liberci • Pavel Mazáč / Sport

Povedené přestupy

IVAN SCHRANZ
výměna s Jabloncem za Malinského a Zeleného

ALEŠ MANDOUS
za 10 milionů korun z Olomouce

YIRA SOR
za 30 milionů korun z Baníku

DAVID DOUDĚRA
za 15 milionů korun z Mladé Boleslavi

JINDŘICH STANĚK
za 25 milionů korun + Červa a Valentu z Plzně

Zkušenost, obouchanost českou ligou a tím pádem malá adaptační doba. Většinu povedených přestupů do Slavie spojují tyto motivy. David Douděra, Jindřich Staněk a Ivan Schranz? Když přišli do Edenu, měl každý za pasem už přes sto ligových startů. Všichni tři se vypracovali v opory týmu, na které se Jindřich Trpišovský obrací, když je nejhůře. Aleš Mandous, který původně přišel bojovat z pozice dvojky, se také v devětadvaceti letech nemusel nijak zvlášť rozkoukávat. A pak je tu výjimečný případ Yiry Sora. Nigerijský rychlík vzal útokem Konferenční ligu a během jara v ní nasázel šest gólů. Ale v lize? Pouze jeden. Slavii určitě na hřišti nepřispěl tak, jak se od něj ve finále očekávalo, ale fakt, že klub dostal z Genku po pouhém roce pětinásobek Sorovy pořizovací ceny? To je zkrátka povedený obchod.

Jindřich Staněk v utkání proti AC MilánJindřich Staněk v utkání proti AC Milán • Pavel Mazáč (Sport)

Ani povedené, ani nepovedené přestupy

MAREK ICHA
za 2,5 milionu korun z Táborska

ANTONÍN KINSKÝ
za 4 miliony korun z Dukly

DANIEL FILA
za 28 milionů korun z Mladé Boleslavi

CHRIST TIÉHI
na hostování z Liberce

MICHAL TOMIČ
za 5 milionů korun ze Slovácka

DENIS HALINSKÝ
za nezveřejněnou cenu z Příbrami

DAVID PECH
za 25 milionů korun z Mladé Boleslavi

CHRISTOS ZAFEIRIS
za 50 milionů korun z Haugesundu

CONRAD WALLEM
za 40 milionů korun z Odds

ONDŘEJ ZMRZLÝ
za 25 milionů korun z Olomouce

EL HADJI MALICK DIOUF
za 60 milionů korun z Trömso

Ne všechny obchody na trhu transferů se dají hodnotit černobíle. Někdy zkrátka skončí v sekci „nepotěší, neurazí“. U některých je zároveň příliš brzy na to vynášet soudy. Takový Christos Zafeiris je na hraně. „Sešívaní“ za něj dali velké peníze už před rokem a půl, norský záložník to ale ještě nedokázal na hřišti prodat. Přesto stále panuje pocit možnosti naplnění potenciálu, stejně jako u další mladých hráčů Davida Pecha, El Hadjiho Malicka Dioufa či Conrada Wallema. Ondřej Zmrzlý zakončil jaro slibně, i on se může příští rok ukázat jako trefa. Marek Icha v klubu budoucnost nemá, je tu ale vyhlídka prodeje za desetinásobek pořizovací ceny. Antonín Kinský působí spíše jako promarněná příležitost, přesto nešlo o špatnou koupi. Uvidíme, jak se svým osudem naloží Daniel Fila a Denis Halinský.

Jaká budoucnost čeká Christose Zafeirise?Jaká budoucnost čeká Christose Zafeirise? • Pavel Mazáč (Sport)

Nepovedené přestupy

MATĚJ VALENTA
za 8 milionů korun z Českých Budějovic

AIHAM OUSOU
za 14 milionů korun z Häckenu

MAKSYM TALOVJEROV
za 13 milionů korun z Českých Budějovic

SRDJAN PLAVŠIČ
volný hráč ze Sparty

UBONG EKPAI
volný hráč z Plzně

FILIP BLECHA
za 1 milion korun z Vlašimi

TARAS KAČARABA
za 20 milionů korun z Liberce

BABACAR SY
za 3 miliony korun z Táborska

PETR HRONEK
za 2 miliony korun z Bohemians

EWERTON
za 20 milionů korun z Mladé Boleslavi

SHERIFF SINYAN
volný hráč

ANDRES DUMITRESCU
za 25 milionů korun ze Sepsi

MUHAMED TIJANI
za 30 milionů korun z Baníku

DAVID ZIMA
za 100 milionů korun z Turína

Tady už se bohužel pro Slavii seznam rozrůstá. Špatných rozhodnutí bylo opravdu mnoho a některé rozhodně nebyly za pakatel. Ewerton, Muhamed Tijani či Andres Dumitrecu – to jsou vše hráči za desítky milionů, kteří ale na hřišti přidanou hodnotu neodevzdali a v týmu nemají budoucnost, ačkoli jsou všichni pod smlouvou. Matěj Valenta se sice stal vyvažovacím zboží při příchodu Jindřicha Staňka, potenciál měl ale jinde. Aiham Ousou nestál moc a jednu sezonu vypadal slušně, slávisté ale na něj po mnohých minelách nebudou vzpomínat příliš s láskou. Jak dokazují Sheriff Sinyan, Ubong Ekpai a Srdjan Plavšič, i volné přestupy se nemusí povést. Následují bizarní výstřely do tmy jako Petr Hronek, Babacar Sy či Filip Blecha. A pak je tu případ David Zima. Jistě, je v klubu teprve půl roku. Ale s částkou 100 milionů na zádech na něj byl od začátku tlak, aby ukazoval top kvality ihned. Pro nejdražší hráče soutěže žádné „počkejme a uvidíme“ neexistuje.

Srdjan Plavšič v dresu SlavieSrdjan Plavšič v dresu Slavie • Michal Beránek (Sport)

Přestupové propadáky

EDUARDO SANTOS
za 30 milionů korun z Karviné

MADS EMIL MADSEN
za 26 milionů korun z Lince

MOHMMED IHATTAREN
volný hráč

MICHAEL KRMENČÍK
na hostování z Brugg

Případy, kdy Slavia šlápla tak moc vedle, jak jen to jde. Třicetimilionový Eduardo Santos by možná vešel do historie jako jeden z největších sešívaných „flopů“, kdyby ho za dva roky nevykoupilo brazilské Bragatino za skoro stejnou částku. Bohorovný Jihoameričan byl hlavním důvodem úpadku kdysi skálopevné obrany Slavie a ztráty titulových šancí. Přes milion euro stál i Nor Mads Emil Madsen. Skoro půl sezony si zvykal na fyzické nároky české ligy, jen aby byl na jaře naprosto odstřelen. Michael Krmenčík byl sice jen na hostování, ale vzhledem k tomu, kolik sil Slavia vynaložila na jeho příchod a kolik pobíral, vůbec neobstál. Ani on si na jaře vůbec nezahrál, mnozí fanoušci navíc jeho přítomnost v sešívaném dresu kousali těžce. A pak je tu zlobivý Mohamed Ihattaren. Nizozemec s hvězdným potenciálem, ale i nadváhou, jehož podpis se absolutně vymykal všemu, na co jsme v Edenu zvyklí. Čtyři měsíce s Ihattarenem stály Slavii přes 2 miliony korun. Pak se ve zlém rozloučili.

Michael Krmenčík v dresu SlavieMichael Krmenčík v dresu Slavie • Pavel Mazáč / Sport

Vstoupit do diskuze (23)

Nejvyšší česká fotbalová soutěž mění v sezoně 2024/2025 oficiální název na Chance Ligu. Titul obhajuje Sparta Praha.

iSport FantasySestřihy zápasůVIDEO momenty

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Doporučujeme

Články z jiných titulů