Data: Karviná mezi elitu, král soubojů na Hané. Co nejstarší tým nebo palič?

První třetina základní části Chance Ligy je za námi a v doprovodu reprezentační přestávky se naskýtá ideální příležitost pro lehké bilancování. Ačkoliv to nejdůležitější jsou body a góly, je z dat překvapivě vidět, že se Karviná v mnohém vyrovná i těm nejlepším celkům. Kdo přebral titul nejstaršího týmu, kdo je největší palič a kdo takřka nepřekonatelným obráncem? Deník Sport a web iSport.cz nabízí výběr zajímavých statistik z ročníku 2024/25.
Zamotaná tabulka pravdy
Ano, takzvanou tabulku „pravdy“ je třeba brát s opravdu velkou rezervou. Řazení založené na rozdílu mezi očekávanými vstřelenými a inkasovanými góly, totiž bere v potaz, jak dobře umí tým využít své šance, jak mu přeje/nepřeje štěstí, či dobrý gólman. Proto můžeme vidět šokující skok Karviné na čtvrté místo. Z hlediska xG si Hyského parta měla bodově vést lépe hned v pěti zápasech. Pod své schopnosti zatím hrají Liberec a Teplice, a kdyby České Budějovice uměly zakončovat, mají o celých 9(!) bodů víc. Naopak u Olomouce je viditelné, jak se opírá o obří formu Jana Klimenta, Jablonec zase o brankáře Jana Hanuše, který dle dat zabránil hned pěti brankám. Na pořadí top trojky se nemění nic.
Největší paliči čekají na gól
Zatímco v průběhu minulého podzimu rozdíl mezi xG a reálnými vstřelenými góly u Václava Jurečky a Daniela Vašulína ohromný, tuto sezonu zatím příliš paličů k vidění není. Na základě podpůrných metrik se ale zatím hodně nedaří karvinskému záložníkovi Giannisi Botosovi, z jehož jednadvaceti střel měly skončit alespoň dvě gólem. Zdatně mu sekunduje David Puškáč. Pro oba je navíc frustrující, že na gól stále čekají. To Daniel Vašulín už se jednou trefil, přesto se mezi pětku „nejlepších“ opět dostal.
Tabulka „paličů“ podle rozdílu očekávaných a reálně vstřelených branek:
1. Giannis Fivos Botos (Karviná) -1,85
2. David Puškáč (Jablonec) -1,82
3. Marcel Čermák (České Budějovice) -1,49
4. Ondřej Mihálik (Hradec Králové) -1,46
5. Daniel Vašulín (Plzeň) -1,43
Dominantní Karviná, pozor na Dynamo
Větší skok v rámci herního stylu bychom asi v lize nenašli. Nejenže si Hyského Karviná vytváří hodně šancí, zároveň hraje jako velké moderní mužstvo, s velkým apelem na dominanci na balonu. Průměrné držení míče Slezanů se pohybuje okolo 60 % a přihrávek si rozdali 4326 z 84% úspěšností. Ve všech třech ukazatelích se pohybují mezi elitou V probíhající sezoně se objevil jen jeden soupeř, který by na balonu Karvinou přehrál – Viktoria Plzeň, která hrála přes 45 minut v přesile. Ale pozor, podobný příběh už jsme slyšeli. Přesně před rokem na tom bylo podobně i jihočeské Dynamo a všichni ví, jak horko těžko se v lize nakonec udrželo. Bude právě Karviná tím týmem, který ukáže, že se dá tímto stylem prorazit skelněný strop skupiny o záchranu?
Držení míče / Přihrávky
1. Sparta 62,4 % / 4766
2. Slavia 59,8 % / 4405
3. Karviná 59,2 % / 4326
4. Plzeň 56,7 % / 4117
5. Baník 56,3 % / 4337
…
15. Hradec Králové 40,3 % / 2976
16. České Budějovice 38,9 % / 2797
Ogbu a další soubojová esa
Mít vysoká procenta úspěšnosti jak v defenzivních soubojích, tak i ve vzdušných, je samo o sobě působivé. Ale v možná nejsoubojovější lize Evropy je to pro obránce o to větší vyznamenání. Kdo zatím v kombinaci těchto dvou atributů exceluje? Do skvělé formy se rozehrál olomoucký Jakub Pokorný a není pochyb, proč nezmeškal ani minutu na hřišti. V těsném závěsu je už standardně nadstandardní titán Igoh Ogbu. Slovácko se evidentně perfektně trefilo do příchodu Filipa Vaška. No a dvojice Tekijaški – Krčík by mohla zajímat i o dost větší kluby…
Úspěšnost v defenzivních/vzdušných soubojích:
1. Jakub Pokorný (Olomouc) – 82,7%/67,9 %
2. Igoh Ogbu (Slavia) – 83,6 %/66,7 %
3. Nemanja Tekijaški (Jablonec) – 79,6 %/67,2 %
4. Filip Vaško (Slovácko) – 81 %/61,5 %
5. Dávid Krčík (Karviná) – 78,8 %/62,9 %
Slovácko přišlo o primát
Několik sezon v řadě stavělo Slovácko do zápasů v průměru nejstarší sestavu v soutěži. V této sezoně ale našel tým z Uherského Hradiště silné vyzyvatele. Novým „starobincem“ ligy jsou Bohemians, jejichž sestava se skládá z věkového průměru 28,7 let. Slovácko, které s koncem Michala Kadlece či Jana Kalabišky omladilo je tak až třetí nejstarší, mezi ně se ještě vměstnala Radova Dukla. Sázka na mládí zatím nehřeje Liberec ani Teplice, ale Baník s nezkušenými hráči zatím tolik nepokulhává.
Věkový průměr využitých hráčů
1. Bohemians 28,7 let
2. Dukla 28,1 let
3. Slovácko 28 let
….
14. Baník 24,8 let
15. Teplice 23,7 let
16. Liberec 23,5 let