Úkoly pro Friise: změny i vize do budoucna. Proč ve Spartě zůstává?

Jede dál, i když se ve druhé půli podzimu sesunul se Spartou z boje o titul a z omámení Ligou mistrů do šedi. To se však stalo i slovutnému Pepu Guardiolovi a nikoho nenapadne, že by měl zmizet z Manchesteru City… Rovněž Lars Friis setrvá na místě, také na jaře bude trénovat letenský tým. Jaké jsou důvody rozhodnutí sportovního ředitele Tomáše Rosického a co by měl kouč provést?
Proč zůstává
Krátká pauza
Ideální náhrada nebyla k mání, to je prostý fakt. Během krátké zimní pauzy to je celkem pochopitelné. Než Larse Friise odeslat do Dánska a zalepit místo dočasnou náhradou, je rozumnější udržet současného šéfa lavice ve funkci. Navíc když on sám se nevzdává. „Ptali jste se mě, jestli bych rezignoval, ale takhle já nepřemýšlím. Ale na druhou stranu to není tak, že bych se každé ráno budil a bál se, že nebudu mít práci,“ řekl.
33 Tolik zápasů vedl Spartu jako hlavní trenér (jednou v minulé sezoně), 18x vyhrál. |

Proč zůstává
Postup se nezapomíná
Zásadní Friisovy počiny jsou jasné. Do Prahy dorazil před dvěma lety, stal se prvním pomocníkem Briana Priskeho. Na starosti měl ofenzivu, která byla určujícím faktorem při pouti za dvěma tituly. Trojzubec forvardů Lukáš Haraslín, Jan Kuchta, Veljko Birmančevič byl hlavní zbraní a on jejich spolupráci cizeloval. V létě se posunul do hlavní role a Letenští pod ním postoupili do Ligy mistrů. To jsou silné argumenty pro další šanci.
Tomáš Rosický, sportovní ředitel „Lars má obrovský podíl na tom, co se v klubu během posledních dvou sezon událo.“ |

Proč zůstává
Pouto se šéfem
Jsou na stejném nastavení, klape jim to. Tomáš Rosický má k Larsi Friisovi o něco blíže, než to bylo v případě Briana Priskeho. Pohled na fotbal mají opravdu podobný, což je další důvod, proč dánský expert pokračuje. S Priskem rozhodně nebyli na kordy (i když koučův letní odchod vztah logicky oslabil), s Friisem však podle informací Sportu ještě častěji konzultuje, debatuje, tvoří další plány – herní i strategické.
7 Tolikátým trenérem je Lars Friis ve Spartě vedené Tomášem Rosickým. |
První kroky
Zlepšit defenzivu
Především pohled na defenzivní statistiky musí vedení mužstva děsit. Letenští inkasovali v devatenácti duelech ligové sezony 22 branek, což činí průměr 1,16 (k tomu dalších 24 v Champions League – a to za 12 střetů). Pro srovnání, Slavia dostala gólů jen 7, Plzeň 15. Lépe než Letenští jsou na tom v domácí soutěži také Baník, Jablonec a Hradec Králové. Liberec a Mladá Boleslav jsou na tom stejně. V minulém ročníku přitom bylo mužstvo za 35 kol pokořeno 30x (průměr 0,86).
Lars Friis, trenér „Potřebujeme být celkově pevnější a ostřejší.“ |
První kroky
Osvěžit realizační tým
Sportovní ředitel Tomáš Rosický se těchto změn nebojí. V létě obměňoval realizační tým nejen kvůli odchodům Briana Priskeho a Lucase Babaloly. Stáhl také Jana Blažíčka, místo nějž přišel z rezervy Tim Sparv. Nyní se opět nabízí možnosti realizovat změny, protože právě defenziva, již má na starosti Jens Askou, a standardní situace (Sparv) viditelně nefungují.
Lars Friis, trenér „Může se to stát. Hledáme cokoli, co nám přinese třeba i jedno procento navíc.“ |
První kroky
Tvořit budoucnost
Jasně, sparťané musí tíhnout ke druhému místu, je pro ně zásadní, protože znamená postup do předkol Ligy mistrů. Před Friisem je však také „státotvornější“ úkol. Je záhodno obměnit kádr směrem k dalším sezonám. Jeho kostra – jak se ukázalo na podzim – je přesycená, proto ztratila drajv. Sparta navíc potřebuje obnovit českou linku. Jako první se nabízí návrat Patrika Vydry, případně letní příchod Pavla Kadeřábka.
Tomáš Rosický, sportovní ředitel „Musíme spoustu věcí osvěžit, přivést novou energii a konkurenci.“ |
